Ισπανία Πληροφορίες για Μαγιόρκα

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
..και πάνω που ανυπομονείς να φύγεις για διακοπές...σκάνε και οι τρομοκρατικές επιθέσεις... εχτές έκλεισαν το λιμάνι και το αεροδρόμιο μπας και τους πιάσουν...αυτά να μην είχαμε...πως το βλέπες erminathess?

Δεν υπαρχει κανενας λογος ανησυχιας!! Απλα τα πραγματα ειναι:σημερα εχει επετειο ιδρυσης η ΕΤΑ 50 χρονια και ηθελε να ακουστει και δυστυχως ακουστηκε με 2 θυματα χτες και τρομερες υλικες ζημιες τη Τεταρτη στο Burgos. Για μερικες ωρες το αεροδρομιο ηταν κλειστο αλλα μονο για αναχωρησεις οχι ομως για τις αφιξεις! Αφιξεις κανονικα!!
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Με καλυψε απολυτα η getxo.
Με αισιοδοξια και θετικη ενεργεια θα ξορκισουμε
τις δυναμεις του σκοτους και τους ιους της γριππης!
Παμε Βαλεαριδες και τπτ δεν μας σταματα!
 

Brand39

Member
Μηνύματα
20
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κουρακάο
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Σε κατάσταση αυπνίας και 11 μέρες πρίν το ταξίδι είπα να χαζέψω λίγο στο ιντερνετ και έπεσα σε αυτό:
-------
Η ελαστική ισπανική νομοθεσία στην πώληση της γης, αλλά και τα υπέρογκα ποσά που προσφέρουν οι Γερμανοί στους ντόπιους, έχουν μετατρέψει την Πάλμα (και όλο το υπόλοιπο νησί) κυριολεκτικά σε γερμανική αποικία. Αυτό το γεγονός έχει δημιουργήσει πολλές τριβές τα τελευταία χρόνια ανάμεσα στην ισπανική και τη γερμανική κυβέρνηση, μια και η τελευταία έχει επανειλημμένα προσπαθήσει να επέμβει σε θέματα αυτοδιοίκησης και οργάνωσης του νησιού.

Όσοι βρεθείτε εκεί θα δυσκολευτείτε αρκετά στις κινήσεις σας αν δεν γνωρίζετε γερμανικά. Όσο απίστευτο κι αν φαίνεται (και όσο και αν εξοργίζει αυτό τους ντόπιους), η επίσημη γλώσσα της Μαγιόρκα είναι η γερμανική.

Κατά τα άλλα, το νησί είναι μάλλον υπερεκτιμημένο. Αρκετές μέτριες παραλίες που σχεδόν πάντα βουλιάζουν από τον κόσμο, πανάκριβο σέρβις και πολλή ζέστη είναι τα χαρακτηριστικά του νησιού.
-------------------
Κανένα σχόλιο από εκείνους που έχουν πάει?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.725
Likes
50.764
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ε, δε νομίζω να σου είπαμε και κάτι διαφορετικό. Αν θυμάσαι, ανέφερα ότι ακόμη και οι ντόπιοι διαμαρτύρονται για την αλλοίωση του χαρακτήρα του νησιού κι είναι κάτι που συμβαίνει εδώ και 25 χρόνια, δεν είναι τελευταία μόδα. Το ότι θα δυσκολευτείς αν δε γνωρίζεις γερμανικά είναι υπερβολικό, αλλά είνια αλήθεια ότι σε σταματούν πολλές φορές και σου μιλάνε απευθείας στα γερμανικά, θεωρώντας το δεδομένο πως τα μιλάς, πάντως όλα είναι γραμμένα και στα ισπανικά. Οι παραλίες όντως είναι μέτριες, τουλάχιστον συγκρινόμενες με τις καλές ελληνικές και το κόστος πολύ υψηλό για Ισπανία (αν και φέτος με την κρίση να έχει βαρέσει για τα καλά την Ισπανία, δεν ξέρω τι γίνεται).
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Με καλυψε απολυτα η getxo.

Παμε Βαλεαριδες και τπτ δεν μας σταματα!
ερμιννα οτι χρειαστεις για ιμπιζα(εννοω update!!) πες μου μιας που γυρισα εχθες:)
το πρακτορειο που μου εδωσες για ενοικιαση αυτοκινητου απεδειχθη λιρα 100:clap:
μαγιορκα παντως θα παω στο μελλον.

οι βαλεαριδες ειναι για διακοπες οχι για τουρισμο.

θα γραψω σχετικα με βαρκελωνη και ιμπιζα μολις μπορεσω;)
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Καλωστον ! χαρηκα πολυ που ολα πηγαν καλα με το αυτοκινητο σου..
τελικα αποδεικνυεται για μια ακομη φορα σοφη η παροιμια "των φρονιμων τα παιδια πριν πεινασουν μαγειρευουν" γιατι εσυ μια χαρα οικονομικα την εβγαλες ενω εμεις με το ζορι κλεισαμε (σε αλλη εταιρεια, η "δικη σου" ηταν sold out) ενα smart cabrio 299 για 4 μερες!
εννοειται οτι καιγομαι για πληροφοριες κ κυριως αν ειναι απο εσενα :lol: φρεσκιες φρεσκιες!

Μio, πώς σου φανηκε η Ιμπιζα? χαμός? στην Cala d'hort πηγες? στο Cafe del mar?
οταν εχεις χρονο γραψε μας για παραλιες ποιες αξιζουν, επισης εαν εχεις κανενα καλο tip για εστιατορια, καφε, τοποθεσίες και ο,τι αλλο που δεν πρεπει να χασω

ΥΓ1:Συμφωνω οτι οι βαλεαριδες δεν ειναι για τουρισμό, η Ιμπιζα ειδικα ειναι μονο για διακοπες, η Μαγιορκα βεβαια ειναι μεγαλυτερο νησι και κατα την αποψη μου πέρα από μπανια εχει περισσοτερα πραγματα να δεις και να κανεις
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
h etaireia που μου εδωσες αλλαξε ονομα λεγεται centauro.
an kai toxa kleisei απο το γεναρη μολις βγηκα απο το Α/Δ και πηρα τηλ. ηρθαν και μας πηραν μεσα σε 5'.τα γραφεια της εταιρειας ηταν κανα χιλιομετρο αποσταση απ το Α/Δ.
Η εκπληξη..........αντι για το ford fiesta που ειχα κλεισει εναντι 30 ευρω ημερησιως....μου εδωσαν ενα 7θεσιο Ford Smax TDci το οποιο και ''ξεσκισα'' ευχαριστως:D

για φαγητο δεν εχω να σου πω πολλα,γιατι μεναμε σε ''all inclusive'' ξενοδοχειο.
παντως απο ματιες που εριξα ηταν ολα πολυ φτηνα...καμια σχεση με βαρκελωνη που ''χειρουργουσαν χωρις ναρκωση'':)

το μονο ακριβο στο νησι ηταν η εισοδο στα μεγαλα club...το σαββατο πληρωσα εισοδο στο amnesia 45 ευρω χωρις ποτο:rolleyes:.

απο παραλιες εμεις εχουμε πολυ καλυτερες,δε χωραει συζητηση.εγω το πρωι καθομουν στις εγκαταστασεις του ξενοδοχειου στο es canar ή στην santa eularia.καθε μερα στις 5 εφευγα για de bossa poy αγριευαν τα πραγματα:).
μακρια απο talamanga xali θαλασσα ολο φυκια και ελαχιστος κοσμος.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
h etaireia που μου εδωσες αλλαξε ονομα λεγεται centauro.

μακρια απο talamanga xali θαλασσα ολο φυκια και ελαχιστος κοσμος.
ρε mio δεν ερχοσουνα στα σφακιά καλύτερα!!!
τα all inclusive και τα all executive θα σε φάνε....εσένα...για να συνέλθομε λίγο ...:haha::haha: για να συνέλθομε!!!:D
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
ρε mio δεν ερχοσουνα στα σφακιά καλύτερα!!!
τα all inclusive και τα all executive θα σε φάνε....εσένα...για να συνέλθομε λίγο ...:haha::haha: για να συνέλθομε!!!:D
φιλεναδα 17 χρονια ετρωγα νταγκους,ξηροτηγανα και ''γκαυρους''...σα πολλα δεν ειναι:haha::haha:
και λιγο ΄΄all inclusive'' αποτοξινωση καλο δε κανει???
σου εχω ατακα που πεταξα σε τσεχα barwoman στην de bossa :bleh::bleh::bleh: αλλα ταθελε....
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
φιλεναδα 17 χρονια ετρωγα νταγκους,ξηροτηγανα και ''γκαυρους''...σα πολλα δεν ειναι:haha::haha:
και λιγο ΄΄all inclusive'' αποτοξινωση καλο δε κανει???
σου εχω ατακα που πεταξα σε τσεχα barwoman στην de bossa :bleh::bleh::bleh: αλλα ταθελε....
κανόνισε μην το πείς δημοσίως και δημιουργηθεί κακή εντύπωση ....
ευτυχώς που νοικιασες αυτοκίνητο,και δεν νοίκιασες lear ή μοτό....κακομοίρης ο κόσμος τι θα τράβαγε!!!!!:D:D
 

thodoras

Member
Μηνύματα
7
Likes
14
Καλως σας βρήκα παιδιά!
Μαγιόρκα είχα πάει πέρυσι.Μου άρεσε απιστευτα.
Απο τα μαγευτικά τοπία, τις γραφικές παραλίες , την διασκέδαση , το πράσινο.ολα ηταν απιστευτα.

εμεινα στο Magaluf σε διαμέρισμα διπλα στην θάλασσα. ηταν για εξι ατομα και μας ειχε κοστίσει 900 ευρώ τις εξι μέρες. ηταν φανταστικά.

ειδικα η βορεια πλευρα με τους γκρεμους ηταν ενα απο τα πιο τελεια μέρη που εχω περάσει.



aimg197.imagevenue.com_loc800_th_77137_IMG_0098_5Large8_122_800lo.JPG aimg120.imagevenue.com_loc869_th_77147_IMG_0149_1Large0_122_869lo.JPG aimg222.imagevenue.com_loc459_th_77156_IMG_0162_3Large1_122_459lo.JPG aimg198.imagevenue.com_loc942_th_77158_IMG_0178_0Large2_122_942lo.JPG
aimg269.imagevenue.com_loc224_th_77171_IMG_0309_9Large9_122_224lo.JPG aimg266.imagevenue.com_loc215_th_77174_IMG_0324_2Large1_122_215lo.JPG aimg20.imagevenue.com_loc184_th_77177_IMG_0335_3Large4_122_184lo.JPG
aimg155.imagevenue.com_loc440_th_77183_IMG_0342_6Large8_122_440lo.JPG
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Καλως σας βρήκα παιδιά!
Μαγιόρκα είχα πάει πέρυσι.Μου άρεσε απιστευτα.
Απο τα μαγευτικά τοπία, τις γραφικές παραλίες , την διασκέδαση , το πράσινο.ολα ηταν απιστευτα.

ειδικα η βορεια πλευρα με τους γκρεμους ηταν ενα απο τα πιο τελεια μέρη που εχω περάσει.

Πες τα Χρυσόστομε :clap::clap::clap: για να μπουν επιτελους τα πραγματα στη θεση τους !
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.265
Μηνύματα
885.724
Μέλη
38.946
Νεότερο μέλος
Delmary

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom