Μολδαβία Ουκρανία Παράκληση για πληροφορίες

Spartakos

Member
Μηνύματα
10
Likes
3
Έχεις δίκαιο φίλε μου αυτό ήθελα να το αναφέρο παρακάτω.Υπάρχουν λοιπόν 3 τρόποι να πάει κανένας με πλοίο στην Ουκρανία.
Ο πρότος τρόπος και ο πιο ακριβώς είναι από Κωσταντινούπολη απ'ευθίας στην Οδησσό (Ιλιτσεφσκ) η ακόμα και στην Μαριούπολη.
Ο δεύτερος τρόπος είναι από την Βάρνα στην Οδησσό (Ιλισεφσκ).
Τέλος ο Τρίτος τρόπος για κάποιους Έλληνες που μένουν στην Δυτική Ελλάδα η στα Ιόνια Νησία είναι από Ηγουμενίτσα στην Ανκόνα η στην Βενετία και έπειτα μέσο Ιταλίας - Αυστρίας - Ουγγαρίας στα σύνορα του Τσόπ της Δυτική Ουκρανίας περίπου 1350χιλ.
 

Spartakos

Member
Μηνύματα
10
Likes
3
Meta που θα μπούμε στην Ουκρανία με ένα οποιοδήποτε τρόπο, μπορούμε να κινηθούμε ελεύθερα πηγαίνοντας όπου θέλουμε στη χώρα, μένοντας σε όποιο χοτέλ θέλουμε;
Νομίζω ότι για Ρωσία δηλώνεις που θα μένεις ή χρειάζεται ένα είδους πρόσκληση
ευχαριστώ
Η Ουκρανία έχει κατάργηση την Βίζα στους Πολίτες της Ευρωπαϊκής ένωσης από τον Απρίλιο του 2004 και μετά την είσοδο της στον παγκόσμιο οργανισμό Εμπορίου τον Ιανουάριο του 2008 οι πολίτες της Ευρωπαϊκής ένωσης μπορούν να μείνουν στην Ουκρανία χωρίς καμία διαδικασία 180 ημέρες τουτέστιν 6 μήνες.

Κατά την είσοδο στην Ουκρανία είναι αναγκαίο να συμπληρωθεί η Ιμιγκρέσιον κάρτα με τα στοιχεία μας στα λατινικά και εάν ζητηθεί και Ντεκλαρέσιον Κάρτα με τα χρήματα και τα πολύτιμα αντικείμενα που έχουμε μαζί μας. Οι Ουκρανοί εάν υποψιαστούν κάτι έχουν το δικαίωμα να σου ζητήσουν να συμπλήρωσης την Ντεκλαρατσα όπως την λένε αλλά κανονικά αυτή συμπληρώνεται μόνο και εφόσον ο Ταξιδιώτης έχει μαζί του πάνω από 3000 Ευρώ σε μετρητά η άλλα πράγματα αξίας. Εάν τα δηλώσεις μπορείς να περάσεις στην Ουκρανία έως 10.000 Ευρώ.

Για να απαντήσω τώρα στην Ερώτηση σου για το εάν πρέπει να δηλώσεις που θα μένεις και εάν μπορείς να μετακινηθείς όπου θέλεις. Όταν θα συμπληρώσεις την Ιμιγκρέσιον κάρτα στα σύνορα στο κάτω μέρος γράφει να αναφέρεις το διεύθυνση στην οποία θα μένεις. Εκεί λοιπόν εάν υπάρχει κάποιο άτομο δικό σου στην Ουκρανία καλά είναι να σου έχει δώσει από πριν τα στοιχεία της διεύθυνσης του Νομός - Πόλη - Χωρίο - Διεύθυνση τα οποία και πρέπει να συμπληρώσεις εκεί, εάν δεν έχεις δικό σου άτομο μπορείς απλά να γράψεις την διεύθυνση κάποιου Ξενοδοχείου την οποία έχεις πάρει από το Ιντερνέτ. Πίστεψε με δεν πρόκειται να γίνει κανένας απόλυτος έλεγχος και άσχετα με το τι έχεις δηλώσει μπορείς να πάς όπου θέλεις και να μένεις όπου θέλεις σε όλη την Ουκρανία.
 
Last edited by a moderator:

Spartakos

Member
Μηνύματα
10
Likes
3
Ταξίδι με αεροπλάνο στην Ουκρανία.
Υπάρχουν μόνο Ουκρανικές εταιρίες που πετούν στην Ουκρανία και μία Ρουμάνικη η οποία όμως πετάει με ανταπόκριση μέσο Τιμισοάρα Ρουμανίας.
Ειδικότερα οι Εταιρίες Αεροσουίτ και Ντονμπάς Αέρο έχουν τακτικά δρομολόγια από Αθήνα και Θεσσαλονίκη προς Κίεβο και Ντονιέτσκ αντίστοιχα, εισιτήρια για αυτές τις πτήσεις μπορεί κανείς να αγοράσει από οποιοδήποτε Τουριστικό Πρακτορείο η ακόμη και από το Ιντερνέτ εάν και εφόσον μπορεί να το κάνει και έχει πιστωτική κάρτα.
Με την Ρουμάνικη εταιρεία Καρπάταιρ μπορεί κανείς να πετάξει από Αθήνα για Δυτική Ουκρανία και συγκεκριμένα για τοΛβοβ με μια ενδιάμεση στάση περίπου μίας ώρας στην Τιμισοάρα μόνο για αλλαγή αεροπλάνου.
Όπως επίσης για αυτούς που μένουν στην Ανατολική Μακεδονία & Θράκη πολύ οικονομικά εισιτήρια θα βρουν για προορισμούς όπως Ντονίετσκ και Κίεβο με διάφορες εταιρίες Τουρκικές η Ουκρανικές από την Κωνσταντινούπολη (Αυτά μέσο Ιντερνέτ)
Για τους πολύ τολμηρούς που θέλουν να πετάξουν για Οδησσό υπάρχει μια πτήση Ουκρανικής εταιρίας Γιουζνευ Αβιαλινυι SouthAirlines από Βάρνα Βουλγαρίας 2 φορές την Εβδομάδα.
 
Last edited by a moderator:

Spartakos

Member
Μηνύματα
10
Likes
3
Ταξίδι με τρένο στην Ουκρανία.
Ένας ευχάριστος αλλά και οικονομικός τρόπος να πάει κανείς στην Ουκρανία είναι με το Τρένο.
Από τον Μάιο έως και τον Σεπτέμβριο υπάρχει ένα βαγόνι Ρωσικό το οποίο κάνει το δρομολόγιο Θεσσαλονίκη - Μόσχα μια φορά την εβδομάδα Βαγόνι αυτό συνδέεται καταρχήν με το τραίνο Θεσσαλονίκη - Βελιγράδι έπειτα με το τρένο Βελιγράδι - Βουδαπέστη και έπειτα με το τρένο Βουδαπέστη - Μόσχα. Όλες αυτές οι συνδέσεις και οι αλλαγές ούτε απασχολούν αλλά ούτε και ενοχλούν αυτούς που ταξιδεύουν γιατί ουσιαστικά στο ίδιο βαγόνι μπαίνεις και με το ίδιο βαγόνι φτάνεις στον προορισμό.
Τους υπόλοιπους μήνες του χρόνου εάν κάποιος θέλει να πάει στην Ουκρανία με το τρένο υπάρχει τρένο από την Σόφια της Βουλγαρίας στην Μόσχα καθημερινά μέσο Ουκρανίας.
 
Last edited by a moderator:

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Ταξίδι με αεροπλάνο στην Ουκρανία.
Υπάρχουν μόνο Ουκρανικές εταιρίες που πετούν στην Ουκρανία και μία Ρουμάνικη η οποία όμως πετάει με ανταπόκριση μέσο Τιμισοάρα Ρουμανίας.
Δεν είναι ακριβές αυτό, οι περισσότερες μεγάλες ευρωπαικές πετάνε (με ανταπόκριση στις έδρες τους) για Ουκρανία. Η Lufthansa π.χ. πετάει για Lvov, Donetsk και Kiev, η Air France πετάει για Κίεβο κ.ο.κ. Για Οδησσό, μπορεί να πετάξει κανείς από Αθήνα με ανταπόκριση της Πολωνικής LOT (Star Alliance) κλπ.
 
Last edited by a moderator:

Spartakos

Member
Μηνύματα
10
Likes
3
Δεν είναι ακριβές αυτό, οι περισσότερες μεγάλες ευρωπαικές πετάνε (με ανταπόκριση στις έδρες τους) για Ουκρανία. Η Lufthansa π.χ. πετάει για Lvov, Donetsk και Kiev, η Air France πετάει για Κίεβο κ.ο.κ. Για Οδησσό, μπορεί να πετάξει κανείς από Αθήνα με ανταπόκριση της Πολωνικής LOT (Star Alliance) κλπ.
Συμφωνώ μαζί σου φίλε μου ότι στην Ουκρανία μπορείς να πετάξεις με πολλές ανταποκρίσεις σχεδόν από όλα τα σημεία της Γής στα οποία πετάνε Ουκρανικές και μη εταιρίες, ένα όμως είναι σίγουρο ότι σε αυτό το φόρουμ προσπαθούμε να προτείνουμε όσο το δυνατόν γρηγορότερα πλάνα και όσο το δυνατόν οικονομικότερα πλάνα για το πως ένας Έλληνας μπορεί να πετάξει στην Ουκρανία.
Εγώ αναφερόμουν βασικά για το ποιές εταιρίες από Ελλάδα πετάνε για Ουκρανία απευθείας, το παράδειγμα της Καρπάταιρ που πετάει με ανταπόκριση μέσο Ρουμανίας το έδωσα γιατί το εισιτήριο κυμαίνεται πάνε έλα γύρω στα 300-350 Ευρώ όσο κάνουν δηλαδή και οι πτήσεις που είναι απευθείας από Ελλάδα.
Αλλά θα συμφωνήσω μαζί σου ότι υπάρχουν και μπορούν να βρεθούν πολλές ανταποκρίσεις μέσω πολλών Ευρωπαϊκών χωρών με άλλες εταιρίες για εκείνους που π.χ δεν θέλουν να πετάξουν με Ουκρανική εταιρεία όπως ανέφερες την Lufthansa η την AirFrance και την Πολωνική LOT και άλλες, το ερώτημα είναι πόσο κάνουν αυτά τα εισιτήρια? Είμαι σίγουρος ότι κάνουν από 500 έως και 1000 ευρώ πάνε έλα οποιαδήποτε στιγμή του Χρόνου.
 
Last edited by a moderator:

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Συμφωνώ μαζί σου φίλε μου ότι στην Ουκρανία μπορείς να πετάξεις με πολλές ανταποκρίσεις σχεδόν από όλα τα σημεία της Γής στα οποία πετάνε Ουκρανικές και μη εταιρίες, ένα όμως είναι σίγουρο ότι σε αυτό το φόρουμ προσπαθούμε να προτείνουμε όσο το δυνατόν γρηγορότερα πλάνα και όσο το δυνατόν οικονομικότερα πλάνα για το πως ένας Έλληνας μπορεί να πετάξει στην Ουκρανία.
Εγώ αναφερόμουν βασικά για το ποιές εταιρίες από Ελλάδα πετάνε για Ουκρανία απευθείας, το παράδειγμα της Καρπάταιρ που πετάει με ανταπόκριση μέσο Ρουμανίας το έδωσα γιατί το εισιτήριο κυμαίνεται πάνε έλα γύρω στα 300-350 Ευρώ όσο κάνουν δηλαδή και οι πτήσεις που είναι απευθείας από Ελλάδα.
Αλλά θα συμφωνήσω μαζί σου ότι υπάρχουν και μπορούν να βρεθούν πολλές ανταποκρίσεις μέσω πολλών Ευρωπαϊκών χωρών με άλλες εταιρίες για εκείνους που π.χ δεν θέλουν να πετάξουν με Ουκρανική εταιρεία όπως ανέφερες την Lufthansa η την AirFrance και την Πολωνική LOT και άλλες, το ερώτημα είναι πόσο κάνουν αυτά τα εισιτήρια? Είμαι σίγουρος ότι κάνουν από 500 έως και 1000 ευρώ πάνε έλα οποιαδήποτε στιγμή του Χρόνου.
Τυχαία, για δρομολόγια Αθήνα - Οδησσός, ένα ΠΣΚ του Μαρτίου (12-14/3):
ΜΑLEV: 288,11
Czech: 336,96
Carpatair: 327,82 (αλλά έχει επιστροφή μόνο την επόμενη μέρα, που η Czech το έχει 309.44)
Turkish: 397,81
Lufthansa: 388.00
Aerosvit: 454,81 (επιστροφή την επόμενη μέρα, Κυριακή δεν έχει).

Για Kίεβο στις ίδιες ημερομηνίες, η Aerosvit είναι πιο ακριβή από Lufthansa, Alitalia, Czech (η τελευταία μάλιστα είναι 60 ευρώ φτηνότερη).
 
Last edited by a moderator:

Spartakos

Member
Μηνύματα
10
Likes
3
Τυχαία, για δρομολόγια Αθήνα - Οδησσός, ένα ΠΣΚ του Μαρτίου (12-14/3):
ΜΑLEV: 288,11
Czech: 336,96
Carpatair: 327,82 (αλλά έχει επιστροφή μόνο την επόμενη μέρα, που η Czech το έχει 309.44)
Turkish: 397,81
Lufthansa: 388.00
Aerosvit: 454,81 (επιστροφή την επόμενη μέρα, Κυριακή δεν έχει).

Για Kίεβο στις ίδιες ημερομηνίες, η Aerosvit είναι πιο ακριβή από Lufthansa, Alitalia, Czech (η τελευταία μάλιστα είναι 60 ευρώ φτηνότερη).
Το παράδειγμα που μόλις μου ανέφερες νομίζω ότι μπορεί να χαρακτηριστεί τουλάχιστον ατυχής για τον λόγο του ότι ούτε ένας στους δέκα Έλληνες δεν κάνει προγραμματισμό ταξιδιού με βάθος 5 μηνών. Τα παραδείγματα και οι τιμές που αναφέρεις είναι μετά από 5 μήνες και όλοι ξέρουμε πολύ καλά ότι όλες οι αεροπορικές εταιρίες με τόσο μακροπρόθεσμα Μπούκινγκ δίνουν την καλύτερη δυνατή τιμή.
Όσον αφορά το παράδειγμα του προορισμού την Οδησσό δηλαδή μιλάμε για μια πόλη καθαρά τουριστική κατά την καλοκαιρινή περίοδο η οποία τον Μάρτιο έχει σχεδόν μηδενική κίνηση και τα αεροπλάνα φεύγουν και έρχονται σχεδόν άδεια.
Εγώ σε αυτά που έγραψα ανέφερα συγκεκριμένους προορισμούς και συγκεκριμένες αεροπορικές εταιρίες για αυτούς τους προορισμούς. Ποτέ δεν θα συμβούλευα π.χ κάποιον να πετάξει με την Αεροσουίτ η την Καρπάταιρ από Αθήνα - Οδησσό όπως εσύ αναφέρεις στο παράδειγμα σου.

Νομίζω ότι ένα καλό παράδειγμα για καταλάβει κάποιος τις τιμές που έχουν οι διάφορες εταιριές είναι από και πρός τους δημοφιλέστερους προορισμούς όπως π.χ Αθήνα - Κίεβο σε ένα μήνα από τώρα 20/11 επίστροφή σε δέκα ημέρες.

Και οι τιμές είναι οι εξής :

Czech Airlines με ενδιάμεση στάση πάνω από 6 ώρες στην Πράγα(Κάτι που δεν αναφέρεις εσύ) 317,32
LOT με ενδιάμεση στάση μιας ολόκληρης ημέρας στην Βαρσοβία 334,04 
Lufthansa AG με ενδιάμεση στάση τεσσάρων και πλέον ωρών στην Φρανκφούρτη 405,53 
Air France με ενδιάμεση στάση 3 και πλέον ωρών στο Παρίση 453,31 

Εγώ δεν νομίζω να έγραψα πουθενά ότι οι τιμές τις Αεροσουίτ η της Ντονμπάς είναι πιο φτηνές αλλά προσωπικά εγώ θα προτιμούσα να πληρώσω 50 ευρώ παραπάνω για μια απευθείας πτήση παρά να περιμένω από 4 έως και 24 ώρες σε ένα άλλο αεροδρόμιο και να χρειαστώ να αλλάξω 2 αεροπλάνα για να φτάσω στον προορισμό μου.
 
Last edited by a moderator:

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
ξερει κανεις αν χρειαζονται βιζα αυτες οι χωρες?
μολδαβια- ουκρανια - και αν ναι ποσο κοστος εχουν ????
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
ευχαριστω παιδια, λευκορωσσια και ρωσσια θελει μονο βιζα σε κεινα τα μερη εν τελει
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.628
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom