Πακιστάν Πακιστάν

Kingston

Member
Μηνύματα
64
Likes
15
Καλα ε,επαθα πλακα διαβαζοντας την ιστορια σου.Πραγματικα αυτο ηταν ταξιδι,τρελη εμπειρια,αυτος εισαι!Πιστευω οτι θα ξερεις για την περιπετεια του Καρλος Μαυρολεων στο Πακισταν...Μπραβο σου, να σαι γερος κ δυνατος να ταξιδευεις και εμας.
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Eυχαριστώ φίλε. Λες για τον εφοπλιστή-δημοσιογράφο που πέθανε στο Πεσαβάρ. Ναι την ξέρω την ιστορία, νομίζω όμως ότι αυτός πήγε εκεί αργότερα.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
άρχισα και διαβάζω τις ιστορίες σου για το Πακιστάν.Είναι πανέμορφος ο τρόπος που γράφεις.Επίσης κατάλαβα ότι γενικά έχεις έναν ιδιαίτερο στυλάκι γραφής χιουμοριστικό και αντισυμβατικό και το παρεξηγεί ο άλλος αν δεν σε ξέρει και αναφέρεσαι σε αυτόν όπως και εγώ δηλαδή:xmas_lol: Καλά φίλε έχεις μεγάλη τρέλα πάντως για να κάνεις τέτοιο ταξίδι μόνος.Με την καλή την έννοια.θα σου ξαναγράψω την άποψη μου όταν τελειώσω όλη την περιγραφή για το Πακιστάν
 

Aria_C

Member
Μηνύματα
318
Likes
112
Επόμενο Ταξίδι
Στ' αυγά μου :(
Ταξίδι-Όνειρο
Υποσαχάρια Αφρική
όλα όσα ήθελα να πω τα είπαν οι προηγούμενοι
ευτυχώς! γιατί εγω έχω μείνει άφωνη και άλαλη και προβλέπεται να παραμένω για πολύ ακόμα!
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Μόλις σήμερα ανακάλυψα και διάβασα την ιστορία- οδοιπορικό σου (λέω οδοιπορικό με την πραγματική έννοιά του και όχι όπως έχει καταντήσει να το χρησιμοποιούμε). Το γράψιμό σου έδωσε απάντηση σε ένα μεγάλο ερώτημά μου που δεν μου επιτρέπει προς το παρόν να γράψω μια δική μου ιστορία. Πως μπορείς να περιγράψεις την πραγματικότητα ενός κόσμου χωρίς να πέφτεις στη παγίδα της ''γραφικότητάς του'', να αναδεικνύεις τη σκληρότητα του και αυτή στο τέλος να φαίνεται εντελώς φυσική, να δημιουργείς πανέμορφες εικόνες χωρίς να αναφέρεσαι σε κοινοτυπίες με καταρράκτες και φεγγάρια, να φτιάχνεις μια ιστορία με καρδιά και ψυχή χωρίς ίχνος φτηνού συναισθηματισμού. Και στο τέλος να αφήνεις την αίσθηση και την ανακούφιση ότι το πέρασμά σου από την σκληρή ζωή αυτών των ανθρώπων καθόλου δεν τους πρόσβαλε όπως δεν πρόσβαλε και εμένα που είχα αυτή την τύχη να το διαβάσω ( και ξέρεις, στην εποχή μας αυτό δεν είναι αυτονόητο πλέον).
 

harilander

Member
Μηνύματα
559
Likes
461
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
πω πω ρε φίλε μόλις διάβασα την ιστορία σου μονορούφι! (ευτυχώς που δεν με πήρε χαμπάρι το αφεντικό). Απίστευτη ιστορία και φοβερή η αφήγηση σου, πραγματικά σε ταξιδεύει. Πραγματικά σε ζηλεύω που μπόρεσες και έκανες τετοιο ταξίδι μόνος σου.
Λυπάμαι που έχασα πριν μερικά χρόνια την ευκαιρία να πάω σε ενα τρεκινγκ με κατι φίλους στα περίχωρα του Nanga Parbat και σε καποια μέρη που πήγες και εσύ (Καλας κλπ)
να είσαι καλά και να ταξιδεύεις πάντα
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.883
Likes
14.445
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
EΙΣΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ
ΤΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΟΛΜΗ ΣΟΥ
ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΥΕΙΣ
ΝΑ ΣΑΙ ΓΕΡΟΣ
ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ Ο ΜΗ ΜΟΥ ΑΠΤΟΥ ΤΑΞΙΔΙΩΤΗΣ, ΠΟΥ ΔΕΧΕΣΑΙ ΝΑ ΣΚΟΝΙΣΤΕΙΣ ΝΑ ΣΤΡΙΜΩΧΤΕΙΣ ΝΑ ΧΟΥΦΤΩΘΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΑΚΟΜΑ
ΕΧΩ ΜΕΙΝΕΙ ΕΚΠΛΗΚΤΗ
Μ Π Ρ Α Β Ο !!!!
 

Hyada

Member
Μηνύματα
59
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
Istanbul ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Ευρώπη
Αυτή η ιστορία είναι από τις πρώτες που διάβασα, πριν ακόμα γίνω μέλος, και νιώθω ευγνώμων που κάποιοι άνθρωποι ξοδεύουν από το χρόνο τους για να μοιραστούν τέτοιες ιστορίες. Το Πακιστάν είναι μια ιστορία που σου δημιουργεί, μόνο με τις λέξεις, παραμυθένιες εικόνες και συναισθήματα και νιώθω τυχερή που κάποιος έζησε αυτά τα πράγματα όπως τα έζησε, δεν με νοιάζει που εγώ δεν θα τα βιώσω ποτέ, μου αρκεί που κάποιος άλλος είχε τη ματιά να δει έτσι τα πράγματα, με αυτόν τον γοητευτικό τρόπο και να τα μεταφέρει μετά εδώ.
Φυσικά αυτά ισχύουν και για άλλες ιστορίες, ολοκληρωμένες και εν εξελίξει.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Μόλις σήμερα ανακάλυψα και διάβασα την ιστορία- οδοιπορικό σου (λέω οδοιπορικό με την πραγματική έννοιά του και όχι όπως έχει καταντήσει να το χρησιμοποιούμε). Το γράψιμό σου έδωσε απάντηση σε ένα μεγάλο ερώτημά μου που δεν μου επιτρέπει προς το παρόν να γράψω μια δική μου ιστορία. Πως μπορείς να περιγράψεις την πραγματικότητα ενός κόσμου χωρίς να πέφτεις στη παγίδα της ''γραφικότητάς του'', να αναδεικνύεις τη σκληρότητα του και αυτή στο τέλος να φαίνεται εντελώς φυσική, να δημιουργείς πανέμορφες εικόνες χωρίς να αναφέρεσαι σε κοινοτυπίες με καταρράκτες και φεγγάρια, να φτιάχνεις μια ιστορία με καρδιά και ψυχή χωρίς ίχνος φτηνού συναισθηματισμού. Και στο τέλος να αφήνεις την αίσθηση και την ανακούφιση ότι το πέρασμά σου από την σκληρή ζωή αυτών των ανθρώπων καθόλου δεν τους πρόσβαλε όπως δεν πρόσβαλε και εμένα που είχα αυτή την τύχη να το διαβάσω ( και ξέρεις, στην εποχή μας αυτό δεν είναι αυτονόητο πλέον).
Φιλε Borealis εκφραζεις αυτο που περιτρυγιριζε το μυαλο μου, οταν διαβαζα αυτη την συγκλονιστικη περιδιαβαση, χωρις να μπορω να το συγκεκριμενοποιησω και να το εκφρασω. Ευχαριστω.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Το ευχαριστώ φυσικά είναι για τον Traveladdict, ο οποίος, όπως καταλαβαίνω από τα κατά καιρούς μνμ του, έχει πολλές παρόμοιες ιστορίες να μας πει αλλά δεν βάζει τον κ... του κάτω και να γράψει ( εκτός φυσικά αν δημοσιεύει κάπου αλλού και γίνομαι πάλι κακός που τον κατηγορώ).
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Παιδιά, τι να πω...
Με έχετε σκλαβώσει. Δεν περίμενα να έχει τέτοια αποδοχή η ιστορία όταν την έγραφα.
Borealis, όντως έχω πάρα πολλά να σας πω, αλλά πραγματικά έχω πάρα πολλή δουλειά και πολλές φορές δεν προλαβαίνω ούτε να φάω...
Και το ότι μπαίνω εδώ μέσα και σχολιάζω, είναι μια πολυτέλεια για μένα.
Σας ευχαριστώ όλους.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.058
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom