Καναδάς Παιδικές αναμνήσεις από το Κεμπέκ.

fotast

Member
Μηνύματα
9.395
Likes
14.343
Πολλές καί καλές λεπτομέρειες γιά ένα μέρος πού έχουν γραφτεί ελάχιστα.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Paralogistis μπήκες στην παρέα μας φουριόζος και πολύ μας αρέσει!! Ούτε ένα μήνα ζωής δεν έχεις κλείσει εδώ μέσα και μας έχεις αραδιάσει ένα σωρό ωραίες ιστορίες!! Ευχαριστούμε..Keep going;)
 

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Paralogistis μπήκες στην παρέα μας φουριόζος και πολύ μας αρέσει!! Ούτε ένα μήνα ζωής δεν έχεις κλείσει εδώ μέσα και μας έχεις αραδιάσει ένα σωρό ωραίες ιστορίες!! Ευχαριστούμε..Keep going;)
Έχω μπει με τα ταμπούνια που λένε στο κλίμα του forum :clap:
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Για πες κι αυτό τώρα που μου ήρθε: χρειάζεται visa για τον Καναδά?
 

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Για πες κι αυτό τώρα που μου ήρθε: χρειάζεται visa για τον Καναδά?
Εεεε καθώς δεν ήξερα (γιατί πάω πάντα με καναδικό διαβατήριο) πήρα ένα τηλέφωνο και έμαθα πως οι Έλληνες πάνε κανονικά χωρίς visa. Μόνο συμπληρώνουν ένα έντυπο με πληροφορίες μέσα στο αεροπλάνο.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Επιτελους ενας Quebecois! Εχω ακουσει οτι τα γαλλικα που μιλουνται στο Quebec ειναι πολυ πιο κοντα στα γαλλικα του 18 ου αιωνα απο οτι τα γαλλικα της Γαλλιας. Ισχυει αυτο; (και επι τη ευκαιρια εσεις οι quebequois πως λετε το quatre vingt? )
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Εεεε καθώς δεν ήξερα (γιατί πάω πάντα με καναδικό διαβατήριο) πήρα ένα τηλέφωνο και έμαθα πως οι Έλληνες πάνε κανονικά χωρίς visa. Μόνο συμπληρώνουν ένα έντυπο με πληροφορίες μέσα στο αεροπλάνο.

Καλέ τι άμεση εξυπηρέτηση είναι αυτή:clap:
Merci beaucoup!!
 

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Επιτελους ενας Quebecois! Εχω ακουσει οτι τα γαλλικα που μιλουνται στο Quebec ειναι πολυ πιο κοντα στα γαλλικα του 18 ου αιωνα απο οτι τα γαλλικα της Γαλλιας. Ισχυει αυτο; (και επι τη ευκαιρια εσεις οι quebequois πως λετε το quatre vingt? )
χαχα ααα εσύ ξέρεις πολλά. Ναι ισχύει αυτό που λες. Η προφορά στο Κεμπέκ είναι πολύ διαφορετική. Είναι παλιά γαλλικά μιας και μετά το Κεμπέκ αποκόπηκε από την μητροπολιτική Γαλλία. Οι Γάλλοι μας κοροϊδεύουν για την προφορά μας αλλά δεν μας νοιάζει :clap:

Όσο αναφορά τη λέξη που έχεις απορία την λέμε ακριβώς όπως και οι Γάλλοι εκ Γαλλίας μόνο με πιο βαρειά προφορά...αλλά επειδή έχω μείνει και Βέλγιο εκεί είναι που τους λένε αλλιώς τους αριθμούς όπως και οι Ελβετοί.
 

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
πολυ ομορφη κ κατατοπιστικη περιγραφη για εναν αγνωστο σχετικα τουριστικο προορισμο...φαινεται να αγαπας πολυ αυτον τον τοπο με την τρυφεροτητα που βγαζει η ιστορια σου...
περιμενω να μαθω περισσοτερα...
 

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
πολυ ομορφη κ κατατοπιστικη περιγραφη για εναν αγνωστο σχετικα τουριστικο προορισμο...φαινεται να αγαπας πολυ αυτον τον τοπο με την τρυφεροτητα που βγαζει η ιστορια σου...
περιμενω να μαθω περισσοτερα...
Ναι ισχύει, τον αγαπάω πολύ όντως!!! :D
 

YBONNH

Member
Μηνύματα
234
Likes
115
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος του κοσμου
Πολυ ωραια η περιγραφη σου! Δινεις πληροφοριες για τον τοπο σου και περνας και αισθηση των παιδικων αναμνησεων. Σχετικα με τη γλωσσα , μονο τα γαλλικα χρησιμοποιουνται ή ειναι διγλωσσοι ολοι οι κατοικοι;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.163
Μέλη
38.913
Νεότερο μέλος
PanagiotisCPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom