Μολδαβία Ουκρανία Παράκληση για πληροφορίες

Μηνύματα
159
Likes
43
Aπό Ρουμανία πρέπει υποχρεωτικά να περάσεις Μολδαβία για να πας στην Οδησσό. Εγώ πήρα το τρένο από Βουκουρέστι που φεύγει κατά της 8 το βράδυ και έφτασα στο Κισίνεφ νωρίς την άλλη μέρα το πρωί. Τα πράγματα είναι πλέον μια χαρά.VISA για Μολδαβία και Ουκρανία παίρνεις στα σύνορα αλλά για να είμαι ειλικρινής δεν έχω ταξιδέψει με δικό μου αυτοκίνητο και δεν ξέρω αν υπάρχουν έξτρα διατυπώσεις... Μην την φοβάσαι την Μολδαβία κανένα πρόβλημα ούτε καν στην Υπερδνυστερία...
Traveller ευχαριστώ. Η γνώμη σου για Μολδαβία και Ουκρανία είναι πολύ ενθαρρυντική. Πριν από αρκετά χρόνια που ζητούσα πληροφορίες για VISA και διατυπώσεις, με είχαν παραπέμψει στην Ρωσική πρεσβεία. Εκεί μου είπαν ότι έπαψαν να τους εξυπηρετούν και ότι η μετάβαση θα ήταν προβληματική. Μετά από αυτό ανέβαλα τότε το ταξίδι και επανέρχομαι σήμερα._
 
Μηνύματα
159
Likes
43
Καλημερα φιλε Χρηστο..Το καλοκαιρι που μας περασε ειχα κανει το ταξιδι θεσσαλονικη-κιεβο με πουλμαν και δεν χρειαστηκε να περασω μεσα απο μολδαβια..Αλλα απο την στιγμη που θες να πας οδησσο,ειναι καλυτερα να περασεις μεσω μολδαβιας(απο ενα μικρο κομματι της) κανα τεταρτο νομιζω,και δεν θα εχεις κανενα προβλημα.Αν θες να με ρωτησεις τιποτα αλλο για ουκρανια,ευχαριστως..
Apolele ευχαριστώ. Θα σε παρακαλούσα εάν ξέρεις από ποιο σημείο περάσατε (εάν περάσατε βέβαια από την νότια Ουκρανία και όχι από το Chernivtsi βόρεια της Μολδαβίας) να μου το γράψεις. Προτιμώ, για συντομία, να περάσω πηγαίνοντας κατευθείαν από την Ρουμανία στην Ουκρανία και να επιστρέψω μέσω Μολδαβίας. Επίσης, αφού κινήθηκες στην Ουκρανία, σε παρακαλώ να με ενημερώσεις για το εάν υπάρχει ασφάλεια στις μετακινήσεις και γενικά ποια είναι η συμπεριφορά των κατοίκων απέναντι στους ξένους._
 

apolele

Member
Μηνύματα
15
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
βραζιλια
Apolele ευχαριστώ. Θα σε παρακαλούσα εάν ξέρεις από ποιο σημείο περάσατε (εάν περάσατε βέβαια από την νότια Ουκρανία και όχι από το Chernivtsi βόρεια της Μολδαβίας) να μου το γράψεις. Προτιμώ, για συντομία, να περάσω πηγαίνοντας κατευθείαν από την Ρουμανία στην Ουκρανία και να επιστρέψω μέσω Μολδαβίας. Επίσης, αφού κινήθηκες στην Ουκρανία, σε παρακαλώ να με ενημερώσεις για το εάν υπάρχει ασφάλεια στις μετακινήσεις και γενικά ποια είναι η συμπεριφορά των κατοίκων απέναντι στους ξένους._
Κοιταξε..Εγω οταν πηγαινα δεν περασα μεσω μολδαβιας για τον λογω οτι πηγαινα κιεβο απευθειας..Eιχα περασει απο ρουμανια κατευθειαν ουκρανια μεσω chernivtsi..
Αλλα οταν επεστρεφα επειδη καναμε μια σταση στην οδησσο,περασαμε αναγκαστικα ενα μικρο κομματι της μολδαβιας,γυρω στα 15 λεπτα..Αν θυμαμαι καλα απο τα συνορα canul και giurgiulesti..Εγω θα σου συνιστουσα να περασεις μεσω μολδαβιας..Γλιτωνεις πολλα χιλιομετρα και δεν ειναι και κατι το ιδιαιτερο...
Οσο για την ουκρανια..Παιζει πολλα μπλοκα στους δρομους,εχει λιγα βενζιναδικα,οι εθνικοι δρομοι δεν ειχαν κανα προβλημα.Παντως αν δεν ξερεις ρωσσικα ειναι δυσκολη η συνενοηση..Εγω εμαθα καποιες φρασεις και τα εβγαζα περα..Αλλα η οδησσος ειναι τουριστικη το καλοκαιρι οποτε θα εχει πολλους ξενους..Γενικα δεν νομιζω να εχεις καποιο ιδιαιτερο προβλημα..Θα περασεις καλα..
 

monter

Member
Μηνύματα
130
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΡΟΛΙΝΟ-ΓΛΑΣΚΩΒΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ-Ν.ΖΗΛΑΝΔ
οι μονες πληροφορειες που εμαθα ηταν οτι πηγε οδηκος στην ουκρανια...ηταν λιγο ακριβα και αρκετα κουραστικα...αλλα η ζωη πολλη φτηνη ,καλυτερα να πας μονος σου.......και απο πλευρας ασφαλειας ηταν ολα οκ.
απλα κυκλοφορουν οι ρωσοι με BMW με φιμε τζαμια τζιπ κτλ.

καλο ταξιδι να εχεις και καλα να περασεις.
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Επίσης αν κάποιος ξέρει, εάν υπάρχει πέρασμα για την Ουκρανία απ’ ευθείας από την Ρουμανία ( από την παραλιακή ζώνη ) και όχι υποχρεωτικά μέσω Μολδαβίας, γιατί οι χάρτες που έχω δεν δείχνουν κάτι τέτοιο. ( Με ενδιαφέρει η μετάβαση στην Οδησσό )
Κυριε Χρηστο καποιοι με πληροφορησαν οτι υπαρχει και αλλος τροπος να πας Οδησσο.
Απο Βουλγαρια (Βαρνα-Οδησσος)με φερυ.
Ψαχνοντας σου βρηκα αυτο http://www.odessa-ua.com/transportation/odessa-varna.htm
 
Μηνύματα
159
Likes
43
Αγαπητέ Δημήτρη ευχαριστώ. Άνοιξα την σελίδα, αλλά από ότι κατάλαβα το καταμαράν
που εκτελεί το δρομολόγιο Βάρνα – Οδησσό δεν μεταφέρει αυτοκίνητα.
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Ενα ειναι το σιγουρο,οτι πηγαινει φερυ στην Οδησσο.
Ψαξε το λιγο καλυτερα στο google,γιατι δεν το εψαξα καλα λογω φορτου.
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Μηνύματα
159
Likes
43
Δημήτρη ευχαριστώ πολύ. Αυτό το σάϊτ έχει πολλές πληροφορίες. Ενδιαφέρον παρουσιάζει η μετάβαση από Κωνσταντινούπολη και η επιστροφή από Μολδαβία, Ρουμανία και έπεται η συνέχεια._
 

AleGE

Member
Μηνύματα
42
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
Οδικός στο Θιβέτ
( Με ενδιαφέρει η μετάβαση στην Οδησσό ).
._
Δεν έχω καμία πληροφορία για την περιοχή αλλά ίσως αξίζει τον κόπο να επικοινωνήσεις στο τηλέφωνο με την Ελληνική κοινότητα Οδησσού για πληροφορίες
ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΟΔΗΣΣΟΥ "ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ"
28 PREOBRAZENSKAYA STR. APP 1
ODESSA
380 - 482 - 228 807​
 
Μηνύματα
159
Likes
43
AleGE ευχαριστώ πολύ. Θα επικοινωνήσω με την Ελληνική κοινότητα και πιστεύω ότι θα μπορούν να μου δώσουν έγκυρες πληροφορίες._
 
Last edited by a moderator:

victoria7

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Γεια σου (apolele) μπορεις σε παρακαλω να μου δοσεις το τηλ του πρακτορειου πουλμαν που ταξιδεψες στην Ουκρανια!!!!Γιατι ψαχνω και δεν βρισκω......Ευχαριστω πολυ!!!!!!!!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.243
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom