Πελοπόννησος vs Κρήτη

Πελοπόννησος vs Κρήτη


  • Total voters
    138

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Βλέπεις, αλλά δεν την κολυμπάς. Στην Κρήτη αυτό είναι το φοβερό, η αυξομείωση υψομέτρου, η ποικιλία φύσης, το ότι την ίδια μέρα ανεβαίνεις βουνό, κατεβαίνεις παραλία, διασχίζεις ποτάμια, βλέπεις φοινικοδεντρα, διασχίζεις δάσος από βελανιδιές και περνάς φαράγγια.
Όλη η Ελλάδα σχεδόν είναι έτσι, απόσταση βουνού-θάλασσας μηδενική, εκτός αν είσαι στα Τρίκαλα ξέρω γω. Στη Μεσσηνιακή Μάνη είσαι στα έλατα του Ταϋγετου παρέα με αγριογούρουνα και σε 30λ κατεβαίνεις για μπάνιο στη Καρδαμύλη.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.306
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Όλη η Ελλάδα σχεδόν είναι έτσι, απόσταση βουνού-θάλασσας μηδενική, εκτός αν είσαι στα Τρίκαλα ξέρω γω.
Ή στα μονοπάτια που εσύ ανέφερες στο Μαίναλο ότι έχουν περισσότερη ποικιλία από αυτά της Κρήτης...
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.000
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Ένα ακόμα κριτήριο για την ψηφοφορία: Στην Κρήτη πυροβολούν στον αέρα ,ενώ στην Πελοπόννησο στο ψαχνό.
Ρε συ τώρα είδα ότι ψήφισες Πελοπόννησο. Αν ήταν επιχείρημα υπέρ της Πελοποννήσου σε συγχαίρω για την επαναστατική σου σκέψη.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.140
Likes
5.325
Ένα ακόμα κριτήριο για την ψηφοφορία: Στην Κρήτη πυροβολούν στον αέρα ,ενώ στην Πελοπόννησο στο ψαχνό.
Σε αυτό δεν μπορεί η Πελοπόννησος να συναγωνιστεί την Κρήτη.
Που να πάμε τώρα με τα καριοφίλια και τα κυνηγετικά απέναντι σε Καλάσνικοφ και χειροβομβίδες???:)
Βλέπεις, αλλά δεν την κολυμπάς. Στην Κρήτη αυτό είναι το φοβερό, η αυξομείωση υψομέτρου, η ποικιλία φύσης, το ότι την ίδια μέρα ανεβαίνεις βουνό, κατεβαίνεις παραλία, διασχίζεις ποτάμια, βλέπεις φοινικοδεντρα, διασχίζεις δάσος από βελανιδιές και περνάς φαράγγια.
Στην Κρήτη νομίζω ότι έχεις περισσότερες επιλογές και βγαίνεις σε ωραιότερες παραλίες. Αλλά και η Πελοπόννησος έχει. Δες αυτό.
Φαράγγι Ριντόμου.
 

dammys

Member
Μηνύματα
370
Likes
680
Θες και έλατα ,θες και κατσικάκι φουριάρικο στη γάστρα; ...Δε γίνονται αυτά ...Να σας στείλουμε μερικά κατσικάκια να δούμε μετά ποιο θα είναι το ψηλότερο δέντρο σας...Μάλλον η παπαρούνα...
 

Attachments

Despinadmk

Member
Μηνύματα
288
Likes
1.122
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλασκα... <3
:haha:
Καταρράκτης Νέδα. Γιατί η φύση ζωγραφίζει στη Πελοπόννησο! View attachment 351318
Ποια φύση? Γονιδιακό είναι ξεκάθαρα.
Έκανα εντιτ...στο αρχικό σχόλιο που λέμε ότι ζωγραφίζει η γυμναστική στην συγκεκριμένη περίπτωση...
 

noobtraveller

Member
Μηνύματα
140
Likes
573
Ρε συ τώρα είδα ότι ψήφισες Πελοπόννησο. Αν ήταν επιχείρημα υπέρ της Πελοποννήσου σε συγχαίρω για την επαναστατική σου σκέψη.
Όχι ,απάντησα και προηγουμένως .Συνηθιζαν οι παλιοί να το λένε εδώ στην Πελοπόννησσο και δη στη Μάνη. Το είχα γράψει και στο Αθήνα vs Επαρχία ,είναι αλλιώς να ζεις έναν τόπο και αλλιώς να τον βλέπεις από την οπτική των διακοπών.

Κάθε περιοχή έχει προβλήματα τα οποία οι τουρίστες ούτε που τα φαντάζονται.Για να παράδειγμα, εδώ στην Αργολίδα, με την καλύτερη πόλη της Ελλάδας που λέτε -το Ναύπλιο-,διαχρονικά πάνω από τις μισές παραλίες βγαίνουν ακατάλληλες για μπάνιο κάθε χρόνο. Για φέτος δεν ξέρω ,ίσως είναι και χειρότερα,μιας και με εντολή περιφερειάρχη σύνεχισαν το έργο τους τα χυμοποιεία και πρασίνισαν οι θάλασσες .Μια χρονιά μάλιστα,είχαν βγάλει ακατάλληλη για κολύμπι τη μισή παραλία της Καραθώνας και την άλλη μισή κατάλληλη :D.Για τα πυρηνοελουργεία είχα μιλήσει στο άλλο νήμα ,τα προβλήματα των απορριμάτων και γενικά της ρύπανσης. Αν πεις τη λέξη roundup στην Αργολίδα έχεις γίνει κολλητός με τους μισούς γεωργούς της περιοχής...Και δεν είναι μόνο αυτά τα προβλήματα ...Είναι που σκέφτεσαι πόσο καλύτερα θα μπορούσε να είναι ένα μέρος με απλές λύσεις, σωστή εκμετάλλευση και πρωτοβουλίες και πώς τελματώνει τελικά...Θα μπορούσε άνετα ο νομός να είναι κορυφαίος τουριστικός προορισμός ,αλλά δεν...

Όπως είπα ,οι άνθρωποι κάνουν το μέρος , δεν μπορώ να παραβλέψω τα κακώς κείμενα και τα αρνητικά ,έστω και αν εκνεύρισα Κρητικούς ή τώρα συντοπίτες μου. Αγαπώ τον τόπο μου ,χωρίς υπέρμετρο τοπικισμό.

Ψήφισα όντως Πελοπόννησο ,γιατί αν έκανα το γύρο της ,θα έβρισκα περισσότερα πράγματα να κάνω και να δω συνολικά .Στην Κρήτη θα περιοριζόμουν στο νότιο κομμάτι της ,αφού την είχα γυρίσει πριν κάποια χρόνια σχεδόν όλη και προσωπικά μόνο το νότιο κομμάτι κέντρισε το ενδιαφέρον ,πλην εξαιρέσεων .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom