Γερμανία Πληροφορίες για Βαυαρία

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μα να έχω ακριβώς ίδια άποψη με την anny !
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Σαφεστατα,οπως τα λεει η anny!
 

PENNY

Member
Μηνύματα
8
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Φρανκφούρτη
Ταξίδι-Όνειρο
Kuramathi
ευχαριστώ πολύ!επειδή είναι η πρώτη φορά που θα κάνουμε ταξίδι με αυτοκίνητο στο εξωτερικό σκεφτόμασταν μήπως η κράτηση από την αρχή μας δέσμευε στις επιλογές μας.πάντως έχετε όλοι δίκιο,αν είναι να χάσουμε την μια μέρα στο ψάξιμο...
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Πολύ δε περισσότερο όταν μιλάμε για την επαρχία κι όχι για μια μεγαλούπολη που διαθέτει χιλιάδες κλίνες.

Βέβαια κάποιοι θα υποστηρίξουν το αντίθετο αλλά εγώ ανήκω στην από'δω μερίδα.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Πολύ δε περισσότερο όταν μιλάμε για την επαρχία κι όχι για μια μεγαλούπολη που διαθέτει χιλιάδες κλίνες.

Βέβαια κάποιοι θα υποστηρίξουν το αντίθετο αλλά εγώ ανήκω στην από'δω μερίδα.

Η άλλη πλευρά (στην οποία ούτε εγώ ανήκω), σίγουρα έχει και αυτή τη χάρη της. Σε αυτή την περίπτωση όμως θα πρέπει να έχεις πολύ....χρόνο στη διάθεσή σου και να μη σε νοιάζει πότε και πού θα φτάσεις.
Δηλαδή ταξίδι σχεδόν χωρίς πρόγραμμα. Όπου και όπως σε βγάλει ο δρόμος. :D
 

holland74

Member
Μηνύματα
41
Likes
41
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Γειά σας παιδιά και από μένα.Θα ταξιδέψω με την καλή μου στο Μόναχο από 3-7 Ιουλίου,θα μείνουμε 4 βράδυα,θα ήθελα να προλάβουμε να πάμε και λίγο από τη ρομαντική οδό,έστω να δούμε Γκάρμις,Φυζεν,Ομπεραμαγκαου,φυσικά Τσουκσπιτζε κλπ.Πως προτείνετε να οργανώσω το χρόνο μας,σκεφτόμουν το πρώτο και το τελευταίο βράδυ να μείνω Μόναχο,και ενδιάμεσα σε ένα από τα παραπάνω μέρη,καμμιά ιδέα;Επίσης τι λέτε;Να ενοικιάσω αυτοκίνητο ή να πάω από το Μόναχο με τρένο;Ευχαριστώ!!!
 

Krazykat

Member
Μηνύματα
268
Likes
543
Στα πέριξ

Καλύτερα να νοικιάσεις αυτοκίνητο. Ξανασκέψου τους προορισμούς σου. Εντάξει η Zugspitze, αλλά Füssen και Garmisch δεν είναι ακριβώς ιδανικά για καλοκαίρι. Είναι και πολύ τουριστικά. Επίσης μεγάλη παγίδα για τους τουρίστες είναι το φημισμένο Neuschwanstein, το οποίο απλά δε λέει ΤΙΠΟΤΑ. Εγώ θα πρότεινα - δεδομένου και του χρόνου σας - να κατευθυνθείτε:

1. Προς Franken (Würzburg, Bamberg κλπ) αν είστε της dolce vita
2. Προς Königssee (Berchtesgaden) αν είστε φυσιολάτρες
3. Προς Salzburg αν είστε ρομαντικοί

Επίσης, αν σας βγει στο δρομολόγιο (ανάλογα με το ποιά κατεύθυνση θα επιλέξετε τελικά), απαραίτητη η στάση στο ομώνυμο χωριό της λίμνης Tegernsee για βόλτα και το καλύτερο τσιμπούσι που μπορεί κανείς να κάνει στο κρατίδιο. Αν έχει καλό καιρό, Chiemsee και τα μυαλά στα κάγκελα. Φανταστική λίμνη με δύο νησάκια (πηγαίνεις με καραβάκι), ωραία χρώματα, δεν το συζητώ. Αλλά έχετε καιρό ακόμη...
 

holland74

Member
Μηνύματα
41
Likes
41
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Σε ευχαριστώ,βέβαια να είμαι ειλικρινής θεωρώ πολύ λίγο τις τεσσερις μέρες:(:(αλλά θα προσπαθήσω να ακούσω τις συμβουλές σου:D:DSalzburg μάλλον μια άλλη φορά:haha::haha:ίσως Bodensee??:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
Ευχαριστώ πάντως:p:p:p:p
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
 
Last edited by a moderator:

Krazykat

Member
Μηνύματα
268
Likes
543
Μπράβο, πολύ καλη η δουλειά από όλους τους συμφορουμίτες! Τι να πω, ίσως παραήμουν κάθετη για το Neuschwanstein, που απ' ό,τι είδα σας εντυπωσίασε... Οπότε ας μην αποπαίρνω τους μελλοντικούς ταξιδιώτες... Όσο για τις φωτογραφίες σου, anny, τα λόγια είναι περιττά. Μπράβο!!!!!!!!!! Έσκασα απ' τη ζήλια μου!
 

annoulita100

Member
Μηνύματα
313
Likes
704
Επόμενο Ταξίδι
Ινδοκίνα
Ταξίδι-Όνειρο
All the world 💓
Καλύτερα να νοικιάσεις αυτοκίνητο. Ξανασκέψου τους προορισμούς σου. Εντάξει η Zugspitze, αλλά Füssen και Garmisch δεν είναι ακριβώς ιδανικά για καλοκαίρι. Είναι και πολύ τουριστικά. Επίσης μεγάλη παγίδα για τους τουρίστες είναι το φημισμένο Neuschwanstein, το οποίο απλά δε λέει ΤΙΠΟΤΑ. Εγώ θα πρότεινα - δεδομένου και του χρόνου σας - να κατευθυνθείτε:

1. Προς Franken (Würzburg, Bamberg κλπ) αν είστε της dolce vita
2. Προς Königssee (Berchtesgaden) αν είστε φυσιολάτρες
3. Προς Salzburg αν είστε ρομαντικοί

Επίσης, αν σας βγει στο δρομολόγιο (ανάλογα με το ποιά κατεύθυνση θα επιλέξετε τελικά), απαραίτητη η στάση στο ομώνυμο χωριό της λίμνης Tegernsee για βόλτα και το καλύτερο τσιμπούσι που μπορεί κανείς να κάνει στο κρατίδιο. Αν έχει καλό καιρό, Chiemsee και τα μυαλά στα κάγκελα. Φανταστική λίμνη με δύο νησάκια (πηγαίνεις με καραβάκι), ωραία χρώματα, δεν το συζητώ. Αλλά έχετε καιρό ακόμη...
Τί μου έκανες βραδιάτικα?????Μόλις είδα φωτογραφίες από τα μέρη που προτείνεις και έχω πάθει πλάκα!!!!!!!Η Βαυαρία καιρό τώρα τριγυρνάει στο μυαλό μας...Μάλλον θα μπεί σε σειρά προτεραιότητας για καλοκαίρι.Θα σε χρειαστώ σίγουρα!!!
 

Krazykat

Member
Μηνύματα
268
Likes
543
Έτσι είναι αυτά annoulita... Αν δεν παινέψεις το (δεύτερο) σπίτι σου... :cool: :cool:

Μούρλια προορισμός είναι η Βαυαρία. Αν ειδικά πέσετε σε καλό καιρό (τα καλοκαίρια ενίοτε είναι βροχερά και δροσερά), είστε πρώτοι και καλύτεροι. Ευτυχώς είναι πολλοί οι συμφορουμίτες που αγαπούν και ξέρουν την περιοχή, οπότε θα σχηματίσετε ολοκληρωμένη άποψη. Και - ανάλογα με το αν είστε λάτρεις του κρασιού ή της μπύρας - μπορείτε να κάνετε και οδοιπορικό κομμένο και ραμμένο στα μέτρα σας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.608
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom