Σλοβενία Πληροφορίες για Λιουμπλιάνα

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Αξιζει ενα τριημερο (1 νυχτα Μπλεντ και 2 Λιουμπλιανα);
Συμφωνώ κι εγώ με τους υπόλοιπους για διανυκτέρευση στη λίμνη Μπλεντ, το μέρος αξίζει αν έχεις το χρόνο να ηρεμήσεις και να το απολαύσεις όπως πρέπει χωρίς περιορισμό.
Κατά τα άλλα ο καιρός είναι θέμα τύχης. Ενδείκνυται σίγουρα την άνοιξη και το καλοκαίρι, ωστόσο σίγουρα αξίζει όλες τις εποχές.
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.572
Συμφωνώ κι εγώ με τους υπόλοιπους για διανυκτέρευση στη λίμνη Μπλεντ, το μέρος αξίζει αν έχεις το χρόνο να ηρεμήσεις και να το απολαύσεις όπως πρέπει χωρίς περιορισμό.
Κατά τα άλλα ο καιρός είναι θέμα τύχης. Ενδείκνυται σίγουρα την άνοιξη και το καλοκαίρι, ωστόσο σίγουρα αξίζει όλες τις εποχές.
Τί νόημα έχει η διανυκτέρευση σε ενα μικρό επαρχιακό μέρος σε ένα ταξίδι μόλις τριών ημερών και με το να νυχτώνει από τις 4, άρα πρακτικά μόνο το να περπατήσεις στην κωμόπολη του Bled θα είναι δυνατό από το απόγευμα και μετά;
 

Sof Guru

Member
Μηνύματα
222
Likes
1.266
Επόμενο Ταξίδι
Πάργα-Πηγές Αχέροντα
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αργεντινή
Κροατία - Σλοβενία - Κάτι λιγότερο από 72 ώρες μοιρασμένες σε Ζάγκρεμπ-Μπλεντ-Λιουμπλιάνα
Εδώ είχα γράψει ιστορία για το ταξίδι σε Μπλεντ και Λιουμπλιάνα. Βέβαια εμείς είχαμε πάει και λιγάκι Ζάγκρεμπ αλλά μπορείς να ασχοληθείς μόνο για τις πόλεις που σε ενδιαφέρουν. Εξαιρετική επιλογή ,
φοβερά τοπία , φοβερή χώρα σίγουρα θα ξαναπάω. Καλά να περάσεις!
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
414
Likes
236
Επόμενο Ταξίδι
???
Έλεγα να έχω βάση Λιουμπλιάνα, να μείνω 4 μέρες και να πάω 1 ολοήμερη Τεργέστη και 1 ολοήμερη στη λίμνη Μπλεντ. Ήθελα πιο χαλαρές διακοπές, χωρίς αλλαγές ξενοδοχειων.
Εκλεισα με μίλια από Αθήνα με aegean τώρα με την προσφορά του -20%. Μόλις 5.600 μίλια ανα πτήση.
Αλλά οι τιμές που βλέπω είναι τραγικές...
Γενικά η πόλη σε σχέση με Ελλάδα, από άποψη τιμών, είναι στα ίδια;
Διάβασα για ακριβό φαγητό.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Έλεγα να έχω βάση Λιουμπλιάνα, να μείνω 4 μέρες και να πάω 1 ολοήμερη Τεργέστη και 1 ολοήμερη στη λίμνη Μπλεντ. Ήθελα πιο χαλαρές διακοπές, χωρίς αλλαγές ξενοδοχειων.
Εκλεισα με μίλια από Αθήνα με aegean τώρα με την προσφορά του -20%. Μόλις 5.600 μίλια ανα πτήση.
Αλλά οι τιμές που βλέπω είναι τραγικές...
Γενικά η πόλη σε σχέση με Ελλάδα, από άποψη τιμών, είναι στα ίδια;
Διάβασα για ακριβό φαγητό.
Ειναι λιγο πιο ακριβη. Ας πουμε οτι μιμειται οσο μπορει τη Βιεννη.
Τα εισιτηρια με μιλια ακυρωνονται, αν σε εχει συγχυσει υπερβολικα το θεμα.
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
414
Likes
236
Επόμενο Ταξίδι
???
Ειναι λιγο πιο ακριβη. Ας πουμε οτι μιμειται οσο μπορει τη Βιεννη.
Τα εισιτηρια με μιλια ακυρωνονται, αν σε εχει συγχυσει υπερβολικα το θεμα.
Αν δεν βρω κάτι, έχω τον άσσο στο μανίκι! Ibis styles accoraki, απλά θα θυσιάσω κάποια μίλια...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Αν δεν βρω κάτι, έχω τον άσσο στο μανίκι! Ibis styles accoraki, απλά θα θυσιάσω κάποια μίλια...
Το εκανα μια φορα, 8000 μιλια για 40 ευρω.
Μονο που το 2024 τα 8.000 μιλια σου κοβουν μεχρι και 150 ευρω απο ενα αεροπορικο καλοκαιρι.
Οπως νομιζετε βεβαια, αλλα τον ασσο τον καιτε για ψιχουλα.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Γενικά η πόλη σε σχέση με Ελλάδα, από άποψη τιμών, είναι στα ίδια;
Διάβασα για ακριβό φαγητό.
Δε θα το έλεγα αυτό βάσει προσωπικής εμπειρίας τον περασμένο Μαΐο, πέτυχα καλές τιμές. Ωστόσο η διαμονή ήταν ιδιαιτέρως ακριβή και μάλιστα αδικαιολόγητα για όσα πρόσφεραν τα καταλύματα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.517
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom