Αυστρία Ουγγαρία Τσεχική Δημοκρατία Πληροφορίες για Βουδαπέστη, Πράγα, Βιέννη

userM

Member
Μηνύματα
14
Likes
3
Θα πρότεινα στην Πράγα 3 ή 4 διανυχτερεύσεις. (4 αν θέλετε να κάνετε και μια μονοήμερη ή αν η πτήση σας φτάνει αργά και μετά 4 ή 5 διανυχτερεύσεις στη Βουδαπέστη (5 αν η πτήση της επιστροφής είναι νωρίς). Για Βιέννη υποθέτω πάλι 4 διανυχτερεύσεις θα ήταν μια χαρά αλλά δεν ξέρω να σας πω γιατί δεν έχω πάει. Αν επιλέγατε τη Μπρατισλάβα νομίζω 1 διανυχτέρευση θα ήταν αρκετή

Σε ευχαριστώ!

Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου. Είναι πολύ πιθανό να μείνουμε και στην Μπρατσλάβα (ήδη συμφώνησε η κόρη - "ακόμα καλύτερα θα περάσουμε από 4 χώρες" το πρώτο σχόλιο).

Αν έχεις να προτείνεις (ειδικά για Βουδαπέστη) που να μείνουμε (έστω σαν περιοχή) γιατί από Μ.Πέμπτη και έπειτα που θα έχω χρόνο σκέφτομαι να αρχίσω να κάνω κρατήσεις (για αεροπορικά και διαμονή).

και μια ακόμα πρακτική ερώτηση. Φαντάζομαι ότι οι περισσότερες πληρωμές μπορούν να γίνονται με χρεωστικές κάρτες visa/mastercard. Σωστά ε? Ευρώ δέχονται σαν νόμισμα? Ρωτάω γιατί βλέπω στην ryanair ότι τα κόστη μου τα βγάζει σε φιορίνια πχ και τσέχικο νόμισμα για τα αεροπορικά

edit: για τις πληρωμές πχ στην Τσεχία βρήκα αυτό, άρα φαντάζομαι κάπως έτσι θα είναι και στην Βουδαπέστη
 
Last edited:
Μηνύματα
171
Likes
805
Σε ευχαριστώ!

Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου. Είναι πολύ πιθανό να μείνουμε και στην Μπρατσλάβα (ήδη συμφώνησε η κόρη - "ακόμα καλύτερα θα περάσουμε από 4 χώρες" το πρώτο σχόλιο).

Αν έχεις να προτείνεις (ειδικά για Βουδαπέστη) που να μείνουμε (έστω σαν περιοχή) γιατί από Μ.Πέμπτη και έπειτα που θα έχω χρόνο σκέφτομαι να αρχίσω να κάνω κρατήσεις (για αεροπορικά και διαμονή).

και μια ακόμα πρακτική ερώτηση. Φαντάζομαι ότι οι περισσότερες πληρωμές μπορούν να γίνονται με χρεωστικές κάρτες visa/mastercard. Σωστά ε? Ευρώ δέχονται σαν νόμισμα? Ρωτάω γιατί βλέπω στην ryanair ότι τα κόστη μου τα βγάζει σε φιορίνια πχ και τσέχικο νόμισμα για τα αεροπορικά

edit: για τις πληρωμές πχ στην Τσεχία βρήκα αυτό, άρα φαντάζομαι κάπως έτσι θα είναι και στην Βουδαπέστη
Γενικά με την κάρτα σου μπορείς να πληρώνεις παντού. Όταν σε ρωτάνε αν θελεις να σε χρεώσουν στο τοπικό νόμισμα ή σε ευρώ, συμφέρει να διαλέγεις το τοπικό νόμισμα απ' ότι μου έχουν πει. Τουριστικά μαγαζιά στο κέντρο δέχονται και ευρώ αλλά γενικά καλό είναι να έχεις πάνω σου μετρητά στο νόμισμα της χώρας. Και ναι, γενικά αυτά που λέει το άρθρο ισχύον παντού. Η Ρυαν λογικά έχει κάπου επιλογή στο site να σου βγαίνει το νόμισμα σε ευρώ για να μην μπερδεύεσαι (όχι ότι κάνει διαφορά στην τιμή, απλά για να μην έχεις να υπολογίζεις)

Στη Βουδαπέστη το κέντρο είναι στο district 5, oπότε συμφέρει να μείνετε εκεί. Στην Πράγα το κέντρο είναι η παλιά πόλη (Stare Miasto)
 

TravelEarth

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Λευκάδα
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Καλησπέρα σε όλους.
Θα ήθελα την βοήθεια σας για ένα ταξίδι που σχεδιάζουμε τον Οκτώβριο. Έχουμε κλείσει αεροπορικά και ξεκινάμε από Βιέννη και επιστρέφουμε από Βουδαπέστη. Έχουμε 10 μέρες στην διάθεση μας και θα ήθελα να μου πείτε πως προτείνετε να τις χωρίσουμε για να δούμε και Πράγα και Μπρατισλάβα; Δεν έχω κλείσει διαμονή γιατί δεν ξέρω πως να μοιράσω τις μέρες.
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων όλους σας.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.273
Καλησπέρα σε όλους.
Θα ήθελα την βοήθεια σας για ένα ταξίδι που σχεδιάζουμε τον Οκτώβριο. Έχουμε κλείσει αεροπορικά και ξεκινάμε από Βιέννη και επιστρέφουμε από Βουδαπέστη. Έχουμε 10 μέρες στην διάθεση μας και θα ήθελα να μου πείτε πως προτείνετε να τις χωρίσουμε για να δούμε και Πράγα και Μπρατισλάβα; Δεν έχω κλείσει διαμονή γιατί δεν ξέρω πως να μοιράσω τις μέρες.
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων όλους σας.


4 Βιέννη-3 Πράγα-1 Μπρατισλάβα-2 Βουδαπέστη.
 

userM

Member
Μηνύματα
14
Likes
3
@TravelEarth
Γυρισα πριν λίγο ακριβώς από το ίδιο ταξίδι, αλλά το έκανα σε 13 ημέρες. Αν και όλα είναι θέμα γούστου θα προτεινα να αφήνατε εκτός της Μπρατισλάβα. Οι 10 ημέρες είναι οριακές για τις 3 πόλεις, μιας και έχετε μέσα και τις μετακινήσεις. Αν είχα 10 ημέρες θα πήγαινα 4 Βιέννη, 3 Βουδαπέστη και 3 Πράγα.
 
Last edited:

TravelEarth

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Λευκάδα
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Η Βιέννη χρειάζεται τόσες μέρες; Νόμιζα ότι η Πράγα είχε πιο πολλά πράγματα να δεις και να κάνεις. Επίσης που προτείνετε να μείνουμε;
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
4.004
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Η Βιέννη χρειάζεται τόσες μέρες; Νόμιζα ότι η Πράγα είχε πιο πολλά πράγματα να δεις και να κάνεις. Επίσης που προτείνετε να μείνουμε;
Η Βιέννη χρειάζεται μέρες αν είσαι λάτρης των μουσείων. Σε αντίθετη περίπτωση 3 μέρες κατά τη γνώμη μου είναι αρκετές. Βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο αντικειμενική είναι η άποψή μου γιατί προσωπικά την θεωρώ από τις πιο ξενέρωτες ευρωπαϊκές πόλεις. Τεσπα. Η Πράγα πάντως αν και όμορφη, σίγουρα δε χρειάζεται πάνω από 3 μέρες. Την Μπρατισλάβα δεν θα την έβαζα καθόλου στο παιχνίδι. Δεν είναι κακή αλλά δεν θα σου πρόσθεσει κάτι στο ταξίδι σου σαν εμπειρία. Θα προτιμούσα το ένα αυτό βράδυ να το δώσω στην Δρέσδη αν ήθελα να βάλω κ μια 4η πόλη.
 

TravelEarth

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Λευκάδα
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Πολύ καλή ιδέα η Δρέσδη. Για την Βιέννη έχω ακούσει και εγώ ότι θεωρείται κάπως ξενέρωτη. Για το Κάρλοβι Βάρι τι λέτε; Είναι καλή ιδέα ή καλύτερα η Δρέσδη;
 
Last edited:

Maria1985

Member
Μηνύματα
19
Likes
8
Καλησπέρα παιδιά :) Σκεφτομαστε Οκτώβρη τέλος η αρχές Νοέμβρη βουδαπεστη και θελουμε να τη συνδυάσουμε η με Βιέννη η με Πράγα τι προτείνετε ;;;
Επίσης έχετε ιδέα περίπου τι καιρό έχει τέτοια περίοδο ;
Ευχαριστώ πολύ!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.751
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom