Αυστρία Ουγγαρία Τσεχική Δημοκρατία Πληροφορίες για Βουδαπέστη, Πράγα, Βιέννη

Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
στην Πραγα μαγευθηκα απο την αρχιτεκτονικη αλλα αποθαρρυνθηκα απο τους ανθρωπους της. Ακομα και μεσα στο ξενοδοχειο που μεναμε ηταν αγενεις και καταλαβαινες οτι σε εβριζαν στην γλωσσα τους.Μην πω καλυτερα για τις κλεψιες και τα λοιπα εχω μιλησει παλιοτερα σε σχετικο thread.παρολα αυτα ομως σκεφτομενη την πραγα μου εχει μεινει μια γλυκια αναμνηση..
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Και εγώ μεταξύ Βουδαπέστης και Πράγας ψηφίζω Βουδαπέστη. Επειδή όμως έχουν περάσει πολλά χρόνια και η μνήμη μου δεν με βοηθά, ελπίζω ότι τα άλλα μέλη θα βοηθήσουν να συγκεκριμενοποιηθούν τα αόριστα που θα σου πω.
Στη Βουδαπέστη αυτά που θυμάμαι περισσότερο είναι η βόλτα στο καταπράσινο νησί μέσα στο ποτάμι, το μετρό, ο Ζωολογικός κήπος, και η αλλαγή φρουράς στο κοινοβούλιο; (δεν είμαι σίγουρη για το αν αυτό ήταν το κτήριο). Α' και αρνητική εντύπωση μου είχε κάνει το Χίλτον που αποτελούσε κραυγαλέα παραφωνία στην αρχιτεκτονική της πόλης.
Στη Πράγα μου έκαναν και μένα εντύπωση τα live jazz clubs, τα οποία ήταν παντού αλλά τα περισσότερα καλά κρυμμένα. Εμείς πήγαμε σε ένα καφέ και κάποια στιγμή ένας από την παρέα πήγε στην τουαλέτα. Μετά από 20 λεπτά αρχίσαμε να ανησυχούμε και την ώρα που σηκωνόμασταν να πάμε να τον βρούμε φτάνει με τα μάτια γουρλωμένα: "Δεν φαντάζεστε τι γίνεται κάτω από τα πόδια μας" μας λέει και μας οδηγεί διαμέσου στενών διαδρόμων στο υπόγειο οπου υπήρχε ένα τέλειο jazz club με δική του είσοδο από ένα μικρό στενάκι. Ένα δείγμα από τη jazz παράδοση της πόλης θα ακούσεις πιθανότατα και στη γέφυρα του Καρόλου.
Άλλα παραλειπόμενα από Πράγα μπορείς να διαβάσεις εδώ: http://www.travelstories.gr/showthread.php?t=602&highlight=%D0%F1%DC%E3%E1.
Για Βιέννη δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Περιμένω τις δικές σου προτάσεις αφού ελπίζω ότι θα πάω του χρόνου.:)
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Εγώ τουναντίον φίλοι μου, ψηφίζω Πράγα.
Στη Βουδαπέστη δεν έννοιωσα ούτε μια στιγμή ότι ήμουν σε άλλη εποχή, πράγμα που το βίωνα όλη την ώρα στην Πράγα.
Η Πράγα για μένα είναι εφάμιλη της Βιέννης, στο πιο μπαρόκ της.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
στην Πραγα μαγευθηκα απο την αρχιτεκτονικη αλλα αποθαρρυνθηκα απο τους ανθρωπους της. Ακομα και μεσα στο ξενοδοχειο που μεναμε ηταν αγενεις και καταλαβαινες οτι σε εβριζαν στην γλωσσα τους.Μην πω καλυτερα για τις κλεψιες και τα λοιπα εχω μιλησει παλιοτερα σε σχετικο thread.παρολα αυτα ομως σκεφτομενη την πραγα μου εχει μεινει μια γλυκια αναμνηση..
Δεν έχω πάει στην Πράγα για να έχω προσωπική άποψη αλλά το περασμένο καλοκαίρι η κόρη μου με τις φίλες της πήγαν Πράγα-Βερολίνο. Ενώ τους άρεσε η Πράγα οι Τσέχοι ήταν αγενέστατοι. Σε αντίθεση με τους Γερμανούς που την γοήτευσαν με την ευγένεια τους. Τις ίδιες πληροφορίες είχα και από κάποιους φίλους που πήγαν Πράγα πριν 2 χρόνια. Λέω να πάω φέτος το καλοκαίρι και θά έχω και προσωπική άποψη
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Δεν έχω πάει στην Πράγα για να έχω προσωπική άποψη αλλά το περασμένο καλοκαίρι η κόρη μου με τις φίλες της πήγαν Πράγα-Βερολίνο. Ενώ τους άρεσε η Πράγα οι Τσέχοι ήταν αγενέστατοι. Σε αντίθεση με τους Γερμανούς που την γοήτευσαν με την ευγένεια τους. Τις ίδιες πληροφορίες είχα και από κάποιους φίλους που πήγαν Πράγα πριν 2 χρόνια. Λέω να πάω φέτος το καλοκαίρι και θά έχω και προσωπική άποψη
Απλά κακομαθημένοι απο τη συναναστροφή με τους τουρίστες Δήμο.
Σε μας (τους Ελληνες ) δεν ειναι και τοσο ξενες αυτες οι συμπεριφορές.
Απλά πρεπει να προσέχεις, ιδιως τιμοκαταλογους κλπ, για να μη σε "ριξουν".
Δεν ξερω για τους Γερμανους, αλλά εχω ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ άποψη για τους Ολλανδούς. Εμεινα 15 μερες πριν ενα χρόνο περίπου και εντυπωσιάστηκα ( και) απ τη συμπεριφορά τους.
 

Krista

Member
Μηνύματα
19
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Σαντορινη
Ταξίδι-Όνειρο
Κάιρο
Θα περασω κι εγω απο Πραγα (ενδιαμεση σταση προς Λεττονια) και θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανεις μεσα σε 6 ωρες προλαβαινω να δω τιποτα? Ειναι μακρια απο το αεροδρομιο η πολη?
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
η αποσταση krista ειναι περιπου 17 χιλιομετρα. μπορεις με ταξι να πας στο ιστορικο κεντρο και να παρεις μια γευση απο την πανεμορφη πολη.. να υπολογιζεις ομως αναλογα την ωρα που θα πας και την κυκλοφορια στους δρόμους... αμα θες ολα τα καταφερνεις!!!!
"Η απόσταση του αεροδρομίου Ruzyně (Ρούζινιε) από το κέντρο της Πράγας είναι 17 χιλ. και βρίσκεται στα βορειοδυτικά προάστια, για να φτάσετε από το αεροδρόμιο στο κέντρο της πόλης χρειάζεστε περίπου 20 - 25 λεπτά ή περίπου 55 λεπτά αν χρησιμοποιήσετε την αστική συγκοινωνία." απο το site
http://www.pragueairport.co.uk/prague-airport-gr.htm
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Έχεις 3 επιλογές.

1. Τaxi. + θα πας γρήγορα στο κέντρο - μάλλον θα σε κλέψουν. Οι ταξιτζήδες της PRG είναι απίστευτοι...
2. Mini van. Σχετικά οικονομικό και γρήγορο. Μάλλον η καλύτερη ιδέα. Θα το κλείσεις στις αφίξεις. Εχει γκισέ αποκλείεται να μην το δεις...
3. Συνδιασμός λεωφορείου - metro. Παίρνεις το αστικό λεωφορείο και σε κατεβάζει στο πλησιέστερο metro, στο hotel Diplomat. Από εκεί το κέντρο είναι 3-4 στάσεις...

Σε όλες τις περιπτώσεις θα προλάβεις να πάρεις μια γεύση της πόλης, μην το συζητάς 6 ωρες στο Ruzyne δεν βγαίνουν.

Πάρε και ένα tip για Λετονία. Αν έχει καλό καιρό πάρε το τρένο και κάνε μια βόλτα στη Jurmala, να δεις που κάνει μπάνια ο λαός της πρώην Σ.Ε...
 

Krista

Member
Μηνύματα
19
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Σαντορινη
Ταξίδι-Όνειρο
Κάιρο
Μμμ..μαλλον θα παρω το mini van.
I'll do my best παντως για να καταφερω να δω κατι και απο Πραγα!!
Περισσοτερα tips για Λεττονια ευπροσδεκτα!!
Σας ευχαριστω πολυ παιδια!!:)
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Και φυσικά Μελίνα, δεν περιμένουμε μόνο την ψήφο σου, αλλά και τις εντυπώσεις -εμπειρίες σου σε μια ταξιδιωτική ιστορία :).
 

EIPHNH

Member
Μηνύματα
47
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Μύκονος
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα,
η αλήθεια είναι ότι με γοήτευσαν και οι τρείς πρωτεύουσες καθώς επίσης και η Δρέσδη, την οποία επισκέφτηκα... έτσι λοιπόν, χωρίς να έχω ξεκάθαρα καταλήξει, θα έλεγα ότι η Βουδαπέστη μου άρεσε περισσότερο... έχει μια αρχοντιά αυτή η πόλη... μοναδική... θα προσπαθήσω να γράψω σύντομα μια ιστορία για τις 4 αυτές πόλεις... ίσως όταν τις περιγράψω, μπορέσω να ξεχωρίσω και την καλύτερη.. σίγουρα πάντως είναι και θέμα διάθεσης, διασκέδασης αλλά και καιρικών συνθηκών για να χρωματίσουμε την κάθε πόλη... διαφορετικά βλέπεις την χιονισμένη Πράγα, την ηλιόλουστη Βιέννη, την βροχερή Βουδαπέστη... και την επίσης χιονισμένη Δρέσδη...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.885
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom