Πελοπόννησος vs Κρήτη

Πελοπόννησος vs Κρήτη


  • Total voters
    138

Despinadmk

Member
Μηνύματα
289
Likes
1.123
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα... <3
Μόλις κύλησε ένα δάκρυ στο πανέμορφο μάγουλο μου, ψήφος δεν δόθηκε για να αλλάξει θα είναι η πρώτη.
Borealis συγκινημένος στην τοποθεσία μπαλκόνι..
[/QUOTE

Για το λάθος με την ψήφο πάρε άλλη μια μπόνους. Από το ησυχαστήριο
IMG_20210511_125937.jpg
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Περίμενε, αυτή δεν είναι η Αγία Μαγδαληνή που κάνατε την εξόδιο του Μητσοτάκη? τι σχέση έχει με το αρχοντόσπιτο?
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
547
Likes
4.005
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Περίμενε, αυτή δεν είναι η Αγία Μαγδαληνή που κάνατε την εξόδιο του Μητσοτάκη? τι σχέση έχει με το αρχοντόσπιτο?
Παντως εχεις τρομερη φωτογραφικη μνημη, οσες φορες εχει τυχει να παρακολουθησω νημα που συμμετεχεις και μπει καμια φωτο εισαι ασσος στο να ξερεις που βρισκεται ή στο να διορθωσεις, δεν μιλαω μονο για το γνωστο θρεντ μιας και δεν το πολυπαρακολουθω εκεινο. Μου φαινεται τρομερο ταλεντο εμενα που και το σπιτι μου να μου δειξεις σε φωτογραφια δεν θα το καταλαβω που λεει ο λογος.
 

Despinadmk

Member
Μηνύματα
289
Likes
1.123
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα... <3
Περίμενε, αυτή δεν είναι η Αγία Μαγδαληνή που κάνατε την εξόδιο του Μητσοτάκη? τι σχέση έχει με το αρχοντόσπιτο?
Σώπα άνθρωπε μου βραδιάτικα με τον Μητσοτακη. Οοοοοολα αυτά που ψάχνεις εκτός από το γερμανικό πουλί είναι εκεί γύρω στην Αγία Μαγδαληνή.. το αρχοντοσπιτο που το μόνο που έχουν αφήσει ίδιο είναι η κρήνη και η κάμαρα απέχει περιπου 300 μέτρα. Η βίλα Σβαρτς (που αν είσαι κασκαντέρ και καταφέρεις να περασεις μέσα από φυτά θάμνους και δέντρα θα δεις το εσωτερικό της) απεχει 200 μετρα. Ο πύργος να είναι 500-600 μέτρα?
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Παντως εχεις τρομερη φωτογραφικη μνημη, οσες φορες εχει τυχει να παρακολουθησω νημα που συμμετεχεις και μπει καμια φωτο εισαι ασσος στο να ξερεις που βρισκεται ή στο να διορθωσεις, δεν μιλαω μονο για το γνωστο θρεντ μιας και δεν το πολυπαρακολουθω εκεινο. Μου φαινεται τρομερο ταλεντο εμενα που και το σπιτι μου να μου δειξεις σε φωτογραφια δεν θα το καταλαβω που λεει ο λογος.
Ευχαριστώ για την παρατήρηση, μακάρι να είναι έτσι, πάντως δυστυχώς δεν θυμάμαι πρόσωπα.

Σώπα άνθρωπε μου βραδιάτικα με τον Μητσοτακη. Οοοοοολα αυτά που ψάχνεις εκτός από το γερμανικό πουλί είναι εκεί γύρω στην Αγία Μαγδαληνή.. το αρχοντοσπιτο που το μόνο που έχουν αφήσει ίδιο είναι η κρήνη και η κάμαρα απέχει περιπου 300 μέτρα. Η βίλα Σβαρτς (που αν είσαι κασκαντέρ και καταφέρεις να περασεις μέσα από φυτά θάμνους και δέντρα θα δεις το εσωτερικό της) απεχει 200 μετρα. Ο πύργος να είναι 500-600 μέτρα?
YOU ARE MY HERO!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.109
Likes
20.333
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
@Despinadmk τσάκω ένα λευκό παγώνι Θεσσαλονικιώτικο, απο αυτά που σου αρέσουν, γιατί είσαι καλό κορίτσι και σε μπεγεντίζω!!!! Γι αυτό αγαπώ τη Κρήτη....

DSC_5105.JPG
 

Despinadmk

Member
Μηνύματα
289
Likes
1.123
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα... <3
@Despinadmk τσάκω ένα λευκό παγώνι Θεσσαλονικιώτικο, απο αυτά που σου αρέσουν, γιατί είσαι καλό κορίτσι και σε μπεγεντίζω!!!! Γι αυτό αγαπώ τη Κρήτη....

View attachment 351363
Οοοοοοοχχχχιιιιιι.... Νόμιζα ότι είχαμε την αποκλειστικοτητα στα λευκά παγωνια! Την αγαπάς την αγαπάς αλλά το ψηφαλακι σου το έδωσες αλλού!!!! Την ειδα την προδοσία σου αλλά είπα να κάνω το κουνέλι...
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.109
Likes
20.333
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Οοοοοοοχχχχιιιιιι.... Νόμιζα ότι είχαμε την αποκλειστικοτητα στα λευκά παγωνια! Την αγαπάς την αγαπάς αλλά το ψηφαλακι σου το έδωσες αλλού!!!! Την ειδα την προδοσία σου αλλά είπα να κάνω το κουνέλι...
:haha::haha::haha:

Θέλεις ένα μουσμουλάκι;;; Έχουμε και καλά σύκααααα :p
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
5.364
@STKF λύσε μου μια απορία.
Ποιο θεωρείς το Νο1 κάστρο της Ελλάδας;
Αυτό της Ρόδου ή κάποιο άλλο;
Της Ρόδου. Κορυφαίο. Ότι και να πεις για αυτό το κάστρο, είναι λίγο. Δεν συγκρίνεται με τα άλλα. Τεράστια έκταση, ποικιλία στην μορφή του, μεγαλούργημα της οχυρωματικής της εποχής του. Διπλές τάφρους, τριπλά σε σημεία τείχη, ψεύτικα τείχη που κατεύθυναν τον επιτιθέμενο σε πεδία βολής πυροβόλων, πολλές και εντυπωσιακές πύλες.....
Γιατί κατά τη γνώμη μου η Πελοπόννησος έχει δύο από τα πιο εντυπωσιακά κάστρα της Ελλάδας.
Το Παλαμήδι του Ναυπλίου και αυτό στον Ακροκόρινθο που είναι πολύ πιο παλιό.
Για να μην μιλήσουμε για την καστροπολιτεία του Μυστρά και της Μονεμβασιάς.
Συμφωνώ. Η Πελοπόννησος συγκεντρώνει αρκετά από τα κορυφαία της χώρας.

Ποιος κάστρο μου διαφεύγει;
Νιόκαστρο Πύλου, Μεθώνη, Κορώνη, Χλεμούτσι.
Το ισχυρό στίγμα της Κρήτης στην ιστορία ξεκινά με την ανάπτυξη του λαμπρού Μινωικού πολιτισμού, σταματά με την καταστροφή του και επανεμφανίζεται στην Ελληνική Επανάσταση.
Διαφωνώ σε αυτό.Θα αναφέρω τον λόγο. Η Κρήτη καταλαμβάνεται από τους Σαρακηνούς λίγο μετά το 820. Με το που εδραιώνονται αρχίζει για τα επόμενα 100+ χρόνια μία περίοδος αναταραχής καθώς έκαναν επιδρομές -ενίοτε μαζί με άλλους- στις νότιες περιοχές της Βυζαντινής αυτοκρατορίας. Συνεχείς οι επιδρομές αλλά και οι προσπάθειες ανακατάληψης.
Το 904 μετά την επιδρομή Σύριων στην Θεσσαλονίκη, 20 χιλιάδες κάτοικοι πωλήθηκαν ως δούλοι στην Κρήτη.
Ώσπου φθάνουμε στην ανακατάληψη της Κρήτης από τον Νικηφόρο Φωκά το 961. Πολύ μεγάλη και σημαντική εκστρατεία.
Μετά την κατάληψη από τους Ενετούς ακολουθούν 14 επαναστάσεις εναντίον τους.
Η πολιορκία του Χάνδακα από τους Τούρκους θεωρείται η πλέον μακροχρόνια πολιορκία της παγκόσμιας ιστορίας. Κράτησε 21 χρόνια..... να συνεχίσω????:):)
Επειδή στεκόμαστε σε ορισμένα πολύ βασικά γεγονότα δεν σημαίνει ότι το νησί εξαφανίζεται ιστορικά. Αντίθετα λόγω στρατηγικής θέσεως ήταν πάντα θελκτικό στις μεγάλες δυνάμεις της ευρύτερης περιοχής.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Για κάποιο λόγο που δεν γνωρίζω το κάστρο της Μεθώνης είναι παρατημένο εδώ και δεκαετίες και σε κάθε κακοκαιρία διαλύονται τμήματά του, επίσης δυστυχώς έγινε πολύ κακή δουλειά στο κάστρο της Καλαμάτας. Πάντως και έτσι η περιφέρεια αυτή έχει 4-5 από τα τοπ 10 κάστρα της χώρας.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.109
Likes
20.333
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.160
Μηνύματα
882.471
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom