Ηνωμένο Βασίλειο Παρακαλώ βοήθεια για Λονδίνο με Ryanair

happiness

Member
Μηνύματα
235
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
...τελικά δεν άργησε :)
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Κούβα
Λοιπόν, τώρα που η Ryanair πετάει απο Άραξο, με ξεφτιλέ τιμές, για Λονδίνο, προσπαθώ μήπως και το εκμεταλευτώ.
Το πρόβλημα (φυσικά! σιγά μην δεν υπήρχε πρόβλημα :)) είναι ότι η πτήση επιστροφής της Ryanair είναι 7πμ και σε απόσταση καμιά ώρα από το Λονδίνο. Προσπαθώ λοιπόν να βρω λύση σε αυτό το πρόβλημα....
Αρχικά, ψάχνω να γυρίσουμε με άλλη εταιρία από κοντινό στο Λονδίνο αεροδρόμιο: δεν παίζει, πανάκριβα για τα οικονομικά μας δεδομένα.
Στην συνέχεια ψάχνω πως μπορεί να πάει και να έρθει κανείς στο Stansted. Οκ... easybus που σε αφήνει και σε παίρνει κοντά στον σταθμό μετρό Baker st. μόνο 30ευρώ για 2 άτομα, πήγαινε-έλα.
Τώρα όμως τίθεται το ζήτημα "πως πάμε Baker st. άγρια ξημερώματα;". Βασικά, έτσι όπως το βλέπω, δεν πάμε. Θα πρέπει να μένουμε κάπου κοντά για να μπορούμε να πάμε με τα πόδια.

Και οι ερωτήσεις μου είναι:
1. Καμιά ιδέα διαμονής; Απ ότι βλέπω στις αναζητήσεις μου, θα μας ποιάσουν τον κώλο σε τόσο κεντρικό σημείο που ψάχνω.
2. Η περιοχή αυτή είναι ασφαλής το βράδυ; Γιατί θα πρέπει να βγούμε και να περπατάμε γύρω στις 4 το πρωί.

και 3. και τελευταία: έχει κάνει κανείς παρόμοια πτήση (δλδ πολύ πρωί από Stansted); Αν ναι, πως έλυσε το πρόβλημα της ώρας και της μετακίνησης;

Θεεεεεενκς!!!!:clap:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.052
Υπάρχουν βραδινά λεωφορεία σε αρκετά σημεία στο Λονδίνο, γιατί να μείνεις δίπλα; Επίσης, υπάρχουν και ταξί όλη νύχτα. Γιατί τόσο άγχος;
 

andreas38

Member
Μηνύματα
48
Likes
27
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΟΡΛΕΑΝΗ
Δεν ξερω πόσοι θα ειστε αλλα εγω χρησιμοποιήσα αυτό :Stansted Airport Taxi Service
και πλήρωσα την ώρα που με αφησε ξενοδοχειο , η συνεννόηση για την επιστροφη γίνεται με τον οδηγό αυτός ξέρει τι ώρα θα ερθει να σας πάρει απο το ξενοδοχειο.
Τώρα ξενοδοχείο δες και αυτό που έμεινα και εγω, πολυ καθαρό και έχει τα πάντα δίπλα.
ibis London Euston St Pancras hotel: Book a hotel in LONDON
 

happiness

Member
Μηνύματα
235
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
...τελικά δεν άργησε :)
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Κούβα
andreas38 το ταξί είναι πολύ ακριβό για να μας πάει μέχρι το αεροδρόμιο. Στην σελίδα του αεροδρομίου νομίζω γράφει ότι είναι περίπου 100λίρες μέχρι Λονδίνο.

paefstra σε ευχαριστώ. Η αλήθεια έιναι ότι επειδή έχουμε ξανακάνει το "εταιρία low cost που πετάει χαράματα μακριά από την πόλη" σε ταξίδι στο Παρίσι , και όντως τότε χρησιμοποιήσαμε νυχτερινά λεοφωρεία και τέτοια, δεν ήταν ευχάριστη εμπειρία γιατί μας πήρε πάρα πολή ώρα η μετακίνηση γιατί έπρεπε να πηγαίνουμε παντού αρκετά νωρίτερα από άγχος μήπως χάσουμε κάποια μεταφορά γιατί μετά κλάφτα. Το ταξάκι όμως μέχρι το κέντρο είναι ακλή ιδέα. Έχεις καμιά ιδέα πόσο κοστίζει περίπου για μια διαδρομή πχ 15' ;
 

andreas38

Member
Μηνύματα
48
Likes
27
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΟΡΛΕΑΝΗ
Πληρωσα για 6 ατομα 147 λιρες πήγαινε ελα
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.052
Δυστυχώς έχω χρόνια να χρησιμοποιήσω ταξί στο Λονδίνο και δε μπορώ να σε βοηθήσω για το κόστος. Πάντως τις λίγες φορές που το έκανα πήρα mini-cab που είναι αρκετά πιο φτηνά από τα κλασσικά μαύρα και τα κλείνεις κυρίως στα γραφεία της εταιρείας. Δε θυμάμαι να ήταν τρέλλό το κόστος, αν και μεγαλύτερο από τα ελληνικά κόμιστρα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.144
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Με το minicab για αεροδρομιο θες 50-60 λιρες. Για Baker st θες 15-20. Με το νυχτερινο που σου προταθηκε ειναι σαφως φθηνοτερα εως τζαμπα. Στις 4 τα ξημερωματα στο κεντρικο Λονδινο δεν εχεις να φοβηθεις σχεδον τιποτα. Η πολη αρχιζει να ξυπνα εκεινη την ωρα και αρκετος κοσμος βρισκεται στους δρομους και ειδικα σε στασεις λεωφορειων.
 

ERSIKO

Member
Μηνύματα
6
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Παντου
Πριν ενα μηνα εμεινα Liverpool st και πηρα το λεωφορειο Terravision, πληρωσα 18 λιρες πανε-ελα.Εμεινα στο Tune Hotel ( 100m απο σταση λεωφ ) με 40 ευρω το δικλ τη βραδια.Καθε 40 λεπτα φευγουν λεωφ για αεροδρομιο.Περιπου μια ωρα η διαδρομη για αεροδρομιο.
 

athina73

Member
Μηνύματα
92
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο ακόμη
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Πριν ενα μηνα εμεινα Liverpool st και πηρα το λεωφορειο Terravision, πληρωσα 18 λιρες πανε-ελα.Εμεινα στο Tune Hotel ( 100m απο σταση λεωφ ) με 40 ευρω το δικλ τη βραδια.Καθε 40 λεπτα φευγουν λεωφ για αεροδρομιο.Περιπου μια ωρα η διαδρομη για αεροδρομιο.
Μπορείς να μου πεις από που έκανες την κράτηση σε αυτό το ξενοδοχείο;ευχαριστώ
 

happiness

Member
Μηνύματα
235
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
...τελικά δεν άργησε :)
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Κούβα
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την συμβολή σας!

andreas38 είμαστε μόνο 2 άτομα και το ταξίδι είναι "απρογραμμάτιστο". Δλδ ανακάλυψα πόσο ξεφτίλα είναι τα αεροπόρικα και γι αυτό το ψάχνω. Αν δεν βγει in budget δεν το κάνουμε καθόλου. Δεν θα κλάψουμε κιόλας :) 147λίρες είναι πάρα πολλά.

paefstra θα το κοιτάξω το mini cub. Σίγουρα δεν περιμένω να είναι ίδια τιμή με τα ελληνικά.

tripakias με μπέρδεψες λίγο. Όταν λες "Για Baker st θες 15-20" εννοείς από κάποια άλλη περιοχή του ευρύτερου Λονδίνου ή από το Stansted για Baker st επειδή είναι φιξ οι τιμές ή κάτι τέτοιο; Με καθησυχάζεις με αυτά που λες. Πρέπει να ομολογήσω ότι είμαι και αρκετά φοβιτσιάρα. όταν κάναμε αντίστοιχο πρόγραμμα αναχώρησης από το Παρίσι είχα νιώσει αρκετά άβολα.

ERSIKO το easybus που έχω βρει, είναι πήγαινε-έλα για 2 άτομα, 25λίρες και επιπλέον λειτουργεί τις ώρες που θέλουμε και ξανα-επιπλέον λέει πως αν το χάσεις αυτό που έχεις κλείσει, σε βάζουν σε όποιο επόμενο έχει θέση χωρίς εξτρά χρέωση. Νομίζω ότι είναι το πιο εξυπηρετικό. Θα το κοιτάξω το όμως και το Terravision γιατί άμα αυτό βολεύει χωρίς ταξί, τότε θα είναι σαφώς εξυπηρετικότερο και καλύτερο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.883
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom