Ιράν Περσία...μια γλυκόπικρη γεύση !!!...

panta45

Member
Μηνύματα
75
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλανδη

Ξεκινημα με την δροσουλα 08.30 για το μουσειο χαλιων της Τεχερανης.
Πληθος περιτεχνων χαλιων, διαφορων τεχνοτροπιων, διαφορων περιοχων της Περσιας και διαφορων εποχων.Εργα τεχνης από ασημους αγνωστους καθημερινους ανθρωπους.
Συνεχεια με τα θερινα ανακτορα του Σαχη τα οποια βρισκονται στην περιοχη του Darbant που ειχα επισκεφθει την Παρασκευη με την αργια των μουσουλμανων.

Μια καταπρασινη ρεματια αναμεσα σε δυο λοφους και στο βαθος να κυλαει το ποταμακι. Τεραστια πλατανια και εξαιρετικα περιποιημενοι κηποι οι οποιοι σημερα είναι επισκεψιμοι από τον κοσμο (κατι σαν τον Εθνικο Κηπο στην Αθηνα). Μεσα σε ολη αυτή την καταφυτη εκταση βρισκεται το ανακτορο και διαφορα περιπτερα για φιλοξενια των καλεσμενων της οικογενειας του Σαχη. Τωρα είναι μουσεια και τουριστικες ατραξιον.

Ηδη ειχε φτασει μεσημερι,φαγητο σε ένα τοπικο εστιατοριο και γραμμη για το αεροδρομιο εσωτερικων πτησεων της Τεχερανης.

Αποχωρισμος οπο τον νεαρο ξεναγο μας,ο οποιος σπουδαζε τουριστικα επαγγελματα .Πολυ καλη επαγγελματικη επιλογη σε μια Περσια που τωρα ξεκιναει να ανοιγεται δειλα-δειλα στον κοσμο.
ΟΙ Ιρανοι εχουν δικαιωμα να ταξιδεψουν οπου δεν χρειαζονται Βιζα, δηλ.τα κρατη της πρωην Σοβιετικης Ενωσης,Ινδια,Κινα,Τουρκια,ισως και μερικα αλλα. Για τα παραπανω κρατη το μονο τους προβλημα είναι το οικονομικο. Για τα υπολοιπα…. το προβλημα είναι το καθεστως που με μεγαλη δυσκολια τους χορηγει Βιζα.:(

Στο αεροδρομιο μας δοθηκε η ευκαιρια να γνωρισουμε κάθε του γωνιτσα και κάθε του τουαλεττα, γιατι η πτηση μας εγινε με μιαμιση ωρα καθυστερηση για αγνωστους σε εμας λογους! Ολες οι ανακοινωσεις στο αεροδρομιο σε απταιστα Περσικα (Φαρσι). Δυστυχως τα ανυπαρκτα Περσικα μου δεν με βοηθησαν καθολου σ’ αυτην την περιπτωση…:roll:

Ενας ταξιτζης με ελαχιστα Αγγλικουλια,μας παρελαβε ειδοποιημενος από το πρακτορειο,και μας οδηγησε στο ξενοδοχειο.Συμπαθητικο μεσης κατηγοριας με όλα τα απαραιτητα.

Την επομενη το πρωι ενας ξεναγος με καμια δεκαρια αλλους τουριστες (Αγγλους,Γερμανους και Ιρανους) από άλλο γκρουπ ,μας οδηγησε στην Περσεπολη την πιο καλοδιατηρημενη πολιτεια της εποχης του Δαρειου του Ξερξη και του Κυρου. (Ξυπνησαν μνημες των σχολικων χρονων….)
Αισθανθηκα να ξαναζω σε γνωριμο περιβαλλον την ιστορια των Ελληνοπερσικων πολεμων και τις μακροχρονιες εκστρατειες της εποχης. Υπηρχαν την εποχη εκεινη, τεραστια κτιρια με κιονοστοιχιες και οροφη ξυλινη και ξυλογλυπτη. Καταλαβαινετε βεβαια τι απεμεινε μετα την φωτια που της εβαλε ο Μεγας Αλεξανδρος στα πλαισια της …εκπολιτιστικης του εκστρατειας!!!!. Κάθε ξυλινη κατασκευη και ξυλινο εργο τεχνης καταστραφηκε. Παρ όλα αυτά αντεξαν οι πετρες και τα μαρμαρα για να μας θυμιζουν εποχες δοξας και για τους δυο λαους μας.

Τεραστια αγαλματα με μορφες βασιλεων,αναγλυφες απεικονισεις τελετουργιων,και προσφορων στον Βασιλεα, διατηρουνται παρα πολύ καλα.Τα περισσοτερα και καλυτερα κομματια βρισκονται στο μουσειο της Τεχερανης και εδώ εχουν αντικατασταθει με αντιγραφα.

Η Περσεπολη δεν ηταν ζωντανη πολη ,δεν ειχε σπιτια και κατοικους.Την χρησιμοποιουσαν οι αρχοντες της Περσιας μονο για τελετες και για να γιορτασουν καποιο γεγονος, η νικηφορα εκστρατεια.

Το απογευμα μας παρελαβε μια υπαλληλος από το τουριστικο γραφειο μας και ανελαβε να μας δειξει το Σιραζ.
Σαν πολη δεν εχει τιποτα το ιδιαιτερο αρχιτεκτονικα εκτος από ένα καλοδιατηρημενο καστρο με τα τειχη του σε κεραμιδι χρωμα γιατι είναι κατασκευασμενο από τουβλα. Εκει εμενε η Βασιλικη οικογενεια με τους παρατρεχαμενους της όταν το Σιραζ ηταν πρωτευουσα της Περσιας,προ 400 χρονων και πισω. Είναι εντυπωσιακα τα διαμερισματα τους, και κυριως τα λουτρα τα οποια ειχαν συστηματα θερμανσης και εξαερισμου εκπληκτικα για την εποχη.

Στην Περσια δειχνουν ιδιαιτερη λατρεια στους ποιητες τους.Κατι που για εμας είναι αγνωστο. Ειναι θαμενοι σε πανεμορφα θολωτα κτιρια με τα γνωστα πλουμιδια και αραβουργηματα, ο δε περιβαλων χωρος είναι ολοδροσοι κηποι με νερα που τρεχουν, λιμνουλες και πολυχρωμα ευωδιαστα λουλουδια.

Σε δυο τετοια μαυσωλεια που επισκεφθηκαμε, Ιρανοι κάθε ηλικιας, γονατισμενοι με κατανυξη μπροστα στον υπερυψωμενο σκαλιστο ταφο, ακουμπουν το χερι τους στο καπακι και απαγγελουν ψιθυριστα στιχους από τα ποιηματα του αγαπημενου τους ποιητη. Αλλοι ακουμπισμενοι στην κιονοστοιχια με ένα βιβλιαρακι στο χερι με τα ποιηματα του ποιητη, διαβαζουν στιχους στην γαληνη και την ηρεμια της φυσης. (Άλλη κουλτουρα).;)

Εντυπωση προκαλει η υπαρξη στις ξυλινες εξωθυρες των σπιτιων, δυο ροπτρων. Ένα δεξια μεγαλυτερο που κανει μπασο ηχο και ένα αριστερα μικροτερο που βγαζει λεπτοτερο ηχο. Όπως μας εξηγησε η ξεναγος, όταν ενας αντρας προκειται να επισκεφθει το σπιτι,ειδοποιει κτυπωντας το μεγαλο ροπτρο,ώστε οι γυναικες που είναι μεσα να φορεσουν την μαντηλα τους και να ευπρεπιστουν όπως πρεπει !!! Όταν είναι γυναικα η επισκεπτρια, κτυπαει το μικρο ροπτρο ειδοποιωντας ότι δεν χρειαζεται να ενοχληθουν οι κυριες του σπιτιου από την παρουσια της. (Το βρισκω εξυπνο, μεσα στην ιδιαιτεροτητα του!!!!!)

Επισης εντυπωσιακο, να συναντας σε κάθε σου βημα τεραστιες αφισσες με φωτογραφιες Μουλαδων. Σιγουρα τους βλεπεις σε κάθε δημοσιο κτιριο, κυριως στα σχολεια, αλλα και στους δρομους στις νησιδες και σε πλατειες!!!!! Δοξαστε τους……:(
Παρα πολλα στρατοπεδα,μεσα, αλλα κυριως στις παρυφες των πολεων. Εν μερει δικαιολογημενα από τις απειλες και την πιεση που δεχονται από την υπερδυναμη!!

Συνεχιζεται……………..:clap:
 

Attachments

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ανυπομονώ για τη συνέχεια! Μη με έχεις στο περίμενε για πολύ γιατί θα πλαντάξω και θα πρέπει να με συνδράμει η σύζυγος.:killme:
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γουατεμάλα
Αγαπητέ panta καλώς ήρθες με τις όμορφες ιστορίες σου.
Αναμένω τη συνέχεια γιατί το Ιράν ,με αυτά που ακούω απ όσους το έχουν επισκεφθεί
έχει ανέβει στις πρώτες θέσεις της λίστας μου.
Με το πάσο σου,αλλά μη το παρακάνεις.....
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.882
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Αν κρίνω από την εισαγωγή αλλά και από άλλο θέμα (Αργεντινή) η συνέχεια προμηνύεται συναρπαστική:clap:Νάσαι καλά να μας ταξιδεύεις! Περιμένουμε!!
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Καλώς τον και στο Ιράν
Μου φαίνεται ότι θα ανοίξουμε ειδικό γκρουπ οι Ιρανόπληκτοι
΄Οπως πάντα πολύ καλός στην περιγραφή.
Είπες μεγάλες αλήθειες.
Οι Ιρανοί αγαπούν πολύ τους έλληνες.
Τόσο πολύ που ξαφνιάζεσαι
Για συνέχισε, γιατί πήρα θέση στην οθόνη και δεν φεύγω από δω με τίποτε...
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Κι εγω πηρα θεση στην οθονη Panta45!
Βεβαια το Ιραν δεν εχει παραλιες :haha: (οπως τις εννοω εγω), αλλα εχει πολυ ενδιαφερον σαν χωρα και η αφηγηση σου ειναι ομορφη! Ειναι και ο τιτλος...ειμαι περιεργη να δω γιατι η γευση ηταν γλυκοπικρη τελικα..

Υ.Γ.Αν μπορεσεις στο τελος πες μας και για την Ντοχα αν ειχες χρονο και βγηκες καθολου απο το αεροδρομιο και πως σου φανηκε.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
panta πάντα τέτοια .περιμένω με αγωνία .το ιράν ειναι στην καρδιά μου ,και σε παρακαλώ γράψε οτι θα φανει χρήσιμο σε μας .θα πάω εκεί ,μόλις βρω την κατάλληλη παρέα .
μακάρι να το ήξερα τότε ....
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Κι εγω πηρα θεση στην οθονη Panta45!
Βεβαια το Ιραν δεν εχει παραλιες :haha: (οπως τις εννοω εγω)
Να δεις κάτι παραλίες Ζωή μου που έχει στο νησί Κις, να ξετρελλαθείς.
Σιγά να μην φρόντιζαν οι πετρελαιάδες για την καλοπέρασή τους....
 

maredia

Member
Μηνύματα
121
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
In my new place
Ονειρεμένο Ταξίδι
Φλοριανόπολις, Βραζιλία
Συμφωνώ με τη Στέλλα. Το Kish island είναι καταπληκτικό. Δεν έχω πάει αλλά όπως έχω ξαναπεί έχω μια φίλη Ελληνίδα που δουλεύει και σπουδάζει εκεί και τα ξέρω από πρώτο χέρι.
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Εμπρός λοιπόν
Ειδική εκδρομή στο Κις
Για τις διαδικασίες της πρεσβείας, εδώ είμαι εγώ
 

panta45

Member
Μηνύματα
75
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλανδη
panta πάντα τέτοια .περιμένω με αγωνία .το ιράν ειναι στην καρδιά μου ,και σε παρακαλώ γράψε οτι θα φανει χρήσιμο σε μας .θα πάω εκεί ,μόλις βρω την κατάλληλη παρέα .
μακάρι να το ήξερα τότε ....
Το ξερω οτι το Ιραν ειναι απο τους αγαπημενους σου μελλοντικους προορισμους.
Δεν ειναι τυχαιο το οτι ξεκινησα τωρα την αφηγηση μου για τι Ιραν!!
 

panta45

Member
Μηνύματα
75
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλανδη
Παρακαλω τους Adm.Κεφαλαιο για την Περσια στην Foto Gallery !
Ευχαριστω...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.675
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom