Κεφαλονιά Πληροφορίες για Κεφαλλονιά

cham_dora

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα!!
Επισκέπτομαι συχνά το forum, από σήμερα πλέον σαν μέλος!
Φέτος, σκεφτόμαστε διακοπές Κεφαλονιά. Διάβασα σχεδόν όλες τις ταξιδιωτικές ιστορίες για αυτήν και πήρα αρκετές πληροφορίες. Σύμφωνα με όσα διάβασα και με βάση τις χιλιομετρικές αποστάσεις, λέμε να μείνουμε Αγ. Ευφημία.
Υπάρχει κάποιο κατάλυμα που μπορεί να μου προτείνει κάποιος;;
Ευχαριστώ!
 
Μηνύματα
51
Likes
45
Έχω μείνει Κεφαλονιά αλλά όχι σε αυτήν την περιοχή. Το ένα ξενοδοχείο που έμεινα ήταν το Erissos Palace στα βόρεια, λίγο πριν το Φισκάρδο και το άλλο ήταν στα νότια, στην παραλία Ξί, το Apollolion Resort & Spa. Και τα 2 ήταν πολύ καλά (ιδίως το 2ο αλλά το 1ο πιο οικονομικό), ευχαρίστως να σου πω περισσότερα αν ενδιαφέρεσαι.

Στην Αγία Ευφημία έχεις το πλεονέκτημα ότι είσαι σχετικά κοντά στον Μύρτο και στην Σάμη, 2 από τις καλύτερες παραλίες του νησιού, καθώς και στα σπήλαια Μελισσάνης και Δρογκαράτης. Όμως βράδυ που θα βγαίνεις?? Ίσως για αυτό θα ήταν καλό να μείνεις νότια για να βγαίνεις στο υπέροχο γραφικό Φισκάρδο ή νότια στο πολύβουο Αργοστόλι.

Οι αποστάσεις στο νησί είναι μεγάλες οπότε πρέπει να σκεφτείς πολύ καλά σε ποια περιοχή μείνεις... Μην νομίζεις ότι μένοντας κάπου στο μέσο του νησιού θα είσαι κοντά σε όλα. Αντιθέτως, λόγω μεγέθους και ορεινότητας (πολλές στροφές) μπορεί να βρεθείς μακρυά από όλα...
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Εγω θα πρότεινα να μείνεις είτε στην Σάμη είτε στην Αγία Ευφημία (που μου άρεσε πολύ σαν μέρος).
Η νυχτερινή ζωη στο Αργοστόλι για τα δικά μου δεδομένα ήταν χάλια, γιατί δεν έχεις την αίσθηση του νησιού αλλά μιας παραλιακής πόλης. Ζωή έχει πάρα πολύ, αλλά εμένα μου θύμισε Πάτρα. Το Φισκάρδο είναι σαφώς πιο γραφικό αλλά είσαι μακρύα από τπιο πολλές γνωστές παραλίες.
Από Αργοστόλι να περάσετε με το καραβάκι και μια βόλτα απέναντι στο Ληξούρι (επίσης μου άρεσε περισσότερο από το Αργοστόλι)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Η νυχτερινή ζωη στο Αργοστόλι για τα δικά μου δεδομένα ήταν χάλια, γιατί δεν έχεις την αίσθηση του νησιού αλλά μιας παραλιακής πόλης. Ζωή έχει πάρα πολύ, αλλά εμένα μου θύμισε Πάτρα.
μιλάς πάλι για 10 χρόνια πριν?:D
μήπως να κάνεις κι εδώ ένα update?
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
μιλάς πάλι για 10 χρόνια πριν?:D
μήπως να κάνεις κι εδώ ένα update?
Χαχαχαχαχα, όχι εδω είχα πάει πρόπερσι και μάλιστα με φίλους με καταγωγη από εκεί οπότε το γυρίσαμε όσο περισσότερο γινόταν
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Το Αργοστόλι διαθέτει τον Πλατανο ! Στο κέντρο της πλατείας , ένα μπαρ με μουσική για όλα τα γούστα και με μπάρμαν που ΞΈΡΕΙ να φτιάχνει το σωστό μοχιτο!
Φυσικα για μένα το μέρος που μου αρέσει πιο πολυ για ποτο βρίσκεται ανάμεσα στη Σαμη και στην Αγία Ευφημια! Το πρώην del mare το οποίο ανακαινιστηκε φέτος και ονομάστηκε mareggiata!
Ξαπλώστρα, μουσικουλα, ποτάκια , θάλασσα και αν είστε τυχεροί και ένα υπέροχο φεγγάρι
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Χαχαχαχαχα, όχι εδω είχα πάει πρόπερσι και μάλιστα με φίλους με καταγωγη από εκεί οπότε το γυρίσαμε όσο περισσότερο γινόταν
ε τότε ή θα αναλύσεις τα "δικά σου δεδομένα" ή θα πεις στους φίλους σου να κάνουν update...στην πλατεία γίνεται ο χαμός και 2 μεγάλα clubs, το ένα πάνω στη θάλασσα, και μια ολοκληρη συνοικία με μπαρ κλπ για αγγλοσαξονες..αυτά είναι τα "χάλια"?:D
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Το Αργοστόλι διαθέτει τον Πλατανο ! Στο κέντρο της πλατείας , ένα μπαρ με μουσική για όλα τα γούστα και με μπάρμαν που ΞΈΡΕΙ να φτιάχνει το σωστό μοχιτο!
Φυσικα για μένα το μέρος που μου αρέσει πιο πολυ για ποτο βρίσκεται ανάμεσα στη Σαμη και στην Αγία Ευφημια! Το πρώην del mare το οποίο ανακαινιστηκε φέτος και ονομάστηκε mareggiata!
Ξαπλώστρα, μουσικουλα, ποτάκια , θάλασσα και αν είστε τυχεροί και ένα υπέροχο φεγγάρι
ε αφού μίλησε και το πλεόν αξιόπιστο μέλος για νύχτα...σιωπούμε...και ευχαριστούμε φυσικά για την ενημέρωση...;)
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Το Αργοστόλι διαθέτει τον Πλατανο ! Στο κέντρο της πλατείας , ένα μπαρ με μουσική για όλα τα γούστα και με μπάρμαν που ΞΈΡΕΙ να φτιάχνει το σωστό μοχιτο!
12 φύλλα μέντας, 2 κουταλάκια καφέ ζάχαρη, μισό λάιμ, 4cl άσπρο ρούμι, πάγος και ανθρακούχο νερό ;)
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
ε τότε ή θα αναλύσεις τα "δικά σου δεδομένα" ή θα πεις στους φίλους σου να κάνουν update...στην πλατεία γίνεται ο χαμός και 2 μεγάλα clubs, το ένα πάνω στη θάλασσα, και μια ολοκληρη συνοικία με μπαρ κλπ για αγγλοσαξονες..αυτά είναι τα "χάλια"?:D
Καταρχάς νομίζω ότι έγραψα ότι γίνεται χαμός. Σωστα?και ότι δεν μου άρεσε γιατί μου θυμίζει παραλιακή πόλη και όχι νησι(με δικαιώνεις γιαι αναφέρεσαι στην πλατεία)
Οι καταβόθρες ήταν όντως ωραίο μαγαζί-αν εννοείς αυτό ως παραλιακό. Τα μπαρ με τους Αγγλοσάξονες τα θεωρώ όντως χάλια.
Απλά εμένα δεν μου αρέσει αυτού του τύπου η διασκέδαση. Θέλω μπαράκια σε κυκλαδίτικη Χώρα. Να παίρνω αέρα και όχι να κάθομαι να λιώνω στα μαγαζιά ενός πεζόδρομου καλοκαιριάτικα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Θέλω μπαράκια σε κυκλαδίτικη Χώρα. Να παίρνω αέρα και όχι να κάθομαι να λιώνω στα μαγαζιά ενός πεζόδρομου καλοκαιριάτικα.
σαφης..στα μαγαζιά μιας κυκλαδίτικης χώρας το 15αυγουστο υποθέτω ότι παίρνεις τον αέρα σου και δεν λιώνεις? έχουν τόση άπλα...
άσε είναι κόλαση στα κυκλαδιτικα της 1ης γραμμής, αλλά κατάλαβα τι εννοεις. άλλο ιόνιο, άλλο αιγαίο. έκαστος με τα γουστα του. όποιος αναζητά εσανς κυκλαδιτικης χωρας στο ιόνιο θα απογοητευτει οικτρα..
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.516
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom