Γαλλία Περιοχή διαμονής/Οικονομικά ξενοδοχεία στο Παρίσι

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Aνεξάρτητα με το συγκεκριμένο ξενοδοχείο και την περιοχή, θα σου έλεγα να μην δίνεις τόσο μεγάλη βάση στις βαθμολογίες που διαβάζεις... είναι τόσο υποκειμενικό θέμα η βαθμολογία ενός ξενοδοχείου, που εμένα ελάχιστα με επηρεάζουν οι κριτικές...

Εγώ προσωπικά όταν πρόκειται να διαλέξω ξενοδοχείο σε ένα μέρος που δεν έχω πάει, ανατρέχω σε περιοδικά του χώρου, τα οποία σχεδόν ποτέ δεν με έχουν απογοητεύσει... συγκρίνω τιμές και αφού καταλήξω σε 2-3, επικουρικά διαβάζω τι λένε οι κριτικές στο tripadvisor... ποτέ όμως δεν έχω διαλέξει ξενοδοχείο με μόνο γνώμωνα τις κριτικές...

Για το συγκεκριμένο ξενοδοχείο τώρα δεν έχω άποψη μια που δεν το ξέρω καθόλου... υποθέτω ότι θα είναι ένα κλασσικό 3στερο Παριζιάνικο ξενοδοχείο με μικρά δωμάτια, αμφιλεγόμενη διακόσμιση, σπαρτιάτικες ανέσεις και χάλια πρωινό... η τιμή χωρίς να την λες και ευκαιρία είναι απλά καλούτσικη ενώ το location είναι αμφιλεγόμενο... δεν είναι τραγικά τα πράγματα, αλλά εγώ σίγουρα δεν θα έμενα στο Gare de Lyon...
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Το google street view είναι φίλος μας σε θέματα τοποθεσίας!
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
εχω βρει ενα διαμερισμα στο Passy, , near the Porte de Saint-Cloud and the Village d'Auteuil καθως και ενα ξενοδοχειο πιο μακρια στην La Défense (ψαχνω κατι με παρκινγκ οποτε ειναι περιορισμενες οι επιλογες μας)
Ποια η αποψη σας? ξερω οτι η La Défense εινια αρκετα μακρια αλλα με το μετρο θα ψιλοβολευτουμε?
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.404
εχω βρει ενα διαμερισμα στο Passy, , near the Porte de Saint-Cloud and the Village d'Auteuil καθως και ενα ξενοδοχειο πιο μακρια στην La Défense (ψαχνω κατι με παρκινγκ οποτε ειναι περιορισμενες οι επιλογες μας)
Ποια η αποψη σας? ξερω οτι η La Défense εινια αρκετα μακρια αλλα με το μετρο θα ψιλοβολευτουμε?
Eγώ θα προτιμούσα Passy....η La Defense είναι κάπως πιο μακρυά...με το μετρό βέβαια πας παντού στο Παρίσι στο κέντρο το πολύ σε 30-35 λεπτά...

αν περπατήσεις λίγο στο Passy θα δεις πολύ πλούτο ....είναι αριστοκρατική συνοικία και κοντά στο δάσος της Βουλώνης..
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
εχω βρει ενα διαμερισμα στο Passy, , near the Porte de Saint-Cloud and the Village d'Auteuil καθως και ενα ξενοδοχειο πιο μακρια στην La Défense (ψαχνω κατι με παρκινγκ οποτε ειναι περιορισμενες οι επιλογες μας)
Ποια η αποψη σας? ξερω οτι η La Défense εινια αρκετα μακρια αλλα με το μετρο θα ψιλοβολευτουμε?
Defense ειναι λιγο νεκρα το βραδι αλλα συγκοινωνιακα ειναι ΟΚ (απλα αν εχεις καρτα για 1-2 ζωνες δεν μπορεις να παρεις RER).

Το Passy ειναι η πιο αριστοκρατικη περιοχη του Παρισιου (αν εξαιρεσουμε το προαστιο του Neuilly sur Seine). Και επισης οχι ιδιαιτερα ζωντανη μερα και νυχτα. Συγκοινωνιακα πανω κατω τα ιδια με Defense (ισως λιγο χειροτερα).

Αναμεσα στα δυο θα διαλεγα Passy αλλα δυσκολα θα εμενα κι εκει.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
το προβλημα μου ειναι οτι προσπαθω να βρω κατι με παρκγινκ, φθηνο (σχετικα) και safe οσο πιο κοντα γινεται...οποτε τρεχα γυρευε...κοιταω και κατι στο montparnasse αλλα βγαινει πιο ακριβα απο το Passy
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Defense ειναι λιγο νεκρα το βραδι αλλα συγκοινωνιακα ειναι ΟΚ (απλα αν εχεις καρτα για 1-2 ζωνες δεν μπορεις να παρεις RER).
Τη μια τα παραλές, την άλλη υποβαθμίζεις το πρόβλημα. Defense το βράδυ είναι τόσο έρημα που είναι επικίνδυνα. Δεν ξέρω κι εγώ πόσες φορές έχω πέσει σε παρέες μεθυσμένων και σε πρεζόνια, όταν κυκλοφορούσα βράδυ εκεί.
Αντίθετα, το όποιο πρόβλημα γύρω από το Gare de Lyon είναι ανεπαίσθητο, θα έμενα άνετα εκεί (και το έχω κάνει). Αν αποφεύγεις την Place Henri Frenay (που θα την αποφύγεις) δεν υπάρχει πρόβλημα. Και είσαι και δίπλα στην Promenade Plantee και το Viaduc des Artes...

Το Passy ειναι η πιο αριστοκρατικη περιοχη του Παρισιου (αν εξαιρεσουμε το προαστιο του Neuilly sur Seine). Και επισης οχι ιδιαιτερα ζωντανη μερα και νυχτα. Συγκοινωνιακα πανω κατω τα ιδια με Defense (ισως λιγο χειροτερα).

Αναμεσα στα δυο θα διαλεγα Passy αλλα δυσκολα θα εμενα κι εκει.
Συγκοινωνιακά, το Passy είναι δράμα. Μία γραμμή μετρό, κι αυτή για κλάματα. Αλλά νομίζω ότι δεν είναι καν Passy εκεί... η Porte de St Cloud είναι γύρω στα 3 Km από το Passy. Αν θες να είσαι κοντά στο γήπεδο της Paris St Germain για κάποιο λόγο, ή στο Roland Garros, πήγαινε. Για επίσκεψη στην πόλη, η επιλογή είναι τραγική, χειρότερη κι από το Cachan που έκλεισε ένας άλλος...

Γενικά, όταν στο Παρίσι ακούς μια περιοχή να λέγεται "Porte ...", απέφυγε την. Σημαίνει ότι είναι ακριβώς πάνω στο όριο της πόλης του Παρισιού (κάαααααποτε που υπήρχαν τείχη γύρω από την πόλη, ήταν μια από τις εξόδους, εξ' ού και το όνομα Porte).

Συμπέραμα: Κανένα από τα 2, αλλά ανάμεσα στα δυο μείνε Defense και πρόσεχε.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
taver Passy λεγεται ολο το 16( δεν μιλαμε για την περιοχη γυρω απο τη σταση Passy μονο). H Porte de St Cloud λοιπον ειναι -οριακα εστω- στο Passy και προκειται για μια ομορφη πλατεια και μια γειτονια σχετικα ησυχη. Γενικοτερα οι "Πορτες" του νοτιου Παρισιου δεν ειναι στην τραγικη κατασταση που βρισκονται οι υπολοιπες.

Οσο για το Gare de Lyon, αν εμεινες στο Mercure λογικο να μην αντιμετωπισες προβλημα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
taver Passy λεγεται ολο το 16( δεν μιλαμε για την περιοχη γυρω απο τη σταση Passy μονο). H Porte de St Cloud λοιπον ειναι -οριακα εστω- στο Passy και προκειται για μια ομορφη πλατεια και μια γειτονια σχετικα ησυχη. Γενικοτερα οι "Πορτες" του νοτιου Παρισιου δεν ειναι στην τραγικη κατασταση που βρισκονται οι υπολοιπες.

Οσο για το Gare de Lyon, αν εμεινες στο Mercure λογικο να μην αντιμετωπισες προβλημα.
Κάποτε, για να διευκολυνθεί η επικοινωνία των ανθρώπων, δώσανε άτυπα ονόματα στα διαμερίσματα. Σε κάποια διαμερίσματα, το όνομα ταίριαζε και τα περιέγραφε. Σε κάπόια άλλα, περιέγραφε απλώς ένα χαρακτηριστικό σημείο. To πρώτο ονμάστηκε Louvre, το δεύτερο Bourse, το τρίτο Temple, το τέταρτο Hotel de Ville κ.ο.κ.. Τα ονόματα δε συμπίπτουν ακριβώς με ονόματα γειτονιών, απλώς δείχνουν κάτι χαρακτηρισικό από το κάθε διαμέρισμα, ώστε να χρησιμεύουν περισσότερο ως μνημονικός κανόνας. Σ' αυτά τα πλαίσια, και μόνο, το 16ο διαμέρισμα ονομάζεται Passy, όπως π.χ. το 5 ονομάζεται Pantheon. Αλλά, στην πράξη, Passy είναι η περιοχή γύρω από το Rue de Passy, το Viaduc du Passy (άλλη μια αγαπημένη βόλτα στο Παρίσι), και το ομώνυμο μετρό. Άντε να πεις ότι είναι και μέχρι το Radio France, το πολύ. Μετά, ξεκινά το Auteuil κλπ.

Το πρόβλημα στην Porte de St Cloud δεν είναι ότι είναι άσχημη περιοχή - το αντίθετο, μια χαρά είναι. Το πρόβλημα είναι ότι είναι στου διαόλου το φρύδι, και με μια κάκκιστη γραμμή μετρό να την εξυπηρετεί, με σταθμούς κάθε λίγα μέτρα και κακές ανταποκρίσεις με άλλες γραμμές. Για να πας στο κέντρο είναι ταξίδι...

Στο Gare de Lyon έχω μείνει σε διάφορα (όχι στο Mercure, by the way), και έχω κινηθεί και με το τρένο σε περίεργες ώρες. Στην περιοχή από κει μέχρι τη Βαστίλη, δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα ποτέ. Από κει και πέρα, αν έχουν αλλάξει τόσο πολύ τα πράγματα τα τελευταία 1-2 χρόνια που έχω να μείνω στην περιοχή, πάσο. Καμμία σχέση πάντως με Gare du Nord κλπ.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
μπερδεμα. Τελικα καλυτερη περιοχη ποια ειναι για να μεινεις? και κυριως να ειναι Safe
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.404
Καλά όλα αυτά που λές taver αλλά η γραμμή δεν είναι καθόλου κάκιστη ....η M9 μετρό που περνά απο Porte de Saint Cloud (γραμμή που χρησιμοποιούσα) αλλά και όλες οι γραμμές θα έλεγα σε ώρες αιχμής περνούν πολύ τακτικά κάθε 3-4 λεπτά...μετά υπάρχει και το λεωφορείο πχ με το 72 πας πχ pont Neuf σε 35 λεπτά....γενικά ισχύει ότι από άκρη προς κέντρο θα κάνεις 30-35 λεπτά ...

Τέλος για να κινηθεί κάποιος στο Παρίσι μπαίνει http://www.ratp.fr/fr/ βάζει απο που ξεκινά και που θέλει να φθάσει τσεκάρει όλα τα μέσα το πιο γρήγορο και του βγάζει τι μέσο πρέπει να πάρει και πια διαδρομή θα ακολουθήσει....παρεπιπτόντως η 72 είναι κυρίως παραποτάμια...

Μετά ο άνθρωπος θα πάει με αυτοκίνητο ...αν έχει gps μπορεί να κινείται θαυμάσια εκτός απο ώρες αιχμής βέβαια....μετά είναι και πολύ ωραίο να "χάνεσαι'' μέσα στη νύχτα στους δρόμους του Παρισιού κόβοντας βόλτες σε κεντρικά σημεία...

μπερδεμα. Τελικα καλυτερη περιοχη ποια ειναι για να μεινεις? και κυριως να ειναι Safe
Το Passy είναι ασφαλές δεν έχεις κανένα πρόβλημα....
 
Last edited by a moderator:

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
χμ...ναι , το προβλημα ειναι οτι στο διαμερισμα εκει δεν μου απαντησαν ακομα για το παρκινγκ...και ειμαι επιφυλακτικος γιατι λενε μεν παρκινγκ αλλα πολλοι εννοουν: εχει θεσεις παρκαρισματος στον δρομο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.439
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom