Πελοπόννησος vs Κρήτη

Πελοπόννησος vs Κρήτη


  • Total voters
    138

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Ναί αλλά οι Μυκήνες και οι βασιλικοί τάφοι βρίσκονται στην Πελοπόννησο.
Σωστό. Το ότι μπορείς να δεις και αλλού Μυκηναϊκά είναι δευτερεύον επιχείρημα, σίγουρα η πρωτεύουσα είναι το πιο σημαντικό.

Γιατί η Πελοπόννησος δεν είχε πολλές εποχές ? Ποιά λείπει? Εντάξει δεν είχε Σαρακηνούς αλλά η Κρήτη είχε Σλάβους? :)
Σωστό και αυτό, αλλά... Η Κρήτη πέρασε Μυκηναϊκή εποχή. Στην Πελοπόννησο το μόνο Μινωικό που ξέρω είναι στα Κύθηρα, και είναι λίγο τραβηγμένο να χαρακτηριστεί όλη η Πελοπόννησος από τα Κύθηρα. Σίγουρα βέβαια υπήρχε Μινωική επιρροή.

Αν πάρουμε νεώτερες εποχές , η Πελοπόννησος ιστορική για το '21 η Κρήτη τη Μάχη της Κρήτης, όπου και στα δύο οι ντόπιοι πληθυσμοί παίξαν μεγάλο ρόλο.

Πρόκειται για αρχαιολογική/ιστορική τιτανομαχία και η διαφορά είναι μικρή κατά την γνώμη μου.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Σωστό. Το ότι μπορείς να δεις και αλλού Μυκηναϊκά είναι δευτερεύον επιχείρημα, σίγουρα η πρωτεύουσα είναι το πιο σημαντικό.



Σωστό και αυτό, αλλά... Η Κρήτη πέρασε Μυκηναϊκή εποχή. Στην Πελοπόννησο το μόνο Μινωικό που ξέρω είναι στα Κύθηρα, και είναι λίγο τραβηγμένο να χαρακτηριστεί όλη η Πελοπόννησος από τα Κύθηρα. Σίγουρα βέβαια υπήρχε Μινωική επιρροή.

Αν πάρουμε νεώτερες εποχές , η Πελοπόννησος ιστορική για το '21 η Κρήτη τη Μάχη της Κρήτης, όπου και στα δύο οι ντόπιοι πληθυσμοί παίξαν μεγάλο ρόλο.

Πρόκειται για αρχαιολογική/ιστορική τιτανομαχία και η διαφορά είναι μικρή κατά την γνώμη μου.
Τι σόι τιτανομαχία είναι αυτή? ο ένας πολιτισμός είναι προελληνικός επηρεασμένος από τον αιγυπτιακό και ο άλλος αποτελεί τον θεμέλιο λίθο του ελληνικού αφηγήματος
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.431
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Μπορείς να πεις ότι η αρχαιολογία είναι κομμάτι της ιστορίας. Η ορατή ιστορία. Για τον επισκέπτη είναι άλλο πράγμα αυτό που έχει διαβάσει για έναν τόπο και άλλο πράγμα αυτό που βλέπει ως αίσθηση και ως εμπειρία. Για αυτό και τα ξεχωρίζω, προσωπικά.
Αυτο θέλω να πω, ότι είναι κομμάτι της γενικότερης ιστορίας μίας χώρας. Είναι το παλαιότερο κομμάτι της ιστορίας της :)
Για να πω την αλήθεια δεν καταλαβαίνω αυτό που λες για το ορατό κομμάτι.... Μνημεία υπάρχουν και για τη νεότερη ιστορία, όπως πχ τα λαογραφικά μουσεία ή ακόμα και τα αγάλματα σε πλατείες. Εκτός αν εννοείς κάτι άλλο...

Στη Πελοπόννησο έχω κάνει 2 μεγάλα οδικά, των τριών εβδομάδων το καθένα, είδα πάρα πολλά άλλα δεν μου έφτασαν ούτε για ζήτω.....Στη Κρήτη χρωστάω ένα τέτοιο οδικό και ήδη το έχω αργήσει πολύ και δεν βλέπω την ώρα! Παρόλα αυτά η Κρήτη είναι στη καρδιά μου για άλλους λόγους πέρα του τουρισμού, αλλά αυτό δεν είναι αρκετό για να ψηφίσω εδώ τη Κρήτη. Έχει πολύ και ωραία φύση αλλά και η Πελοπόννησος το ίδιο.....οπότε η ιστορία κάνει τη διαφορά για μένα.


Ολόκληρη η χώρα έχει πολύ σημαντική ιστορία.
Α ναι, σε αυτό συμφωνώ απόλυτα!!! Είπα όμως να μην το πω και φανώ πάλι γραφική :p
Υπάρχουν όμως μέρη που κουβαλούν βαρύτερη ιστορία από κάποια άλλα είτε για την ίδια τη χώρα είτε γιατί τα γεγονότα αυτά επηρέασαν άλλους λαούς κτλ κτλ είμαι σίγουρη ότι καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
μισω με ολη τη δυναμη της ψυχης μου τον Καζαντζακη
Δεν τον μισώ αλλά σε καταλαβαίνω. Η γραφή του για τα γούστα μου είναι μέτρια ως κακή. Δε μπορώ να καταλάβω γιατί τόσος ντόρος αλλά μάλλον οι άλλοι κάτι βλέπουν που εμείς χάνουμε :p

υγ. Το διάβασα και απαντάω κατευθείαν, χωρίς να διαβάσω τα παρακάτω. Δε ξέρω που μπορεί αν έχει πάει τώρα η συζήτηση.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.029
Likes
41.018
Δεν τον μισώ αλλά σε καταλαβαίνω. Η γραφή του για τα γούστα μου είναι μέτρια ως κακή. Δε μπορώ να καταλάβω γιατί τόσος ντόρος αλλά μάλλον οι άλλοι κάτι βλέπουν που εμείς χάνουμε :p

υγ. Το διάβασα και απαντάω κατευθείαν, χωρίς να διαβάσω τα παρακάτω. Δε ξέρω που μπορεί αν έχει πάει τώρα η συζήτηση.
Το οτι το "Δεν ελπιζω τιποτα, δεν φοβαμαι τιποτα, ειμαι ελευθερος" που βλεπεις σε ολα τα αφιερωματα δεν ειναι δικο του αλλα κλεμμενο, σου φτανει;
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Το οτι το "Δεν ελπιζω τιποτα, δεν φοβαμαι τιποτα, ειμαι ελευθερος" που βλεπεις σε ολα τα αφιερωματα δεν ειναι δικο του αλλα κλεμμενο, σου φτανει;
Συγγνώμη τώρα είμαι πάρα πολύ οφφ-τοπικ, σβηστε με, αλλά μιας και αναφέραμε ποιούς μισούμε και τι είναι κλεμμένο, μισώ τον Κοέλιο.

υγ. Εντάξει το παρατράβηξα, πώς μπορώ να σβήσω μήνυμά μου;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.029
Likes
41.018
Συγγνώμη τώρα είμαι πάρα πολύ οφφ-τοπικ, σβηστε με, αλλά μιας και αναφέραμε ποιούς μισούμε και τι είναι κλεμμένο, μισώ τον Κοέλιο.
Παμε τη συζητηση στα βιβλια να μας μισησουν εκει;
Μισω τον Ελυτη.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.431
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Το οτι το "Δεν ελπιζω τιποτα, δεν φοβαμαι τιποτα, ειμαι ελευθερος" που βλεπεις σε ολα τα αφιερωματα δεν ειναι δικο του αλλα κλεμμενο, σου φτανει;
Αυτός είναι ο λόγος που δεν τον γουστάρεις;;; :haha:

Αιώνες τώρα λόγιοι και άλλοι σοφοί παντως είδους επηρεάζονται από προγενέστερους και επηρεάζουν μεταγενέστερους. Το θέμα είναι πως χρησιμοποιούν τη γνωση!...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.029
Likes
41.018
Αυτός είναι ο λόγος που δεν τον γουστάρεις;;; :haha:

Αιώνες τώρα λόγιοι και άλλοι σοφοί παντως είδους επηρεάζονται από προγενέστερους και επηρεάζουν μεταγενέστερους. Το θέμα είναι πως χρησιμοποιούν τη γνωση!...
Οχι,αυτος ειναι ο προφανεστερος λογος. Ο βασικος ειναι οτι εχει μεταγραψει τον Νιτσε σε ευληπτη μεσογειακη βερσιον. ΠΑΜΕ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ να τα πουμε.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.431
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Συγγνώμη τώρα είμαι πάρα πολύ οφφ-τοπικ, σβηστε με, αλλά μιας και αναφέραμε ποιούς μισούμε και τι είναι κλεμμένο, μισώ τον Κοέλιο.
Συμφωνώ, σκέτη μπουρδολογια είναι ο Κοελιο...
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Κεφαλαιο Κρητικη ανοιχτοσυνη: 4 χρονια Πανεπιστημιο στη Θεσσαλονικη, μια φορα την εβδομαδα ΚΑΘΕ ΕΒΔΟΜΑΔΑ Κρητικο γλεντι με τη λυρα "νια νια νια" στη φοιτητικη λεσχη ωστε να εξασφαλιστει το οτι δεν θα ενσωματωθουν ποτε στην ξενη πολη και τους κατοικους της, οτι θα κανουν παρεα μονο μεταξυ τους και οτι θα επιστρεψουν αμεσα στα πατρια για γαμο τα κοριτσια η οτι θα μπλεξουν ερωτικα μεταξυ τους. Ποιος αλλος εκανε τετοια γλεντια καθε εβδομαδα; Κανεις;. Ποιος αλλος εκανε παρεα με κρητικους; Κανεις.
Καπως ετσι δεν γνωρισα ποτε κρητικους.
Τι να πρωτοσχολιάσω... 11 χρόνια μέλος στο TS, το πιο βαθύτατο ρατσιστικό σχόλιο που έχω δει στο φόρουμ. Κρίμα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom