Μαρόκο Πληροφορίες για Μαρόκο

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Έχοντας κάνει ένα βασικό πλάνο (μικρές αλλαγές σίγουρα θα γίνουν) έχω να ρωτήσω κάποια τελευταία πράγματα.Στο φαράγγι Dades υπάρχει πρόσβαση με συμβατικό αυτοκίνητο ή μόνο με 4Χ4? Επίσης πόσες ώρες θα χρειαστούν σε περίπτωση που επισκεφτούμε το Volubilis? Σκεφτόμαστε να πάμε φέυγοντας απο Μεκνές προς Ραμπάτ ή Καζαμπλάνκα αλλά ίσως να μην έχουμε πολύ χρόνο οπότε αν κάποιος που έχει πάει πιστεύει οτι για να το δεις ουσιαστικά κι όχι εντελώς επιφανειακά χρειάζεται παραπάνω χρόνος ας με ενημερώσει. Και κάτι εντελώς άσχετο στις εταιρείες ενοικιάσεως αυτοκινήτων πως μπορώ να δω τι ποσό μου δεσμέυουν ως εγγύηση και οτι μετά την επιστροφή του αυτό αποδεσμεύεται? (Έντελώς άσχετη με πιστωτική κάρτες....)
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
με τι πετάς στο μαρόκο,αγαπητή φίλη?
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Με Aegean από Αθήνα-Μαδρίτη,μετά Μαδρίτη-Μαρακές με Ryanair καθώς και Ταγγέρη-Μαδρίτη και τέλος επιστροφή από Μαδρίτη πάλι με Aegean.Λόγω της περιόδου τα εισητήρια με Iberia ήταν εκτός του ορίου που ήθελα να διαθέσω.
 

skiace

Member
Μηνύματα
82
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο-Σάλτζμπουργκ-Βιένν
καλησπερα,
τελικα γνωριζουμε καποια γραφεια που να εξειδικευονται σε ταξιδια στο Μαροκο ;
 

Voyager1

Member
Μηνύματα
286
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος της Γης
ταξίδια αεροπορικα εισιτηρια διακοπες ΑΙΓΥΠΤΟΣ ΜΑΡΟΚΟ ΤΥΝΗΣIΑ ΝΤΟΥΜΠΑΙ ΤΑΞΙΔΙΑ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΑ ΠΑΚΕΤΑ ΔΙΑΚΟΠΩΝ ΚΡΟΥΑΖΙΕΡΕΣ ΝΕΙΛΟΥ ΣΑΡΜ ΕΛ ΣΕΙΧ ΧΟΥΡΓΚΑΝΤΑ ΜΟΣΧΑ ΑΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ Επισης ειδικευεται σε ταξιδια στην Αραβια. Περυσι επισκεφτηκα το Μαροκο με το συγκεκριμενο γραφειο κ προπερσι την Αιγυπτο. Στην Αιγυπτο τους βαζω αριστα! Στο Μαροκο εχω να επισημανω καποια ψεγαδια...
 

VVDE

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΣΚΩΤΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Τον γυρο του κοσμου
Γεια σας

Σκεφτομαι να κανω ενα ταξιδι τον Απριλιο στο Μαροκο.Διαβασα καποια ποστακια για τη Fes ...οι γνωμες μοιρασμενες...οκ, αλλα τι γινετε ομως με το Nador?Ξερει καποιος
να μου πει?Ειναι επικινδυνο ενα ταξιδι στο Μαροκο?Γενικα στη χωρα αναφερομε.Τι πρεπει να προσεξω?
Ευχαριστω εκ των προτερων για καθε απαντηση
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Καταρχήν καλώς ήρθες, ιστορίες για το Μαρόκο υπάρχουν νομίζω αρκετές, εγώ ήμουν εκεί τον περασμένο Αύγουστο, καταρχήν να σου πω οτι είναι μια ασφαλής σε γενικές γραμμές χώρα και με κοινή λογική δε θα έχεις κανένα πρόβλημα. Γενικά το χειρότερο που μπορεί να σου συμβεί να σου κλεψουν καμιά μηχανή ή πορτοφόλι αν τα έχεις παρατημένα και σε κοινή θέα όπως άλλωστε μπορεί να σου συνέβαινε σε οποιαδήποτε χώρα του κόσμου. Η Fes αξίζει να την επισκεφτείς σίγουρα, το Nador δεν ξέρω γιατί το επέλεξες (εκτός και έχεις κάποια δουλειά εκεί). Πες μας λίγο πόσο καιρό θα είσαι στη χώρα, σε ποια πολή θα πετάξεις και τι σε ενδιαφέρει να δεις και μετά θα σε βοηθήσουμε περισσότερο
 

μαρια Κ

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
μαροκο
Ταξίδι-Όνειρο
ο γυρος του κοσμου
καλησπερα!!!κανονιζω ενα ταξιδι τον φεβρουαριο στο μαροκο..το αρχικο πλανο ειναι μαρακες,αν μπορεσω να διασχισω την σαχαρα με καμηλες κ διανυκτερευση στην ερημο με προορισμο μεκνες και στο τελος φεζ!!!συνολο θα εχω 7/8 διανυκτερευσεις...θα ηθελα την γνωμη σας και φυσικα αν γνωριζετε να μου πειτε αν οντως γινετε οπως το εχω σκεφτει...
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Εγώ θα σου πρότεινα να μείνεις 2 μέρες στο Μαρακές, την 3η να νοικιάσεις ένα αυτοκίνητο και να κατευθυνθείς νότια (το να ανεβοκατεβαίνεις τον Άτλαντα είναι εμπειρία από μόνο του με τις εικόνες που βλέπεις περνώντας τα χωριουδάκια των Βερβέρων και χαζεύοντας τις κάσμπες).Μπορείς να περάσεις από Ουαρζαζάτ, Κελαά Μ Γκούνα και να κατευθυνθείς προς Μερτζούγκα ώστε να πας στην έρημο.Καλό θα ήταν να αφιερώσεις 2-3 μέρες στα μέρη αυτά.Από εκεί φεύγεις για Μεκνές μένεις αν θες μια μέρα και τις επόμενες 2 στη Φεζ.
 

thalia 35

Member
Μηνύματα
162
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Nedeja είχα διαβάσει την ιστορία σου και μου άρεσε πολύ.Σκέφτομαι κι εγώ να τολμήσω κάτι τέτοιο κατά τον Απρίλιο ή Ιούνιο. ΄Ηθελα να σε ρωτήσω σχετικά με την οδήγηση στον ΄Ατλαντα, έχει χιόνια όλο το χρόνο; Είδα κάποια βιντεάκια στο youtube και απογοητεύτηκα λιγάκι.
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Nedeja είχα διαβάσει την ιστορία σου και μου άρεσε πολύ.Σκέφτομαι κι εγώ να τολμήσω κάτι τέτοιο κατά τον Απρίλιο ή Ιούνιο. ΄Ηθελα να σε ρωτήσω σχετικά με την οδήγηση στον ΄Ατλαντα, έχει χιόνια όλο το χρόνο; Είδα κάποια βιντεάκια στο youtube και απογοητεύτηκα λιγάκι.
Για να είμαι ειλικρινής εγώ πήγα Αύγουστο και όπως ήταν άναμενόμενο, πρόβλημα με χιόνια δεν αντιμετώπισα...Πάντως Ιούνιο δεν θα έχεις πρόβλημα, ούτε και Απρίλιο νομίζω. Τώρα η κατάσταση των δρόμων είναι όπως περίπου και στο ελληνικό επαρχιακό δίκτυο οπότε δεν δημιουργεί κάποιες δυσκολίες. Έναν καλό χάρτη χρειάζεσαι και υπομονή σε κάποια σημεία που είναι στενός ο δρόμος και μπορεί να κολλήσεις πίσω από αυτοκίνητα που κουβαλάνε ζώα και δε θα μπορείς να προσπεράσεις με τίποτα....:xmas_cheesygrin:.
Πάντως ήταν ασφαλές και εμάς κυριολεκτικά μας έλυσε τα χέρια...Είδαμε εικόνες και μέρη που με τις συγκοινωνίες δεν θα είχαμε εύκολη πρόσβαση...
Εμείς το νοικιάσαμε γύρω στα 30 ευρω τη μέρα και η βενζίνη εκανε 0.95 ευρώ και το πετρέλαιο 0.70. Πάντως να το κάνεις είναι μια πολύ ωραία εμπειρία να ανακαλύπτεις το Νότιο Μαρόκο...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.533
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom