Μολδαβία Ουκρανία Παράκληση για πληροφορίες

Μηνύματα
19
Likes
8
Για το κόστος ζωής μπορώ να πω ότι το Κίεβο είναι μία από τις ακριβότερες πόλεις της Ουκρανίας, συγκρίνεται με την Οδησσό και την Γιάλτα (της Κριμαίας) μόνο. Τα ξενοδοχεία και τα ρούχα είναι ακριβά, όλα τα άλλα είναι περίπου σαν στην Θεσσαλονίκη...
 

duty_free

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.213
χρειαζεται καποια ιδιαιτερη διατυπωση για να πας στην Μολδαβια; Σχεδιαζω μιαν επισκεψη μεσω Κιεβου, αεροπορικως. Η βιζα δηλαδη εκδιδεται αμα τη αφιξει εκει, στο αεροδρομιο;
 

North66

Member
Μηνύματα
4.302
Likes
5.037
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Θα σου στείλω δύο του '07 και ένα συνοπτικό του '15.
 

Olajuwon

Member
Μηνύματα
27
Likes
13
Χαιρετώ, καλοκοιτάζω Ουκρανία για τέλη Σεπτέμβρη που βγαίνει γύρω στα 100e από Θεσσαλονίκη αλλά δεν έχω ξεκαθαρίσει ακόμα αν χρειάζεται και διαβατήριο, έχετε ιδέα;
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Χαιρετώ, καλοκοιτάζω Ουκρανία για τέλη Σεπτέμβρη που βγαίνει γύρω στα 100e από Θεσσαλονίκη αλλά δεν έχω ξεκαθαρίσει ακόμα αν χρειάζεται και διαβατήριο, έχετε ιδέα;
Χρειάζεται
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Μονοημερη το Κισιναου(ή αλλη πολη της Μολδαβιας κοντα στη Ρουμανια) απο το Ιασιο αξιζει;
Και μια ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ερώτηση: το διαβατήριό μου λήγει στις 22/05/2020 και θελω να παω στις 23/11/2019 στο Κισινάου. Πιστεύετε θα έχω πρόβλημα;
 
Last edited:

duty_free

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.213
αξίζει από την απο
Μονοημερη το Κισιναου(ή αλλη πολη της Μολδαβιας κοντα στη Ρουμανια) απο το Ιασιο αξιζει;
Φυσικά και αξιζει. προσθετεις μια χωρα στην συλλογή σου. Δεν είναι βέβαια κάποιος δέων και άχαστος προορισμός, μα το κέντρο της έχει ένα κάποιο ενδιαφέρον!
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
αξίζει από την απο


Φυσικά και αξιζει. προσθετεις μια χωρα στην συλλογή σου. Δεν είναι βέβαια κάποιος δέων και άχαστος προορισμός, μα το κέντρο της έχει ένα κάποιο ενδιαφέρον!
Ευχαριστώ, αν και τελικά δε θα μπορέσω λόγω διαβατηρίου :cry:
 

vagg7lis

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
Καλησπέρα. Σχεδιάζω ταξίδι στην Ουκρανία προς τα Χριστούγεννα περίπου. Είμαι έτοιμος να κλείσω τα εισητήρια. Από ότι έψαξα η Ουκρανία είναι visa-free για τους Έλληνες. Επίσης διάβασα ότι πρέπει να εκδόσω και διαβατήριο το οποίο θα πρέπει να ισχύει για 3 μήνες ήδη ;;;. Δηλαδή δεν μπορώ να ταξιδέψω με την αστυνομική ταυτότητα ;. Δεν είμαι σίγουρος αν ισχύει η αν ήταν παλιές πληροφορίες. Μέχρι τώρα στο εξωτερικό έχω πάει μόνο οδικώς και το μόνο που χρειάστηκα ήταν η αστυνομική ταυτότητα, θα είναι το πρώτο μου ταξίδι με αεροπλάνο. Παρακαλώ όποιος γνωρίζει τι ισχύει για τον συγκεκριμένο προορισμό να δώσει τα φώτα του. Ευχαριστώ
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.054
Likes
1.598
Καλησπέρα. Σχεδιάζω ταξίδι στην Ουκρανία προς τα Χριστούγεννα περίπου. Είμαι έτοιμος να κλείσω τα εισητήρια. Από ότι έψαξα η Ουκρανία είναι visa-free για τους Έλληνες. Επίσης διάβασα ότι πρέπει να εκδόσω και διαβατήριο το οποίο θα πρέπει να ισχύει για 3 μήνες ήδη ;;;. Δηλαδή δεν μπορώ να ταξιδέψω με την αστυνομική ταυτότητα ;. Δεν είμαι σίγουρος αν ισχύει η αν ήταν παλιές πληροφορίες. Μέχρι τώρα στο εξωτερικό έχω πάει μόνο οδικώς και το μόνο που χρειάστηκα ήταν η αστυνομική ταυτότητα, θα είναι το πρώτο μου ταξίδι με αεροπλάνο. Παρακαλώ όποιος γνωρίζει τι ισχύει για τον συγκεκριμένο προορισμό να δώσει τα φώτα του. Ευχαριστώ
Δεν ξέρω ειδικά για Ουκρανία, αλλά αυτό με τους μήνες το έχεις καταλάβει λάθος: Θα πρέπει να έχει ισχύ το διαβατήριο σου (να μην λήγει δηλαδή) για τουλάχιστον τρεις μήνες από την ημερομηνία που θα επιστρέψεις από την Ουκρανία. Αλλά αυτό ίσως αφορά μόνο τις περιπτώσεις που απαιτείται η έκδοση VISA. Σε πλήθος χωρών το χρονικό αυτό διάστημα είναι έξι μήνες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.612
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom