Κούβα Πέπε, ο Κουβανός συγκάτοικος

xelidoni

Member
Μηνύματα
158
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή-Ισλανδία
Aν κατι μου την δινει εδω στα οροι, τα αγρια βουνα δεν ειναι οτι δεν εχω internet, ειναι που δεν μπορω να διαβαζω τετοιες ιστοριες
μα γιατι?που βρίσκεσαι ?
 

curio

Member
Μηνύματα
26
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
συνεχιζω Αφρικη
Ταξίδι-Όνειρο
Αβάνα
Πολυ καλό. Yorgo Ευχαριστούμε και περιμένουμε κι αλλα.
 

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Μάγκας ο Pepe που κατάφερε και έφυγε από τη χώρα φυλακή,μία λέξη που μου βγήκε από τον τρόπο που μίλαγε για την κυβέρνηση...(αν πάει αυτή η λέξη με το πολίτευμα που έχουν στην Κούβα) της χώρας του. Πάντως αν μείνεις με ντόπιο κόσμο τότε καταλαβαίνεις τη χώρα που είσαι...είναι εντελώς άλλη φάση. Επίσης πλάκα έχουν και τα γούστα των Κουβανών. Εσύ που μένεις εκεί οι Κουβανές (σύμφωνα με αυτά που ψάχνουν συνήθως οι Έλληνες) είναι όμορφες;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.671
Likes
50.522
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Το αν θα φύγει κάποιος από την Κούβα δεν εξαρτάται (κυρίως) από την κυβέρνηση της Κούβας, αλλά από το αν θα του δώσει βίζα (τουριστική ή μη) κάποια ξένη κυβέρνηση. Η Κούβα σπάνια αρνείται την έξοδο πολιτών της (π.χ ο Πέπε την πήρε αμέσως), άλλωστε τους αρμέγει κανονικά και το βλέπει ως έσοδο, είναι λίγες οι κατηγορίες πολιτών που απαγορεύεται να φύγουν από τη χώρα (στρατιωτικοί, ποινικοί εγκληματίες, ειδικευμένοι επιστήμονες, γιατροί χωρίς αγροτικό, ερευνητές, δεδηλωμένοι αντικαθεστωτικοί κλπ). Όπως ισχύει για τους περισσότερους πολίτες του πλανήτη (κι όχι εμάς τους τυχερούς πρωτοκοσμικούς) το δύσκολο είναι να βρεις χώρα που σου δίνει βίζα, ειδικά για τους Κουβανούς είναι πανδύσκολο. Μια φίλη έκανε αίτηση στην πρεσβεία της Χιλής πολύ πρόσφατα για να πάει να δει την αδελφή της και της την απέρριψαν μετά από τέλη 230 ευρώ και τρίμηνη αναμονή. Για τις ευρωπαϊκές χώρες μην το αναφέρουμε καν, ενώ η αμερικάνικη "πρεσβεία" έχει και το κακό συνήθειο να εισπράττει 100 δολάρια για κάθε συνέντευξη (απαιτούνται έως και τρεις) μέχρι να σου πει πως η αίτησή σου απερρίφθη... Η γραφειοκρατία της Κούβας είναι τουλάχιστον παρανοϊκή, αλλά δεν είναι το βασικό πρόβλημα για όποιον θέλει να φύγει από τη χώρα, προσωρινά ή μόνιμα.

Οι Κουβανές είναι όλων των πιθανών μεγεθών, χρωμάτων και διαστάσεων. Αποκλείεται να μη βρει κανείς πολλές που να του αρέσουν. Τα γούστα μου δε συνάδουν με αυτά των περισσότερων Κουβανών και παρόλα αυτά βρίσκω ότι η χώρα έχει γυναικάρες.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
συμφωνω απολυτα με το Γιωργο ...
εχω "καλεσει" και βγαλει 3 Κουβανους ως τωρα (!) απο τη χωρα με προορισμο τη δικη μας . Το μεγαλο προβλημα ηταν να δωσει τη βιζα η δικη μας πρεσβεια ...
πλακα -πλακα αν υπαρχει παραδεισος , με τη πολυμηνη ψυχοφθόρα ταλαιπωρια που τραβηξα καθε φορα μία θεση την εχω κερδισει...

οσο για τις Κουβανες , μεχρι εγω που ειμαι γυναικα , μπορω να βεβαιωσω οτι ειναι κουκλάρες , όλα τα χρωματα όλοι οι τυποι για όλα για γούστα ....
 

curio

Member
Μηνύματα
26
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
συνεχιζω Αφρικη
Ταξίδι-Όνειρο
Αβάνα
Μερικά χαρακτηριστικά νομίζω οτι ξεχωρίζουν τις Κουβανές.

Πρώτα απ' όλα η ανάμειξη των φυλών. Οι ντόπιοι ινδιάνοι, η λευκή φυλή με την άφιξη των Ισπανών, οι μαύροι με το δουλεμπόριο και οι ασιάτες, δημιούργησαν μια καταπληκτική ποικιλία χρωμάτων και χαρακτηριστικών. Ενώ συναντάς ανθρώπους που ανήκουν ξεκάθαρα σε μια από τις παραπάνω φυλές, οι περισσότεροι είναι μουλάτοι - μουλάτες, ένα εκπληκτικό κράμα που σε κάποιες περιπτώσεις έχει πάρει οτι καλύτερο από κάθε φυλή.

Δεύτερο χαρακτηριστικό η θηλυκότητα. Έντονη σε κάθε δραστηριότητα, στην κίνηση, στο χορό και στο περπάτημα, ίσως έμφυτη, ίσως επίκτητη, πάντως παρούσα σε όλες τις ηλικίες αφού η θηλυκότητα και ο ερωτισμός εκδηλώνονται απο τα κορίτσια τουλάχιστον, πολύ νωρίτερα από οτι στις "αναπτυγμένες" κοινωνίες. Στην Κούβα νοιώθεις την διαφορετικότητα των φύλων πολύ περισσότερο χωρίς αυτά να βρίσκονται σε ανάμιξη η ανταγωνισμό. Σε οποιαδήποτε στην Κούβα κάνεις θετικό σχόλιο για την εμφάνισή της, θα το δεχτεί με χαρά, θα σε ευχαριστήσει και θα στο ανταποδώσει με το καλύτερο χαμόγελο. Τουλάχιστον. Εδώ έτσι και κάνεις το λάθος, τουλάχιστον οι μισές θα σε αγριοκοιτάξουν. Τουλάχιστον.

Τρίτο η απελευθέρωση. Οι Κουβανοί δείχνουν να χαίρονται τον έρωτα χωρίς ταμπού και προκαταλήψεις. Σε αυτό πιστεύω οτι βοήθησε και το πολιτικό σύστημα.

Τέταρτο η διαθεσιμότητα. Τα περισσότερα ζευγάρια χωρίζουν πολύ σύντομα αφού κάνουν παιδιά τα οποία μένουν με την μητέρα τους, υπάρχουν πολλές ανύπαντρες μητέρες, ενώ οι περισσότεροι Κουβανοί τείνουν να αλλάζουν συντρόφους σαν τα πουκάμισα. Ίσως είναι και το περιβάλλον στο οποίο βρίσκονται. Πόσο ν’ αντέξεις με τόσους πειρασμούς δίπλα σου…

Τα παραπάνω φυσικά είναι μόνο η προσωπική μου άποψη.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Τα παραπάνω φυσικά είναι μόνο η προσωπική μου άποψη.[/quote]

η προσωπικη σου άποψη ταιριαζει πολυ με τη δική μου πανω στο θεμα .....
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
yorgo εχω μια ερωτηση ... ο curio εχει δικιο ότι οι Κουβανοί αλλάζουν γυναικες σαν τα πουκαμισα , αληθεια γιατι ;
και το εντυπωσιακο εχουν πολλες γυναικες μαζι , σε παραλληλους δεσμους και όχι μια σταθερη και αντε να κανουν και κανενα φαουλ
(οπως οι περισσοτερες φυλες ).
Εσυ που ζεις τοσα χρονια εκει εχεις εξηγηση ;
και το χειροτερο ειναι οτι βλεπω Κουβανες ,μια χαρα γυναικες, να υπομενουν και να ανεχονται τις παραλληλες δραστηριοτητες του συντροφου τους και να κανουν τα "στραβά μάτια", αντί να τον χωριζουν .:roll:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Γιατι βρε Κικη, μονο οι Κουβανες τους κραταν και δεν τους σουταρουν; Μια χαρα ξερω πολλες μαλιστα περιπτωσεις ελληνιδων οι οποιες δεν τους ξαποστελνουν με τιποτε. Και οι συγκεκριμενες περιπτωσεις δεν ειναι και οικονομικα εξαρτημενες, να πεις "που να τον διωξει που θα πεινασει αμα μεινει μονη της;". Νοοτροπιες και ψυχολογικες ανασφαλειες.
Παιζουν και περιεργες διεκδικησεις του τυπου "ε..οχι και να της (της αντιπαλου δηλαδη) τον δωσω (αισθημα ιδιοκτησιας) στο πιατο, της βλαμενης..." Αντι να πει "παρτον χαρα μου, να δουμε τι θα καταλαβεις... Και που εισαι; δεν επιστρεφεται το πακετο.... " και μετα να μουρμουρησει "δοξα σοι..."

Συγνωμη Γιωργο για το off topic.
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Η προσωπικη μου αποψη ειναι πως δεν ανεχεται κανει κανεναν. Η Κουβανες δεν κανουν τα στραβα ματια. Ειναι μια κατασταση και κοινωνικα και ηθικα αποσεκτη.
Και φυσικα δεν συμβαινει μονο απο την πλευρα των αντρων. Δεν γινεται οι αντρες να αλλαζουν τις γυναικες σαν τα πουκαμισα και οι Κουβανες να ειναι Πηνελοπες.
 

Lalibela

Member
Μηνύματα
330
Likes
47
να ρωτησω κατι γιατι ειμαι και πιο μικρη μαλλον και δεν ξερω
το πακετο, αυτο που ειπε η Ερση ,έχουμε τη δυνατότητα να το στείλουμε και τεμαχισμένο?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.203
Μηνύματα
883.667
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom