Παραλιες Πιεριας ή Καβαλας?

D

Delmem6845

Guest
Παρακολουθώ τη συζήτηση που γίνεται όσον αφορά τη θάλασσα στην Παραλία Κατερίνης και τα πλεονεκτήματα της ...την απόσταση από Θεσνίκη κλπ.
Πριν 4 χρόνια περίπου έκανα μιά εξόρμηση στην περιοχή με σκοπό ακριβώς αυτό δηλ να βρώ μια κοντινή σχετικά θάλασσα καθαρή ώστε να απεμπλακώ από την ταλαιπωρία της Χαλκιδικής...δυστυχώς η θάλασσα που αντίκρυσα στην Παραλία της Κατερίνης ήταν βούρκος,ναι όπως το λέω βούρκος:shock:,τέτοια θολούρα και έβλεπα κόσμο να κολυμπάει και δεν το πίστευα και ρωτάω μια κυρία καλά δεν έχει πιό καθαρή θάλασσα κατά δώ και μ έστειλε πιό πέρα...δε θυμάμαι πώς λέγεται ...μετά από κεί που τελειώνουν οι καφετέριες κλπ μήπως ήταν η Κατερινόσκαλα τι να πω δε θυμάμαι..εκεί κουτσά στραβά ένα μπάνιο έκανα ,δεν επικρατούσε η θολούρα που είχα δει στην προηγούμενη,αλλά και πάλι ΔΕΝ συγκρίνεται με θάλασσες αμμόλοφων ούτε κατά διάνοια...ούτε Χαλκιδικής φυσικά.
Επειδή στη συνέχεια πήρα σβάρνα αρκετές από τις παραλίες της περιοχής,μόνο προς τους Ν.Πόρους μπορώ να πώ ότι έμεινα ευχαριστημένη,αλλά φυσικά είναι πιό μακρυά,αρκετή απόσταση πάλι από Θεσνίκη.
Επειδή έχουν περάσει χρόνια και διαβάζοντας αυτά που έγραψες στο πρώτο σου μήνυμα υπέθεσα ότι πιθανόν νάχουν αλλάξει τα πράγματα και νάχουν καθαρίσει ...νάχει αλλάξει η θάλασσα αλλά διαβάζοντας τώρα το μήνυμα σου βλέπω ότι αναφέρεσαι στη θολούρα εξηγώντας ότι είναι μεν καθαρά τα νερά αλλά θολά λόγω της άμμου:shock:,τι να πώ τόσες και τόσες παραλίες ξέρω με άμμο πεντακάθαρες και διαυγέστατες,
αναφέρθηκε πιο πάνω ένας φίλος στις παραλίες της Ολυμπιάδος που με την Εγνατία οδό είναι πλέον κοντά στη Θεσνίκη και είναι εκπληκτικές!!κολπίσκοι και νερά πεντακάθαρα και εκτός από την ...κυρίως Χαλκιδική μέσα δηλ στα πόδια να αναφέρω ότι σε κοντινή απόσσταση από Θεσνίκη υπάρχουν παραλίες που θεωρώ ότι είναι πολύ καλύτερες από αυτό που είδα στην Κατερίνη,όπως στα Ν.Πλάγια(περίπου 65 χλμ)ακόμα και πρός Ν.Ηράκλεια(50χλμ) και Αγ.Παύλο υπάρχουν ναι ναι θάλασσες πολύ καλές,δεν έχουν βέβαια το χρώμα και τη διαύγεια εκείνο το κρυστάλλινο που συναντάς μέσα στα πόδια της Χαλκιδικής αλλά τις βάζω ΠΙΟ ΠΑΝΩ απ αυτό που είδα στην Κατερίνη,δεν έχουν θολούρα,βλέπεις μέσα.....
Οσο για τις μέδουσες δεν το συνδέω με την καθαρότητα η μή,έτυχε να δώ πέρσι μέδουσες σε πεντακάθαρη θάλασσα στο δεύτερο πόδι ,έτυχε να δώ και την προηγούμενη βδομάδα(που δεν είναι και συνηθισμένη εποχή για μέδουσες νομίζω)και στην Ηράκλεια,και στη Γερακινή....σε διαφορετικές δηλ περιοχές.

τα πραγματα εχουν αλλαξει κ εχουν βελτιωθει κατα πολυ... ακομη κ απο την περσινη χρονια εχουν αλλαξει. στο κατω κατω.. μια ευκαιρια αξιζει να την δωσετε κ να το διαπιστωσετε. τουλαχιστον θα εχετε δει κατι διαφορετικο απο τοτε.. αυτο ειναι το μονο σιγουρο. οσον αφορα την θολουρα στο νερο.. αν πας απο το πρωι στην θαλασσα θα παθεις πλακα.. τα νυχια σου βλεπεις των ποδιων...αν πας την ωρα που γινεται χαμος.. λογικοτερο ειναι να θολωσει..
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.857
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
μιας και έγινε λόγος για τις παραλίες της Κατερίνης,
ποια παραλία αξίζει τελικά να επισκεφτει κανείς,
εννοω παραλία μετά την Κατερίνη και πριν τους Νέους Πόρους!

Σκάλα, Σκοτίνα, Λεπτοκαρυά, παραλία Πλαταμώνα κάτω απο το ομώνυμο κάστρο, αναφέρω μερικές ενδεικτικά!
:roll:

να ξέρουμε για του χρόνου!;)
 

Nicolas

Member
Μηνύματα
192
Likes
442
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική
Θάνο εγω θα πρότεινα την Λεπτοκαρυά,εχω επισκεφτεί τις περισσότερες παραλίες της Πιερίας και την θεωρώ απο τις καλύτερες της ευρύτερης περιοχής(κυρίως το Νότιο κομμάτι του χωριού που είναι πιο ήσυχο),καθαρή και δροσερή θάλασσα,αμμουδιά και απο τις καλύτερες τιμές στην περιοχή,(πχ 2,5 ευρώ ο καφές στην ξαπλώστρα)και αρκετά οργανωμένη-μετά την Κατερίνη βέβαια-επίσης αξίζει και μια βόλτα στην Πλάκα Λιτοχώρου.
 

PAOKARA KATERINI

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Θάνο εγω θα πρότεινα την Λεπτοκαρυά,εχω επισκεφτεί τις περισσότερες παραλίες της Πιερίας και την θεωρώ απο τις καλύτερες της ευρύτερης περιοχής(κυρίως το Νότιο κομμάτι του χωριού που είναι πιο ήσυχο),καθαρή και δροσερή θάλασσα,αμμουδιά και απο τις καλύτερες τιμές στην περιοχή,(πχ 2,5 ευρώ ο καφές στην ξαπλώστρα)και αρκετά οργανωμένη-μετά την Κατερίνη βέβαια-επίσης αξίζει και μια βόλτα στην Πλάκα Λιτοχώρου.
Οι καλυτερες παραλιες του νομου βρισκονται απο την πλακα λιτοχωρου και μετα.συγκεκριμενα αξιζει να κολυμπησεις σε ορισμενα σημεια της πλακας που ειναι πιο απομερα, στη σκοτινα, στη λεπτοκαρυα καθως και στον παντελεημονα που κατα τη γνωμη μου ειναι η ωραιοτερη παραλια αλλα λιγο βαθια..πλαταμωνας πολυ κοσμικος και αδιαφορη παραλια και νεοι ποροι απλα πολλη μεγαλη αμμουδια αλλα ρηχα νερα και οταν εχει κοσμο πολυ θολη θαλασσα.
ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΠΑΡΑΛΙΑ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ-ΚΑΤΕΡΙΝΟΣΚΑΛΑ-ΒΑΡΙΚΟ-ΓΡΙΤΣΑ ΜΑΚΡΙΑ..ΕΝΔΕΙΚΝΥΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟΥΡΙΣΤΕΣ ΑΝΑΤΟΛΙΚΟΥ ΜΠΛΟΚ
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Οι καλυτερες παραλιες του νομου βρισκονται απο την πλακα λιτοχωρου και μετα.συγκεκριμενα αξιζει να κολυμπησεις σε ορισμενα σημεια της πλακας που ειναι πιο απομερα, στη σκοτινα, στη λεπτοκαρυα καθως και στον παντελεημονα που κατα τη γνωμη μου ειναι η ωραιοτερη παραλια αλλα λιγο βαθια..πλαταμωνας πολυ κοσμικος και αδιαφορη παραλια και νεοι ποροι απλα πολλη μεγαλη αμμουδια αλλα ρηχα νερα και οταν εχει κοσμο πολυ θολη θαλασσα.
Συμφωνώ και επαυξάνω!παντελεήμονας η ωραιότερη παραλία αλλά μακρυά από Θεσνίκη,
πλησιέστερη και καλύτερη θάλασσα πράγματι από Πλάκα και μετά προς Λεπτοκαρυά,
ακόμα και η Γρίτσα Λιτοχώρου(πριν την Πλάκα) για την οποία είχα ακούσει καλά σχόλια την έχω πετύχει ωραία καθαρή αλλά την έχω πετύχει και βούρκο:roll:,ενώ μετά την Πλάκα ακόμα και με αέρα η θάλασσα είναι καθαρή αν μη τι άλλο βλέπεις από κάτω,δεν είναι θολούρα,
βέβαια μην περιμένετε εκείνο το οινοπνευματί-τυρκουάζ χρώμα των νερών που βλέπεις στο πρώτο και δεύτερο πόδι....αλλά τι να το κάνεις κι αυτό γίνεται σκέτο κατ...λιό με τους χιλιάδες που ξαμολιούνται αυτή την εποχή.
 

tas

Member
Μηνύματα
13
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνία,αφρική,τζαμάικα
Πατε καλά πατε ρε σεις .Οι παραλίες τις Πιερίας είναι υπέροχες .70 Km συνεχούς ακτογραμης.Μερικές μπορεί να μην είναι ωραίες εξαιτίας των λυμάτων της θεσσαλονίκης δεν φταίει η πιερία
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Πατε καλά πατε ρε σεις .Οι παραλίες τις Πιερίας είναι υπέροχες .70 Km συνεχούς ακτογραμης.Μερικές μπορεί να μην είναι ωραίες εξαιτίας των λυμάτων της θεσσαλονίκης δεν φταίει η πιερία
Μα δεν έχουμε τίποτε με τον τόπο(Πιερία)αλλά το είπες και μόνος σου...μερικές εξ αιτίας των λυμάτων της θεσσαλονίκης η δεν ξέρω για ποιό λόγο και δεν θα κάτσω να το ψάξω(το αποτέλεσμα που βλέπω μετράει)είναι χάλια και μερικές(οι εξαιρέσεις της πολύ καθαρής σούπερ θάλασσας είναι σε λιγοστά σημεία ) πάλι καθαρές μου θύμισαν παραλία Επανωμής η Ν.Ηράκλειας οπότε σκέφτηκα ποιός ο λόγος να κάνω 80-100χιλ και με διόδια παρακαλώ για να συναντήσω θάλασσα παρόμοια με τις προαναφερθείσες που τις έχω στα 40-50χλμ.
 

tas

Member
Μηνύματα
13
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνία,αφρική,τζαμάικα
Όχι απλά το λέω γιατί οποίος διαβάσει τα σχολεία εδώ πέρα θα νομίζει λανθασμένα ότι η πιερία δεν είναι όμορφη.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Όχι απλά το λέω γιατί οποίος διαβάσει τα σχολεία εδώ πέρα θα νομίζει λανθασμένα ότι η πιερία δεν είναι όμορφη.
Είναι όμορφη,αγαπάμε Πιερία!έχει μέρη που ο συνδιαμός βουνού και θάλασσας είναι υπέροχος και αξίζει να αφιερώσει κάποιος λίγες μέρες διακοπών πχ στο Λιτόχωρο και τα γύρω μέρη,τα θετικά είναι τα φθηνότερα καταλύματα σε σύγκριση με Χαλκιδική,ο λιγότερος τουρισμός,το διαφορετικό τοπίο ,
απλά επισημάναμε κάποια μειονεκτήματα σε σχέση με τη θάλασσα,
αλλά σίγουρα δεν μπορείς να τάχεις όλα τέλεια όταν πάς να μείνεις κάπου.
 

Fairydust

Member
Μηνύματα
176
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Η θολή θάλασσα που ανεφέρετε είναι στην παραλία της Κατερίνης και στην Κατερινόσκαλα αλλά προς Λιτόχωρο , Σκοτίνα, Νέους Πόρους τα πράγματα αλλάζουν!Δεν συμφωνώ όμως με τις απόψεις του στυλ "είναι βούρκος η θάλλασα λόγω της άμμου, και το νερό δεν είναι καθαρό". Μην ξεχνάτε πως 10 παραλίες της Πιερίας βραβεύτηκαν φέτος με γαλάζια σημαία συμπεριλαμβανομένων 5 παραλιών μέσα στον Δήμο Κατερίνης, όχι μόνο στον δήμο Δίου-Ολύμπου που είναι Λεπτοκαρυά, Νέοι Πόροι ,Παντελεήμονας κλπ.
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Οι παραλίες της Χαλκιδικής είναι με διαφορά οι καλύτερες (είναι και πολλές) στην περιοχή πέριξ της Θεσσαλονίκης, άλλωστε προσωπικά τις θεωρώ από τις καλύτερες της χώρας και σίγουρα είναι το μέρος με τις περισσότερες εκπληκτικές παραλίες μαζεμένες στη χώρα. Ακόμη και η Επανομή/Ηράκλεια/Καλλικράτεια κλπ είναι πολύ καλές παραλίες. Εκεί όμως τα Σ/Κ η πρόσβαση είναι δύσκολη (για 35-40 km μπορεί να κάνεις και 1,5 ώρα) συν το γεγονός της απίστευτης πολυκοσμίας που κάνει τα πρώτα 10-20 μέτρα της παραλίας θολά.

Έτσι η επόμενη εναλλακτική είναι είτε Πιερία, είτε Καβάλα. Έχω πάει και αμμόλοφους και Λιτόχωρο κλπ. Οι αμμόλοφοι είναι πραγματικά τέλεια παραλία, όμως τα πολλά μπητσόμπαρα και ο πολύς λαός δημιουργούν συχνά καταστάσεις Ηράκλειας-Καλλικράτειας κλπ. Έχει όμως το θετικό της γρήγορης πρόσβασης με την Εγνατία (αλλά και με διόδια).

Πλάκα Λιτοχώρου που πήγα πριν από δυο εβδομάδες έμεινα πολύ ικανοποιημένος. Καθαρά πράσινα νερά, παρά τον αέρα και το κυματάκι και ένα πολύ αξιοπρεπές σχετικά ήρεμο μπητσόμπαρο για άραγμα καφεδάκι και μπύρα. Πλεονέκτημα τρομερό να κάνει μπάνιο και να έχεις τον Όλυμπο πάνω από το κεφάλι σου. Πλεονέκτημα επίσης η γρήγορη πρόσβαση μέσω Ε.Ο. (ίσως πιο γρήγορα πας Λιτόχωρο, παρά Καλλικράτεια), μην ξεχνάμε βέβαια τα διόδια.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Ε και τα διοδια τα γλυτωνεις αν θελεις.

Πας απο τον παραδρομο.
Βγαινεις απο μια εξοδο πριν τα διοδια και ξεκινας τη βολτα σου σε πλακα λιτοχωρου,μεχρι νεους πορους.

Και διπλα βρισκονται και το Καστρι Λουτρο με τα Μεσαγγαλα.Με ωραιες οργανωμενες,καθαρες παραλιες.
Απλα ανηκουν στο νομο Λαρισας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.299
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom