Πελοπόννησος vs Κρήτη

Πελοπόννησος vs Κρήτη


  • Total voters
    138

Despinadmk

Member
Μηνύματα
289
Likes
1.123
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα... <3
Απευθύνεσαι στο δικό μου target group που λατρεύω να κουτρουβαλαω από την κορφή του αμμολοφου ή κάτι ακόμη πιο θαρραλέο να ανεβαίνω τον αμμόλοφο ξυπόλυτη 15:00 το μεσημέρι... Diy extreme sports 😂
Μου θυμίζεις καλοκαιρινές τρέλες και είπα να τις μοιραστώ! :heart:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.791
Likes
18.333
Ωραίοι οι αμμόλοφοι, έχει φυσικά και στη Πελοπόννησο σε διάφορες παραλίες. Αυτό που ήθελα να παρατηρήσω είναι, στις υπέροχες παραλίες της Κρητης με τους φοίνικες, το δάσος από ομπρέλες. Έχω δει φωτογραφίες από το Βάι πχ, ένα παράδεισο της φύσης, που έχει καταστραφεί από την υπερεκμετάλλευση, τις ομπρέλες κτλ. Κρίμα, πολύ κρίμα, την ώρα που η Πελοπόννησος ακόμα δεν έχει φτάσει σε τέτοιο επίπεδο στις παραλίες της πχ Βοϊδοκοιλια που παραμένουν παρθένες (μαζεύουν βέβαια πολύ κόσμο εκτός από πέρυσι που την απολαύσαμε για καμία ώρα ΕΝΤΕΛΩΣ ΜΟΝΟΙ, φοβερό τοπίο).
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Ωραίοι οι αμμόλοφοι, έχει φυσικά και στη Πελοπόννησο σε διάφορες παραλίες. Αυτό που ήθελα να παρατηρήσω είναι, στις υπέροχες παραλίες της Κρητης με τους φοίνικες, το δάσος από ομπρέλες. Έχω δει φωτογραφίες από το Βάι πχ, ένα παράδεισο της φύσης, που έχει καταστραφεί από την υπερεκμετάλλευση, τις ομπρέλες κτλ. Κρίμα, πολύ κρίμα, την ώρα που η Πελοπόννησος ακόμα δεν έχει φτάσει σε τέτοιο επίπεδο στις παραλίες της πχ Βοϊδοκοιλια που παραμένουν παρθένες (μαζεύουν βέβαια πολύ κόσμο εκτός από πέρυσι που την απολαύσαμε για καμία ώρα ΕΝΤΕΛΩΣ ΜΟΝΟΙ, φοβερό τοπίο).
Παντού ανα την Ελλάδα υπάρχουν δάση από ομπρέλες, στο Βάι έτυχε να τις ανακαλύψεις;

Μια ακτογράμμη 350χλμ όπου η πλειονότητα των παραλιών είναι προσβάσιμες μόνο μέσω θαλάσσης ή από το βουνό θα σου αλλάξει την έννοια των παρθένων περιοχών (με εξαίρεση Παλαιόχωρα, Μάταλα, Ιεράπετρα-Μακρύγιαλος). Αναφέρομαι στη Νότια Κρήτη.

Άμα σε πειράζουν ομπρέλες, μη πας στο Αμμουδάκι, πήγαινε στο Κλεισίδι, είναι 300 μέτρα παραπέρα, άμα σε πειράζουν οι ομπρέλες μη πας στα Μάρμαρα, πήγαινε 150 μέτρα παραπέρα. Στη Χρυσή, μη πας στη Χρυσή Ακτή που πάνε όλοι, πήγαινε στις Βάγκες και θα είσαι μόνος σου. Επιλογές υπάρχουν.

GPTempDownload (1).jpg



IMG_3250.jpg
IMG_2273.jpg


Φέτος το καλοκαίρι, θα σου δοθεί μια καλή ευκαιρία να τα διαπιστώσεις.
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Παντού ανα την Ελλάδα υπάρχουν δάση από ομπρέλες, στο Βάι έτυχε να τις ανακαλύψεις;

Μια ακτογράμμη 350χλμ όπου η πλειονότητα των παραλιών είναι προσβάσιμες μόνο μέσω θαλάσσης ή από το βουνό θα σου αλλάξει την έννοια των παρθένων περιοχών (με εξαίρεση Παλαιόχωρα, Μάταλα, Ιεράπετρα-Μακρύγιαλος). Αναφέρομαι στη Νότια Κρήτη.

Άμα σε πειράζουν ομπρέλες, μη πας στο Αμμουδάκι, πήγαινε στο Κλεισίδι, είναι 300 μέτρα παραπέρα, άμα σε πειράζουν οι ομπρέλες μη πας στα Μάρμαρα, πήγαινε 150 μέτρα παραπέρα. Στη Χρυσή, μη πας στη Χρυσή Ακτή που πάνε όλοι, πήγαινε στις Βάγκες και θα είσαι μόνος σου. Επιλογές υπάρχουν.

View attachment 348584


View attachment 348585 View attachment 348586

Φέτος το καλοκαίρι, θα σου δοθεί μια καλή ευκαιρία να τα διαπιστώσεις.
Για να συμπληρώσω, ποιο Βάι, σοβαρά τώρα; Μία φορά έχω πάει, στα δέκα χρόνια συνολικά που μένω στην Κρήτη, ήταν αρκετή.
Ούτε Μπάλο πηγαίνουμε πλέον στη σεζόν, σιχαίνομαι αυτή την καταπάτηση τέτοιων τόπων με ομπρέλες από "επιχειρηματίες".
Υγεία να έχεις, και όρεξη για να πηγαίνεις μονάχος σε φανταστικές ακτές.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.791
Likes
18.333
Παντού ανα την Ελλάδα υπάρχουν δάση από ομπρέλες, στο Βάι έτυχε να τις ανακαλύψεις;

Μια ακτογράμμη 350χλμ όπου η πλειονότητα των παραλιών είναι προσβάσιμες μόνο μέσω θαλάσσης ή από το βουνό θα σου αλλάξει την έννοια των παρθένων περιοχών (με εξαίρεση Παλαιόχωρα, Μάταλα, Ιεράπετρα-Μακρύγιαλος). Αναφέρομαι στη Νότια Κρήτη.

Άμα σε πειράζουν ομπρέλες, μη πας στο Αμμουδάκι, πήγαινε στο Κλεισίδι, είναι 300 μέτρα παραπέρα, άμα σε πειράζουν οι ομπρέλες μη πας στα Μάρμαρα, πήγαινε 150 μέτρα παραπέρα. Στη Χρυσή, μη πας στη Χρυσή Ακτή που πάνε όλοι, πήγαινε στις Βάγκες και θα είσαι μόνος σου. Επιλογές υπάρχουν.

View attachment 348584


View attachment 348585 View attachment 348586

Φέτος το καλοκαίρι, θα σου δοθεί μια καλή ευκαιρία να τα διαπιστώσεις.
Δε διαφωνώ και θεωρώ μάλλον ανώτερη τη Κρήτη σε παραλίες συνολικά. Σχολίασα μόνο την καταστροφή των ιδιαίτερων παράλιων με το φοινικόδασος. Γι αυτό, δηλ τη ταμπακιέρα, θα ήθελα ένα σχόλιο.
όχι φυσικά ότι αφορά μόνο τη Κρήτη αυτό το φαινόμενο, αφορά σχεδόν όλη την Ελλάδα για να το ξεκαθαρίσω.
 

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.750
Εδώ και μέρες διαβάζω τις απαντήσεις όλων στο νήμα και αναρωτιέμαι τι θα μπορούσα να ψηφίσω εγώ.
Έχω γυρίσει και την Κρήτη αλλά και την Πελοπόννησο πολλές φορές σε διαφορετικές φάσεις της ζωής μου αλλάζοντας γνώμη κάθε φορά για το ποια περιοχή μου αρέσει περισσότερο.
Πριν να πάω για σπουδές ,είχα από αποφασίσει ότι η Πελοπόννησος μου άρεσε περισσότερο. Είχε περισσότερους αρχαιολογικούς χώρους και πιο όμορφα ,γραφικά χωριά ( Ολυμπία,Μονεμβασιά ,Μεθώνη ,Λακωνία ..απλά υπέροχα). Είχε και τα Καλάβρυτα που πηγαίναμε με τα υπόλοιπα παιδιά ,της παρέας των γονιών μου, για παιχνίδια στο χιόνι.
Μετά πήγα φοιτήτρια ,ξεκίνησαν τα ταξίδια στην Κρήτη για να πάμε στα φοιτητικά πάρτυ,οι ημερήσιες εκδρομές σε διάφορα μέρη στο νησί κλπ. Συνέδεσα την Κρήτη με πιο ζωντανές και ευχάριστες αναμνήσεις.
Προσπαθώντας να αποφασίσω,σκέφτομαι τι θα επέλεγα αν μου δινόταν τώρα ένα τζάμπα εισιτήριο και ένα αμάξι. Θα πήγαινα για κοψιδια στην Τρίπολη;(έχω φάει την καλύτερη προβατίνα και γουρουνοπουλα εκεί) ή για τσικουδιες στην Κρήτη;

Χμμ δεν ξέρω θα το σκεφτώ ακόμα λίγο..
Υγ. Δεν αναφερόμαι σε ανθρώπους γιατί έχω αποκομίσει τα χειρότερα αλλά και τα καλύτερα από ανθρώπους και των δύο περιοχών. Επίσης δεν αναφέρομαι σε παραλίες ,γιατί και στις δύο περιοχές έχει πολύ ωραίες παραλίες και δεν μπορώ να αντικειμενική άποψη ,αφού έχω κολυμπήσει σε ελάχιστες από αυτές.
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Για την ταμπακιέρα:
Ελληνική επιχειρηματικότητα, λαμογιά και μηδέν ενδιαφέρον για τα φυσικά τοπία. Ξέρεις καλύτερα τι συμφέροντα παίζονται για να μπορεί κάποιος να στήσει ομπρέλες κτλ σε μέρη σαν το Μπάλο. Για τη Χρυσή, άστο, μιλώντας με ντόπιους μαθαίνω για εξωφρενικά νούμερα (ευρώπουλα) που συζητιούνται και μοιράζονται αναλόγως, ώστε να υπάρχει αυτό το χάλι που υπάρχει πλέον εκεί.
Στο Βάι που λες, πήγαμε τον περασμένο Οκτώβρη πρώτη φορά. Σαν παραλία, κλάιν, το 95% της Κρήτης έχει καλύτερες. Σαν φοινικόδασος είναι όλο περιφραγμένο, στην ακτή έχουν ξύλινους διαδρόμους ανάμεσα στους φοίνικες, ξαπλώστρες, watersports, της καραμπίμ το κάγκελο.
Τουλάχιστον στην Πρέβελη είναι μόνο η καφετέρια με ελάχιστες (ή καθόλου; ) ξαπλώστρες, το τοπίο κλάσεις πάνω, περπατάς ανάποδα το φαράγγι, κολυμπάς σε καθαρά νερά (ειδικά αν δεν βαριέσαι να σηκωθείς νωρίς, για να προλάβεις τα καραβάκια από Πλακιά κτλ).
Ευτυχώς που τα Φαλάσαρνα είναι τεράστια παραλία, και υπάρχει πάντα χώρος αρκετός. Στις πρώτες ξαπλώστρες που είχαν μπει, πήγα τότε. Πιτσιρίκος, παρέα, λέμε να γίνουμε μάγκες. Τελικά γίναμε μπίλιες, γιατί δεν μας έφερνε απόδειξη για ενοικίαση ξαπλωστρών και δεν τον πλήρωνα.
Για λίγο καιρό πήγαινα σε άλλο σημείο, μην τυχόν και μπλέξω με κανένα λεβέντη, καταλαβαίνεις.

Κατέβα κάτω, κι έλα να πάμε παρέα στα νότια, μετά πάρε έναν με βάρκα να σε αφήσει διήμερο στο Κουφονήσι. Ένα είναι ΤΟ Κουφονήσι, θα είσαι μονάχος σε εκπληκτικές ακτές, διάσπαρτα ερείπια ελληνιστικών και ρωμαϊκών χρόνων, και ένα αρχαίο θέατρο. Ευτυχώς πέφτει μακριά σχετικά, δεν συμφέρει να στήσουν σουβλακερί και να αφήνουν σκουπίδια εκεί.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Και οι φοίνικες δέντρα είναι, αλλά καταλαβαίνω, από πού να το ξέρουν αυτό κάποιοι Πελοποννήσιοι:




Τι θέλετε, πεύκα στις παραλίες; Αυτά μπορείτε να τα βρείτε και στους Αγίους Αποστόλους Αττικής. Αμμόλοφους όμως;


Μη βαζω φωτο, εχουμε κ δουλειες. Φυση δεν ειναι φοινικας, ξαπλωστρα κ αμμος. Ειναι κ βουνα, δαση, λιμνες, ποταμια. Αν δεν ξερεις λογω κρητης τι ειναι αυτα, γκουγκλαρε η απλα πηγαινε πελοποννησο.
 

ludovica

Member
Μηνύματα
216
Likes
1.746
Κρι κρι έχετε; Δεν έχετε φοίνικες, δεν έχετε κρι κρι και αν δεν υπήρχε η Κρήτη θα αναγκαζόσασταν να εισάγετε μπανάνες από το Εκουαδόρ😔😢...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.761
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom