Πελοπόννησος vs Κρήτη

Πελοπόννησος vs Κρήτη


  • Total voters
    138

alma

Member
Μηνύματα
3.721
Likes
15.074
Κανένας δε θέλει ανεξαρτησία ούτε αυτοί που το λένε. Δεν τρέχαμε στη Μακεδονία, ούτε ζητούσαμε την ένωση γι αυτό.
Κι εγώ ακριβώς την ίδια εντύπωση έχω. Πατριώτες κάργα είναι οι Κρητικοί. Βασικά το αστειάκι για ανεξαρτησία το άκουσα από έναν υπερήλικα μόνο μια φορά και σαν αστείο.Και επειδή τον ρώτησα γιατί δεν το είχα ξανακούσει, ένας νεαρός συγγενής του μου είπε πως το έλεγαν παλιά μερικοί και με την μορφή αστειότητας.
Παρόλα αυτά κλείνω προς το να ψηφίσω Πελοπόννησο, αλλά είμαι αναποφάσιστη ακόμα, γιατί Πελοπόννησο έχω πάει αμέτρητες φορές, ενώ Κρήτη έχω καιρό να πάω.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.721
Likes
15.074
Μια χρονιά μάλιστα,είχαν βγάλει ακατάλληλη για κολύμπι τη μισή παραλία της Καραθώνας και την άλλη μισή κατάλληλη :D
Αυτή η παραλία μου είχε κολλήσει για κάποιο λόγο, μιας και τόσες φορές είχα δει πινακίδα με το όνομα της περνώντας από εκεί και έλεγα κάποια στιγμή να πάμε να τη δούμε. Χωρίς ιδιαίτερο λόγο. :shock:Μου είχε μείνει το όνομα. Φέτος την άκουσα στις ειδήσεις λόγω του....καρχαρία....

Ναύπλιο: Καρχαρίας... σόκαρε τους πάντες στην παραλία Καραθώνα [βίντεο] | ΕΛΛΑΔΑ | iefimerida.gr
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Επειδή ξανακατεβαίνω σύντομα Κρήτη, οι φίλοι κρητικοί έχουν την ευκαιρία να κερδίσουν την ψήφο μου αν μπορέσουν να απαντήσουν απλά και κατανοητά στις παρακάτω απορίες μου
α. Πως βρίσκει κάποιος σε λογικά χρονικά πλαίσια το μνημείο Φαλσιρμιέγκερ
β. Πως βρίσκει εύκολα τον πύργο της Χαλέπας (κάποτε τον είδα από το αμάξι αδιόρατα αλλά δεν κατάφερα να τον ξαναβρώ)
γ. Πως βρίσκουμε εύκολα την βίλα Σβαρτς
δ. Υπάρχει όντως τουρκικό αρχοντόσπιτο στη Χαλέπα που έχει καμάρα στο δρόμο του?
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.249
Likes
6.720
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.138
Likes
20.414
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Τα κοριτσάκια δεν θα κάνουν οφθαλμόλουτρο εδω μέσα;;;;
Η αλήθεια είναι ότι οι κοπελίτσες ήταν πολύ ώρα μέσα στο πλάνο και από το να χάσω τη στιγμή αναγκάστηκα να τις συμπεριλάβω στη σκηνή.
 

Despinadmk

Member
Μηνύματα
289
Likes
1.123
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα... <3
Όχι ,απάντησα και προηγουμένως .Συνηθιζαν οι παλιοί να το λένε εδώ στην Πελοπόννησσο και δη στη Μάνη. Το είχα γράψει και στο Αθήνα vs Επαρχία ,είναι αλλιώς να ζεις έναν τόπο και αλλιώς να τον βλέπεις από την οπτική των διακοπών.

Κάθε περιοχή έχει προβλήματα τα οποία οι τουρίστες ούτε που τα φαντάζονται.Για να παράδειγμα, εδώ στην Αργολίδα, με την καλύτερη πόλη της Ελλάδας που λέτε -το Ναύπλιο-,διαχρονικά πάνω από τις μισές παραλίες βγαίνουν ακατάλληλες για μπάνιο κάθε χρόνο. Για φέτος δεν ξέρω ,ίσως είναι και χειρότερα,μιας και με εντολή περιφερειάρχη σύνεχισαν το έργο τους τα χυμοποιεία και πρασίνισαν οι θάλασσες .Μια χρονιά μάλιστα,είχαν βγάλει ακατάλληλη για κολύμπι τη μισή παραλία της Καραθώνας και την άλλη μισή κατάλληλη :D.Για τα πυρηνοελουργεία είχα μιλήσει στο άλλο νήμα ,τα προβλήματα των απορριμάτων και γενικά της ρύπανσης. Αν πεις τη λέξη roundup στην Αργολίδα έχεις γίνει κολλητός με τους μισούς γεωργούς της περιοχής...Και δεν είναι μόνο αυτά τα προβλήματα ...Είναι που σκέφτεσαι πόσο καλύτερα θα μπορούσε να είναι ένα μέρος με απλές λύσεις, σωστή εκμετάλλευση και πρωτοβουλίες και πώς τελματώνει τελικά...Θα μπορούσε άνετα ο νομός να είναι κορυφαίος τουριστικός προορισμός ,αλλά δεν...

Όπως είπα ,οι άνθρωποι κάνουν το μέρος , δεν μπορώ να παραβλέψω τα κακώς κείμενα και τα αρνητικά ,έστω και αν εκνεύρισα Κρητικούς ή τώρα συντοπίτες μου. Αγαπώ τον τόπο μου ,χωρίς υπέρμετρο τοπικισμό.

Ψήφισα όντως Πελοπόννησο ,γιατί αν έκανα το γύρο της ,θα έβρισκα περισσότερα πράγματα να κάνω και να δω συνολικά .Στην Κρήτη θα περιοριζόμουν στο νότιο κομμάτι της ,αφού την είχα γυρίσει πριν κάποια χρόνια σχεδόν όλη και προσωπικά μόνο το νότιο κομμάτι κέντρισε το ενδιαφέρον ,πλην εξαιρέσεων .
Μου αρέσει πολύ το σκεπτικό σου και εν μέρη συμφωνώ. Λέω εν μέρη γιατί δεν είμαι σίγουρη ότι κατάλαβα τι εννοείς με το ότι οι άνθρωποι κάνουν το μέρος και τα παρακάτω. Αν μπορείς γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος.
 

noobtraveller

Member
Μηνύματα
140
Likes
573
Αυτή η παραλία μου είχε κολλήσει για κάποιο λόγο, μιας και τόσες φορές είχα δει πινακίδα με το όνομα της περνώντας από εκεί και έλεγα κάποια στιγμή να πάμε να τη δούμε. Χωρίς ιδιαίτερο λόγο. :shock:Μου είχε μείνει το όνομα. Φέτος την άκουσα στις ειδήσεις λόγω του....καρχαρία....
Για μπάνιο δε λέει πολλά .Για περπάτημα από την Αρβανιτιά στην Καραθώνα ίσως καλύτερα.

Μου αρέσει πολύ το σκεπτικό σου και εν μέρη συμφωνώ. Λέω εν μέρη γιατί δεν είμαι σίγουρη ότι κατάλαβα τι εννοείς με το ότι οι άνθρωποι κάνουν το μέρος και τα παρακάτω. Αν μπορείς γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος.
Με το 'παρακάτω' τι εννοείς; Την αιτιολόγηση στην ψήφο μου; Αν ναι ,είναι και λίγο άδικη η σύγκριση,έχει περισσότερους νομούς η Πελοπόννησος .

Όσον αφορά το πρώτο κομμάτι της ερώτησης: Λέω ότι δεν αρκεί το φυσικό τοπίο και η ιστορία ενός μέρους ,αλλά και η ανθρώπινη παρέμβαση και ανάδειξη . Πάρε παράδειγμα πόσοι τουρίστες δυσανάλογα επισκέπτονται τη Μύκονο σε σχέση με άλλα νησιά. Είναι και θέμα τοπικής κοινωνίας ,αυτοδιοίκησης ,κυβερνητικών αποφάσεων ,ιδιωτικής πρωτοβουλίας κλπ κλπ . Άλλο συγκεκριμένο πάραδειγμα : το 2013 δόθηκαν 3εκατ ευρώ έκαστως για την εκβάθυνση 4 λιμανιών ,ανάμεσα τους και αυτό του Ναυπλίου.Τα 3 ολοκληρώθηκαν καιρό πριν,ενώ τα τελευταία χρόνια το παλεύει και το Ανάπλι,για να μπορεί να δέχεται κρουαζιερόπλοια και κάποιαααα στιγμή θα γίνει και η μαρίνα. Αυτό αντιπροσωπεύει τη γενική αναλγησία των ανθρώπων της περιοχής.

Βλέπεις, αλλά δεν την κολυμπάς
Έχει καλές θάλασσες στο παράλιο Άστρος .
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Από εδώ το πάτε, από εκεί το πάτε, με το ζόρι να με ξαναβάλετε στην κουβέντα!

Το σπίτι του παππού μου σε πρώτο πλάνο!

Υ.Γ. Για να δούμε, θα εμφανιστεί πάλι κανένας περίεργος να κάνει...αποκαλύψεις?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.214
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom