Μαρόκο Πληροφορίες για Μαρόκο

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Να συμπληρώσω κι ένα χρήσιμο σάιτ για ανεύρεση ριάντ:


Terremaroc.com : Riad Marrakesh | Villa Marrakesh | Riad Essaouira | Guest House Morocco

Πλήρης περιγραφή, φωτογραφίες, απευθείας επικοινωνία, χάρτης και πληροφορίες για το πλησιέστερο πάρκινγκ.

Τελευταίο τιπ: στην επικοινωνία μας με το ριάντ που μας ενδιαφέρει, κι αφού πάρουμε τιμή...κάνουμε ό,τι κάνουμε πάντα στις αγορές μας στο Μαρόκο: κοινώς, παζαρεύουμε! Η δεύτερη τιμή που δίνεται είναι πάντα χαμηλότερη...;)
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Το πλάνο, χωρίς να έχω καταληξει ακομα, το σκεφτομαι κάπως έτσι:

φτάνω φεζ.
2 μέρες φεζ
2 μέρες μαρακες
2 μερες με αυτοκίνητο στον άτλαντα (συγκεκριμένα να κάνω το γύρο Μαρακες- Ουαζαζαρτε-Αουλουζ - το πέρασμα Tizi n'Test - Μαρακες)
και 3 επόμενες μέρες: Μέκνες - Σεφσχαουεν - Ταγγερη (έστω και το τελευταίο απόγευμα για να είμαι κοντά στο αεροδρόμιο)
πετάω από Ταγγέρη.

πως σας φαίνετε? το τουρ με το αμάξι βγαίνει χρονικά? δεν θα έχω πρόβλημα με τους δρόμους και με τον καιρό στον άτλαντα? (υπενθυμιζω είμαι σχετικά νέος οδηγός)

ξέχασα να αναφέρω ότι θα βρίσκομαι 12-21/10

και κάτι άλλο που ξέχασα να ρωτήσω...με το κλασικό παλιο δίπλωμα αυτοκινήτου μπορω να νοικιάσω? επίσης, πρέπει να έχω πιστωτική εκεί για να νοικιάσω?
 

coccobill

Member
Μηνύματα
326
Likes
347
Ταξίδι-Όνειρο
Σανγκρι-Λα
Ο LP λεει πως το περασμα Tizi n'Test ειναι μια απο τις πιο θεαματικες διαδρομες και θεαματικα τρομακτικη! Στην κορυφη του περασματος μπορει να βρεις ομιχλη και εντονη συννεφια -λογω υψομετρου- με προβληματα ορατοτητας. Δεν πηγαμε λογω ημερων αλλα το κοστος για οδηγο δεν το θυμαμαι μεγαλο. Μπορουν και στο ριαντ που θα μεινετε να σας συστησουν καποιον.
 

kokolaki

Member
Μηνύματα
74
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Ηράκλειο
Εντελώς τυχαία θα συν-ταξιδεύω με τον συμ-πότη Vito.

Οι απορίες μου και εμένα αμέτρητες..
Είμαι σε δίλημμα. Να κλείσω τα ξενοδοχεία μας ή όχι???

Να νοικιάσουμε αυτοκίνητο ή να αρκεστούμε στη β΄θέση του καρβουνιάρη που θα μας βγει και πιο οικονομικά????

Όποιος μου απαντήσει θα του κρατάω δώρο από κανα χαλί ή ίσως μερικά κιλά χταπόδια..
 

NATASA 09

Member
Μηνύματα
129
Likes
70
Ταξίδι-Όνειρο
Λαος Καμποτζη Βιετναμ
Θα σου πρότεινα να κλείσεις ξενοδοχεία από εδώ γιατί αυτά που θα σου προτείνουν εκεί, είναι λίγο αμφιβόλου ποιότητας και ενδεχομένως να τα βρεις αρκετα πιο φθηνά στα διάφορα sites. Σου το λέω από προσωπική εμπειρία. Φθάνοντας δε στο αεροδρόμιο θα σου την πέφτουν από παντού για να σε πάνε σε ξενοδοχεία δήθεν φίλων, γνωστών και λοιπών συγγενών. Μην ενδώσεις.
Επίσης τα τρένα στο Μαρόκο αποτελούν μια ευχάριστη έκπληξη. Δεν είναι καθόλου καρβουνιάρης και θυμίζουν περισσότερο τους συρμούς intercity.
Σας ζηλεύω το Μαρόκο για μένα ήταν εμπειρία ζωής. Καλό Ταξίδι
 

kokolaki

Member
Μηνύματα
74
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Ηράκλειο
Κοιτάζω καταλύματα από το νετ και τα βρίσκω σε τιμές Μιλάνου..

Έχω αρχίσει και αγχώνομαι. Λέτε να ζητήσω άσυλο σαν οικονομικός μετανάστης??? Αλήθεια, θα με δεχτούν?

Όσο για αυτοκίνητο τσάμπα σκάω.. Έχω το ροζάκι δίπλωμα και δε δίνω 45 εουρα στην ΕΛΠΑ με την καμία.. Τα είχα ματα δώσει πριν 2 χρόνια όταν θα πήγαινα Αίγυπτο και δεν χρειάστηκε ποθές..

Επισεις φοβούμαι ότι δεν υπάρχει περίπτωση να βρω το δρόμο για το κατάλυμα μου μέσα στη μεντινα.. Ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποιος χάρτης για οποιοδήποτε σύστημα πλοήγησης??

Α Νατάσα τι προτιμάς? Χαλάκι ή 2 κιλά χταπόδι Τ3??
 

NATASA 09

Member
Μηνύματα
129
Likes
70
Ταξίδι-Όνειρο
Λαος Καμποτζη Βιετναμ
Καταρχάς που ψάχνεις για καταλύμματα; Εννοώ σε ποιά πόλη και πόσα θες να χαλάσεις για τη διαμονή σου;
Αλήθεια τι είναι το χταπόδι Τ3 σαν κωδικός μυστικού πράκτορα μου ακούγεται! Για πες μου σε παρακαλω.....:haha:
 

kokolaki

Member
Μηνύματα
74
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Ηράκλειο
Το budget τη σήμερον ημέρα όπως και να έχει είναι χαμηλό.. Όμως δεν πτοούμεθα.

Το δικό μου πρόγραμμα είναι για 4 άτομα και περιλαμβάνει 9 διανυκτερεύσεις.

2 μερόνυκτα Φεζ.
1 -//- Μεκνές
2 -//- Καζαμπλάνκα
1 -//- Εσσαουίρα
2 -//- Μαρακές
1 -//- Quarzazate

Η επιστροφή γίνεται από Μαρακές.

Βέβαια με την προϋπόθεση ότι καταφέρνουμε να νοικιάσουμε τουτού..

Για τη Φεζ κλείσαμε αυτό..

Όσο για το χταπόδι με κωδική ονομασία Τ3 δε χρειάζεται να διαρρεύσουν περισσότερα.. Είναι κάτι σαν τις γαρίδες Νο1, Νο2 ... κτλ.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη

Attachments

kokolaki

Member
Μηνύματα
74
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Ηράκλειο
Μπα. Για κάτι τέτοιο μιλάω..


a4.bp.blogspot.com__8LNFtlPLalE_SLzUjm3vFdI_AAAAAAAAD2A_XyuKIh7Bpxk_s400_Kos_Octopus.jpg
 
Last edited by a moderator:

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Μπορεί κάποιος να μου προτείνει φθηνό αεροπορικό για Μαρόκο? Ευχαριστώ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.521
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom