Ιταλία Πέφτει η νύχτα στο Παλέρμο...

Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Θεεε μου Samion!!! Μηπως αλλαξες το ονομα σου σε Στελιος Παρλιαρος??????:shock::shock::shock:
Aiuto!!!!:haha::haha:
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Έχετε δίκαιο περί μπάλας, αλλα αναλογικά τόσο βγαίνει...
Samion βαλτός είσαι βραδιάτικα???
Νομίζω είδα και cassata στα ψυγεία του Ciccio...Έχεις δοκιμάσει???
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Έχετε δίκαιο περί μπάλας, αλλα αναλογικά τόσο βγαίνει...
Samion βαλτός είσαι βραδιάτικα???
Νομίζω είδα και cassata στα ψυγεία του Ciccio...Έχεις δοκιμάσει???
ναι, όπως και setteveli αλλά δεν μου άρεσε, ίσως γιατί περίμενα κάτι σαν τα ορίτζιναλ γλυκά ενώ πρόκειται για την παραποιημένη εκδοχή τους σε παγωτό. σε άλλους άρεσε πάντως. εντάξει έκαστος στο είδος του.. ο Ciccio μιλάει στα παγωτά, στην Cassata άλλοι.με πρωτο βιολί το Rosanero...
 

Attachments

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Μπράβο Samion με τα τίπς σου!!!!!!!!!
Προς το παρόν θα αρκεστώ σ ένα scandal που έχω στο ψυγείο και το κρίμα στο λαιμό σου!!!:(:(:(
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
ρε παιδια, ρε παιδια!!! αν και τα προηγουμενα γλυκακια ειναι της προτιμησης μου,
στο συγκεκριμενο δεν μπορεσα να μην σχολιασω το σεμενακι με τα κεντιδια:haha::haha:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
ρε παιδια, ρε παιδια!!! αν και τα προηγουμενα γλυκακια ειναι της προτιμησης μου,
στο συγκεκριμενο δεν μπορεσα να μην σχολιασω το σεμενακι με τα κεντιδια:haha::haha:
το καλό στην κασσάτα πάντως είναι μέσα από το "περιτύλιγμα", το παντεσπάνι με τη γλυκιά ρικότα..
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Γυρίσαμε στο σταθμό, πήραμε το τρένο και γραμμή για Cefalu…
Φτάνοντας εκεί διαπιστώσαμε ότι ο καιρός δεν μας επέτρεπε να κάνουμε μπάνιο… Ο αέρας ήταν πολύ δυνατός και τα κύματα πολύ μεγάλα.. Υπήρχε κόσμος στην παραλία που απλά λιαζότανε αλλά οι περισσότεροι έκαναν τη βόλτα τους στα μαγαζιά… Και πάλι, τίποτα δεν θα μας χαλούσε τη διάθεση.

afarm4.static.flickr.com_3441_3697464547_54b7df6c1b.jpg

afarm3.static.flickr.com_2651_3697465477_0390070058.jpg

afarm3.static.flickr.com_2457_3709185147_ce5afdc4b3.jpg


Ήταν ευκαιρία να φάμε στο “Il Normanno” !!! Πολύ καλή επιλογή!!!Ristorante "Il Normanno" di Gaetano Parisi - Ristorante a Cefal
Είπαμε να δοκιμάσουμε κάτι παραδοσιακό και πήραμε το μενού tradizionale… Εκπληκτικό φαγητό, σέρβις και καλό κρασί!!!
afarm3.static.flickr.com_2505_3716140856_0ac2aef370.jpg

(Cupoletta di melanzane con crema,di pomodoro e fonduta di parmigiano)
afarm3.static.flickr.com_2527_3698274886_450091d660.jpg

(Fettucine con funghi,pamodorino,pistacchi e bacon)
afarm3.static.flickr.com_2595_3698275348_56624e967b.jpg

(Scamone al ristretto di aceto balsamico,scaglie di parmiggiano)
Στη συνέχεια πήγαμε στο Cafe del Molo για καφεδάκι και χαλάρωση με θέα τη θάλασσα!! Η ώρα πέρασε κι ήρθε η στιγμή να αποχαιρετήσουμε την Cefalu… Με βαριά καρδιά την αφήσαμε πίσω μας και φύγαμε για το Παλέρμο…
Φτάσαμε αργά στο ξενοδοχείο κι ετοιμαστήκαμε αμέσως για νέα έξοδο!! Βόλτα στο κέντρο της πόλης, ανακαλύψαμε και μια άλλη περιοχή με μπαράκια από την πίσω πλευρά του Teatro Massimo, αλλά απ ότι είδαμε δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο… Σταματήσαμε να φάμε κάτι πρόχειρο στη Via del dell' orologio..
afarm3.static.flickr.com_2465_3709993696_ef01ecc41d.jpg


afarm3.static.flickr.com_2446_3709203135_97b527defd.jpg

Και φυσικά η συνέχεια και πάλι ήταν στη Champaneria!!!
Κλασσική αξία!!! Πολύ ποτό, αλλά όταν οι τιμές είναι πάτος και τα ποτά κερασμένα δύσκολα λες όχι… Πολύ καμάκι στο Παλέρμο!!! Είπαμε το έχουν οι Ιταλοί , αλλά πραγματικά αυτό που συναντήσαμε τις μέρες αυτές δεν έχει ξαναγίνει...!!! Τί να πω και τί να σχολιάσω?? Αφήστε τη φαντασία σας να δουλέψει.. Γυρίσαμε στο ξενοδοχείο όπου ο Salvatore μας περίμενε…Καθίσαμε στο bar του ξενοδοχείου όπου μας κέρασε δυο ποτάκια.. Ήταν η τελευταία μας βραδιά εκεί κι έπρεπε να μείνει αξέχαστη! Έτσι άλλη μια νύχτα έπεσε στο Παλέρμο…
Δευτέρα…Τελευταία μας μέρα στο Παλέρμο.. Την είχαμε αφήσει προκειμένου να δούμε κάποια απ τα αξιοθέατα στην πόλη.. Η φίλη μου πρότεινε να πάρουμε το τουριστικό λεωφορείο που κάνει στάσεις στα πιο γνωστά αξιοθέατα.. Μην το κάνετε για κανένα λόγο…
Έχει δυο διαφορετικές διαδρομές, η κάθε μια κοστίζει 20 ευρώ…Συν της άλλης το Παλέρμο είναι μια πόλη που μπορείς άνετα να γυρίσεις με τα λεωφορεία αλλά και πολλά απ τα αξιοθέατα τα βλέπεις κάνοντας μια βόλτα με τα πόδια… Πήρα ένα διαφημιστικό απ το τουριστικό λεωφορείο μιας κι ο χάρτης του βόλευε περισσότερο απ τον δικό μου και ξεκινήσαμε! Πήραμε το λεωφορείο (104) απ τη Via della Liberta και κατεβήκαμε στο Καθεδρικό Ναό του Παλέρμο( Cattedrale).. Σταθήκαμε και θαυμάσαμε τον επιβλητικό ναό με τους φοίνικες στον προαύλιο χώρο και αργότερα περάσαμε και στον εσωτερικό χώρο..
afarm4.static.flickr.com_3446_3698277592_cae6a58519.jpg

Βγαίνοντας απ το ναό είχαν μαζευτεί πολλά σύννεφα και με μιας ξεκίνησε να βρέχει.. Καταιγίδα.. Χωθήκαμε ακριβώς απέναντι σε ένα μπαρ, πήραμε δυο εσπρεσάκια και περιμέναμε να σταματήσει η βροχή… Σε κάποια φάση δεν αντέχαμε άλλο, αγοράσαμε δυο ομπρέλες από έναν πλανόδιο και συνεχίσαμε με τα πόδια.. +1 ο βαθμός δυσκολίας στην αποστολή μας , απ την άλλη όμως το διασκεδάζαμε κι όλας… Φτάσαμε στη Quattro Canti τη μπαρόκ διασταύρωση που τέμνει τους αρχαίους δρόμους (Corso Vittorio Emanuele & Via Maqueda) διαιρώντας την πόλη σε τέσσερα σημεία(Albergheria, Capo, Vucciria και La Kalsa )…
afarm3.static.flickr.com_2639_3697466897_cf9d7cf14c.jpg
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Γυρίσαμε στο ξενοδοχείο όπου ο Salvatore μας περίμενε…Καθίσαμε στο bar του ξενοδοχείου όπου μας κέρασε δυο ποτάκια.. Ήταν η τελευταία μας βραδιά εκεί κι έπρεπε να μείνει αξέχαστη! Έτσι άλλη μια νύχτα έπεσε στο Παλέρμο…
Συγγνώμη, τώρα εγώ αυτό να το σχολιάσω ή να το αφήσω να πέσει κάτω???
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Μπραβο Σοφακι που μας ενημερωνεις για ολους και για ολα!!
Αυτος ο ξενοδοχος, πονηρος μου φανηκε!!!!:shock:
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Μπραβο Σοφακι που μας ενημερωνεις για ολους και για ολα!!
Αυτος ο ξενοδοχος, πονηρος μου φανηκε!!!!:shock:

Γιατί βρε Λίτσα, επειδή οι άνθρωποι εκεί είναι ευγενικοί και φιλόξενοι???
Ένα ποτό κέρασε για το καλό και ξέρεις τώρα ρε παιδί μου...Όχι σαν τους Έλληνες!!!!:bleh:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.839
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom