Ιταλία Πασχαλινή low-budget Τοσκάνη (και λίγη Bologna)

underwater

Member
Μηνύματα
2.713
Likes
11.264
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Τέλεια η Σιένα, υπέροχη και η περιγραφή σου! Μου έφτιαξε τη διάθεση η μέρα σας!
Ευχαριστώ πολύ, χαίρομαι που σου έφτιαξαν το κέφι οι εξορμήσεις μας! Άντε, γράψε και εσύ σύντομα συνέχεια στην εξωτική σου ιστορία που με έχει κάνει για μια ακόμα φορά να ονειρεύομαι Λατινικές Αμερικές! :) Όσο για τη Σιένα, ναι, είναι υπέροχη! Μας άρεσε πολύ περισσότερο από τη Φλωρεντία που, αν και όμορφη, είναι νομίζω λιγότερο αυθεντική και υπερβολικά τουριστικοποιημένη.:)
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Πολύ ευχάριστη αυτή η βόλτα στην Τοσκάνη! Ψήνομαι για Ιταλία και πάλι! Δεν θέλω και πολύ αλλά λέμε τώρα!:bleh:
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.713
Likes
11.264
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Πολύ ευχάριστη αυτή η βόλτα στην Τοσκάνη! Ψήνομαι για Ιταλία και πάλι! Δεν θέλω και πολύ αλλά λέμε τώρα!:bleh:
Μωρέ και μένα αυτή η εξόρμηση μου άνοιξε την όρεξη να ξαναπάω! Αλλά επειδή έχω την τάση να κολλάω στα ίδια και τα ίδια (φαντάσου από τον Αύγουστο του 2008 ως τον Οκτώβριο του 2011 κι ενώ ταξίδευα συστηματικά στο εξωτερικό δεν είχα "πορτοκαλίσει" νέα χώρα στο χάρτη-για να μιλάω στη γλώσσα του forum:D ), λέω να περάσει πάλι κάποιο διάστημα μέχρι να πάω ξανά Ιταλία για να δω στο ενδιάμεσο και κάτι διαφορετικό. :)
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Μωρέ και μένα αυτή η εξόρμηση μου άνοιξε την όρεξη να ξαναπάω! Αλλά επειδή έχω την τάση να κολλάω στα ίδια και τα ίδια (φαντάσου από τον Αύγουστο του 2008 ως τον Οκτώβριο του 2011 κι ενώ ταξίδευα συστηματικά στο εξωτερικό δεν είχα "πορτοκαλίσει" νέα χώρα στο χάρτη-για να μιλάω στη γλώσσα του forum:D ), λέω να περάσει πάλι κάποιο διάστημα μέχρι να πάω ξανά Ιταλία για να δω στο ενδιάμεσο και κάτι διαφορετικό. :)
χα, σε καταλαβαίνω! Έχω δυο χρόνια να πάω προς Ιταλία μεριά και αισθάνομαι ότι έρχεται η ώρα! Λίγο η Σιένα, λίγο η Νάπολη και πολύ αυτά τα ονειρεμένα χωριά στο cinque terre, πόσο θα αντέξω ακόμη:bleh:.
Δεν υπάρχει ιστορία για την Ιταλία που να μην με ξεμυαλίζει!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.713
Likes
11.264
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
χα, σε καταλαβαίνω! Έχω δυο χρόνια να πάω προς Ιταλία μεριά και αισθάνομαι ότι έρχεται η ώρα! Λίγο η Σιένα, λίγο η Νάπολη και πολύ αυτά τα ονειρεμένα χωριά στο cinque terre, πόσο θα αντέξω ακόμη:bleh:.
Δεν υπάρχει ιστορία για την Ιταλία που να μην με ξεμυαλίζει!
Εγώ πάλι θέλω Σαρδηνία (αναστεναγμός). :)
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.713
Likes
11.264
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
5η μέρα: Siena-via Francigena

Κοιμήθηκα με τη βροχή που έπεφτε να με νανουρίζει, ενώ όσες φορές ξύπνησα μέσα στη νύχτα αφέθηκα και πάλι να ακούω τον ρυθμικό ήχο των μυριάδων σταγόνων που έπεφταν. Ο ήχος της βροχής όταν είσαι ξαπλωμένος στο κρεβάτι είναι άλλη αίσθηση. Και απαραίτητη προϋπόθεση το να μην έχεις να ξυπνήσεις πρωί-πρωί για δουλειά! Δεν είχα, οπότε ήμουν χαλαρή! Άλλωστε είχα εμπεδώσει ότι δεν έπαιζε να νοικιάσουμε ποδήλατο, οπότε δεν υπήρχε και λόγος να αγχώνομαι. Είπαμε, ΔΙΑΚΟΠΕΣ!

Το πρωί ξυπνήσαμε και πάλι γύρω στις 9, αυτή τη φορά όχι τόσο λόγω κούρασης, όσο λόγω μαύρου ουρανού που σε έκανε να νομίζεις ότι ήταν ακόμα πολύ νωρίς. Τέλος πάντων, πήραμε πάλι το πρωινό μας στου Fabrizio και μετά γυρίσαμε στο δωμάτιο ελαφρώς ανόρεχτες. Με τα πολλά εγώ σε κάποια φάση έφυγα για να αγοράσω μερικά ακόμα γαστρο-σουβενίρ για φίλους δίνοντας ραντεβού με τη Μ. σε μία ώρα. Έγινα μούσκεμα. Ο κόσμος την είχε βγάλει κατά βάση σε καφετέριες, έτσι έβλεπες σαφώς ελάχιστους ανθρώπους να γυρνάνε σε σχέση με τις προηγούμενες μέρες. Πήγα λοιπόν σε ένα από τα μπακάλικα που υπάρχουν σε αφθονία στη Siena (πολλά εκ των οποίων-τα μικρότερα και λιγότερο fancy-είναι ιδιαίτερα οικονομικά) και πήρα κάτι λίγα ακόμα για 1-2 φίλους που είχα αμελήσει, ενώ τσάκισα και δύο tramezzini στην καθισιά μου (ξεκίνησα με ένα με ζαμπόν-τυρί αλλά τι να μου κάνει μισό τριγωνάκι; Οπότε ακολούθησε και δεύτερο με τόνο).

Με τα πολλά πέρασε η ώρα και βρέθηκα με τη Μ. που είχε κάτσει σε ένα cafe και κάτι καταβρόχθιζε και αυτή, ενώ προσπαθήσαμε να δούμε τι θα κάναμε. Το να πάρουμε λεωφορείο για κάποιο από τα χωριά το απορρίψαμε, καθώς τα δρομολόγια δεν ήταν συχνά κι επομένως αν πηγαίναμε σε κάποιο και δεν σταματούσε η βροχή απλά θα αποκλειόμασταν εκεί χωρίς να μπορούμε να κάνουμε ιδιαίτερες δραστηριότητες. Εγώ πρότεινα να νοικιάζαμε το ρημάδι το αυτοκίνητο, η Μ. πάλι είπε ότι ούτε θα χαιρόταν την οδήγηση, ούτε θα βλέπαμε την εξοχή με τον ιδανικό τρόπο και ότι θα ήταν πεταμένα λεφτά. Δεν μπορούσα να επιμείνω σε αυτό εννοείται. Έτσι αποφασίσαμε να μείνουμε Siena. Και σε εκείνη τη φάση το ιδανικό μάλλον ήταν το να καθόμασταν σε κάποιο cozy cafe για άραγμα.

Η βροχή αγρίεψε ακόμα περισσότερο καθώς περπατούσαμε προς κάτι χαριτωμένα cafe που είχαμε μπανίσει και ως καταναλωτικά όντα βρήκαμε καταφύγιο στα Benetton. Κάναμε τη συγκομιδή μας και από εκεί (εγώ πήρα ένα ζευγάρι γυαλιά ηλίου και ένα ζακετάκι) και καταλήξαμε στο Café Greco που ήταν εκεί κοντά (ιδέα της Μ. που λατρεύει την Ελλάδα, αλλά δεν κατάλαβα να το έχουν Έλληνες πάντως). Έφαγα ένα ακόμα tramezzino (δεν ξέρω τι είχα πάθει!), η M. προτίμησε ένα panino και την βγάλαμε με μπλα-μπλα μέχρι να πέσει η βροχή.

Όταν ηρέμησε η κατάσταση βγήκαμε και αρχίσαμε την εξόρμηση. Οι δρόμοι ήταν πλημμυρισμένοι από τις απίστευτες ποσότητες νερού που είχαν πέσει, μολαταύτα οι άνθρωποι είχαν ξεκινήσει δειλά-δειλά να βγαίνουν από τα cafes και η πόλη άρχισε και πάλι να αποκαλύπτει το πολυάσχολο πρόσωπο της.

Το Campo μετά τη βροχή

afarm8.staticflickr.com_7181_7122393829_8bf3aa804a.jpg
campo_afterrain

Περιδιαβήκαμε μικρά δρομάκια με κατεύθυνση την Porta Romana ενώ όσο απομακρυνόμασταν από το κέντρο τόσο λιγότερο κόσμο και κίνηση γενικότερα βλέπαμε.

afarm8.staticflickr.com_7116_6976314918_93e64fa711.jpg
sienaaw

Φτάνοντας στην Porta πήραμε μια μεγάλη κατηφόρα στο αριστερό μας χέρι και ξαφνικά, χωρίς να το καταλάβουμε πώς, βρεθήκαμε στη via Francigena. Πρόκειται για ένα ιστορικό μονοπάτι, ένα συνεχές που ξεκινά από την Αγγλία (Canterbury) και το οποίο έπαιρναν χιλιάδες προσκυνητές με προορισμό τη Ρώμη. Δείτε εδώ λεπτομέρειες. Αν και δεν είχαμε το κατάλληλο outfit και-κυρίως-τα κατάλληλα παπούτσια για πεζοπορία, είπαμε να μην αφήσουμε την ευκαιρία ανεκμετάλλευτη. Άλλωστε καθώς πρόκειται για τουριστική διαδρομή, την οποία ακολουθούν τόσο πεζοπόροι όσο και ποδηλάτες, ήταν ασφαλτοστρωμένη (αν εξαιρέσουμε κάποια σημεία που βγήκαμε εκτός). Δεν κάναμε δηλαδή σε καμία περίπτωση έντονο και κουραστικό trekking, αλλά μια χαλαρή πεζοπορία απολαμβάνοντας την τοσκανική φύση.

Η πρώτη επαφή με το μονοπάτι

afarm8.staticflickr.com_7225_6976316094_65482c8861.jpg
takingvia1
afarm8.staticflickr.com_7071_6976319256_077a4882a1.jpg
takingvia2

Η πόλη σιγά-σιγά ξεμακραίνει

afarm8.staticflickr.com_7245_7122398025_360ed58279.jpg
takingvia3

Όσο απομακρυνόμασταν από τη Siena το τοπίο γινόταν όλο και πιο ανοιχτό, καταπράσινοι λόφοι και λοφάκια ξεπρόβαλλαν, ενώ η ελαφριά συννεφιά και η μυρωδιά της βροχής (καθότι είχε ρίξει καρέκλες πιο πριν) έφτιαχναν μια μαγευτική ατμόσφαιρα. Προχωρούσαμε κουβεντιάζοντας, ενίοτε συναντούσαμε και άλλους που είχαν πάρει το μονοπάτι, ενώ, αν και υπήρχαν αρκετές ανηφοροκατηφόρες, δεν μπορώ να πω ότι ήταν κουραστικά καθώς οι λόφοι στην Τοσκάνη είναι πολύ χαλαροί.

afarm9.staticflickr.com_8004_7122401079_f9143544f9.jpg
Via_francigena1
afarm9.staticflickr.com_8153_6976339328_2eebab1c57.jpg
Via_francigena2
afarm8.staticflickr.com_7178_6976330170_3dd5d97b02.jpg
Via_francigena3
afarm8.staticflickr.com_7086_7122415951_850e9613dd.jpg
Via_francigena4
afarm8.staticflickr.com_7096_6976333194_1b1e12ef3f.jpg
Via_francigena5
afarm8.staticflickr.com_7077_7122407301_e78795e3a7.jpg
Via_francigena6

Σε κάποια φάση που στραφήκαμε προς τα πίσω διαπιστώσαμε ότι μάλλον είχαμε απομακρυνθεί αρκετά από τη Σιένα (είχαμε περπατήσει γύρω στη μιάμιση ώρα). Αποφασίσαμε να επιστρέψουμε επειδή ο καιρός ήταν ακόμα βαρύς και το να μας έπιανε η βροχή εκεί πέρα δεν φαινόταν και η καλύτερη προοπτική.

Η Siena από μακριά

afarm9.staticflickr.com_8151_6976342274_b502951367.jpg
siena_from_viafrancigena

Η επιστροφή ήταν κι αυτή απολαυστική. Συζητούσαμε για το πόσο οξυγόνο είχαμε εισπνεύσει τόσες μέρες και σκεφτόμουν ότι για να το παρατηρεί και η Μ. πρέπει να ήταν σίγουρα πολύ (όσο να ‘ναι αλλιώς καταλαβαίνεις το οξυγόνο όταν μένεις Αθήνα και αλλιώς όταν μένεις Γλασκώβη. Εγώ όταν έμενα Γλασκώβη όταν ήθελα να χαλαρώσω-και δεν έβρεχε-πήγαινα και χάζευα τον ποταμό Kelvin 3’ από το σπίτι μου ή έκανα βόλτα στο γειτονικό πάρκο. Στην Αθήνα πού τέτοια μεγαλεία; ).

Μπαίνοντας στη Siena κάναμε μερικές ακόμα βολτίτσες κοιτάζοντας εδώ και εκεί, αν και η κούραση είχε αρχίσει να κάνει την εμφάνισή της.

afarm9.staticflickr.com_8162_7122402069_4bfdb3a119.jpg
sienapan

Καταλήξαμε στον σταθμό των λεωφορείων για να βγάλουμε εισιτήρια για Bologna. Τραίνο δεν έπαιζε να πάρουμε επειδή θα έπρεπε να κάνουμε ανταπόκριση στη Φλωρεντία (και θα πληρώναμε και περισσότερα. Εντάξει να τα σκάσεις αν έχεις να απολαύσεις περισσότερα προνόμια, αλλά όχι για να αλλάξεις και τραίνο!). Δημόσια-στυλ ΚΤΕΛ-λεωφορεία δεν εξυπηρετούν τη συγκεκριμένη διαδρομή, έτσι βγάλαμε με Eurolines με 19 euros/άτομο για την επομένη το πρωί (δυστυχώς έφευγε στις 8 παρά, οπότε ξέραμε ότι δεν θα είχαμε ούτε χαλαρό ξύπνημα ούτε πρωινό. Τι να γίνει!). Η διαδρομή θα ήταν γύρω στις 2μιση ώρες.

Μετά από μιάμιση ωρίτσα άραγμα στο b &b και αφού πληρώσαμε το Fabrizio ετοιμαστήκαμε για την έξοδό μας για δείπνο. Μετά από ελάχιστο ψάξιμο πήγαμε πάλι στην Osteria La Chiacchiera που ξέραμε ότι θα φάμε καλά με πολύ καλές τιμές! Δυστυχώς αυτή τη φορά δεν μας έβαλαν να κάτσουμε με συμπαθητικούς τύπους, αλλά με ένα λιγομίλητο ζευγάρι Ολλανδών που έγραφαν καρτ-ποστάλς. «Εντάξει, δεν παίζει socializing σήμερα» είπαμε, αλλά δεν τα βάψαμε και μαύρα! Αντιθέτως το ρίξαμε σε girl talk ξεκαρδισμένες στα γέλια, συνοδεία κόκκινου χύμα κρασιού και νόστιμου φαγητού. Πήραμε ποικιλία από antipasti, σαλάτα, το πιάτο με τα φασόλια και το λουκάνικο εγώ και παραδοσιακά ζυμαρικά pici η Μ. Στο τέλος πήραμε και από ένα ποτήρι vinsanto που συνοδευόταν από νόστιμα biscotti και αφού ήρθαμε εις ευθυμίαν γυρίσαμε πίσω για μπάνιο, τακτοποίηση βαλιτσών και ύπνο. Το πρωί θα χαιρετούσαμε την όμορφη Τοσκάνη ενώ το ταξίδι όδευε προς το τέλος του. Αισθάνθηκα μια μελαγχολία, αλλά καθώς η Bologna φαινόταν αρκετά υποσχόμενη προσπάθησα να δω τη φάση από την θετική της πλευρά!

Το τελευταίο τοσκανικό γεύμα του ταξιδιού

afarm8.staticflickr.com_7072_6976323038_b59f5ee9db.jpg
osteria_dinner
afarm9.staticflickr.com_8164_6976324462_6e97a5505b.jpg
vinsanto

 

maxoula

Member
Μηνύματα
225
Likes
266
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά και ξανά
Πολύ καλογραμμένη η ιστορία σου και οι φωτογραφίες τέλειες :clap:. Με κάνεις και αναπολώ τις δικές μου στιγμές στην πανέμορφη Σιένα και Φλωρεντία :)
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.713
Likes
11.264
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Πολύ καλογραμμένη η ιστορία σου και οι φωτογραφίες τέλειες :clap:. Με κάνεις και αναπολώ τις δικές μου στιγμές στην πανέμορφη Σιένα και Φλωρεντία :)
Σε ευχαριστώ! Θα συμφωνήσω ότι είναι πολύ όμορφες οι μεριές εκεί! :)
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.713
Likes
11.264
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
εκπληκτικη οπως παντα.η διαδρομη στο μονοπατι με μαγεψε!!
Ευχαριστώ πολύ. Πάνω που είχαμε απογοητευτεί ότι ήταν μια χαμένη μέρα βρήκαμε το μονοπάτι και βιώσαμε μια υπέροχη εμπειρία! :D
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
εγώ πάλι περιμένω τη Μπολόνια,αργεί???
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.713
Likes
11.264
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
εγώ πάλι περιμένω τη Μπολόνια,αργεί???
:haha:

Έχω ψιλομπλέξει αυτές τις μέρες, αλλά πιστεύω αύριο-μεθαύριο να ξαναρχίσω το γράψιμο!
Μην ανησυχείς, θα το ανεβάσω πριν πας! :D
Μην περιμένεις και τα τρελά όμως, μία μέρα καθίσαμε όλη και όλη!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.523
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom