Αίγυπτος Περιήγηση στην αρχαια Αβησσυνία και προβλήματα στην χώρα των Φαραώ

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
Διαφωνώ πως δεν ενδιαφέρουν...πώς ήταν η εμπειρία στα αιθιοπικά νοσοκομεία
Οκ λοιπον αγαπητε μου φιλε, θα φροντισω στο επομενο ποστ να αναφερθω και σε αυτο, αν και μολις αντικρυσα το νοσοκομειο που με πηγαν απο το ξενοδοχειο εφυγα αμεσα για ιδιωτικη κλινικη, αλλα θα γραψω και γι αυτα.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Οκ λοιπον αγαπητε μου φιλε, θα φροντισω στο επομενο ποστ να αναφερθω και σε αυτο, αν και μολις αντικρυσα το νοσοκομειο που με πηγαν απο το ξενοδοχειο εφυγα αμεσα για ιδιωτικη κλινικη, αλλα θα γραψω και γι αυτα.
Aμ εδώ είναι το ζουμί...
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.165
Επαγγελματικό ταξίδι με αστυνομικό σασπένς; Να μια ιστορία διαφορετική από τις άλλες! Ό,τι καλύτερο δηλαδή. Για μας τους αναγνώστες εννοώ, γιατί για σε σένα @whoknows που βίωσες την εμπειρία σε πρώτο πρόσωπο, μόνο ανατριχίλα...
Και εννοείται ότι περιμένω τη συνέχεια με ιδιαίτερο ενδιαφέρον :)
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
Επαγγελματικό ταξίδι με αστυνομικό σασπένς; Να μια ιστορία διαφορετική από τις άλλες! Ό,τι καλύτερο δηλαδή. Για μας τους αναγνώστες εννοώ, γιατί για σε σένα @whoknows που βίωσες την εμπειρία σε πρώτο πρόσωπο, μόνο ανατριχίλα...
Και εννοείται ότι περιμένω τη συνέχεια με ιδιαίτερο ενδιαφέρον :)
Ευχαριστω για τα καλα σου λογια @isabelle. Εκ των υστερων φαινεται σαν αστυνομικο σασπενς βεβαια, αλλα οι 3 ωρες που περασα υπο ανακριση στην επιστροφη μεχρι να κινητοποιηθουν νομικοι και πρεσβεια ηταν στις χειροτερες καταστασεις που εχω περασει, ασχετως εαν εδω το παρουσιαζω με μια πινελια χιουμορ - εκ του ασφαλους. Βεβαια ολο αυτο αποτελει το τελος της ιστορια, και οχι την ουσια της ιστοριας αυτης καθ'αυτης, η οποια ειναι η αναδειξει μιας ομορφης χωρας, ενος πολυ ζεστου και ιδιαιτερου λαου, μιας παναρχαιης ιστοριας και ενος τοπου που κατα πασα πιθανοτητα αποτελει γενέτειρα ολης της ανθρωποτητας
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.165
Ευχαριστω για τα καλα σου λογια @isabelle. Εκ των υστερων φαινεται σαν αστυνομικο σασπενς βεβαια, αλλα οι 3 ωρες που περασα υπο ανακριση στην επιστροφη μεχρι να κινητοποιηθουν νομικοι και πρεσβεια ηταν στις χειροτερες καταστασεις που εχω περασει, ασχετως εαν εδω το παρουσιαζω με μια πινελια χιουμορ - εκ του ασφαλους. Βεβαια ολο αυτο αποτελει το τελος της ιστορια, και οχι την ουσια της ιστοριας αυτης καθ'αυτης, η οποια ειναι η αναδειξει μιας ομορφης χωρας, ενος πολυ ζεστου και ιδιαιτερου λαου, μιας παναρχαιης ιστοριας και ενος τοπου που κατα πασα πιθανοτητα αποτελει γενέτειρα ολης της ανθρωποτητας
Μα εννοείται ότι η πλάκα γίνεται μόνο αφού "τέλος καλά, όλα καλά". Αλλιώς, εκείνη την ώρα ούτε ψύλλος στον κόρφο σου...
Για την Αιθιοπία θα αναμείνω να μας τα πεις. Και οι δικές μου εντυπώσεις από την επίσκεψη στην χώρα υπήρξανε εξαιρετικές, έχουν όμως περάσει δέκα χρόνια από τότε και αρκετά έχουν αλλάξει κι εκεί.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Μα εννοείται ότι η πλάκα γίνεται μόνο αφού "τέλος καλά, όλα καλά". Αλλιώς, εκείνη την ώρα ούτε ψύλλος στον κόρφο σου...
Για την Αιθιοπία θα αναμείνω να μας τα πεις. Και οι δικές μου εντυπώσεις από την επίσκεψη στην χώρα υπήρξανε εξαιρετικές, έχουν όμως περάσει δέκα χρόνια από τότε και αρκετά έχουν αλλάξει κι εκεί.
Πολλά και επί το βέλτιστον για ταξιδιώτες με καταπονημένο σαρκίο σαν κι εμένα (πχ να ασφαλτοστρώσουν το δρόμο για το Danakil. Άντε και στο Erta Ale!)
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
Μα εννοείται ότι η πλάκα γίνεται μόνο αφού "τέλος καλά, όλα καλά". Αλλιώς, εκείνη την ώρα ούτε ψύλλος στον κόρφο σου...
Για την Αιθιοπία θα αναμείνω να μας τα πεις. Και οι δικές μου εντυπώσεις από την επίσκεψη στην χώρα υπήρξανε εξαιρετικές, έχουν όμως περάσει δέκα χρόνια από τότε και αρκετά έχουν αλλάξει κι εκεί.
Καλημερα, ναι ειναι μια χωρα που δεν ξερω πως το κανει αλλα σε προδιαθετει θετικα. Για παραδειγμα τρομερη εντυπωση μου ειχε κανει η σωματοδομη των ανθρωπων στην Αιθιοπια, απλα υπεροχη σε αντρες και γυναικες. Για το χαμογελο των ανθρωπων δεν το συζηταω... τελικα εμεις που τα εχουμε ολα χαμογελαμε λιγοτερο απο αυτους που εχουν συμβιβαστει με το να μην εχουν το..τιποτα
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
Πολλά και επί το βέλτιστον για ταξιδιώτες με καταπονημένο σαρκίο σαν κι εμένα (πχ να ασφαλτοστρώσουν το δρόμο για το Danakil. Άντε και στο Erta Ale!)
καλε μου @hydronetta δεν ξερω απο ποτε εχεις να πας, αλλα συνεχεια συνεχιζει να χτιζεται με φρενηρεις ρυθμους. εαν δεν με απαταει και η μνημη μου αυτη την στιγμη η αιθιοπια πρεπει να εχει το μεγαλυτερο ποσοστο αναπτυξης στην αφρικη
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
Τροφική Δηλητηρίαση, Έγκαυμα, Επίσκεψη σε νοσοκομείο στην Αφρική,
Γάμος αλα Αιθιοπιανά…τι άλλο να ζητήσει κανείς;

Οι επόμενες ημέρες πέρασαν γρήγορα με πολύ δουλειά.. αλλά κυρίως με άπειρη γκαντεμιά και απρόοπτα. Αλλώστε ποιος δεν θέλει να ζήσει μια τροφική δηλητηρίαση και έγκαυμα σε συνδυασμό με επίσκεψη σε νοσοκομείο της Αφρικής; :haha:

Μετά την περιπέτεια με το τυπικό Αιθιοπιανό φαγητό που ενώ φαινόταν εξαίσιο δεν μπόρεσα να δοκιμάσω λόγω της επίθεσης των χεριών που κάνανε μακροβούτι στους δίσκους, ο προσωπικός μου νεαντερταλ αποφάσισε να με πάει σε ένα «γαλλικό» εστιατόριο που ήξερε… (αφού του είχα αρνηθεί ευγενικά και επίμονα ώστε να μην πάει σε ένα καμπαρέ :icon_redface: :innocent: που σέρβιρε και…φαγητό…o_O). Λέω δεν μπορεί.. γαλλικό εστιατόριο είναι…καλό φαγητό θα έχει…:bleh:

Αμ δε… το γαλλικό εστιατόριο αποδείχτηκε ένα συνοικιακό μαγαζί με πλαστικές καρέκλες και τραπέζια, που σέρβιρε αμφίβολου ποιότητας φαγητό σε κόσμο που εργαζόταν εκεί γύρω, και το μόνο γαλλικό που είχε …ήταν ότι ήταν πολύ κοντά στις κεντρικές εγκαταστάσεις του γαλλικού ομίλου Total.:confused:

Δεν με έπαιρνε να μην φάω…το στομάχι μου είχε φτάσει στην πλάτη.. είπα να φάω κάτι απλό .. διότι οι υπέρτατη αυτή Γαλλική κουζίνα είχε σνίτσελ και τηγανίτες πατάτες. Ίσως τελικά να ήταν καλυτέρα να είχα κρατηθεί.. διότι το βραδυ με βρήκε πέρα από τα απλά συμπτώματα όπως ναυτία, πόνο στην κοιλιά κλπ…και με πονοκέφαλο και πυρετό που συνιστά πιο σοβαρή κατάσταση. Πλακώθηκα με όλα τα διαθέσιμα φάρμακα που είχα μαζί μου και όταν αργά το βράδυ δεν μπορούσε το a/c σε συνδυασμό με τις κουβέρτες και τα ρούχα που φορούσα να ηρεμήσουν την ρίγη που με είχε πιάσει.. τότε είπα να κάνω μια επιδρομή σε ότι ποτά είχε στο μίνι μπαρ. Με μια θολούρα έπεσα σιγά σιγά σε μια γλυκιά νάρκη με αποτέλεσμα να σηκωθώ την επόμενη ημέρα τελείως καλά και κυρίως άπειρα πεινασμένος.

Αφιέρωσα την ημέρα στην ξεκούραση και σε μια όμορφη βόλτα με αυτοκίνητο να δω και άλλα κομμάτια της πόλης.

Πίσω από τον φράχτη βρίσκεται το συγκρότημα κατοικίας του Πρωθυπουργού της Αιθιοπίας, το οποίο περιλαμβάνει εκκλησίες, χώρους κατοικίας, αίθουσες δεξιώσεων κλπ. Οι φωτογραφίες φυσικά απαγορεύονται...

DSC00505.JPG

DSC00506.JPG

DSC00509.JPG

DSC00510.JPG

DSC00511.JPG

DSC00561.JPG


Η αντίθεση της Αιθιοπίας είναι γοητευτική. Από την μια η παράγκες και από την άλλη μια αξιέπαινη προσπάθεια αναβάθμισης της. Η Αντίς ονομάζεται ως η πολιτική Πρωτεύουσα της Αφρικής και η Αιθιοπία, αποτελεί ένα από τα 5 μέλη του επονομαζόμενου γκρουπ των «Big 5» στην Αφρική μαζί με την Αλγερία, την Αίγυπτο, την Νιγηρία και την Ν. Αφρική. Με έναν ξέφρενο ρυθμό ανάπτυξης κοντά στο 7%, ήδη στην χωρά έχουν αρχίσει μεγάλες εταιρείες και διευθύνεις οργανισμοί να χτίζουν τα δικά τους κτήρια –στρατηγεία και σε κάποιες περιπτώσεις και ουρανοξύστες.

DSC00537.JPG

DSC00538.JPG

DSC00540.JPG

DSC00541.JPG

DSC00542.JPG

DSC00543.JPG


Η επόμενη ημέρα ξεκίνησε ήρεμα, με ένα απολαυστικό πρωινό. Κλασσικά με το πρωινό πέρασα από την γωνία όπου παρασκευαζόταν ο Αιθιοπιανος κλασσικός καφές, ώστε να πάρω μια κούπα αχνιστή και να την απολαύσω στο δωμάτιο με ένα τσιγάρο. Όπως περίμενα με την κούπα στο χέρι, μόλις άνοιξαν οι πόρτες του ασανσέρ, ένας αφηνιασμένος κύριος πετάχτηκε σχεδόν τρέχοντας
με αποτέλεσμα να πέσει πάνω σε εμένα και ο καφές πάνω στο χέρι μου, προκαλώντας ένα έγκαυμα.

Δεν πρόλαβα καλά καλά να συνέλθω και άνθρωποι από το ξενοδοχείο με βάλανε σε ένα αυτοκίνητο να με πάνε σε νοσοκομείο. Με πήγαν στο «Gandhi Memorial Hospital» … που εκ πρώτης όψεως με έκανε να ζητήσω να φύγω τρέχοντας (εκ των υστέρων ανακάλυψα ότι δεν είναι καθόλου κακό, ασχέτως από την όψη, άλλα έχει ως βασικό μειονεκτικά ότι είναι το μοναδικό νοσοκομείο ειδικευόμενο στην ..μαιευτική στην Αντίς και ο λόγος που με πήγαν εκεί, ήταν επειδή ήταν το πιο κοντινό σε απόσταση από το ξενοδοχείο).

Τελικά βρέθηκα σχετικά άμεσα σε μια ιδιωτική κλινική όπου δέχτηκα την απαραίτητη φροντίδα και άρχισα να εύχομαι να μην υπάρξουν άλλα απρόοπτα σε αυτό το ταξίδι…

84cd612f8b0c79f12f81b49b951ac83bc661023a9a5c3da2315517f7f25f3611.jpg


Λένε πως όταν εμείς κάνουμε σχέδια ο Θεός γελάει.. στην περίπτωση μου πρέπει να καλεί και 3-4 φίλους και να ξεκαρδίζονται παρέα στα γέλια τρώγοντας ποπ- κορν (αυτά καλέ που δεν έτρωγα εγώ με τον καφέ όπως όλοι οι άλλοι στην Αιθιοπία). Αυτό θα το διαπίστωνα σε λίγες ημέρες που θα προσγειωνόμουν στο Καΐρo.

Το Χίλτον πέρα από το εξαιρετικό εστιατόριο όπου δειπνούν συνήθως οι υπουργοί και το μπαρ όπου Παρασκευή και Σάββατο βράδυ μαζεύει αρκετό επιχειρηματικό κόσμο για να ξεδώσει άλλα και για networking, αποτελεί και μια περίεργη έλξη για …γάμους. Όχι μόνο σε όσους έχουν την οικονομική δυνατότητα να τελέσουν την γαμήλια τελετή σε κάποια αίθουσα δεξιώσεων, αλλά και σε κόσμο που δεν την έχει, με αποτέλεσμα μαζεύονται έξω από το ξενοδοχείο κάθε Κυριακή απόγευμα και με νοικιασμένες λιμουζίνες βγάζουν φωτογραφίες με το Χίλτον στο background. Μου έκανε φοβερή εντύπωση, ολόκληρα σόγια να περιμένουν την σειρά τους για μια φωτογραφία.

DSC00552.JPG

DSC00553.JPG

DSC00554.JPG

DSC00555.JPG

DSC00556.JPG

DSC00557.JPG

DSC00558.JPG

DSC00559.JPG
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Εντάξει, το τακτοποίησα το θέμα του "δεν βρίσκω χρόνο για να γράψω την συνέχεια της ιστορίας...".
Την Δευτέρα Στέφανε μην πας για δουλειά. Ενημέρωσα τον αφέντη σου για το γεγονός του ότι έχεις 3χρονη σχέση με την γυναικα του και διατηρείας παράλληλα κρυφό δεσμό με την 16χρονη κόρη του, για την υπεξαίρεση στην εταιρεία του και -φυσικά- δεν παρέλειψα να επισημάνω το γεγονός του ότι καταζητεισαι απο την Ιντερπόλ για μαστροπία , κλοπή, 4πλό φόνο, εμπόριο πλουτωνίου, όπλων κλπ.
Με ευχαρίστησε ιδιαίτερα για την ενημέρωση και μου είπε ότι δεν χρειάζεται τις υπηρεσιές σου άλλο. Πήρε τηλέφωνο για να παραγγείλει και μια κοντόκανη καραμπίνα, δεν γνωρίζω τον λόγο όμως. Πάντως καλό ανθρωπάκι μου φάνηκε παρά το 1,98 και τα 158 κιλά του.
Αν χρειαστείς κάτι από ΟΑΕΔ μη διαστάσεις να μου πεις.
Αντε βρε! Συνέχισε τώρα, χρόνο έχεις.....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.635
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom