Πελοπόννησος vs Κρήτη

Πελοπόννησος vs Κρήτη


  • Total voters
    138

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.112
Likes
3.738
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
46-46 με την δική μου ψήφο.
Χαρίζω την ισοπαλία στην Πελοπόννησο αν και λατρεύω και την Κρήτη!

Η αλήθεια είναι ότι ήταν δύσκολη η επιλογή αναμεσα στα 2 αγαπημένα μου "νησιά".
Νομίζω όμως ότι η Πελοπόννησος υπερτερεί σημαντικά τόσο σε χωριά, όσο και σε συνολικά τοπία - σκηνικά που σου κόβουν την ανάσα!
Υπερτερεί επίσης σημαντικά σε αρχαιολογικούς χώρους, κάστρα και βυζαντινά μνημεία.
Η δε λατρεμένη μου Κρήτη υπερτερεί σημαντικά στην ποιότητα του φαγητού και στις παραλίες. Έχει το πιο αγαπημένο μου μουσείο στην Ελλάδα, το αρχαιολογικό του Ηρακλείου και τα Χανιά που είναι ίσως η πιο όμορφη πόλη της Ελλάδας!
Προσπάθησα πολύ για να επιλέξω...
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.112
Likes
3.738
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Λοιπόν έχουμε και λέμε:
Αρχαία
Η Κρήτη έχει την τιτανοτεράστια Κνωσσό αλλά στην δική μου προσωπική κατάταξη οι Μυκήνες την ισοφαρίζουν.Ένας πολιτισμός μόνος του ο ΜινωΪκός αλλά και ένας μόνος του ο Μυκηναϊκός. Η αρχαία Ολυμπία και το θέατρο της Επιδαύρου δίνουν την υπεροχή στην Πελοπόννησο σε αυτό το θέμα.

Ιστορία
Πλουσιότατη ιστορία έχουν αμφότερες οι περιοχές αλλά θεωρώ ότι προηγείται η Πελοπόννησος. Λόγω του ρόλου της στην Επανάσταση του 1821.

Κάστρα
Η Κρήτη παίζει δυνατά και εδώ αλλά το Παλαμήδι, το νούμερο 2 κατά την γνώμη μου κάστρο στην Ελλάδα είναι στην Πελοπόννησο. Στα συν της δεύτερης και η εξαίρετη Μονεμβασιά.

Πολιτισμός
Εδώ η Κρήτη παίζει μπάλα μόνη της. Ας πάρουμε για παράδειγμα το θέμα της παραδοσιακής μουσικής. Η Κρήτη συνεχίζει να δημιουργεί μουσική και θα δημιουργεί και στο μέλλον. Στην Πελοπόννησο δεν ξέρω πότε γράφτηκε το τελευταίο τραγούδι.

Φύση
Φαράγγια. Υπερέχει η Κρήτη. Έχει κάποια από τα ωραιότερα της Ευρώπης όπως λένε και οι φαραγγάδες. Ενδεικτικά αναζητήστε φωτο από το φαράγγι του Χα.

Σπηλιές
Μάλλον ισοπαλία. Τα Λευκά όρη είναι παράδεισος της αθλητικής σπηλαιολογίας, ο Διρός το ομορφότερο ίσως σπήλαιο.

Δάση. Η μεγάλη αδυναμία της Κρήτης σε ότι αφορά την φύση. Τα περισσότερα από 300 χιλιάδες στρέμματα ελατοδάσους του Μαινάλου-και όχι μόνο- αναδεικνύουν αδιαμφισβήτητη νικήτρια την Πελοπόννησο.

Κρασί.
Λατρεύω το Βιδιανό αλλά η Πελοπόννησος έχει δύο από τις βασικές ποικιλίες του ελληνικού αμπελώνα. Μοσχοφίλερο και Αγιωργίτικο.

Κατά τα άλλα θα συμφωνήσω με τους φίλους που έγραψαν ότι η Κρήτη υπερέχει σε ανθρώπους φαγητό και παραλίες και η Πελοπόννησος σε χωριά.
@STKF λύσε μου μια απορία.
Ποιο θεωρείς το Νο1 κάστρο της Ελλάδας;
Αυτό της Ρόδου ή κάποιο άλλο;
Γιατί κατά τη γνώμη μου η Πελοπόννησος έχει δύο από τα πιο εντυπωσιακά κάστρα της Ελλάδας.
Το Παλαμήδι του Ναυπλίου και αυτό στον Ακροκόρινθο που είναι πολύ πιο παλιό.
Για να μην μιλήσουμε για την καστροπολιτεία του Μυστρά και της Μονεμβασιάς.
Ποιος κάστρο μου διαφεύγει;
Στα υπόλοιπα σημεία σύγκρισης θα συμφωνήσω σε πολλά, αλλά θα διαφωνίσω κυρίως στο θέμα της ιστορίας.
Το ισχυρό στίγμα της Κρήτης στην ιστορία ξεκινά με την ανάπτυξη του λαμπρού Μινωικού πολιτισμού, σταματά με την καταστροφή του και επανεμφανίζεται στην Ελληνική Επανάσταση.
Δεν μπορεί να συγκριθεί με το ιστορικό αποτύπωμα της Πελοποννήσου από την Μυκηναϊκή εποχή, στην κλασσική περίοδο, τη Βυζαντινή και φυσικά στην ελληνική επανάσταση.
Για την υπεροχή της Κρητικής μουσικής θα συμφωνήσω απόλυτα. Εδώ υπάρχει η απόλυτη επικράτηση!!!
 
Last edited:

Despinadmk

Member
Μηνύματα
289
Likes
1.123
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα... <3
Επειδή ξανακατεβαίνω σύντομα Κρήτη, οι φίλοι κρητικοί έχουν την ευκαιρία να κερδίσουν την ψήφο μου αν μπορέσουν να απαντήσουν απλά και κατανοητά στις παρακάτω απορίες μου
α. Πως βρίσκει κάποιος σε λογικά χρονικά πλαίσια το μνημείο Φαλσιρμιέγκερ
β. Πως βρίσκει εύκολα τον πύργο της Χαλέπας (κάποτε τον είδα από το αμάξι αδιόρατα αλλά δεν κατάφερα να τον ξαναβρώ)
γ. Πως βρίσκουμε εύκολα την βίλα Σβαρτς
δ. Υπάρχει όντως τουρκικό αρχοντόσπιτο στη Χαλέπα που έχει καμάρα στο δρόμο του?
Θα σε βοηθήσουμε και χωρίς την ψήφο σου Για αρχή πάρε μπόνους φωτό. Την κρήνη του αρχοντοσπιτου
IMG_20210511_123911.jpg
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.168
Μηνύματα
882.716
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom