Μαρόκο Πληροφορίες για Μαρόκο

Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Θα τσεκάρω κι εγώ την ιστορία σου Nedelja! Θέλω να κάνω αυτό το ταξίδι (Μαρόκο γενικώς) την άνοιξη με τη μητέρα μου, αλλά νιώθει ανασφάλεια να πάμε ολομόναχες χωρίς αντρική συντροφιά..Είχατε τύχει γυναίκες ταξιδιώτισσες μόνες;
 

thalia 35

Member
Μηνύματα
162
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Θα τσεκάρω κι εγώ την ιστορία σου Nedelja! Θέλω να κάνω αυτό το ταξίδι (Μαρόκο γενικώς) την άνοιξη με τη μητέρα μου, αλλά νιώθει ανασφάλεια να πάμε ολομόναχες χωρίς αντρική συντροφιά..Είχατε τύχει γυναίκες ταξιδιώτισσες μόνες;
΄Αντα βγάλε πρόγραμμα και φύγαμε. Θα πάρω σύζυγο και παιδιά μαζί.
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Θα τσεκάρω κι εγώ την ιστορία σου Nedelja! Θέλω να κάνω αυτό το ταξίδι (Μαρόκο γενικώς) την άνοιξη με τη μητέρα μου, αλλά νιώθει ανασφάλεια να πάμε ολομόναχες χωρίς αντρική συντροφιά..Είχατε τύχει γυναίκες ταξιδιώτισσες μόνες;
Δεν πιστεύω οτι υπάρχει λόγος ανησυχίας, για αραβική χώρα καταρχήν είναι πιο ανεκτική σε θέματα π.χ ντυσίματος και συμπεριφοράς όσον αφορά τις γυναίκες τουρίστριες.Τώρα βέβαια θέλει κι έναν στοιχειώδη σεβασμό απέναντι στους ανθρώπους εκεί, για παράδειγμα σε κάτι απομακρυσμένα χωριά στον Άτλαντα δεν κυκλοφορούσα ούτε με ραντάκι ούτε με σορτς παρόλο που είχε 40 βαθμούς...Πετύχαμε και γυναίκες μόνες τους εντελώς και γυναικοπαρέες και κάτι πιτσιρίκες που γνώρισα ταξίδευαν οι δυο τους και ήταν 20 χρονών, μάλιστα στην Εσσαουίρα συναντήσαμε και μια Γαλλίδα 60 χρονών που ταξίδευε εντελώς μόνη...
Δεν χρειάζεται περισσότερη προσοχή από πολλά άλλα μέρη...Τώρα Μαρακές,Φεζ να προσέχετε λίγο περισσότερο τα προσωπικά σας αντικείμενα όπως σε όλα τα τουριστικά μέρη στον κόσμο άλλωστε...α και καλό επίσης θα ήταν να γνωρίζετε στοιχειώδη γαλλικά.

@thalia35 μπράβο σου που σκέφτεσαι να πάρεις τα παιδιά σου μαζί...εγώ είδα ζευγάρια με μάρσιπους...θα τους προσφέρεις απίστευτη εμπειρία...
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Δεν πιστεύω οτι υπάρχει λόγος ανησυχίας, για αραβική χώρα καταρχήν είναι πιο ανεκτική σε θέματα π.χ ντυσίματος και συμπεριφοράς όσον αφορά τις γυναίκες τουρίστριες.Τώρα βέβαια θέλει κι έναν στοιχειώδη σεβασμό απέναντι στους ανθρώπους εκεί, για παράδειγμα σε κάτι απομακρυσμένα χωριά στον Άτλαντα δεν κυκλοφορούσα ούτε με ραντάκι ούτε με σορτς παρόλο που είχε 40 βαθμούς...Πετύχαμε και γυναίκες μόνες τους εντελώς και γυναικοπαρέες και κάτι πιτσιρίκες που γνώρισα ταξίδευαν οι δυο τους και ήταν 20 χρονών, μάλιστα στην Εσσαουίρα συναντήσαμε και μια Γαλλίδα 60 χρονών που ταξίδευε εντελώς μόνη...
Δεν χρειάζεται περισσότερη προσοχή από πολλά άλλα μέρη...Τώρα Μαρακές,Φεζ να προσέχετε λίγο περισσότερο τα προσωπικά σας αντικείμενα όπως σε όλα τα τουριστικά μέρη στον κόσμο άλλωστε...α και καλό επίσης θα ήταν να γνωρίζετε στοιχειώδη γαλλικά.
Οκ γαλλικά γνωρίζω δε θα είναι πρόβλημα. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Αν και έχει πάει ανοργάνωτα Ινδία και Νεπάλ, δε νομίζω να μπορέσω να την πείσω για Μαρόκο! (ανάθεμα σε γνωστούς και φίλους της που την έχουν κατατρομάξει για εκεί)
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
΄Αντα βγάλε πρόγραμμα και φύγαμε. Θα πάρω σύζυγο και παιδιά μαζί.
Θάλεια μου κι εσύ ψήνεσαι πολύ δηλαδή; Όπως το βλέπω για οργανωμένο μας κόβω, αφού νιώθει ανασφάλεια δε θέλω να την στρεσάρω! Αν βρω κάποιο ενδιαφέρον πακέτο από καλό πρακτορείο θα σου πω!

ΥΓ. Το Μαρόκο είναι η μία ιδέα, παίζει και η Καππαδοκία, όπου έχω βρει ένα πολύ ωραίο πακέτο από KANON /// CULTURAL TOURS & EXPEDITIONS
 

thalia 35

Member
Μηνύματα
162
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ψήνομαι δεν λες τίποτα. Αγόρασα κι ένα οδηγό σήμερα κι έχω ριχτεί στο διάβασμα. Απλά επειδή θέλω οπωσδήποτε να ανέβω και στον ΄Ατλαντα, με προβληματίζουν οι καιρικές συνθήκες. Το καλοκαίρι πάλι με τη ζέστη δεν παλεύεται στο υπόλοιπο Μαρόκο. Θα δούμε.
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Οκ γαλλικά γνωρίζω δε θα είναι πρόβλημα. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Αν και έχει πάει ανοργάνωτα Ινδία και Νεπάλ, δε νομίζω να μπορέσω να την πείσω για Μαρόκο! (ανάθεμα σε γνωστούς και φίλους της που την έχουν κατατρομάξει για εκεί)
Να της κάνεις πλύση εγκεφάλου...:xmas_cheesygrin:
Αφού έχει πάει Ινδία και Νεπάλ μόνη της το Μαρόκο μετά θα της φανεί παιχνιδάκι...πάντως τα πακέτα για Μαρόκο είναι τσιμπημένα εγώ με όσα θα έδινα σε τουριστικό πρακτορείο για 7-8 μέρες χάλασα σε 16 μέρες που έμεινα...
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Ναι η αλήθεια είναι πως αυτά που κοιτάω είναι 600 ευρώ για 6 μέρες χωρίς φόρους αεροδρομίου. Λίγο υπερβολικό μου φαίνεται για 5 μέρες ουσιαστικά.
 

μαρια Κ

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
μαροκο
Ταξίδι-Όνειρο
ο γυρος του κοσμου
σας ευχαριστω για τις πληροφοριες!!!!!..μπαινω να διαβασω κ εγω την ιστορια σου nedelja!!!!!!ευχαριστω
 

μαρια Κ

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
μαροκο
Ταξίδι-Όνειρο
ο γυρος του κοσμου
ηθελα να ρωτησω κατι ακομα..εψαξα τις περιοχες που μου ειπες Κελαά Μ Γκούνα και Μερτζούγκα στο google earth και δεν τις βρηκα,,μηπως θυμασαι πως γραφονται?κ κατι τελευταιο..επειδη δεν εκλεισα ακομα τα εισητηρια πιστευεις οτι θα επρεπε να αλλαξω την σειρα των πολεων λογω του πλανου που μου εδωσες?με ποσα χρηματα μαζι μας αν εξαιρεσεις εισητηρια κ ξενοδοχεια πιστευεις θα ειμαστε ανετα 8 μερες???
 

thalia 35

Member
Μηνύματα
162
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
ηθελα να ρωτησω κατι ακομα..εψαξα τις περιοχες που μου ειπες Κελαά Μ Γκούνα και Μερτζούγκα στο google earth και δεν τις βρηκα,,μηπως θυμασαι πως γραφονται?κ κατι τελευταιο..επειδη δεν εκλεισα ακομα τα εισητηρια πιστευεις οτι θα επρεπε να αλλαξω την σειρα των πολεων λογω του πλανου που μου εδωσες?με ποσα χρηματα μαζι μας αν εξαιρεσεις εισητηρια κ ξενοδοχεια πιστευεις θα ειμαστε ανετα 8 μερες???

Kelaat M Gouna - Merzouga
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.203
Μηνύματα
883.667
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom