Μαρόκο Πληροφορίες για Μαρόκο

Μηνύματα
11
Likes
3
καλησπέρα σε όλους τους trippers!!
λοιπόν θα βρίσκομαι με την κοπέλα μου διακοπές Majorca spain τον Σεπτέμβριο και αποφασίσαμε να πάμε και από Μαροκο μιας που είναι και δίπλα. Αλλά έχουνε μόνο 4 μέρες free. Που μου προτείνετε να πάω σε τόσες λίγες μέρες χωρίς να χάσουμε χρόνο άσκοπα.. Mαρακες - Ραμπατ - Φες?
που θα ήταν καλύτερα για τόσες μέρες. Σαφάρι στην έρημο προλαβαίνω? είναι μεγάλες οι αποστάσεις? Γενικά ειναι καλή περίοδος τώρα για Μαροκο από άποψη επικίνδυνοτητας λόγο τον συνθηκών τελευταία? Αυτά και ευχαριστώ πολύ..
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.165
καλησπέρα σε όλους τους trippers!!
λοιπόν θα βρίσκομαι με την κοπέλα μου διακοπές Majorca spain τον Σεπτέμβριο και αποφασίσαμε να πάμε και από Μαροκο μιας που είναι και δίπλα. Αλλά έχουνε μόνο 4 μέρες free. Που μου προτείνετε να πάω σε τόσες λίγες μέρες χωρίς να χάσουμε χρόνο άσκοπα.. Mαρακες - Ραμπατ - Φες?
που θα ήταν καλύτερα για τόσες μέρες. Σαφάρι στην έρημο προλαβαίνω? είναι μεγάλες οι αποστάσεις? Γενικά ειναι καλή περίοδος τώρα για Μαροκο από άποψη επικίνδυνοτητας λόγο τον συνθηκών τελευταία? Αυτά και ευχαριστώ πολύ..
Διευκρίνισέ μας από πού θα μπεις κι από πού θα βγεις. Ταγγέρη; Καζαμπλάνκα; Μαρακές;
 
Μηνύματα
11
Likes
3
γεια σου isabelle, ακόμα βγάζουμε το πλάνο με τα εισιτήρια, η από ταγγερη η από Μαρακες, δεν ξέρουμε ακόμα, δεν ξέρω αν βοηθήσα καθόλου, γιατί ακόμα δεν ξέρουμε που από αυτά που αναφέρθηκα πάρα πάνω θα είναι καλύτερα. Ευχαριστώ και πάλι αναμένω!!
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.165
Αν μπείτε από Ταγγέρη και φύγετε από Μαρακες, τότε μπορείτε να κάνετε ενδεικτικά κάτι τέτοιο http://www.roughtours.com/4-days-trip-from-tangiers. Προσοχή όμως: δεν θα δείτε επί της ουσίας καμιά πόλη!

Αν μπείτε και βγειτε από Ταγγέρη, τότε επίσκεψη στην Ταγγέρη (1η μέρα), επίσκεψη στη Chefchaouan (2ημέρα), επίσκεψη στη Φεζ (3η και μισή 4η μέρα) με επιστροφή στην Ταγγέρη (απόγευμα 4η μέρας).

Αν μπείτε και βγείτε από Μαρακες, τότε 1 μέρα Μαρακες και 3 μέρες (χοντρικά) ως εξής: http://www.saharadeserttrips.com/Ma...s-Erg-Chebbi-Merzouga-Dunes-Desert-Trips.html

Τα δρομολόγια που παραθέτω είναι τελείως ενδεικτικά. Ψάξε λίγο να δεις καλύτερα τι θέλεις και τα ξαναλέμε επί πιο συγκεκριμένων ερωτημάτων.
 
Μηνύματα
11
Likes
3
παρά πολύ ωραία, θα το δούμε στο τελικό μας πλάνο και επανέρχομαι με συγκεκριμένο πλάνο για έξτρα infos.. Ευχαριστώ για την άμεση επαφή isabelle.. respect
 
Μηνύματα
11
Likes
3
Καλησπέρα και πάλι!! Τλκ θα μπούμε από αεροδρόμιο Φεζ και θα βγούμε από αεροδρόμιο Μαρακες . Θα μείνουμε 5 μέρες.. Μέσα σε αυτές τις μέρες τι μπορούμε να κάνουμε? Δεν θέλουμε οδηγό γενικά απλά μερικές προτάσεις παζάρια ίσος μια βραδιά στην έρημο με καμήλα και ξημερώμα ηλιοβασίλεμα κλπ. Ερωτήσεις Πάνω κάτω κόστος? Και συγκοινωνίες, νορμάλ διαμονή από άποψη οικονομική τι μας συμφέρει περισσότερο? Και αν έχουν σήμα τα GPS μας μέσα στα σοκάκια... πολλά ρωτάω ξέρω :)
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
418
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
Για διαμονή κ στις 2 πόλεις προτείνω riad η dar μέσα στις μεδινες. Μεταφορά με τρένο περίπου 7 ώρες. Σίγουρα κλείστε 1η θέση. Δεν κοστίζει πολύ παραπάνω αλλά είναι πολύ καλύτερα. Κόστος κ ωράρια στο oncf.ma
Εμείς κάναμε κ στάση στη Καζαμπλάνκα που είναι στη μέση της διαδρομής αλλά κ να μην σταματήσετε δεν χάνετε κ τίποτα κατα την άποψη μου.
Επίσης οπωσδήποτε προτείνω μασάζ σε κάποιο "σπα" στο Μαρακές
Κ οι 2 πόλεις είναι θαυμάσιες
Καλά να περασετε
 
Μηνύματα
11
Likes
3
Ευχαριστώ πολύ hIhjac!! Να ρωτήσω κάνατε σαφάρι? Χρειάζεται γενικά οδηγός? Αν και θέλουμε μόνοι μας να βγάλουμε το φίδι από την τρύπα. Μασάζ έχεις να προτείνεις κάπου?
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Πολύ λίγες οι μέρες... Καντε 2 διανυκτερευσεις Φεζ και την επομένη φύγετε για έρημο Μερτσουγκα (γιατί απ' ότι κατάλαβα αυτό σας ενδιαφέρει πιο πολύ). Μια διανυκτέρευση στην έρημο και μετά μακρύ ταξίδι μέχρι Μαρακές (19 ώρες με λεωφορείο αν θυμάμαι καλά). κάντε και μια διανυκτέρευση στο Μαρακές και επιστροφή.
 
Μηνύματα
11
Likes
3
Γειά σου panius δεν ήξερα πως είναι τόσες πολλές ώρες για έρημο.. Οπότε άκυρο το πλάνο έρημο.. Θα πάω Φεζ μαρακες και λίγο καζαμπλανκα ίσος και όλα καλά αδερφέ.. Local κατάσταση, εξάλλου από έρημο έχω πάει στο Dubai για safari καμήλες κτλπ να φανταστώ κάτι παρόμοιο θα είναι.
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Είναι μεγάλες οι αποστάσεις, ναι.
GPS πιάνει αλλά τα σοκάκια στη Φες και στο Μαρακες είναι τόσο περίπλοκα που και πάλι θα χαθείτε!!! Αλλά αυτή είναι η ομορφιά! Πάρτε local SIM με 3G internet. Είναι φθηνές.
Οπότε 2 διανυκτερεύσεις Φες, 1 Καζαμπλάνκα και 2 Μαρακές και είστε κομπλέ.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.027
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom