Αυστρία Ουγγαρία Τσεχική Δημοκρατία Πληροφορίες για Βουδαπέστη, Πράγα, Βιέννη

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
κλείστα μόνος σου τα εισιτήρια, πιο φθηνά θα βγει
 

mchrisober

Member
Μηνύματα
71
Likes
6
Ταξίδι-Όνειρο
Μπορα Μπορα
Δυστυχως το ταξιδι στα θερμα μερη θελει πολλα λεφτα μετα απο μελετη, οποτε τωρα ψαχνουμε για Βορεια κλιματα!!!

Εχω διαβασει πολλα σχετικα θεματα με τις παραπανω πολεις, αλλα θελω να ρωτησω καποια πραγματα. Ετσι οπως το σκεφτομαι ειναι 3 μερες Βιεννη, 2 Βουδαπεστη, 2 Πραγα.
To θεμα ειναι οτι πρεπει να αρχισω απο Πραγα, μετα Βιεννη και μετα Βουδαπεστη(τουλ ετσι μου φαινετε πιο λογικο). Χριστουγεννα ομως θελω να ειμαι Βιεννη οπως διαβαζω αξιζει πιο πολυ απ τις υπολοιπες.

Οποτε με τι θα παω απο τις πολεις και για τι διαδρομες μιλαμε(ωρες)?

Επισης επειδη σιγουρα εχει κανει καποιος το ταξιδι εαν μπορει να μου δωσει καποια tips θα ειναι καλο. Μαλλον ειναι και λιγες οι μερες αλλα θελουμε να παρουμε μια γευση και οχι να γυρισουμε ολα τα μουσεια και τα αξιοθεατα της περιοχης.

Και τελος Βιεννη βλεπω εχουν εξαντληθει πολλα ξενοδοχεια, οποτε πρεπει να βιαστω εαν αποφασισω. Εχετε να μου προτεινετε καποια περιοχη(τι θεωρειται κεντρο)?

Ευχαριστω
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Καλησπέρα! Αν το ταξίδι σου κρατησει 7 μέρες (6 νύχτες) εγώ θα σου πρότινα να επιλέξεις τη Βιέννη και μία από τις άλλες δύο πόλεις (4 βράδια στη Βιέννη και δύο στην άλλη πόλη). Αυτό για να μην είσαι στο τρέξιμο και να τις χαρείς!
Χριστούγεννα οπωσδήποτε στη Βιέννη!
Από Βιέννη για Βουδαπέστη είχαμε κάνει γύρω στις 2.5 ώρες με πούλμαν. Φαντάζομαι και με το τρένο δε θαχει μεγάλη διαφορά..
 

alkistismaria

Member
Μηνύματα
528
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Το τρένο Βιέννη Βουδαπέστη κάνει 3 ώρες και εμάς μας κόστισε 19 ευρώ το ένα αν το κλείσεις νωρίτερα και δεν καταλάβαμε πότε φτάσαμε αλλά όταν φτάσαμε προσγειωθήκαμε σε μια σταλινική εποχή λόγω σιδηροδρομικού σταθμού αλλά γρήγορα μας εξέπληξε η Βουδαπέστη.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Δηλαδη εσυ πιστευεις οτι θα απολαυσεις αυτες τις πολεις με 2 μερες στην καθε μια?
Τι πιστευεις οτι θα πρωτοδεις?Απλα θα πεις οτι πηγες και θα δεις ελαχιστα,θα τρεχεις να δεις οσα περισσοτερα μπορεις που ειναι απιθανο να γινει σε τοσο λιγο χρονο.
Αρα τζαμπα μετακινησεις και τζαμπα ταλαιπορια χωρις νοημα.
Αν επιλεξεις 2 κατι μπορει να γινει.Οπωσδηποτε αφησε τη μια.
Επελεξε Βιεννη μερες και 3 Βουδαπεστη και θα τις χαρεις πολυ καλυτερα.
Μπορεις επισης να δεις καλυτερα την Αυστρια πηγαινοντας σε Σαλζμπουργκ και στο Ινσμπρουκ στην περιοχη του Τιρολου.
Σε καθε περιπτωση απεφυγε να ξεπεταξεις 3 πρωτευουσες και να εισαι στα τρενα και τα λεωφορεια.
 

mchrisober

Member
Μηνύματα
71
Likes
6
Ταξίδι-Όνειρο
Μπορα Μπορα
Ευχαριστω για τις συμβουλες. Παντως θα ηθελα να ακουσω και μια γνωμη απ αυτους που εχουν κανει το ταξιδι και με ποιο μεσο.
 

Zinopoulo

Member
Μηνύματα
27
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Έλα ντε...
Καλημέρα κ από μένα!
Εγώ πρόσφατα έκανα το ταξίδι Βουδαπέστη - Βιέννη και πίσω με τρένο. Περίπου 2 ώρες κ 45 λεπτά η διάρκεια του ταξιδιού κ το κόστος του εισιτηρίου ήταν 25 ευρώ. Επίσης, είχες την επιλογή να μην κλείσεις συγκεκριμένη θέση αλλά να διαλέξεις όποιο δρομολόγιο σε βόλευε (είχε σχεδόν κάθε 2 ώρες αν θυμάμαι καλά). Εμείς επιλέξαμε να μην κλείσουμε εισιτήρια μέσω ίντερνετ γιατί ήταν σχεδόν διπλάσιο το κόστος, αλλά στον κεντρικό σταθμό τρένων της Βουδαπέστης, στον οποίο είχε και αρκετά μεγάλη αναμονή (περίπου 1 ώρα και κάτι) οπότε έχε το στα υπόψιν!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.461
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom