Λευκάδα Πληροφορίες για Λευκάδα

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
και με το παραπανω...:D
αλλα ηδη κλεισαμε ξενοδοχειο στη Νικιάνα...και εκ των υστερων φυσικα εκατσα και σκεφτηκα αν εκανα βλακεια που εκλεισα εκει...
σε αυτο εκλεισα
Booking.com: Hotel Tesoro, Nikiana , Greece - 15 Guest reviews. Book your hotel now!

το ξερεις???
ειναι μακρυα απο το χωριο?
γιατι απο το μπουκινγκ το προσανατολιζουν διαφορετικα απο την ιστοσελιδα του ξενοδοχειου...:shock:
δεν ξέρω που το δείχνει το booking,αλλά βγαίνονατς από τη πόλη της Λευκάδας,παίρνεις τον παραλιακό δρόμο για Νικιάνα,Νυδρί...το ξενοδοχείο σου βρίσκεται στο δεξί σου χέρι πάνω σ' αυτόν τον δρόμο...ελάχιστα έξω από το "κέντρο" της Νικιάνας..προχωρώντας για Νυδρί.θα το βρεις εύκολα...αφού περάσεις το ξενοδοχείο "αλέξανδρος".
καλά να περάσετε...:p
 

ziu zitsu

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Λευκαδα
Ταξίδι-Όνειρο
Κορσικη και Ιαπωνια....
δεν ξέρω που το δείχνει το booking,αλλά βγαίνονατς από τη πόλη της Λευκάδας,παίρνεις τον παραλιακό δρόμο για Νικιάνα,Νυδρί...το ξενοδοχείο σου βρίσκεται στο δεξί σου χέρι πάνω σ' αυτόν τον δρόμο...ελάχιστα έξω από το "κέντρο" της Νικιάνας..προχωρώντας για Νυδρί.θα το βρεις εύκολα...αφού περάσεις το ξενοδοχείο "αλέξανδρος".
καλά να περάσετε...:p
Σ' ευχαριστω πολυ για οοοολες τις πληροφοριες και για την ευχη:)
Αν και αργει ακομα ο Αυγουστος εγω ανυπομονω απο τωρα...:D
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Αν και αργει ακομα ο Αυγουστος εγω ανυπομονω απο τωρα...:D

σε καταλαβαίνω..;) η Λευκάδα είναι πολύ όμορφο νησί...που έχει κάτι για όλους ...και τώρα που το σκέφτηκα,αν σας αρέσει η ιππασία μπορείτε στην Απόλπαινα(ελάχιστα έξω από τη πόλη και στο δρόμο για Λαζαράτα)να κάνετε μια βόλτα με άλογα στη περιοχή...
αν σας αρέσει κάτι πιο εξτριμ...παρά πέντε στη γύρα...
και μόνο να τα βλέπεις στον ουρανό,φτάνει...
στη γύρα καφέ-φαγητό στον Μύλο..(παλιός αλευρόμυλος έχει μετατραπεί σε καφέ με φόντο το γαλάζιο του Ιονίου..(και για μπάνιο,ωραία παραλία)..
ας με σταματήσει κάποιος!!:shock::haha:
 

ziu zitsu

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Λευκαδα
Ταξίδι-Όνειρο
Κορσικη και Ιαπωνια....
σε καταλαβαίνω..;) η Λευκάδα είναι πολύ όμορφο νησί...που έχει κάτι για όλους ...και τώρα που το σκέφτηκα,αν σας αρέσει η ιππασία μπορείτε στην Απόλπαινα(ελάχιστα έξω από τη πόλη και στο δρόμο για Λαζαράτα)να κάνετε μια βόλτα με άλογα στη περιοχή...
αν σας αρέσει κάτι πιο εξτριμ...παρά πέντε στη γύρα...
και μόνο να τα βλέπεις στον ουρανό,φτάνει...
στη γύρα καφέ-φαγητό στον Μύλο..(παλιός αλευρόμυλος έχει μετατραπεί σε καφέ με φόντο το γαλάζιο του Ιονίου..(και για μπάνιο,ωραία παραλία)..
ας με σταματήσει κάποιος!!:shock::haha:
οχι οχι...μην σταματας!!!
συνεχισεεεε:D
 

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
Samion;186101από ποιότητα πάντως μόνο Τασία said:
Ποιότητα?:roll:
Συγγνώμη αλλά κατ΄ εμέ επιεικώς απαράδεκτο όλο το πακέτο της Τασίας.

Αντ΄ αυτού προτείνω το ''Πέρασμα'' στην Αγία Ευφημία (Τηλ. 26740 - 61990),αξίζουν με το παραπάνω τα 30 χλμ. που θα κάνετε (ότι ''καψετε'' σε βενζίνη θα το κερδίσετε από την διαφορά στις τιμές και σε πραγματική ποιότητα.
 
Last edited by a moderator:

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ποιότητα?:roll:
Συγγνώμη αλλά κατ΄ εμέ επιεικώς απαράδεκτο όλο το πακέτο της Τασίας.

Αντ΄ αυτού προτείνω το ''Πέρασμα'' στην Αγία Ευφημία (Τηλ. 26740 - 61990),αξίζουν με το παραπάνω τα 30 χλμ. που θα κάνετε (ότι ''καψετε'' σε βενζίνη θα το κερδίσετε από την διαφορά στις τιμές και σε πραγματική ποιότητα.
καταρχήν είμαστε σε θέμα της Λευκάδας..δεν συζητάμε για Κεφαλονιά που είναι ανέφικτο να πας κάπου αλλού ειδικά με εκδρομικό καίκι από Λευκάδα.
και 2ο για την Τασία η ποιότητα των υλικών είναι άριστη. αυτό φαινεται από το ψωμί ακόμα (ζυμωτό στο χέρι σε ξυλόφουρνο), τα λαχανικά (βιολογικά), τα ψάρια και γενικά την καθαριότητα. δεν έχουν πολλοί την κουζίνα τους βιτρίνα όπως η Τασία. τα μπάνια υπεράνω συγκρίσεων. αν σε κάποιον δεν αρέσουν οι γεύσεις, οι τιμές είναι άλλη υπόθεση, κάτι προσωπικο.
 
Last edited by a moderator:

cookergr20

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Βαρκακι

O ταξιδιωτης mpiftex τα αναφερει ολα αναλυτικα...απο οτι βλεπω δεν εχει ξεχασει κατι...για εμενα να κανεις βολτα με βαρκακι...ειναι ολα τα λεφτα....νοικιαζεις δικο σου και μπορεις να βουτας οπου θες αλλα μεσα στα ορια της περιοχης που θα σου πουν...αξιζει τον κοπο!! ;)

καλημερα

Μπορεις να μου πεις αν χρειαζετε καποια αδεια για τις βαρκες?
ποσο περιπου κοστιζουν ?
και απο που μπορεις να νοικιασεις?;)
 

charmie

Member
Μηνύματα
16
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Σαντορίνη-Φολέγανδρος
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Οταν γραφτηκα περσυ στο forum σας δεν περιμενα οτι θα ειχα εξοικειωθει μετα απο ενα χρονο τοσο πολυ με τα φορα..!!:)

Τωρα λοιπον που θελω να παω Λευκαδα για διακοπες σκεφτηκα να σας ρωτησω που να παω και που να μεινω πριν ξεκινησω για να χω το κεφαλι μου ησυχο!!! :)

Θα παμε τελευταιο δεκαημερο του Ιουλιου, 3 κοπελες, ανευ ΙΧ, (το αναφερω για να μου πειτε που βολευει να μεινουμε καλυτερα με συγκοινωνιες κλπ.) και θα μεινουμε 5 βραδια..

Εχετε να προτεινετε τιποτα για διαμονη, που να παμε, σε ποιες παραλιες κλπ???

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων απαντες!! ;)
 

kalel4700

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
παιδια θελω να μου πειτε την γνωμη για το αν θα βρω ευκολα ξενοδοχειο η δωματιο να μεινω στον αγιο νικητα χωρισ να κλεισω στις αρχες αυγουστου η αν θα πρεπει να κανω κρατηση. ευχαριστω πολυ, καλο καλοκαιρι :cool:
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
λογικά, αρχές Αυγούστου δεν θα βρεις δωμάτιο όχι μόνο στον Αγ. Νικήτα, αλλά και πουθενά αλλού στη Λευκάδα.τουλάχιστον αυτός είναι ο κανόνας για το νησί και αυτό γίνεται τα τελευταία χρόνια.ίσως καλύτερα να το έψαχνες πριν πας.καλή τύχη και καλά να περάσεις!:p
αν παρόλα αυτά πας χωρίς να έχεις κλείσει κάτι και δεν βρεις στα παραθαλάσσια,ίσως βρεις κάτι προς Σπανοχώρι,Λαζαράτα,Ασπρογερακάτα που είναι στα ορεινά αλλά σχετικά κοντά στη πόλη και με καλές προσβάσεις στις παραλίες.;)
 

kalel4700

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
τοτε να κλεισω οποσδηποτε γιτι δεν θελω να μεινω οπου ναναι. Αν υπαρχει κανεις που ξερει κανενα καλο ξενοδοχειο στον αγιο νικητα που να εχει παρκιγκ η τουλαχιστον να μπορω να παρκαρω οποσδηποτε μποαστα απο το ξενοδοχειο(δωματιο) νστο δρομο ασ μου προτεινςι κατι.

επειδη εχω ακριβο αυτοκινητο και εχω ακουσει οτι μερικοι δρομοι για παραλιες ειναι χωματοδρομοι και στενει καλυτερα να νοικιασω γουρουνα για να παω εγκρεμνους και σε καμια δυο παραλιες ακομα....κατα ποσο ισχυει αυτο κ για ποιες παραλιες ξερετε?

επισης ξερει κανεις απο ποιο μερος φευγουν καραβακια και κανουν βολτες γυρω απο το νησι και πανε προς παραλιες?
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
ναι,καλύτερα ψάξε τώρα.για ρίξε μια ματιά εδώ:Ξενοδοχεία ΛΕΥΚΑΔΑ: επιλέξτε ξενοδοχεία για διακοπές στην περιοχή ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΗΤΑΣ ΛΕΥΚΑΔΑ. LEFKADA hotels
όμως, ο αγ.νικήτας είναι παραδοσιακός οικισμός και τα αυτοκίνητα δεν επιτρέπονται μέσα στον οικισμό.αν θέλεις λοιπόν να έχεις κοντά το αυτοκίνητο,ψάξε να βρεις δωμάτιο στην αρχή του οικισμού(προς τον δρόμο δηλ. που τον συνδέει με τη πόλη).αν το δωμάτιό σου είναι στη θάλασσα το αμάξι σου θα βρίσκεται 5΄ μακριά σου.
οι δρόμοι στο νησί , γενικά,δεν είναι χωματόδρομοι.είναι όμως με στροφές και γκρεμούς...και αρκετά στενοί σε κάποια χωριά...και οι λευκαδίτες δεν είναι και οι καλύτεροι οδηγοί...:D(σόρυ φίλοι λευκαδίτες!!)
ίσως να ήταν καλή ιδέα , να μείνεις σε κάποιο μεγάλο ξενοδοχείο που θα έχει πάρκινγκ και να πηγαίνεις στον αγ. νικήτα και τα άλλα μέρη για μπάνιο και βόλτα..αλλιώς το αμάξι θα είναι σχεδόν πάντα κάπου μόνο του και μακριά σου!
καλή τύχη πάλι!:p
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.839
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom