Περί υποκρισίας του πολιτικού συστήματος

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Εύχομαι να αντιλαμβάνεσαι την αναντιστοιχία αυτού που λες με την θεωρία που πρέσβευε ο υπογράφων της υπογραφής σου.
καμία αναντιστοιχία,γιατί ο υπογράφων την άποψη της υπογραφής μου,ήταν ηγέτης(η στάση ζωής του τον έκανε,ο ηγέτης δεν είναι πάντα Μακιαβελικός)
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ο ηγέτης έχει συγκεκριμένη έννοια όπως κι αν θες να την μεταφράσεις.
Και ο Αναρχισμός,εξέχων θεωρητικός του οποίου υπήρξε και ο πρίγκηπας,δεν βασίζει τη θεωρία του σε τέτοιους.

Να λοιπόν ένα βασικό πρόβλημα.Πιάνει ο καθένας ένα πρόσωπο ή μια θεωρία και την προσαρμόζει όπως γουστάρει αρκεί να τον βολέψει προσωπικά.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Επίσης,να προσθέσω ANEL ότι όλη σου η απάντηση δεν διατυπώνει πολιτική τοποθέτηση επί του συγκεκριμένου ζητήματος αλλά γενική φιλοσοφική τοποθέτηση.

Μέχρι να γίνουμε καλύτεροι άνθρωποι τι προτείνεις να κάνουμε αύριο;
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
Συμφωνω οτι αν συνεχιστει το θεμα, μας βλεπω για 1000 σελιδες σε μια ημερα και να κρασαρει ο σερβερ. Ειμαστε και πολλοι εδω μεσα...

Απο την αλλη βεβαια αν δεν θιξουμε το θεμα αυτων των εκλογων τωρα, οσα και να γραφουμε τους επομενους μηνες / χρονια θα ειναι θεωριες και τοποθετησεις της πλακας. Απλα να χουμε να λεμε...

Ας ελπισουμε οτι η τσιμπλα μπορει να φυγει σε καποιους μεχρι τις εκλογες και να δουν λιγο περα απο τη μυτη τους για πρωτη φορα στη ζωη τους.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.041
Likes
6.431
Και εκει που παω να συμφωνησω με τον taver για οσα αναφερει σχετικα με την ανοδο της ακροδεξιας στην ευρωπη και φυσικα πολυ σωστα αυτα που λεει για τους ''ανεξαρτητους ελληνες''(που εμενα μου μοιαζει και σαν ενα λαος στα πρωτα του βηματα),αλλα πεταει αυτο για τις ασυναρτησιες της αριστερας και με ξενερωνει.

Νομιζα οτι οσα εχουμε συζητησει πιασανε τοπο!!Γιατι το κανεις αυτο?

Υπαρχουν λοιπον φιλε μου taver και καποιοι που ουτε τους ψηφιζανε τοσα χρονια,ουτε κρυβανε λεφτα απο την εφορια,ουτε ρουσφετια ζητησανε.
Που πληρωνανε κανονικα τις εισφορες τους στα ασφαλιστικα ιδρυματα και ξαφνικα βρεθηκανε να παιρνουν μειωμενες συνταξεις γιατι καποιοι, που τους ψηφιζατε οπως λες,τις παιξανε στο χρηματιστηριο.
Που πληρωνανε για να παρουν ενα εφαπαξ και τωρα θα χασουν το 30% απο αυτο γιατι,γιατι ετσι θελουν!!

Τι στο καλο εβλεπε ολος ο κοσμος και τους ψηφιζε και τους ξαναψηφιζε και πηγαινε στους αλλους και μετα γυρνουσε σε εκεινους ξανα?
Εχουνε δημιουργησει μια κοινωνια γεματη μονοδρομους,φοβιες,διλημματα που δεν υπαρχουν,που με την ομαδικη μας αντιδραση και τον προσωπικο μας αγωνα θα τα ειχαμε τελειωσει ολα.
Αλλα αυτα θελουν κοπο και ιδρωτα.Σταθερες και οχι ''τραβεστι'' αποψεις...
Θελει ρηξη με το συστημα,''ανοιχτα μυαλα'',και με ολους αυτους που το εχουν θεσει σε σταθερες-γερες βασεις.
Αλλα αν λεμε συνεχως τι να μας πει η αλλη μερια και δεν γινονται αυτα που λεει,πως να αλλαξουμε αυτο το καπιταλιστικο εκτρωμα?
Αυτο το τοσο δοκιμασμενο αλλα και τοσο αποτυχημενο συστημα?

Ειχαμε ξανασυζητησει για τον αντιδημοκρατικο τροπο που μας επιβαλανε τα διαφορα χαρατσια.
Ποιος απο ολους εσας που ψηφισε τα κομματα αυτα δεν ηξερε οτι οι κυριοι αυτοι ειναι ικανοι για το χειροτερο?
Ή μηπως ολα αυτα τα χρονια τα κομματα που εφεραν την ελλαδα σε αυτο το τελμα ειχανε δειξει κατι καλο και τους δινατε ακομη μια ευκαιρια?

Οχι φιλε μου.
Εγω δεν φταιω.
Και πληρωνω την κομματικη προβατοποιηση του καθε βολεμενου,που μεσα απο τα μπουφαν εχει τα σημαιακια του πασοκ και στο πισω καθισμα τις σημαιες της νεας δημοκρατιας.

Εχω βαρεθει αβουλες προσωπικοτητες χωρις καμια κριτικη σκεψη(το ενα λαθος συγχωρειτε,τα δυο ναι,το τριτο ξανα,ε ποσα ακομα?) να δινουν τη δυνατοτητα στους ιδιους και στους ιδιους,οπως θα γινει και τωρα(γιατι αλλωστε τι να μας πει η οποια αριστερα,δεν εχει σχεδιο,δεν εχει προγραμμα κτλ κτλ), να μας εκμεταλλευονται,να μας βαζουν διλημματα μονοδρομου,να καταπατουν δικαιωματα,συνταγμα και δημοκρατια.

Σιγουρα δεν εχουμε χουντα των συνταγματαρχων.Εχουμε τη συγχρονη μορφη της.
Χουντα οικονομικη,με χρυσες πενες,να υπογραφουνε την εκποιηση της χωρας,την οικονομικη εξαθλιωση του λαου.

Και τωρα που το σκεφτομαι φταιω και γω.
Που δεν ημουν αρκετα μαχητικος ωστε να αλλαξω τα μυαλα σε οσους μπορουσα,που δεν αγωνιστηκα οσο επρεπε για να μην ξαναδω μια απο τα ιδια.


Λυπαμαι που υπαρχουν ακομα 60% συνανθρωποι μου σε αυτη τη χωρα που ελπιζουν σε κομματα και προσωπα που δεν εξυπηρετησαν τα συμφεροντα μας ποτε,ουτε θα το κανουν τωρα.
Γιατι εχουν δοκιμασθει και εχουν αποτυχει.
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Ο ηγέτης έχει συγκεκριμένη έννοια όπως κι αν θες να την μεταφράσεις.
Και ο Αναρχισμός,εξέχων θεωρητικός του οποίου υπήρξε και ο πρίγκηπας,δεν βασίζει τη θεωρία του σε τέτοιους.

Να λοιπόν ένα βασικό πρόβλημα.Πιάνει ο καθένας ένα πρόσωπο ή μια θεωρία και την προσαρμόζει όπως γουστάρει αρκεί να τον βολέψει προσωπικά.
Αν και η συζήτηση δεν αφορά τον αναρχισμό,ούτε καν την τάση του οποίου εκπροσωπούσε ο πρίγκιπας,θα μου επιτρέψεις να σου πω,πως κατά την γνώμη μου μπερδεύεις την έννοια της εξουσίας, με αυτήν του ηγέτη.
Ηγέτης και εξουσία δεν είναι ταυτόσημες έννοιες και άρα επιμένω πως ο αγαπητός πρίγκηπας υπήρξε ηγέτης.
Όσο για το ερώτημα που θέτεις στο επόμενο μνμ σου,προτείνω, καταρχάς να ξεκαθαρίσουμε τι ακριβώς θέλουμε ν΄αλλάξουμε,τι σκοπεύουμε να θυσιάσουμε για να το πετύχουμε και τι κόστος φυσικά θέλουμε ν΄αναλάβουμε...και φυσικά προτείνω να κρατήσουμε και να προσαρμόσουμε στα ιστορικά δεδομένα της εποχής μας,τις όποιες θεωρίες(πολιτικές,κοινωνικές,κτλ)πιστεύουμε πως μπορούν να στηρίξουν τα θέλω μας!εσύ τι προτείνεις γι αρχή?
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Να λοιπόν ένα βασικό πρόβλημα.Πιάνει ο καθένας ένα πρόσωπο ή μια θεωρία και την προσαρμόζει όπως γουστάρει αρκεί να τον βολέψει προσωπικά.
αν αυτό το λες για μένα,θα σου απαντήσω ότι απάντησες και εσύ παραπάνω στον Traveller..δεν μπορείς να μιλάς για το πρόσωπο,μόνο για τις θέσεις!
(εδώ λοιπόν βρίσκω και εγώ μια αναντιστοιχία ανάμεσα σε όσα θεωρείς θεμιτά να κάνεις εσύ,πχ.να κρίνεις το πρόσωπο μου και αθέμιτα να κάνουν οι άλλοι σε σένα πχ.να κρίνουν το δικό σου..
θεωρώντας κάθε μας πράξη πολιτική,λέω πως δεν συνάδει με το πολιτικό προφίλ που καλλιεργείς η παραπάνω τακτική σου..κάνω λάθος?)
 

liopyr

Member
Μηνύματα
322
Likes
627
Νομίζω παίζετε λίγο με τις λέξεις, το "ηγέτης" μπορεί να πάρει -αυθαίρετα- την έννοια του εμπνευστή, και τέτοιος (μεταξύ άλλων) ήταν ο Κροπότκιν.
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Νομίζω παίζετε λίγο με τις λέξεις, το "ηγέτης" μπορεί να πάρει -αυθαίρετα- την έννοια του εμπνευστή, και τέτοιος (μεταξύ άλλων) ήταν ο Κροπότκιν.
όχι αυθαίρετα,γιατί ένα από τα χαρακτηριστικά του ηγέτη είναι και το να εμπνέει !
 

renata

Member
Μηνύματα
5.544
Likes
1.960
Επόμενο Ταξίδι
μαλαισία
Το λυπηρο κυριες κυριοι ειναι οτι θα υπαρξουν βλάκες και συμφεροντολόγοι που θα ψηφίσουν τα μεγαλα κομματα--ειναι τέτοια η αγνοια και η μονομανια τους που δεν βλέπουν πέρα απο τη μυτη τους..
υπάρχουν άνθρωποι που βλέπουν μονο τα φασιστοκάναλα της τηλεορασης και περιμένουν να ακουσουν ειδήσεις απο τα νουμερα που τις μεταδίδουν!
δεν διαβάζουν κανένα blog να ξέρουν έστω τι συζητιεται παραπέρα, αλλα περιμένουν τις καλοφτιαγμένες άσχετες και κακοηθέστατες κομπλεξικες παρουσιάστριες να τους φωτίσουν...
τι περιμένομε λοιπόν..οταν τα μυαλα του λαου πήζουν και δεν ανοίγουν!!
οσον αφορά τις απεγνωσμένες προσπάθειες των κυβερνώντων να δείξουν καλη διαγωγη δίνοντας σε αυτον τον χρονο τον Ακη ή που μου έδωσαν εμενα το επίδομα ανθυγιεινής εργασίας μόλις χτές,αυτά μονο οργή και δυσπεψία μπορουν να μου προκαλέσουν .........
και ακριβως επειδή έχω στοιχειώδη λογικη δεν αποδεχομαι και δεν μπαίνω στα λερωμένα παιχνίδια τους!!
Αυτο που μπορώ να κάνω ειναι να συζητώ και να βγαίνω απο το σπίτι μου μπας και αλλαξει κανενας πανήβλακας ειτε στη δουλεια μου ειτε στις καθημερινές μου συναλλαγές.... ακομα και ένας ακομα κέρδος ειναι που λέει και ο Νικος.
Ποιον μικρο θα ψηφίσω δεν ξέρω ακομα..
παντως αποψε θα παω να ακουσω τον Καζακη στα νεώρια οτι και να πει θα ειναι διαφορετικο και κατι θα μου δώσει..
οι κομπλεξικοι δεν πανε γιατι θεωρουν οτι εκει που πανε εκει ανήκουν...αυτο θα μας φάει!!
καλο βόλι και πιστεύω οτι θα τους φάμε σουβλιστούς!!!!!!!!

 

liopyr

Member
Μηνύματα
322
Likes
627
όχι αυθαίρετα,γιατί ένα από τα χαρακτηριστικά του ηγέτη είναι και το να εμπνέει !
Το "αυθαίρετα" το πρόσθεσα στο edit για να είμαι καλυμμένος σε περίπτωση που προσπαθήσει κάποιος να το αναλύσει ετυμολογικά.
Τελικά κατάφερα το αντίθετο! ;p
 

renata

Member
Μηνύματα
5.544
Likes
1.960
Επόμενο Ταξίδι
μαλαισία
στο θέμα μας παρακαλώ εδω καιγόμαστε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.335
Μηνύματα
888.639
Μέλη
38.999
Νεότερο μέλος
MARGI HPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom