Μολδαβία Ουκρανία Παράκληση για πληροφορίες

victoria7

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλημερα φιλε Χρηστο..Το καλοκαιρι που μας περασε ειχα κανει το ταξιδι θεσσαλονικη-κιεβο με πουλμαν και δεν χρειαστηκε να περασω μεσα απο μολδαβια..Αλλα απο την στιγμη που θες να πας οδησσο,ειναι καλυτερα να περασεις μεσω μολδαβιας(απο ενα μικρο κομματι της) κανα τεταρτο νομιζω,και δεν θα εχεις κανενα προβλημα.Αν θες να με ρωτησεις τιποτα αλλο για ουκρανια,ευχαριστως..
Γεια σου (apolele) μπορεις σε παρακαλω να μου δοσεις το τηλ του πρακτορειου πουλμαν που ταξιδεψες στην Ουκρανια!!!!Γιατι ψαχνω και δεν βρισκω..:roll:....Ευχαριστω πολυ!!!!!!!!!!!:)
 

Spartakos

Member
Μηνύματα
10
Likes
3
Καλησπέρα καταρχήν στο φόρουμ,
Θα ήθελα με τις γνώσεις μου να βοηθήσω όλους εκείνους οι οποίοι έχουν σκοπό κάποια στιγμή να ταξιδέψουν στην Ουκρανία.
Εγώ προσωπικά πηγαίνω στην Ουκρανία τα τελευταία 12 χρόνια είτε για προσωπικούς είτε για επαγγελματικούς λόγους και έτσι νομίζω ότι μπορώ να βοηθήσω με τις γνώσεις και τα βιώματα μου.
Γενικά καταρχήν κάποιος μπορεί να πάει στην Ουκρανία σχεδόν με όλους τους τρόπους από την Ελλάδα δηλαδή με Αυτοκίνητο, Λεωφορείο, Τρένο, Αεροπλάνο η ακόμη και Πλοίο.
Πριν όμως αρχίσω να αναλύω τους διαφορετικούς τρόπους που μπορεί να πάει κανείς στην Ουκρανία πρέπει να πω ότι ο κάθε τρόπος έχει τις ιδιαιτερότητες του και αυτός που θέλει να ταξιδέψει πρέπει να ξέρει καταρχήν που θέλει να πάει ακριβώς στην Ουκρανία και πόσα χρήματα είναι διαθέσιμος να ξοδέψει.
 
Last edited by a moderator:

Spartakos

Member
Μηνύματα
10
Likes
3
Ταξίδη με αυτοκίνητο στην Ουκρανία.
Με αυτοκίνητο μπορεί κανείς να πάει στην Ουκρανία από Ελλάδα με βασικά 3 διαφορετικούς τρόπους.

Ο ένας τρόπος είναι μέσο από τα περάσματα Ρενί, Καγούλ η Λεουσένη από Ρουμανία στην Μολδαβία και έπειτα διασχίζοντας την Μολδαβία στην Ουκρανία. Δεν υπάρχει πέρασμα από Ρουμανία κατευθείαν στην Ουκρανία πουθενά, έτσι απαντώ και σε κάποια σχετική ερώτηση στο φόρουμ.
Το πέρασμα του Ρενί είναι στο νότιο τμήμα Μολδαβίας στα σύνορα με Ρουμανία και είναι και το ποίο σύντομο (περίπου 500 μέτρα μόνο) επειδή όμως έχω να περάσω από Μολδαβία πολλά χρόνια και δεν ξέρω εάν οι Έλληνες χρειάζονται Βίζα πλέον για Μολδαβία είμαι υποχρεωμένος να αναφέρω ότι από το συγκεκριμένο σημείο περνάνε μόνο αυτοί οι οποίοι είχαν είδη βγάλει βίζα για Μολδαβία από Ελλάδα γιατί εκεί δεν υπάρχει Πρόξενος Μολδαβός για να χορηγήσεις Βίζα.
Το δεύτερο πέρασμα είναι περίπου 60χιλ. πιο πάνω και ονομάζεται Καγούλ εκεί ο πρόξενος ερχόταν κάθε μέρα στις 08:00 και η τράνζιτ βίζα στοίχιζε για τους Έλληνες περίπου 60 Ευρώ διάρκειας ενός μήνα και ίσχυε και για την επιστροφή. Σε αυτό το σημείο η Ουκρανία είναι περίπου 130χιλ μακριά.
Το τρίτο πέρασμα είναι αρκετά πιο πάνω και είναι τα πιο μεγάλα σύνορα μεταξύ Ρουμανίας και Μολδαβίας και λέγετε Λεουσένι, εάν κάποιος ταξιδέψει από εκεί για να πάει Ουκρανία πρέπει να γνωρίζει ότι θα διασχίσει πάνω από 200χιλ μέχρι να καταλήξει στην Ουκρανία.

Ο δεύτερος τρόπος είναι τα δύο περάσματα από την Βόρεια Ρουμανία κατευθείαν στην Ουκρανία και έιναι τα περάσματα Βορείοδυτικά από την πόλη Σάτου μάρε της Ρουμανίας προς το χωρίο Βινογράντιβ της Ουκρανίας και ανατολικά από την Ρουμάνικη πόλη Σουτσεάβα προς το Χωρίο Σιρέτ και έπειτα στο χωρίο Τερεπλέτσε και έπειτα στην πόλη Τσερνοφτσί από την οδό Ε85 ο οποίος είναι και ο πιο δημοφιλής.

Ο τρίτος δρόμος για κάποιους οι οποίοι θέλουν να ταξιδέψουν στην Δυτική Ουκρανία η θα ταξιδέψουν με πλοίο από Ιταλία (κάτι το οποίο θα αναλύσω αργότερα) είναι μέσο Σκοπίων - Γιουγκοσλαβίας - Ουγγαρίας η Μέσο Ιταλίας - Αυστρίας - Ουγγαρίας έως τα σύνορα Ουγγαρίας - Ουκρανίας τα οποία λέγονται Τσόπ.
 
Last edited by a moderator:

Spartakos

Member
Μηνύματα
10
Likes
3
Ταξίδη με Λεωφορείο στην Ουκρανία.
Υπάρχουν αρκετές εταιρείές από την Αθήνα και την Θεσαλονίκη οι οποιές βάζουν λεωφορεία για Ουκρανία με διάφορους προορισμούς όπως Ντονιέτσκ - Κίεβο - Τσερνοφτσί κ.α για όποιον ενδιαφέρεται να πάει με λεωφορείο στην Ουκρανία και για να μην κάνω διαφήμηση μπορώ να τους δώσο τηλέφωνα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Ερωτήσεις:

1. Είναι ασφαλές να διασχίσει κανείς την Υπερδνειστερία με δικό του όχημα?
2. Υπάρχει διαδρομή μέσα από τη Μολδαβία η οποία δε διέρχεται από την Υπερδνειστερία?
3. Ενοικιασμένο αυτοκίνητο σε άλλη χώρα μπορεί να μπεί στην Ουκρανία?
4. Με τις τιμές που ακούω για τις βίζες, μήπως στο τέλος συμφέρει οικονομικά να πάει κανείς αεροπορικώς κάπου στην Ουκρανία ή έστω στο Κόσιτσε της Σλοβακίας, κι από κει να συνεχίσει με ενοικιασμένο αυτοκίνητο?
5. [ Ακαδημαϊκά ] Διαδρομή μέσω Τουρκίας - Καυκάσου - Ρωσίας έχει νόημα?
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ονειρεμένο Ταξίδι
yeah, whatever...
επειδή όμως έχω να περάσω από Μολδαβία πολλά χρόνια και δεν ξέρω εάν οι Έλληνες χρειάζονται Βίζα πλέον για Μολδαβία είμαι υποχρεωμένος να αναφέρω ότι από το συγκεκριμένο σημείο περνάνε μόνο αυτοί οι οποίοι είχαν είδη βγάλει βίζα για Μολδαβία από Ελλάδα γιατί εκεί δεν υπάρχει Πρόξενος Μολδαβός για να χορηγήσεις Βίζα.
Δεν χρειάζεται βίζα. περνάς ελεύθερα. μόνη προϋπόθεση... να μην είσαι Ρουμάνος. αν είσαι, και με τον πρόξενο ξάδερφο, δεν περνάς! (εκτός αν ηρεμήσαν τα πράγματα τις τελευταίες 15 μέρες)
 
Last edited by a moderator:

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ονειρεμένο Ταξίδι
yeah, whatever...
Ερωτήσεις:
2. Υπάρχει διαδρομή μέσα από τη Μολδαβία η οποία δε διέρχεται από την Υπερδνειστερία?
μα για να βγεις οδησσό από Γαλάτσι, δεν περνάς Υπερδνειστερία

3. Ενοικιασμένο αυτοκίνητο σε άλλη χώρα μπορεί να μπεί στην Ουκρανία?
Κατάχλωμο το κόβω. ψάχνουν ενδελεχώς τα αυτοκίνητα. θέλουν παντού να φαίνεται το όνομά σου πάνω στο αμάξι. από την άλλη, ποια εταιρία ενοικιαζόμενων θα σε αφήσει να περάσεις Ουκρανία? την έχουν πατήσει αρκετές φορές και δεν το τολμούν (τουλάχιστον οι Ρουμάνοι)
4. Με τις τιμές που ακούω για τις βίζες, μήπως στο τέλος συμφέρει οικονομικά να πάει κανείς αεροπορικώς κάπου στην Ουκρανία ή έστω στο Κόσιτσε της Σλοβακίας, κι από κει να συνεχίσει με ενοικιασμένο αυτοκίνητο?
Δεν χρειάζεσαι βίζα
 

Spartakos

Member
Μηνύματα
10
Likes
3
Ερωτήσεις:

1. Είναι ασφαλές να διασχίσει κανείς την Υπερδνειστερία με δικό του όχημα?

Έχω περάση παλαιότερα πολλές φορές μέσα από την Υπερδνειστερία και δεν είχα κανένα πρόβλημα.

2. Υπάρχει διαδρομή μέσα από τη Μολδαβία η οποία δε διέρχεται από την Υπερδνειστερία?

Νομίζω ότι υπάρχει αλλά θα βγείς πολύ ψηλά μέσα στην Ουκρανία και από εκεί οι δρόμοι είναι χάλια.

3. Ενοικιασμένο αυτοκίνητο σε άλλη χώρα μπορεί να μπεί στην Ουκρανία?

Από ότι γνωρίζω όχι γιατί στα σύνορα πρέπει η αποδείξεις ότι το αμάξι είναι δικό σου η να έχεις εξουσιοδότηση για να το βάλεις μέσα στην Ουκρανία, μια φορά που ρώτησα σε Ελληνική εταιρεία ενοικιάσεων μου είπαν ότι πρέπει να τους φέρω εγγυητική τραπέζης ίση με την αξία του αυτοκινήτου για να μου δώσουν εξουσιοδότηση.

4. Με τις τιμές που ακούω για τις βίζες, μήπως στο τέλος συμφέρει οικονομικά να πάει κανείς αεροπορικώς κάπου στην Ουκρανία ή έστω στο Κόσιτσε της Σλοβακίας, κι από κει να συνεχίσει με ενοικιασμένο αυτοκίνητο?

Μπορείς πάντα να νοικίσης αυτοκήνητο στην Ουκρανία, υπάρχουν όλες οι μεγάλες εταιρείες αλλά πρέπει να έχεις οποσδήποτε πιστωτική κάρτα , χωρίς πιστωτική δεν γίνετε.

5. [ Ακαδημαϊκά ] Διαδρομή μέσω Τουρκίας - Καυκάσου - Ρωσίας έχει νόημα?
Όχι-Οχι είναι πάρα πολύ μακρία και δεν υπάρχει νόημα, μπορείς όμως με αεροπλάνο από Τουρκία η με πλοίο.
 
Last edited by a moderator:

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Meta που θα μπούμε στην Ουκρανία με ένα οποιοδήποτε τρόπο, μπορούμε να κινηθούμε ελεύθερα πηγαίνοντας όπου θέλουμε στη χώρα, μένοντας σε όποιο χοτέλ θέλουμε;
Νομίζω ότι για Ρωσία δηλώνεις που θα μένεις ή χρειάζεται ένα είδους πρόσκληση
ευχαριστώ
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ονειρεμένο Ταξίδι
yeah, whatever...
Meta που θα μπούμε στην Ουκρανία με ένα οποιοδήποτε τρόπο, μπορούμε να κινηθούμε ελεύθερα πηγαίνοντας όπου θέλουμε στη χώρα, μένοντας σε όποιο χοτέλ θέλουμε;
Νομίζω ότι για Ρωσία δηλώνεις που θα μένεις ή χρειάζεται ένα είδους πρόσκληση
ευχαριστώ
άκου τώρα soudiane τι πάθαμε εμείς. όντως σε ρωτάνε που θα μείνεις. εμάς μας ρώτησαν αν ταξιδεύουμε για business or pleasure... εμείς κατηγορηματικά δηλώσαμε business. Έλα όμως που το ξενοδοχείο που τους δώσαμε, είχε την φήμη του pleasure.. (if u know what I mean…)
όπως κι αν έχει, απλώς καταγράψαν το όνομα του ξενοδοχείου και μας αφήσαν να πάμε για business...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
άκου τώρα soudiane τι πάθαμε εμείς. όντως σε ρωτάνε που θα μείνεις. εμάς μας ρώτησαν αν ταξιδεύουμε για business or pleasure... εμείς κατηγορηματικά δηλώσαμε business. Έλα όμως που το ξενοδοχείο που τους δώσαμε, είχε την φήμη του pleasure.. (if u know what I mean…)
όπως κι αν έχει, απλώς καταγράψαν το όνομα του ξενοδοχείου και μας αφήσαν να πάμε για business...
Υπό τις κατάλληλες προϋποθέσεις, business είναι κι αυτό :haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.691
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom