Μολδαβία Ουκρανία Παράκληση για πληροφορίες

Μηνύματα
159
Likes
43
Παρακαλώ πολύ εάν κάποιος από τα μέλη της κοινότητας έχει πάει με αυτοκίνητο ΙΧ στην Μολδαβία και στην Ουκρανία, να με πληροφορήσει τι κατάσταση επικρατεί εκεί και εάν τα πράγματα είναι εύκολα για αλλοδαπούς τουρίστες.
Επίσης αν κάποιος ξέρει, εάν υπάρχει πέρασμα για την Ουκρανία απ’ ευθείας από την Ρουμανία ( από την παραλιακή ζώνη ) και όχι υποχρεωτικά μέσω Μολδαβίας, γιατί οι χάρτες που έχω δεν δείχνουν κάτι τέτοιο. ( Με ενδιαφέρει η μετάβαση στην Οδησσό ).
Ευχαριστώ εκ των προτέρων και περιμένώ._
 

monter

Member
Μηνύματα
130
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΡΟΛΙΝΟ-ΓΛΑΣΚΩΒΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ-Ν.ΖΗΛΑΝΔ
ενας γνωστος μου που ειχε παει ουκρανια ελεγε οτι ειναι παμφτηνα και στο φαι,διαμονη ...

απο κει και περα θα ρωτησω να σου πω για το αν ηταν επικινδυνα η οχι.

αυτος ηταν εκει με ντοπιους οποτε δεν αντιμετωπισε κανενα προβλημα.
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βραζιλία
Κυριε Χρηστο καταρχην σε καλωσοριζω στο φορουμ(μπορει να εισαι παλιο μελος αλλα ξεκινησες να γραφεις τωρα)
Τα ειπαμε και στο τουριστικο πανοραμα,προσωπικα θα γνωριζω απο Αυγουστο και μετα.
Ποτε θελετε να πατε?
Μηπως ταιριαξουν οι ημερομηνιες και ταξιδεψουμε παρεα?
Παντως κοιταξε και αυτο εδω (βοηθαει στις διαδρομες).;) http://www.viamichelin.com/viamichelin/int/tpl/hme/MaHomePage.htm
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.882
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Καλώς τονε κι ας άργησε!!:clap:Όπως λέει και ο Δημήτρης καλώς άρχισες να γράφεις. Πάρε φόρα και μη σταματάς. Έχεις πολλά να πεις. Το ξέρω καλά:haha:
 

travelgeek

Member
Μηνύματα
33
Likes
1
Αν αναλογιστεί κανείς ότι η Ουκρανία (μαζί με την Πολωνία) θα φιλοξενήσει το Euro 2012 μάλλον τα πράγματα δεν είναι και τόσο άσχημα. Πάντως πούλμαν για την Μολδαβία τόσο από την Θεσσαλονίκη όσο και από την Αθήνα υπάρχουν, οπότε κάποιοι το κάνουν οδικώς και συστηματικά μάλιστα.
 
Μηνύματα
159
Likes
43
Κυριε Χρηστο καταρχην σε καλωσοριζω στο φορουμ(μπορει να εισαι παλιο μελος αλλα ξεκινησες να γραφεις τωρα)
Τα ειπαμε και στο τουριστικο πανοραμα,προσωπικα θα γνωριζω απο Αυγουστο και μετα.
Ποτε θελετε να πατε?
Μηπως ταιριαξουν οι ημερομηνιες και ταξιδεψουμε παρεα?
Παντως κοιταξε και αυτο εδω (βοηθαει στις διαδρομες).;) http://www.viamichelin.com/viamichelin/int/tpl/hme/MaHomePage.htm
Αγαπητέ dk ευχαριστώ για την απάντηση. Άνοιξα την σελίδα που μου υπέδειξες, αλλά
το οδικό δίκτυο στον συγκεκριμένο χάρτη είναι υποτυπώδες και δεν υπάρχει πέρασμα από Ρουμανία προς Ουκρανία.
Ο χρόνος της πραγματοποίησης του ταξιδιού μετατίθεται τώρα, υποχρεωτικά, για μετά
τον Ιούνιο, καθ’ ότι η σύζυγος είναι καθηγήτρια και πρέπει να κλείσουν τα σχολεία. Μέχρι τότε θα τα ξαναπούμε.
Με την ευκαιρία θα ήθελα να ευχαριστήσω τόσο εσένα όσο και όλα τα άλλα μέλη που
βρισκόντουσαν στην συνάντηση του τουριστικού πανοράματος, συμπεριλαμβανομένων και των συζύγων, για τις πολύ ευχάριστες ώρες που περάσαμε εγώ και η σύζυγός μου με την παρέα σας. ( Της ευχαριστίες μου τις γράφω εδώ, γιατί δεν ξέρω που να τις γράψω. Ελπίζω αυτό το κείμενο να το διαβάσουν όλοι οι συμμετέχοντες )._

Υ.Γ. Οι φωτογραφίες ωραίες. Ήδη τύπωσα τις δύο με όλο το γκρουπ.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Wuthering Heights
καλησπερα κυριε Χρηστο.καλως ορισατε!!:clap::clap::clap:
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
Παρακαλώ πολύ εάν κάποιος από τα μέλη της κοινότητας έχει πάει με αυτοκίνητο ΙΧ στην Μολδαβία και στην Ουκρανία, να με πληροφορήσει τι κατάσταση επικρατεί εκεί και εάν τα πράγματα είναι εύκολα για αλλοδαπούς τουρίστες.
Επίσης αν κάποιος ξέρει, εάν υπάρχει πέρασμα για την Ουκρανία απ’ ευθείας από την Ρουμανία ( από την παραλιακή ζώνη ) και όχι υποχρεωτικά μέσω Μολδαβίας, γιατί οι χάρτες που έχω δεν δείχνουν κάτι τέτοιο. ( Με ενδιαφέρει η μετάβαση στην Οδησσό ).
Ευχαριστώ εκ των προτέρων και περιμένώ._
Aπό Ρουμανία πρέπει υποχρεωτικά να περάσεις Μολδαβία για να πας στην Οδησσό. Εγώ πήρα το τρένο από Βουκουρέστι που φεύγει κατά της 8 το βράδυ και έφτασα στο Κισίνεφ νωρίς την άλλη μέρα το πρωί. Τα πράγματα είναι πλέον μια χαρά.VISA για Μολδαβία και Ουκρανία παίρνεις στα σύνορα αλλά για να είμαι ειλικρινής δεν έχω ταξιδέψει με δικό μου αυτοκίνητο και δεν ξέρω αν υπάρχουν έξτρα διατυπώσεις... Μην την φοβάσαι την Μολδαβία κανένα πρόβλημα ούτε καν στην Υπερδνυστερία...
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
Καλως σε ξαναβρίσκω Χρήστο στο φορουμ το ταξιδιάρικο.
χάρηκα πολυ για το μίτινγκ το σαββατιάτικο,
ειμαι ο Θανάσης απο τα βόρεια
και χάρηκα πολυ που σε γνώρισα!!!

Και αν θέλεις να γράψεις και αλλα για την σαββατιατικη συνεύρεση μας
κάνε κλικ εδώ http://www.travelstories.gr/showthre...8184#post18184 και πες και στους αλλους για την ωραια την εμπειρία μας!!!
:cool::clap:
 

apolele

Member
Μηνύματα
15
Likes
1
Ονειρεμένο Ταξίδι
βραζιλια
Παρακαλώ πολύ εάν κάποιος από τα μέλη της κοινότητας έχει πάει με αυτοκίνητο ΙΧ στην Μολδαβία και στην Ουκρανία, να με πληροφορήσει τι κατάσταση επικρατεί εκεί και εάν τα πράγματα είναι εύκολα για αλλοδαπούς τουρίστες.
Επίσης αν κάποιος ξέρει, εάν υπάρχει πέρασμα για την Ουκρανία απ’ ευθείας από την Ρουμανία ( από την παραλιακή ζώνη ) και όχι υποχρεωτικά μέσω Μολδαβίας, γιατί οι χάρτες που έχω δεν δείχνουν κάτι τέτοιο. ( Με ενδιαφέρει η μετάβαση στην Οδησσό ).
Ευχαριστώ εκ των προτέρων και περιμένώ._
Καλημερα φιλε Χρηστο..Το καλοκαιρι που μας περασε ειχα κανει το ταξιδι θεσσαλονικη-κιεβο με πουλμαν και δεν χρειαστηκε να περασω μεσα απο μολδαβια..Αλλα απο την στιγμη που θες να πας οδησσο,ειναι καλυτερα να περασεις μεσω μολδαβιας(απο ενα μικρο κομματι της) κανα τεταρτο νομιζω,και δεν θα εχεις κανενα προβλημα.Αν θες να με ρωτησεις τιποτα αλλο για ουκρανια,ευχαριστως..
 
Μηνύματα
159
Likes
43
ενας γνωστος μου που ειχε παει ουκρανια ελεγε οτι ειναι παμφτηνα και στο φαι,διαμονη αλλα κα ιστισ γυναικες....:cool:

απο κει και περα θα ρωτησω να σου πω για το αν ηταν επικινδυνα η οχι.

αυτος ηταν εκει με ντοπιους οποτε δεν αντιμετωπισε κανενα προβλημα.
Αγαπητέ monter ευχαριστώ. Θα περιμένω να μου μεταφέρεις τις πληροφορίες σου. Οι πρώτες οικονομικές πληροφορίες πολύ ευχάριστες. Την τελευταία ευτυχώς που δεν την διάβασε η
γυναίκα μου και γλίτωσα την κρεβατομουρμούρα. Θα νόμιζε ότι ζήτησα πληροφορίες και για
γυναίκες. (Πλάκα κάνω).
 
Μηνύματα
159
Likes
43
Αν αναλογιστεί κανείς ότι η Ουκρανία (μαζί με την Πολωνία) θα φιλοξενήσει το Euro 2012 μάλλον τα πράγματα δεν είναι και τόσο άσχημα. Πάντως πούλμαν για την Μολδαβία τόσο από την Θεσσαλονίκη όσο και από την Αθήνα υπάρχουν, οπότε κάποιοι το κάνουν οδικώς και συστηματικά μάλιστα.
Travelgeek ευχαριστώ. Θα προσπαθήσω να μάθω από πού φεύγουν τα πούλμαν για να πάρω πληροφορίες._
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.612
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom