Πελοπόννησος vs Κρήτη

Πελοπόννησος vs Κρήτη


  • Total voters
    138
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Θα 'θελα να 'ξερα αν εξαιρούνταν της ψηφοφορίας όσοι έχουν δεσμούς με το ένα ή με το άλλο μερος ή αυτούς που διαμένουν χρόνια σε κάποιο απο τα 2 ποιο άραγε θα ηταν το αποτέλεσμα;;;
σαν την eurovision ένα πράγμα..
Να μπει τέτοια ψηφοφορία λοιπόν. ;) Αλλά να βγάλεις μετρητή, για το ποιοι θα ψηφίσουν. π.χ. Ένα πενταήμερο αρκεί; Πρέπει να έχεις βγει νύχτα ή όχι; Να έχεις πλακωθεί με ντόπιο για θέση πάρκινγκ; Είναι κρίσιμες λεπτομέρειες.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.384
Να μπει τέτοια ψηφοφορία λοιπόν. ;) Αλλά να βγάλεις μετρητή, για το ποιοι θα ψηφίσουν. π.χ. Ένα πενταήμερο αρκεί; Πρέπει να έχεις βγει νύχτα ή όχι; Να έχεις πλακωθεί με ντόπιο για θέση πάρκινγκ; Είναι κρίσιμες λεπτομέρειες.
ρητορικό κατα κάποιο τροπο το ερωτημα.. απλά ολοι θα υποστηριξουμε κατα κανόνα τον τοπο μας.. ενταξει υπάρχουν και εξαιρεσεις..
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
να δω πότε θα καταφέρουμε να γνωρίσουμε και τη Σάμο..
Με το κίνδυνο να βγω ξανά Off topic, όπως επίσης να χαρακτηριστώ σεσημασμένος vol 2, έχω να σου πω ότι με το στυλ διακοπών που κάνετε θα σας αρέσει πολύ η Σάμος, έχω αυτή την εντύπωση...
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Με το κίνδυνο να βγω ξανά Off topic, όπως επίσης να χαρακτηριστώ σεσημασμένος vol 2, έχω να σου πω ότι με το στυλ διακοπών που κάνετε θα σας αρέσει πολύ η Σάμος, έχω αυτή την εντύπωση...
Αφού δεν μου γράφεις ότι με το στυλ διακοπών θα μας ταίριαζε πολύ η Ρώμη, όλα καλά. ;)
Κι εγώ αυτό πιστεύω, δίχως να γνωρίζω πολλά πράγματα για το νησί, νομίζω ότι μας ταιριάζει.
 

vanda

Member
Μηνύματα
887
Likes
4.251
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Ω πολύ καλές επιλογές. Το Vin Doux είναι γλυκό και από τα αγαπημένα μου. Το Ψηλές Κορφές επίσης πολύ καλό λευκό ξηρό. Επίσης στα αγαπημένα από ξηρά.
Το Σελάνα είναι όντως ροζέ, ημίξηρο, πολύ καλό και πολύ βελτιωμένο σε σχέση με παλιά. Επίσης αγαπημένο (τι στο καλό πια?).
Χωρίς πλάκα ένα από αυτά τα τρία παραγγέλνω όταν βγω και θέλω κρασί.

Εύγε νέε μου!
Πολύ ωραία τα κρασιά του Συνεταιρισμού, δεν λέω. Με πιο αγαπημένο μου το γλυκό κρασί Nectar.
Αλλά από τότε που απελευθερώθηκε η αγορά στη Σάμο υπάρχουν και ανεξάρτητα οινοποιεία, τα οποία παράγουν επίσης αξιόλογα κρασιά.
@James, μια και είσαι στη Σάμο, σου προτείνω να δοκιμάσεις το Roya από ξηρά. Το έχουν στο Charisma στο λιμάνι του Καρλοβασίου.
@KonstantinosAlyona κι εσείς μπορείτε να τα δοκιμάσετε όταν πάτε με το καλό.
 

vanda

Member
Μηνύματα
887
Likes
4.251
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Θα 'θελα να 'ξερα αν εξαιρούνταν της ψηφοφορίας όσοι έχουν δεσμούς με το ένα ή με το άλλο μερος ή αυτούς που διαμένουν χρόνια σε κάποιο απο τα 2 ποιο άραγε θα ηταν το αποτέλεσμα;;;
σαν την eurovision ένα πράγμα..
Οι μισοί που μένουμε στην Αθήνα έχουμε καταγωγή από Πελοπόννησο, άλλοι τόσοι έχουν παντρευτεί κάποιους από εμάς, βάλε και τους Κρητικούς και τους συζύγους τους+ όσους έχουν μείνει για χρόνια Κρήτη και Πελοπόννησο...Και φυσικά πάνω από 1 εκατομμύριο άτομα που μένουν μόνιμα σε αυτά τα δύο μέρη...
Αναρωτιέμαι πόσοι θα μείνουν τελικά να ψηφίσουν.🤔
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
547
Likes
4.011
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Οι μισοί που μένουμε στην Αθήνα έχουμε καταγωγή από Πελοπόννησο, άλλοι τόσοι έχουν παντρευτεί κάποιους από εμάς, βάλε και τους Κρητικούς και τους συζύγους τους+ όσους έχουν μείνει για χρόνια Κρήτη και Πελοπόννησο...Και φυσικά πάνω από 1 εκατομμύριο άτομα που μένουν μόνιμα σε αυτά τα δύο μέρη...
Αναρωτιέμαι πόσοι θα μείνουν τελικά να ψηφίσουν.🤔
Ναι αλλα το σωστο ειναι να ψηφιζαν μονο οσοι οχι απλα δεν ειχαν καταγωγη απ' αυτα τα μερη αλλα και οσοι δεν τα επισκεφτηκαν καν. Γιατι αν τα επισκεπτεσαι μπορει να επηρεαστει η κριση σου απο υποκειμενικους παραγοντες οπως ειχε χαλια καιρο, η ταξιδιωτικη μου παρεα ηταν παραξενη, η κοπελα μου με χωρισε εκεινη την εποχη κ.λ.π. Το πιο σωστο για μενα ειναι να ψηφιζουν μονο οσοι δεν εχουν επισκεφτει καθολου τα μερη και τα εχουν δει μονο απο φωτογραφιες. Μονο οταν ο κριτης δεν εχει αμεση εμπλοκη με το θεμα (επισκεψη στην προκειμενικη περιπτωση) μπορει να βγαλει αντικειμενικη κριση. Ειναι λαθος να λεμε οτι πρεπει να εχεις επισκεφτει και τα δυο μερη για να ψηφισεις και να εκφερεις γνωμη. Το ακριβως αναποδο ισχυει, πρεπει να μην εχεις επισκεφτει κανενα μερος απο τα δυο αν θες να εκφερεις μια σωστη και τεκμηριωμενη αποψη. Γνωμη μου παντα... :)
 

vanda

Member
Μηνύματα
887
Likes
4.251
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Ναι αλλα το σωστο ειναι να ψηφιζαν μονο οσοι οχι απλα δεν ειχαν καταγωγη απ' αυτα τα μερη αλλα και οσοι δεν τα επισκεφτηκαν καν. Γιατι αν τα επισκεπτεσαι μπορει να επηρεαστει η κριση σου απο υποκειμενικους παραγοντες οπως ειχε χαλια καιρο, η ταξιδιωτικη μου παρεα ηταν παραξενη, η κοπελα μου με χωρισε εκεινη την εποχη κ.λ.π. Το πιο σωστο για μενα ειναι να ψηφιζουν μονο οσοι δεν εχουν επισκεφτει καθολου τα μερη και τα εχουν δει μονο απο φωτογραφιες. Μονο οταν ο κριτης δεν εχει αμεση εμπλοκη με το θεμα (επισκεψη στην προκειμενικη περιπτωση) μπορει να βγαλει αντικειμενικη κριση. Ειναι λαθος να λεμε οτι πρεπει να εχεις επισκεφτει και τα δυο μερη για να ψηφισεις και να εκφερεις γνωμη. Το ακριβως αναποδο ισχυει, πρεπει να μην εχεις επισκεφτει κανενα μερος απο τα δυο αν θες να εκφερεις μια σωστη και τεκμηριωμενη αποψη. Γνωμη μου παντα... :)
Νίκο, για τα θέματα που άπτονται αισθητικής, ναι, συμφωνώ ότι οι φωτογραφίες είναι πιο αντικειμενικός τρόπος σύγκρισης. Αλλά για τα υπόλοιπα; Πώς να συγκρίνεις φαγητό, κρασί, μουσική, φιλοξενία;
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
547
Likes
4.011
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Νίκο, για τα θέματα που άπτονται αισθητικής, ναι, συμφωνώ ότι οι φωτογραφίες είναι πιο αντικειμενικός τρόπος σύγκρισης. Αλλά για τα υπόλοιπα; Πώς να συγκρίνεις φαγητό, κρασί, μουσική, φιλοξενία;
Απο ακουσματα απο ιστοριες φιλων και γνωστων μονο. Η προσωπικη αναμειξη δυσκολευει την αντικειμενικη επεξεργασια των πληροφοριων που δεχεται ο εγκεφαλος. Εγω πολλες φορες δεν επισκεπτομαι ενα μερος γιατι ξερω οτι θα επηρεαστει η ολοσωστη αποψη που εχω για αυτο το μερος και το ιδιο προτεινω και σε οσους θελουν να γνωρισουν πραγματικα τον κοσμο, να μην ταξιδευουν ποτε, τα ταξιδια θα χαλασουν ανεπανορθωτα την αντικειμενικη τους κριση. :)
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom