Αίγυπτος Πληροφορίες - Ερωτήσεις για Αίγυπτο

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Ευχαριστώ.. Χμμμ ίσως το '' τρεναρω'' λίγο
Θα έλεγα ναι. Φεβρουάριο Μάρτιο η οπότε βρεις εισιτήρια σε λογική τιμή μετά την ανακοίνωση για την λειτουργία.
Θέλω κι εγώ πολύ να το δω, μου μίλησαν με τα καλύτερα λόγια. Είναι περήφανοι οι Αιγύπτιοι για το καινούριο μουσείο τους,
 
Last edited:

reisender

Member
Μηνύματα
61
Likes
63
Αγαπητοί φίλοι,

Λέω δειλά δειλά να αρχίσω να ετοιμάζω το ταξίδι (όνειρο για εμένα) στην αρχαιολογική Αίγυπτο, το οποίο διαρκώς βρίσκω προφάσεις να αναβάλλω :)

Θα πάω προς τα μέσα Μαρτίου στη χώρα, περίοδος καλή αν κρίνω από τις απαντήσεις του θρεντ (μεγάλες μέρες, όχι υπερβολική ζέστη). ΕΛπίζω να έχουν ανοίξει και το μουσείο ως τότε..

Eξετάζω το ενδεχόμενο να κλείσω οδηγό για πριβέ γκρουπ με το πρακτορείο Travco. Το έχει χρησιμοποιήσει κάποιος από εσάς; Είναι σοβαροί με καλούς ξεναγούς; Είναι αξιόποστοι σε όσα συμφωνηθούν; Η ιδέα είναι πως ούτως ή άλλως κρουαζιέρα κλείνεις με πρακτορείο και δεν ειναι κακή ιδέα να έχεις και έναν ξεναγό, αποφεύγοντας παράλληλα την κατάσταση γκρουπ. Σκέφτομαι πως ειναι προτιμότερο να το κλείσω ένα πρόγραμμα όσο πιο tailor made γίνεται όπως το θέλω πριν παω, παρά να ψάχνω εκεί.. (Update: για κάποιο λόγοι οι τύποι προτείνονυ τιμή ανάλογα με τη χώρα εθνικότητας :) Για γκρουπ τριων ελλήνων σε 12 ημερο ταξίδι θέλουν 3 χιλιάρικα το κεφάλια χωρίς τις εσωτερικές πτήσεις, οπότε μάλλον με συμφέρει να πάω να τα κλείσω όλα εκεί τελικα;;)

Το πρόγραμμα επί τη βάση του οποίου ξεκινάει η συζήτηση είναι η κλασική διαδρομή:Κάιρο -πτήση για Λουξόρ- Κρουαζιέρα από το Λούξορ ως το Αουσάν (ναοός Λουξόρ, Καρνάκ, κοιλάδα βασιλέων, Εντφου, Ναός Μέμνονα, Κομ όμπο)- και μετά νέα κρουαζιέρα από Ασουάν (Kalabsha, Wadi El Sebou, Amada temple, Kasr Ibrim και τέλος Άμπου Σιμπέλ- επιστροφή στο Κάιρο όπου σκοπεύω να μείνω άλλες 1-2 μέρες για να ξανεπισκεφτώ τις μεγάλες πυραμίδες και ει δυνατόν και εκείνη της Σακάρα..

Επειδή με ενδιαφέρει πολύ να σκαλίσω όσο μπορώ την αρχαιλογία του μέρους, όσοι γνωρίζετε, πιστεύετε ότι μου διαφεύγει κάτι; Θέλω ας πούμε να συνεννοηθώ ώστε να επισκεφτώ και την Άβυδο με το Οσίρειον και το ναό του Σέτι. Έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο αρχαιολογικό χώρο που σας εντυπωσίασε, ακόμα και αν είναι ήσσονος σημασίας... Για παράδειγμα, ο ναός της Αθώρ αξίζει για να μείνω μια επιπλέον μέρα στο Λουξόρ πριν αρχίσει η κρουαζιέρα;

Δε με ενδιαφέρουν τα θέρετρα της Ερυθράς Θάλασσας. Θα πήγαινα στη Σίβα ή στο Σινά αν δε φοβόμουν τους τρομοκράτες.

Ευχαριστώ πολύ!
 
Last edited:

annoula

Member
Μηνύματα
257
Likes
530
Αγαπητοί φίλοι,

Λέω δειλά δειλά να αρχίσω να ετοιμάζω το ταξίδι (όνειρο για εμένα) στην αρχαιολογική Αίγυπτο, το οποίο διαρκώς βρίσκω προφάσεις να αναβάλλω :)

Θα πάω προς τα μέσα Μαρτίου στη χώρα, περίοδος καλή αν κρίνω από τις απαντήσεις του θρεντ (μεγάλες μέρες, όχι υπερβολική ζέστη). ΕΛπίζω να έχουν ανοίξει και το μουσείο ως τότε..

Eξετάζω το ενδεχόμενο να κλείσω οδηγό για πριβέ γκρουπ με το πρακτορείο Travco. Το έχει χρησιμοποιήσει κάποιος από εσάς; Είναι σοβαροί με καλούς ξεναγούς; Είναι αξιόποστοι σε όσα συμφωνηθούν; Η ιδέα είναι πως ούτως ή άλλως κρουαζιέρα κλείνεις με πρακτορείο και δεν ειναι κακή ιδέα να έχεις και έναν ξεναγό, αποφεύγοντας παράλληλα την κατάσταση γκρουπ. Σκέφτομαι πως ειναι προτιμότερο να το κλείσω ένα πρόγραμμα όσο πιο tailor made γίνεται όπως το θέλω πριν παω, παρά να ψάχνω εκεί.. (Update: για κάποιο λόγοι οι τύποι προτείνονυ τιμή ανάλογα με τη χώρα εθνικότητας :) Για γκρουπ τριων ελλήνων σε 12 ημερο ταξίδι θέλουν 3 χιλιάρικα το κεφάλια χωρίς τις εσωτερικές πτήσεις, οπότε μάλλον με συμφέρει να πάω να τα κλείσω όλα εκεί τελικα;;)

Το πρόγραμμα επί τη βάση του οποίου ξεκινάει η συζήτηση είναι η κλασική διαδρομή:Κάιρο -πτήση για Λουξόρ- Κρουαζιέρα από το Λούξορ ως το Αουσάν (ναοός Λουξόρ, Καρνάκ, κοιλάδα βασιλέων, Εντφου, Ναός Μέμνονα, Κομ όμπο)- και μετά νέα κρουαζιέρα από Ασουάν (Kalabsha, Wadi El Sebou, Amada temple, Kasr Ibrim και τέλος Άμπου Σιμπέλ- επιστροφή στο Κάιρο όπου σκοπεύω να μείνω άλλες 1-2 μέρες για να ξανεπισκεφτώ τις μεγάλες πυραμίδες και ει δυνατόν και εκείνη της Σακάρα..

Επειδή με ενδιαφέρει πολύ να σκαλίσω όσο μπορώ την αρχαιλογία του μέρους, όσοι γνωρίζετε, πιστεύετε ότι μου διαφεύγει κάτι; Θέλω ας πούμε να συνεννοηθώ ώστε να επισκεφτώ και την Άβυδο με το Οσίρειον και το ναό του Σέτι. Έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο αρχαιολογικό χώρο που σας εντυπωσίασε, ακόμα και αν είναι ήσσονος σημασίας... Για παράδειγμα, ο ναός της Αθώρ αξίζει για να μείνω μια επιπλέον μέρα στο Λουξόρ πριν αρχίσει η κρουαζιέρα;

Δε με ενδιαφέρουν τα θέρετρα της Ερυθράς Θάλασσας. Θα πήγαινα στη Σίβα ή στο Σινά αν δε φοβόμουν τους τρομοκράτες.

Ευχαριστώ πολύ!
Νομιζω πολυ ωραια το σκεφτεσαι κ υπεροχη περιοδος. Εγω απο Ασουαν σε Αμπου Σιμπελ πηγα οδικως κ εκανα κ μια διανυκτερευση Ασουαν. Τους 2 ναους που αναφερεις στο τελος δεν τους ξερω. Το Καιρο νομιζω θελει 1 3ημερακι κ επισης ομορφη ειναι κ η Αλεξανδρεια. Καλα οι πυραμιδες ειναι ονειρο. Εδω να πω οτι φοβηθηκα να κατεβω ως κατω, ειναι πολυ στενα κ πρεπει να πηγαινεις σκυφτος. Αν μπορεις, βαλε μια επισκεψη στο Νουβικο χωριο, ειναι υπεροχο! Επισης στον βαθμο που εξαρταται απο εσενα διαλεξε κρουαζιεροπλοιο. Εμεις ειχαμε την τυχη να μαστε σε φανταστικο κρουαζιεροπλοιο, πεντακαθαρο, με δωατια σαν 5αστερο ξενοδοχειο, εκπληκτικο φαγητο κ γλυκα κ απιθανο πληρωμα! Στα συν οτι στην ταρατσα ειχε μασαζ κ πισινα! Το κομματι απο Λουξορ Ασουαν ειναι ονειρο, οι αρχαιολογικοι χωροι για να χαζευεις και ο Νειλος ειναι εμπειρια απο μονος του. Η Αιγυπτος για εμενα ειναι το Νο1 των προορισμων μου. Καλο ταξιδι!
 

kostas19821

Member
Μηνύματα
115
Likes
297
Ταξίδι-Όνειρο
Από Μεξικό έως Κολομβία
Καλησπερα ! Τρόποι μεταφοράς (εκτός Uber που βγαίνει 100€ πήγαινε έλα) από Κάιρο προς Αλεξάνδρεια;
 

PAPI_9

Member
Μηνύματα
138
Likes
135
Επόμενο Ταξίδι
Είμαστε στην έρευνα....
Ταξίδι-Όνειρο
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΟΛΑΚΕΡΟΣ!!!
Kαλησπέρα. Θυμάσαι ποιο ήταν το σκάφος με το οποίο ταξιδέψατε , από που κάνατε κράτηση? Θα πάμε τέλος Νοεμβρίου αλλά από Ασουάν Λούξορ και θα φύγουμε με απευθείας πτήση για Αθήνα.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.315
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Καλημέρα. Όσοι έχετε χρόνο βάλτε και 3 μερούλες στην Αγ. Αικατερίνη στο Σινά. Διαμονή και φαγητό στη μονή δωρεάν. Η ανάβαση στην κορυφή του Μωυσή στις 6 το πρωί χωρίς δυσκολίες. Εμπειρία μοναδική. Το μέρος αυτό το διοργάνωσα χωρίς πρακτορείο. Για το υπόλοιπο μέρος της εκδρομής πήρα το τουριστικό γραφείο από το Κάιρο που εξυπηρετεί τους Έλληνες καθηγητές της ιστορικής ελληνικής Αμπέτειου Σχολής (κι εκεί κάντε μια επίσκεψη), τους μοναχούς της μονής (αεροπορικά εισιτήρια κλπ) αλλά και τους επισκέπτες όσους θέλουν, με προορισμό το Σινά.
Λεπτομέρειες στην ιστορία μου

Στην ανάβαση στην κορυφή θα συνοδεύεστε υποχρεωτικά με Βεδουίνο. Η μονή θα σας βρει με 10 ευρώ.
 

PAPI_9

Member
Μηνύματα
138
Likes
135
Επόμενο Ταξίδι
Είμαστε στην έρευνα....
Ταξίδι-Όνειρο
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΟΛΑΚΕΡΟΣ!!!
Καλημέρα. Όσοι έχετε χρόνο βάλτε και 3 μερούλες στην Αγ. Αικατερίνη στο Σινά. Διαμονή και φαγητό στη μονή δωρεάν. Η ανάβαση στην κορυφή του Μωυσή στις 6 το πρωί χωρίς δυσκολίες. Εμπειρία μοναδική. Το μέρος αυτό το διοργάνωσα χωρίς πρακτορείο. Για το υπόλοιπο μέρος της εκδρομής πήρα το τουριστικό γραφείο από το Κάιρο που εξυπηρετεί τους Έλληνες καθηγητές της ιστορικής ελληνικής Αμπέτειου Σχολής (κι εκεί κάντε μια επίσκεψη), τους μοναχούς της μονής (αεροπορικά εισιτήρια κλπ) αλλά και τους επισκέπτες όσους θέλουν, με προορισμό το Σινά.
Λεπτομέρειες στην ιστορία μου

Στην ανάβαση στην κορυφή θα συνοδεύεστε υποχρεωτικά με Βεδουίνο. Η μονή θα σας βρει με 10 ευρώ.
Η ιστορία σου καπετάνιε τι τίτλο έχει?? Για να μην ψάχνω με τις ώρες (είμαι ικανή...). Ευχαριστούμε για την πληροφόρηση.
 

PAPI_9

Member
Μηνύματα
138
Likes
135
Επόμενο Ταξίδι
Είμαστε στην έρευνα....
Ταξίδι-Όνειρο
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΟΛΑΚΕΡΟΣ!!!
δες στο προφίλ μου
Tην διάβασα όλη...μονορούφι σήμερα το ξημέρωμα. Πολύ ωραία και ωραίες φωτογραφίες. Να είσαι καλά. Έψαξα για το πατριαρχείο της Αγίας Αικατερίνης. Δίνει εκεί ένα τηλέφωνο. Για την Αμπέτειο σχολή είδα ένα σύλλογο που είναι εδώ και θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω. Έχεις εσύ κάποιο άλλο τρόπο επικοινωνίας τηλέφωνο ή mail? Noμίζω ότι το ξενοδοχείο που έμεινες στο Κάιρο έχει κλείσει.. θα το ξανατσεκάρω.
 

kostas19821

Member
Μηνύματα
115
Likes
297
Ταξίδι-Όνειρο
Από Μεξικό έως Κολομβία
Καλησπέρα..σε καμία 10ρια μερες πάμε Αίγυπτο.
Ερώτηση: για πυραμίδες και βόλτα με καμήλα να κλείσω ξεναγό ή χύμα ; Είναι ρίσκο να με δαγκώσουν στη τιμή ; μέσα στις πυραμίδες χρειάζεται ξεναγός ; από booking πχ βρίσκω πακέτο με 35-40€ το άτομο + τα εισιτήρια εισόδου που δεν ξέρω πόσο ειναι
Διάβασα πως η κυβέρνηση έχει ορίσει στάνταρ τιμές στις καμήλες στη Γκίζα, της τάξης 4-5€ δεν ξέρω αν ισχύει
Γίνεται κάθε βράδυ το σόου 1000+1 νύχτες ;
 
Last edited:

annoula

Member
Μηνύματα
257
Likes
530
Καλησπέρα..σε καμία 10ρια μερες πάμε Αίγυπτο.
Ερώτηση: για πυραμίδες και βόλτα με καμήλα να κλείσω ξεναγό ή χύμα ; Είναι ρίσκο να με δαγκώσουν στη τιμή ; μέσα στις πυραμίδες χρειάζεται ξεναγός ; από booking πχ βρίσκω πακέτο με 35-40€ το άτομο + τα εισιτήρια εισόδου που δεν ξέρω πόσο ειναι
Διάβασα πως η κυβέρνηση έχει ορίσει στάνταρ τιμές στις καμήλες στη Γκίζα, της τάξης 4-5€ δεν ξέρω αν ισχύει
Γίνεται κάθε βράδυ το σόου 1000+1 νύχτες ;
Για μενα στις πυραμιδες δεν χρειαζεσαι ξεναγο. Καμηλα δεν θα το προτεινα εκει, εμας μας ειπαν οτι σε ανεβαζουν πανω για βολτα και αρνουνται να σε κατεβασουν αν δεν δωσεις αυτα που ζητανε. Για σοου δεν ξερω καθολου, εγω μερα πηγα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.554
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom