Ιταλία Πέφτει η νύχτα στο Παλέρμο...

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Λοιπόν Σοφία έχω δημιουργήσει ρεύμα στο γραφείο (έχουμε ιταλολάτρεις μαζεμένους) άσε τη δουλειά και πιάσε τη... Σικελία, το κοινό σου σε περιμένεΙ!!!! ;)
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Φτάνοντας στην Cefalu έβγαλα απ την τσάντα μου ένα «σκονάκι» με τις οδηγίες του Samion.. Τις ακολουθήσαμε πιστά… Πήραμε το δρόμο που σε βγάζει στον κεντρικό για το Duomo κι όλα ήταν τόσο γραφικά.. Σταματούσαμε συνέχεια και βγάζαμε φωτογραφίες..


afarm4.static.flickr.com_3452_3698260658_cb395912ef_m.jpg

afarm3.static.flickr.com_2497_3698261966_cd478f8b7e_m.jpg

afarm4.static.flickr.com_3557_3698261340_79a594804e_m.jpg

Η φίλη μου ήταν κατενθουσιασμένη.. Ο κόσμος απλός, φιλικός, σε κάποια φάση αντικρίσαμε έναν πλανόδιο μανάβη ο οποίος μας έπιασε τη συζήτηση και μας κέρασε κερασάκια… Συνεχίσαμε τη βόλτα μας, χαζεύαμε τα στενάκια, τα μαγαζιά, μέχρι που φτάσαμε στην πλατεία του Duomo!!! Πραγματικά μ άρεσε πολύ!!
afarm3.static.flickr.com_2479_3698263122_ee4ac5265c_o.jpg

afarm3.static.flickr.com_2530_3697452579_dd077ba192.jpg

Συνεχίσαμε τον δρόμο και κατεβήκαμε προς την παραλία.. Συναντήσαμε το Cafe di Noto, ωραίο καφέ-bar με θέα τη θάλασσα.. Τα αφήσαμε όμως και προχωρήσαμε.. Λίγο πιο κάτω το Lavatoio , ένα μέρος όπου παλιότερα έπλεναν τα ρούχα, ιδανικό για λίγα λεπτά ξεκούρασης και για φωτογραφίες…
afarm4.static.flickr.com_3652_3697455199_f0ce062020.jpg

afarm3.static.flickr.com_2471_3697454247_08468c5685.jpg

Συνέχεια στην ξενάγηση μας στην Cefalu και σε λίγο φτάσαμε στην παραλία!!! Αρκετός κόσμος, αρκετά beach bar..
afarm4.static.flickr.com_3625_3697455777_8195d323e3.jpg

Περπατήσαμε στην Lungomare κι αποφασίσαμε να καθίσουμε στο κέντρο της περίπου στο beach bar που μας άρεσε περισσότερο καθώς διέθετε ξαπλώστρες και ομπρέλες..(τιμές δεν ξέρω να σας πω μιας και που άλλη μια φορά δεν πληρώσαμε!!). Ήρθε επιτέλους η ώρα που περίμενα! Έτρεξα κι έπεσα γρήγορα στη θάλασσα…Τα νερά ήταν απίστευτα, κολυμπούσα και κοίταζα πίσω μου την Cefalu.. Η εικόνα αυτή δύσκολα περιγράφεται.. Έβλεπα απ τη μια το βουνό κι απ την άλλη την πόλη με το Duomo να μισοφαίνεται..
afarm4.static.flickr.com_3580_3697456267_745f0eff32.jpg

Ο καιρός ήταν ιδανικός, δεν ήθελα να βγω απ την θάλασσα, νομίζω ότι δεν ήθελα να γυρίσω καν στο Παλέρμο…
Κάποια στιγμή δυστυχώς κι αυτό έπρεπε να γίνει.. Εγκαταλείψαμε την παραλία και προσπαθήσαμε να βρούμε το ristorante “Il Normanno” ένα απ τα τίπς που είχα φροντίσει να πάρω απ το φόρουμ (grazie erminathess & Dafni).. Ristorante "Il Normanno" di Gaetano Parisi - Ristorante a Cefal
Οι περισσότεροι ντόπιοι δεν το γνώριζαν κι ήταν δύσκολο να το βρούμε αλλά δεν το βάλαμε κάτω…Μετά από λίγο το εντοπίσαμε σ’ ένα στενό κοντά στο Duomo αλλά για κακή μας τύχη ήταν κλειστό μιας και πήγαμε αργά το μεσημέρι.. Πήραμε ένα παγωτάκι στο χέρι απ το cafe Duomoκαι αναχωρήσαμε για τον σταθμό των τρένων..
afarm4.static.flickr.com_3464_3698262528_b1282fc76e.jpg

Αποφασίσαμε πως θα ήταν καλύτερα να γυρίσουμε στο Παλέρμο και να ετοιμαστούμε για την βραδινή μας έξοδο.. Και όντως έτσι έγινε…
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
και τι έγινε όταν έπεσε η νύχτα στο Παλέρμο? ανυπομονώ...
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
AMAN ρε Σοφια! Τι βάζεις διαφημίσεις πάνω στο καλό!
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Αρχικά είχαμε πει να δειπνήσουμε στο "Il Cambusone"Trattoria "Il Cambusone" Home Page, πρόταση του Samion, δοκιμασμένο κι από τη Dafni.. Έκανα ένα τηλέφωνο για να κλείσω τραπέζι μιας κι ήταν Σάββατο βράδυ αλλά και πάλι ατυχήσαμε.. Δεν υπήρχε τίποτα.. Κατέβηκα στην ρεσεψιόν και ζήτησα να μας προτείνουν ένα εστιατόριο καλό που να πηγαίνουν οι ίδιοι, σε καμιά περίπτωση δεν θέλαμε κάτι τουριστικό.. Σκέφτηκα πώς θα ήταν καλό να πηγαίναμε προς Kalsa για να την βλέπαμε με την ευκαιρία.. Μας πρότειναν το “Gagini”www.ristorantegagini.com, κλείσαμε λοιπόν τραπέζι και καλέσαμε ένα ταξί για να μας μεταφέρει εκεί…
Ντυμένες επίσημα, επιβιβαστήκαμε στο ταξί.. Ο οδηγός μας ενημέρωσε ότι η περιοχή δεν είναι και τόσο καλή , περισσότερο κακόφημη και μας απέτρεψε από το να κάνουμε μόνες μας βόλτα το βράδυ στην Kalsa.. Υπερβολές σκέφτηκα!!! Μας άφησε σ’ ένα δρόμο και μας είπε επειδή έκαναν κάποια έργα ότι δεν μπορούσε να περάσει με το ταξί αλλά μας έκανε νόημα ότι το εστιατόριο είναι λίγο πιο πέρα.. Κατεβήκαμε λοιπόν και κατευθυνθήκαμε προς το μέρος που μας είχε υποδείξει.. Το εστιατόριο πουθενά… Τί κι αν ρωτήσαμε κάποιους περαστικούς, τίποτα.. Πουθενά το Gagini!!!Επί μισή ώρα τουλάχιστον περιφερόμασταν σα τη μύγα μες το γάλα σε κάτι σκοτεινά σοκάκια, στα περισσότερα δεν έβλεπες άνθρωπο και ψάχναμε απεγνωσμένα… Πολλά καμάκια στην περιοχή αλλά το εστιατόριο δεν το ήξερε κανείς.. Κάποιοι μας έδειξαν έναν δρόμο, αλλά ήταν δύσκολο να περάσουμε από εκεί.. Έκαναν έργα, ήταν πολύ στενό δρομάκι, μαύρη μαυρίλα, τα είχαμε πλέον δει όλα…Δεν είχαμε όμως άλλη επιλογή.. Έπιασα τη φίλη μου απ το χέρι και της λέω ή τώρα ή ποτέ… Με γρήγορα βήματα περάσαμε το στενό.. Η εικόνα που μας έχει μείνει ακόμα χαραγμένη στο μυαλό και γελάμε κάθε φορά που τη θυμόμαστε είναι μια γάτα στα σκουπίδια να έχει σηκώσει την ουρά της, να έχει κοκαλώσει και να μας κοιτάει με βλέμμα απλανές, σα να λέει «Μα τι θέλουν αυτές εδώ»??Κι όμως πάλι δεν βρήκαμε το εστιατόριο!!! Τίποτα θα έπρεπε να βγούμε σ έναν κεντρικό δρόμο και να καλέσουμε ταξί, τα νεύρα μας δεν άντεχαν άλλο… Μας πλησίασε ένας νεαρός και μας είπε ότι γνώριζε το μαγαζί.. Επιτέλους είπαμε!! !Όμως το δρόμο που μας υπέδειξε δεν υπήρχε καμία περίπτωση να τον περάσουμε.. Έτσι τα παρατήσαμε και ακολουθήσαμε έναν άλλο δρόμο προκειμένου να βγούμε στον κεντρικό!!! Ο νεαρός επανήλθε μ ένα μηχανάκι, μας ρώτησε γιατί δεν πάμε προς το μέρος που μας είχε πει και του εξηγήσαμε ότι φοβόμασταν.. Προθυμοποιήθηκε να μας συνοδέψει και εμείς σε κατάσταση πλέον εκτάκτου ανάγκης δεχτήκαμε!! Δεν είχαμε όμως καταλάβει ότι εννοούσε να μας πάει με το μηχανάκι!!! Τί να κάνουμε, ανεβήκαμε, και κάνοντας τρικάβαλο στα σοκάκια της Kalsa (θέαμα για γέλια) φτάσαμε επιτέλους στον προορισμό μας!!! Αλληλούια!!! Να είναι καλά το παιδί!!!
Το εστιατόριο πολύ σικάτο, καθίσαμε γρήγορα μιας κι η ώρα είχε περάσει και παραγγείλαμε!!! Το φαγητό πολύ καλό αλλά και η ατμόσφαιρα μας αποζημίωσε με το παραπάνω!!!
afarm4.static.flickr.com_3528_3697458409_bbf23460ed_o.jpg

afarm3.static.flickr.com_2654_3698270002_c68e5d15b9.jpg
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Μαλιστα, μαλιστα... περιπετεια στη Σικελια λοιπον! Για να δουμε τη συνεχεια...
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Έχοντας χορτάσει λοιπόν, καλέσαμε ένα ταξί για να μας μεταφέρει στην Champaneria.. Θα πίναμε και πάλι το ποτό μας εκεί μιας και τα καλοκαιρινά κλαμπ στο Παλέρμο βρίσκονται έξω από το κέντρο προς την παραλία Mondello και μας ήταν αδύνατο να πάμε εκεί.. Στη διαδρομή αποφασίσαμε να ζητήσουμε απ τον οδηγό να μας αφήσει λίγο πιο κάτω στο Cafe Spinnato! Spinnato
Το ιστορικό αυτό καφέ, επάνω στον πεζόδρομο γεμάτο κόσμο αν κι η ώρα ήταν ήδη περασμένη, ήταν ανοιχτό και δεν θα μπορούσαμε ν’ αντισταθούμε σε μια cassata…Σταθήκαμε τυχερές διότι πετύχαμε και τον πιανίστα εν δράσει, πράγμα που έκανε την ατμόσφαιρα ακόμα πιο ειδυλλιακή…
Παραγγείλαμε λοιπόν κι οι δυο μας απ’ ένα κομμάτι απ το σιτσιλιάνικο γλυκό και δυο espresso…Φωτογραφία δεν ακολουθεί μιας και με το που κατέφθασε το γλυκό καταναλώθηκε με μιας…Αξίζει να σημειωθεί ότι το σέρβις ήταν πολύ καλό,
ευγενέστατα τα παιδιά,– καθώς επίσης ότι όλα ήταν κερασμένα!!!! Να ξανάρθουμε!!!
afarm4.static.flickr.com_3632_3697459327_a67f73bd49.jpg

Φύγαμε απ το Spinnato και καταλήξαμε στην Champaneria όπως είχαμε αποφασίσει!!! Καθίσαμε σ ένα μπαρ δίπλα στοAboriginal, όνομα δεν θυμάμαι, το μόνο που θυμάμαι είναι ότι τα ποτά κόστιζαν 3ευρώ..χικ!!
Ύστερα από άφθονη κατανάλωση αλκοόλ γυρίσαμε στο ξενοδοχείο και αφεθήκαμε στην αγκαλιά του Μορφέα…
Την επόμενη ημέρα ξεκινήσαμε και πάλι νωρίς.. Πρωινό και γρήγορα έξω… Ξεκινήσαμε για το Mondello την παραλία του Παλέρμο.. Η μέρα ήταν Κυριακή και σίγουρα θα είχε αρκετό κόσμο, γι αυτό άλλωστε απ τις 09:00 βρισκόμασταν στην στάση στο Politeama προκειμένου να πάρουμε το λεωφορείο (806).. Κι όμως είχε κόσμο παρόλο που ήταν νωρίς… Σε λιγότερο από μισή ώρα είχαμε φτάσει… Μια μεγάλη παραλία, που προσωπικά μου θύμιζε τον Άλιμο από το θέμα του κόσμου, αν και τα νερά φαινόντουσαν καθαρά!
afarm3.static.flickr.com_2442_3697460085_0fcfb00c28_o.jpg

afarm3.static.flickr.com_2662_3697460783_8de16585a3.jpg

Στο μέσο περίπου της παραλίας το Stabilimento Balneare Charleston, ένα κτίσμα που απ ότι είδα είχε ένα καφέ-εστιατόριο και κάποια δωμάτια που μπορείς ν' αλλάξεις ή να αποθηκεύσεις προσωπικά είδη (στυλ μπανγκαλόου) και μάλλον διχάζει.. Προσωπικά δεν μου άρεσε καθόλου (sorry Samion) και θεωρώ ότι χαλάει την εικόνα της παραλίας…
Με τη φίλη μου δεν ήμασταν διατεθειμένες να ξοδέψουμε όλη μας την Κυριακή στο Mondello..
Οκ, είδαμε τι εστί η παραλία και πήραμε πάλι το λεωφορείο(806) για να γυρίσουμε στην πόλη (μέχρι την Via della Liberta) και από εκεί και πάλι λεωφορείο(101) μέχρι τον σταθμό των τρένων…Η Cefalu μας είχε κερδίσει!!! Τι ήταν μια ωρίτσα διαδρομή προκειμένου να βρεθούμε και πάλι εκεί? Μιας και είχαμε λίγη ώρα ελεύθερη μέχρι να πάρουμε το επόμενο τρένο, είπαμε να την αξιοποιήσουμε!!! Λίγα μέτρα μακριά απ τον σταθμό βρίσκεται η φημισμένη Gelateria di Ciccio!!!
afarm3.static.flickr.com_2590_3698272382_87b917acd2.jpg

Μπαίνοντας μέσα αντικρίσαμε πληθώρα γεύσεων , δεν ξέραμε τι να πρωτοδιαλέξουμε.. Η επιλογή μου ήταν τρεις μπάλες, Siciliano, Cassata & Cappuccino… Άλλες τρεις μπάλες κι η φίλη μου… Ζήτησα ευγενικά στο ταμείο να πληρώσω τα παγωτά κι άκουσα πως χρωστούσα 3 ευρώ.. «Συγνώμη, δυο παγωτά έχουμε πάρει…», είπα στην κυρία στον κισσέ… Κι όμως η τιμή ήταν αυτή , δηλαδή 0,50 λεπτά η κάθε μπάλα.. Είμαστε σοβαροί? Μήπως στην Ελλάδα έχουμε ξεφύγει τελείως???!!!
afarm4.static.flickr.com_3589_3697461843_518315bc5e.jpg



afarm3.static.flickr.com_2580_3697462347_dab98e774f.jpg

Θεϊκό παγωτό!!!
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Nομίζω ότι η χρέωση είναι ανάλογα με το κυπελάκι που παίρνεις και όχι με τη μπάλα ....εμεις πήραμε αυτό που κόστιζε 1.50 ευρώ (άφθονο και τέλειο)Αγαπάμε ciccio,αγαπάμε Παλέρμο...το χω ξαναπεί αλλά μου βγαίνει αυθόρμητα ....να μην το ξαναπώ?αυτή η πόλη είναι στην καρδιά μου.....ωραίες οι φωτο sapienza ,χαζεύω τις δικές μου ,χαζεύω και τις δικές μου και δεν τις χορταίνω...grazie που με μεταφέρεις πάλι εκέι
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Nομίζω ότι η χρέωση είναι ανάλογα με το κυπελάκι που παίρνεις και όχι με τη μπάλα
πολύ σωστά. η χρέωση με τη μπάλα πρέπει να είναι ελληνική εφεύρεση γιατι δεν την έχω δει πουθενά αλλού..
μας έφτιαξε η sapienza με τον Ciccio..φτιάχνει και τη διαβόητη setteveli αλλά απέχει από του αρχικού εμπνευστη κ. Cappello..(PASTICCERIA CAPPELLO) το παγωτό όμως είναι απίστευτο..
 

Attachments

Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
πολύ σωστά. η χρέωση με τη μπάλα πρέπει να είναι ελληνική εφεύρεση γιατι δεν την έχω δει πουθενά αλλού..
μας έφτιαξε η sapienza με τον Ciccio..φτιάχνει και τη διαβόητη setteveli αλλά απέχει από του αρχικού εμπνευστη κ. Cappello..(PASTICCERIA CAPPELLO) το παγωτό όμως είναι απίστευτο..
Απαπα !!!!! Κολαση!!!:shock::shock:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.844
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom