Γαλλία Πορτογαλία Παρίσι ή Πορτογαλία??

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
2) Δεν ξερω το επιπεδο σου στα γαλλικα, παντως ο γαμπρος μου λεει "αυτα που διδασκεσται στην Ελλαδα δεν ειναι γαλλικα, δεν μπορω να καταλαβω σχεδον κανεναν Ελληνα που τα μιλαει".
Μήπως ο γαμπρός σου δε μιλάει γαλλικά αλλά βερλάν?:D
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Μήπως ο γαμπρός σου δε μιλάει γαλλικά αλλά βερλάν?:D
Και βερλαν μιλαει, αλλα στη δουλεια του θελοντας και μη χρησιμοποιει τα επισημα γαλλικα.
 

FRIDA08

Member
Μηνύματα
445
Likes
1.298
Επόμενο Ταξίδι
???Covid Era
Ταξίδι-Όνειρο
Διάστημα
Το Παρίσι -όπως είπαν και πιο πάνω- είναι στα SOS. Αλλά νομίζω ότι στη φάση που είσαι μιά Πορτογαλία θα την χαρείς καλύτερα.
Αν χωρέσει στο πρόγραμμά σου βάλε και τη Σίντρα. Είναι κούκλα, πας με τρένο γύρω στη μία ώρα από Λισσαβόνα και αξίζει μία επίσκεψη.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.630
Likes
12.448
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Αφού Πορτογαλία θέλεις να πας, άσε το Παρίσι για όποτε σου έρθει όρεξη. Σε τέτοιους είδους αποφάσεις δεν χωράνε "πρέπει".
 

sakis_sx

Member
Μηνύματα
21
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλησπέρα και από εμένα!Είχα και εγώ ένα δίλημμα πριν 4 μήνες τι να διαλέξω,Παρίσι ή Ρώμη...Τελικά διάλεξα Παρίσι και δεν το μετάνιωσα καθόλου,9 ημέρες και πραγματικά είναι τόσες λίγες για Παρίσι..Και θα συμφωνήσω μαζί σου πως δεν ήταν από τα μέρη πού είχα στα top για να πάω για τους λόγους που προανέφερες,αλλά τελικά είχα άδικο.Η απόφαση είναι δική σου,να πας εκεί που γουστάρεις περισσότερο,αλλά να θυμάσαι ότι το Παρίσι δεν είναι προορισμός που πας μόνο μια φορά.Καλά να περάσεις σε ότι και να διαλέξεις!!!
 

geologiskos

Member
Μηνύματα
21
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ
Πορτογαλία φυσικά!

Καλημέρα σε όλους! Ελπίζω να είστε καλά. Τον περασμένο Οκτώβριο βρέθηκα Λισαβώνα για ένα συνέδριο. Παρίσι δεν έχω πάει ακόμα, οπότε δεν μπορώ να εκφέρω άποψη (αν και ομολογώ ότι είμαι λίγο αρνητικά προδιατεθειμένος...).
Αγαπητή Hera, η πρωτεύουσα λοιπόν της Πορτογαλίας είναι must προορισμός για ψυχική ξεκούραση: τα χρώματα της πόλης, ειδικά κατά το δειλινό, είναι μαγευτικά! Εύκολα προσβάσιμα αξιοθέατα, φανταστικό ενυδρείο (τα σαλάχια rule και ο bacalhau είναι όλα τα λεφτά!), γραφικότατη και ρομαντική πόλη (αν και ψιλοβρώμικοι οι δρόμοι του κέντρου), το κάστρο επιβλητικό και με απίστευτη θέα, ο καιρός την περίοδο που προγραμματίζεις να πας θα είναι τέλειος, η βόλτα παραλιακά στο Belem σβήνει τις έγνοιες και τα νερά του Tejo σε προκαλούν να χρησιμοποιήσεις την φαντασία σου και να ταξιδέψεις σε μέρη εξωτικά (όπως και οι Πορτογάλοι θαλασσοπόροι του Μεσαίωνα). Οι σημερινοί Πορτογάλοι χαμογελαστοί, φιλικοί, ενώ ο μπακαλιάρος είναι κάτι σαν το τζατζίκι στο δικό μας σουβλάκι: δε λείπει ποτέ από το τραπέζι! ;)
Μην ξεχάσεις να πάρεις μαγιό (το Cascais και η Sintra είναι αρκετά κοντά).
Από οικονομική άποψη, πάνω κάτω στα ίδια κινούμαστε: δεν ένιωσα να μου πιάνουν την γνωστή περιοχή στις τιμές... :)
Καλά να περάσεις εύχομαι όπου και αν ταξιδέψεις!
Περιμένω φωτό σου από Λισαβώνα! ;)
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Τα μηνύματα εκτός θέματος διαγράφηκαν, συνεχίστε μόνο on topic παρακαλώ.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.809
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
εκει πως πας? παει καραβακι απο Πόρτο?
Ρίξε μια ματιά εδώ:

Rota do Douro - Cruzeiros

Douro Guided Full-Day Tour from Porto, Porto | GetYourGuide.com

Douro river day trips - Porto Forum - TripAdvisor

για να πάρεις μιαν ιδέα για το τι παίζει. Πληροφοριακά έντυπα βρίσκεις παντού, και στο ξενοδοχείο σου φυσικά. Προφανώς δεν προσφέρουν όλοι του ίδιου επιπέδου υπηρεσίες, χρειάζεται να το ψάξεις - ανάλογα τι ζητάς. Εγώ δεν την έκανα γιατί δεν είχα χρόνο (ας όψεται το Σαντιάγκο :) ). Αν έχεις χρόνο, νομίζω είναι καλύτερα ν' αφιερώσεις 3-4 μέρες στην κοιλάδα (με ΙΧ). Διαφορετικά, αν κάνεις ημερήσια απ' το Πόρτο, μάλλον είναι καλύτερα να κάνεις το ένα σκέλος (π.χ. το πήγαινε) με τραίνο και το άλλο με το καραβάκι.
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
756
Likes
250
Ρίξε μια ματιά εδώ:

Rota do Douro - Cruzeiros

Douro Guided Full-Day Tour from Porto, Porto | GetYourGuide.com

Douro river day trips - Porto Forum - TripAdvisor

για να πάρεις μιαν ιδέα για το τι παίζει. Πληροφοριακά έντυπα βρίσκεις παντού, και στο ξενοδοχείο σου φυσικά. Προφανώς δεν προσφέρουν όλοι του ίδιου επιπέδου υπηρεσίες, χρειάζεται να το ψάξεις - ανάλογα τι ζητάς. Εγώ δεν την έκανα γιατί δεν είχα χρόνο (ας όψεται το Σαντιάγκο :) ). Αν έχεις χρόνο, νομίζω είναι καλύτερα ν' αφιερώσεις 3-4 μέρες στην κοιλάδα (με ΙΧ). Διαφορετικά, αν κάνεις ημερήσια απ' το Πόρτο, μάλλον είναι καλύτερα να κάνεις το ένα σκέλος (π.χ. το πήγαινε) με τραίνο και το άλλο με το καραβάκι.

ευχαριστω πολυ, μολις πιασω γρηγορο ιντερνετ θα τα κοιταξω. Βασικα για αμαξι δε παιζει. γυρω στις 7 μερες θα ειμαι εκει, αλλα επειδη λεω να παω και Μπραγκα , Γκιμαραες, μαλον θα το ψαξω για την ημερισια. Δεν το χα σκεφτει και μου ακουστηκε καλη ιδεα
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.809
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
ευχαριστω πολυ, μολις πιασω γρηγορο ιντερνετ θα τα κοιταξω. Βασικα για αμαξι δε παιζει. γυρω στις 7 μερες θα ειμαι εκει, αλλα επειδη λεω να παω και Μπραγκα , Γκιμαραες, μαλον θα το ψαξω για την ημερισια. Δεν το χα σκεφτει και μου ακουστηκε καλη ιδεα
Γκιμαράες να πας οπωσδήποτε. Έχει διαφορετικό αέρα. Ίσως και λόγω του πιο νεανικού πληθυσμού (λόγω του Παν/μίου) που βλέπεις γύρω.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.809
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Επίσης το lonelyplanet το προτείνει ως must προορισμό για το 2012
O LP λαμβάνει σοβαρά υπόψη του το Travelstories και τις απόψεις των μελών του (με τις οποίες δεν μπορεί παρά να συμφωνήσει)! :D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.218
Μηνύματα
883.970
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom