Πετοφοβία-Πως αντιμετωπίζεται;

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

thanosth

Member
Μηνύματα
3.372
Likes
6.871
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
η πετοφοβία αντιμετωπίζεται φυσικά και με σεμινάρια.
οπως αυτό που προσφέρει η Lufthansa εδώ
http://www.flugangst.de/en/prim00/00.php3
και εδώ οι λεπτομέρειες στα γερμανικα.
http://www.flugangst.de/de/prim03/04.php3

Από ότι ειδα υπαρχει η δυνατότητα να κάνεις δώρο ενα τετοιο σεμινάριο με τη μορφή κουπονιού δώρου σε αγαπημένο πρόσωπό σου, ωστε να γιατρέψει τον φόβο του.

Το σεμινάριο κοστίζει 800 Ευρώ, ειναι διήμερο και περιλαμβάνει μεταξύ αλλως ασκήσεων και μια πτήση με αεροπλάνο της γραμμής...:cool:
 

demi12001

Member
Μηνύματα
21
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Μόσχα, Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη!!
Παιδιά κατά τη γνώμη μου ούτε το πλέξιμο, ούτε οι θετικές σκέψεις,ούτε τίποτα δεν πρόκειται να βοηθήσουν τη στιγμή που το αεροπλάνο κουνάει με σεισμό 154 Ρίχτερ! Εγώ πήρα το βάπτισμα του "αέρος" κάνοντας μια πτήση 14 ωρώνγια πρώτη φορά! Κλαψ! Ακόμα θυμάμαι πως μόλις πάτησα το πόδι μου στη γη μου ήρθε-και μιλάω σοβαρά- να πέσω και να φιλήσω το ιερό τουτο στέρεο έδαφος!! Πάντως τη λύση εγώ την έχω βρεί αλλού. Ακολουθώ μια μοιρολατρική σκέψη και διάθεση: Αν είναι να πέσει, θα πέσει, αν είναι να πεθάνω από αεροπορικό, τουλάχιστον θα είναι trendy θάνατος. Αν είναι να σε βρεί, δεν περιμένει να ανέβεις σε αεροπλάνο, θα σε βρεί στα σκαλιά που θα κατεβαίνεις απο το αεροπλάνο. Θυμάμαι μια ιστορία ενός τύπου που ήταν να ανέβει στη μοιραία πτήση της Helios (νομίζω) αλλά τελικά κάτι έγινε και έχασε το αεροπλάνο και τελικά λίγο αργότερα σκοτώθηκε σε κάποια άλλη τραγική στιγμή.Ο παππούς μου έλεγε ¨Αν είναι να'ρθει θε να ρθεί , αλλιώς θα προσπεράσει" ο οποίος και πολέμησε τους Ιταλούς και πέθανε στα 90!
Υ.Γ. : Λέω λέω εγώ τώρα τα δικά μου, αλλά όταν έρθει η στιγμή να ανέβω σε αεροπλάνο πάλι...:roll: κλαψ!
 

αθηνα123

Member
Μηνύματα
283
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
?????????????????
Ταξίδι-Όνειρο
νησια μαρκισας
εγω παντως χρησιμοποιω λεξοτανιλ.εχω ακουσει για καποιο χαπι που δινουν οι αερ.εταιριες το οποιο σε πιανει αμεσως.το εδωσαν σε μια γνωστη μου που φρικαρε σε πτηση για παρισι και σηκωθηκε απο το καθισμα και φωναζε οτι πεφτει το αεροπλανο
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
θα σας πώ τα κόλπα μου που κανονικά δεν πρέπει ,γιατί άν βρεθούμε ολοι εμείς στο ίδιο αεροπλάνο ,θα κοιμηθώ στο πατωμα ....
λοιπόν κολπο πρώτο .μπαίνω παντα τελευτάια στο αεροπλάνο .αφήνω τους παντες να μπουν που σπρώχνονται ,για να καθίσουν στα ωράια καθισματάκια τους και αυστηρά στις θεσούλες που τους έχουν δώσει στο chek in ..οταν έρθει λοιπόν η...σειρά μου στο τέλος ,μπαίνω αεράτη στο αεροπλάνο ,παρακάμπτω την θέση μου αν εχω διπλανούς και παραδιπλανούς ,σαρώνω με γρήγορη ματιά ολες τις καμπίνες ,καιιιιιιι στρογγυλοκάθομαι σε μια άδεια τετράδα ,με τα τιμαλφή μου καβατζώνω οτι μπορώ ,και αμέσως ζητάω μαξιλάρι -κουβέρτα -μάσκα ,και μολις απογειωθούμε οριζοντιώνομαι.....παιδιά ειναι γνωστό οτι μετά την απογείωση ολοι σηκώνονται και ψάχνουν καναπέδάκια ...το 90% το κόλπο πετυχαίνει εφόσον βέβαια δεν ειναι γεμάτο το αεροπλάνο .τσεκάρω και το μενου που θέλω -αφήνω το καρτελάκι μου ,και οταν ξυπνήσω ...τρώγω και το φαγάκι μου .αναίσθητη??? μπορεί ..μου έχει τύχει να βάλω και ξυπνητήρι για να μην παραμείνω στο αεροπλάνο και χάσω καμιά ανταπόκριση ...αυτά .
 

αθηνα123

Member
Μηνύματα
283
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
?????????????????
Ταξίδι-Όνειρο
νησια μαρκισας
και ολα αυτα διχως ιχνος ηρεμιστικου?
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
:haha::haha: Ρενατα δε μου φαινεται να πασχεις απο πετοφοβια! Ο μονος φοβος σου ειναι μην τυχει και ειναι πιασμενος ο τετραθεσιος! Τι να πω..μπραβο!
Παντως αν τυχουμε ολοι εμεις μαζι σε πτηση θα πεσει πολυ γελιο! Θα μου τα πειτε ολα οταν συνελθω :haha:
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Μπραβο Ρενατα σε παραδεχομαι.Ωραιο κολπο.
Εδω γυρισες ολη την Τουρκια με δυο ροδες σε μερικες ωρες πτησης θα κωλωσουμε?
Τι σου ειναι αυτες οι Κρητικες!!!!!:D:clap:

Στο προσφατο ταξιδι επιστρεφοντας απο Ταυλανδη εφτασα κατα τις 6 το πρωι Αθηνα και στα καπακια σε κανενα 2ωρο επρεπε να παω για δουλεια.
Ετσι λοιπον επρεπε οπωσδηποτε να ριξω μερικα ζευγαρια υπνους,τουλαχιστον να αποφυγω το τζετλαγκ και την εξαντληση, και ας μου εμενε μονο το πολιτισμικο σοκ.
Η λυση για σιγουρο υπνο ηρθε οταν πηγα στο φαρμακειο και ζητησα σαμθινγκ σοφτ πιλς φορ σλιπ.Ο ευγενεστατος φαρμακοποιος μου εδωσε μια καρτελιτσα χαπακια,και πηρα ενα πριν το φαγητο-για να με πιασει αμεσα-στο αεροπλανο.
Το 11ωρο ταξιδι εκμηδενιστηκε,ακομα το θυμαμαι και νυσταζω.:haha:
Τωρα και στραβη να γινοτανε την ωρα του υπνου δεν θα επερνα χαμπαρι τιποτα και καλυτερα να μην ξυπνησω σε τετοια περιπτωση,η....
θα μπορουσα να ξυπνησω ξαφνικα πανω σε κανενα κροκοδειλα στις Ινδιες....
Φροντιστε στα πολυωρα ταξιδια να κοιμοσαστε στο αεροπλανο,γλυτωνεται πολλα ειδικα οσοι εχουν φοβια η αγχος,και το πολυ πολυ να φτασεται στον προορισμο σας νυστικοι,αλλα ποιος νοιαζεται γι αυτο.
Καλες πτησεις.:airplane:
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Μπραβο Ρενατα σε παραδεχομαι.Ωραιο κολπο.
Εδω γυρισες ολη την Τουρκια με δυο ροδες σε μερικες ωρες πτησης θα κωλωσουμε?
Τι σου ειναι αυτες οι Κρητικες!!!!!:D:clap:

Στο προσφατο ταξιδι επιστρεφοντας απο Ταυλανδη εφτασα κατα τις 6 το πρωι Αθηνα και στα καπακια σε κανενα 2ωρο επρεπε να παω για δουλεια.
Ετσι λοιπον επρεπε οπωσδηποτε να ριξω μερικα ζευγαρια υπνους,τουλαχιστον να αποφυγω το τζετλαγκ και την εξαντληση, και ας μου εμενε μονο το πολιτισμικο σοκ.
Η λυση για σιγουρο υπνο ηρθε οταν πηγα στο φαρμακειο και ζητησα σαμθινγκ σοφτ πιλς φορ σλιπ.Ο ευγενεστατος φαρμακοποιος μου εδωσε μια καρτελιτσα χαπακια,και πηρα ενα πριν το φαγητο-για να με πιασει αμεσα-στο αεροπλανο.
Το 11ωρο ταξιδι εκμηδενιστηκε,ακομα το θυμαμαι και νυσταζω.:haha:
Τωρα και στραβη να γινοτανε την ωρα του υπνου δεν θα επερνα χαμπαρι τιποτα και καλυτερα να μην ξυπνησω σε τετοια περιπτωση,η....
θα μπορουσα να ξυπνησω ξαφνικα πανω σε κανενα κροκοδειλα στις Ινδιες....
Φροντιστε στα πολυωρα ταξιδια να κοιμοσαστε στο αεροπλανο,γλυτωνεται πολλα ειδικα οσοι εχουν φοβια η αγχος,και το πολυ πολυ να φτασεται στον προορισμο σας νυστικοι,αλλα ποιος νοιαζεται γι αυτο.
Καλες πτησεις.:airplane:
ναι η καλύτερη συνταγή ειναι ο ύπνος ..και το εκπληκτικό που άν το φιλοσοφήσεις έτσι ειναι ,οτι αν και κάτι συμβει ,η αγωνία θα ειναι δευτερόλεπτα ,άρα γιατί να σε απασχολει ??ολα ειναι μαθηματικά .δεν κάνω την ξύπνια αλλα αυτό πιστεύω .άν πέσει =έπεσε .γενικά δεν κινδυνεύομε απο το αεροπλάνο αλλα περισσότερο και ψηλότερο ποσοστό στον δρόμο ....αν λοιπόν οτι κάνομε ειναι συνηδητοποιημένο ,κουλάρομε και απολαμβάνομε !!!:D
 

KONSTANTINA

Member
Μηνύματα
66
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κουφονήσια
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ
Βρε παιδια , χωριs πλακα τωρα..εχει παρει κανειs σαs κατι που να εχει βοηθησει?
Αυτα που ειχα παρει τοτε για Ταυλανδη και Δομηνικο δε με βοηθησαν να ηρεμησω.
Εχετε δοκιμασει κατι πιο δυνατο? Η κανειs σαs δε φοβαται? Αν μπορουσα να κοιμηθω εστω 2-3 ωρεs θα ημουνα ευτυχισμενη.Δε γινεται να ειμαι αυπνη απο το προηγουμενο βραδυ (επειδη φοβαμαι) και να ειμαι στην τσιτα 10 ωρεs στο αεροπλανο...φτανω κουρελι!

Καμια ιδεα κανειs για να μη θυμαμαι ολα τα επεισοδια του mayday?:lol:
Lexotanil των 3mg (το ροζ χαπάκι),το παίρνεις και ξεραίνεσαι!!
Εμένα συχνά οι φοβίες μου μετατρέπονται σε κρίσεις πανικού,οπότε καταλαβαίνετε τι περνάω...Το ταξίδι μου στην Κούβα ήταν σωστό μαρτύριο,ταξίδεψα 10 ώρες χωρίς ηρεμιστικό και με imberia παρακαλώ έχει σημασία αυτό,να μιλάς στους βρωμοισπανούς στα αγγλικά και αυτοί ενώ καταλαβαίνανε το έπαιζαν κινέζοι...
Μετά το ταξίδι μου στην Κούβα σταμάτησα να ονειρεύομαι ταξίδια μακρινά.
Τώρα σχεδόν ένα χρόνο μετά σκεφτόμαστε με τον άντρα μου τα Χριστούγεννα να πάμε Μαλδίβες που τόσο πολύ το θέλουμε! Φυσικά αυτή τη φορά θα είμαι εφοδιασμένη με τον "ροζ φίλο μου" για να μην έχουμε παρατράγουδα.
Είμαι αποφασισμένη να μην αφήσω τισ φοβίες μου και την διαταραχή πανικού που περνάω να μου χαλάσουν τη ζωή και την δίψα μου για τα ταξίδια!!!
 

tina

Member
Μηνύματα
81
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Αμστερνταμ ελπιζω!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρικη
Εμενα ενα φιλος που φοβοταν , πηγε σε γιατρο, ψυχιατρο ,κι του εδειξε τεχνικες που τιθασευουν το αγχος και σε βοηθουν να ελεγχεις το φοβο.
Παρα παρα πολυ αποτελεσμετικο!!!!
Φυσικα στην μεγαλη αναγκη περνει και Λεξοτανιλ, αλλά πια δεν το χρειαζεται τοσο συχνα.
 
Μηνύματα
74
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
????????
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος λατινικης αμερικης
Συγνώμη για αυτό που θα πω αλλά εγώ στο αεροπλάνο νοιώθω όσο άνετα νοιώθω και στο σπίτι μου!! Το πρόβλημά μου με τα αεροπορικά ταξίδια είναι η φοβία του συντρόφου μου. Για μακρινά ταξίδια δεν το συζητά ενώ για πιο μικρά δέχεται μόνο μετά από άπειρες διαπραγματεύσεις, παρακάλια, απειλές κ.ο.κ. Παλιότερα έπαιρνε λεξοτανίλ αλλά τα τελευταία χρόνια που ακολουθούμε ομοιοπαθητική ιατρική παίρνει φυσικά ηρεμιστικά που απ' ότι λέει έχουν το ίδιο αποτέλεσμα (κατά την γνώμη μου επειδή σε ένα μεγάλο βαθμό η αντιμετώπιση των φοβιών έχει να κάνει με αυθυποβολή). Έχοντας πάντως και η ίδια εμπειρεία από άπειρες άλλες φοβίες (άλλες τις ξεπέρασα με πολύ εσωτερικό ψάξιμο και αγώνα κι άλλες τις κουβαλάω ακόμα) προσπαθώ να σέβομαι την (ακατανόητη σε μένα) φοβία του και να μην τον πιέζω πολύ παρόλο που μου στοιχίζει σε προορισμούς.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.372
Likes
6.871
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
H πετοφοβία, μπορεί να αποτελέσει μία εστία τριβής σε ενα ζευγάρι.
Χρειάζεται λεπτούς χειρισμούς εκατέρωθεν!!!:cool:
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom