Ιταλία Πληροφορίες για Μπολόνια και πέριξ

afrodite39

Member
Μηνύματα
103
Likes
96
Εμεις είχαμε μείνει Μπολόνια στο hotel palace κεντρικότατο πριν 6 χρονια βέβαια με 65€ το βράδυ Νοέμβρη μήνα.
Ξαφνιαστήκαμε ευχάριστα με την πόλη.Είναι πανέμορφη,μείναμε 3 βραδιά και θα μέναμε και άλλο άνετα!
Έχεις να δεις πολλά,μέχρι κρυφά κανάλια έχει στυλ Βενετίας,το παλιότερο πανεπιστήμιο της Ευρώπης που αξίζει επίσκεψη με το φοβερό αμφιθέατρο ανατομίας,μοναδικό στο είδος!!!
Από φαγητό τέλειο όπου και αν κάτσεις…
Ο κεντρικός δρόμος πεζοδρομείται το βράδυ και γίνεται η απίστευτη περατζάδα.Πολύ νεολαία γιατι είναι φοιτητούπολη και νορμαλ τιμες για απεριτίφο,φαγητό.
Σε σχέση με Μιλανο πολύ πολύ πιο ζωντανή….
Απτο αεροδρομιο έχει λεωφορείο για το κέντρο και συνδυάζεται και άνετα με μονοήμερη Φλωρεντια.
Η ευχάριστη έκπληξη της Ιταλίας και έχω πάει σχεδόν σε όλες τις πόλεις….
 

katm

Member
Μηνύματα
11
Likes
1
Ειχαμε μεινει στο Nuovo Hotel del Porto.
Φυσικα υπερτιμημενο, με τα ιδια λεφτα πας Φλωρεντια που δεν συγκρινεται.
Σε αυτό έκλεισα! Λόγω κόβιντ δεν έχει ούτε πρωινό. Είχα κλείσει στο Holiday inn, αλλά μου φάνηκε πολύ μακριά.

Εμεις είχαμε μείνει Μπολόνια στο hotel palace κεντρικότατο πριν 6 χρονια βέβαια με 65€ το βράδυ Νοέμβρη μήνα.
Ξαφνιαστήκαμε ευχάριστα με την πόλη.Είναι πανέμορφη,μείναμε 3 βραδιά και θα μέναμε και άλλο άνετα!
Έχεις να δεις πολλά,μέχρι κρυφά κανάλια έχει στυλ Βενετίας,το παλιότερο πανεπιστήμιο της Ευρώπης που αξίζει επίσκεψη με το φοβερό αμφιθέατρο ανατομίας,μοναδικό στο είδος!!!
Από φαγητό τέλειο όπου και αν κάτσεις…
Ο κεντρικός δρόμος πεζοδρομείται το βράδυ και γίνεται η απίστευτη περατζάδα.Πολύ νεολαία γιατι είναι φοιτητούπολη και νορμαλ τιμες για απεριτίφο,φαγητό.
Σε σχέση με Μιλανο πολύ πολύ πιο ζωντανή….
Απτο αεροδρομιο έχει λεωφορείο για το κέντρο και συνδυάζεται και άνετα με μονοήμερη Φλωρεντια.
Η ευχάριστη έκπληξη της Ιταλίας και έχω πάει σχεδόν σε όλες τις πόλεις….
Σε ευχαριστώ πολύ!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.033
Likes
41.034
Σε αυτό έκλεισα! Λόγω κόβιντ δεν έχει ούτε πρωινό. Είχα κλείσει στο Holiday inn, αλλά μου φάνηκε πολύ μακριά.
Δεν στελνεις ενα μειλ για το πρωινο? Αφενος ειχε πολυ καλο πρωινο, αφετερου απο περσι το καλοκαιρι τα ξενοδοχεια δινουν πρωινο εστω στο δωματιο.
 

katm

Member
Μηνύματα
11
Likes
1
Δεν στελνεις ενα μειλ για το πρωινο? Αφενος ειχε πολυ καλο πρωινο, αφετερου απο περσι το καλοκαιρι τα ξενοδοχεια δινουν πρωινο εστω στο δωματιο.
Ναι, μέιλ έστειλα και αυτό μου απάντησαν. Πριν από δίμηνο πήγαμε στις Συρακούσες και την πατήσαμε πολύ άσχημα με το πρωινό. Ενώ...ίδρωσα να βρω καλό πρωινό, πάμε εκεί και χωρίς καμία ειδοποίηση επικαλέστηκε τον κόβιντ, δε μας έδωσε τα χρήματα πίσω γιατί είχε μεριμνήσει για ένα φρικτό καφέ+κρουασάν σε μία καντίνα παραδίπλα.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Ξενοδοχείο στη Μπολόνια κοντά στο κέντρο έχεις υπόψη; Ψάχνω και φαίνονται αρκετά ακριβό σπορ!
Μείναμε τον Δεκέμβριο στο Suite Hotel Elite 3 βράδυα και μείναμε απόλυτα ευχαριστημένοι. Τηρούνταν όλα τα μέτρα για τον Covid-19 και σερβίρονταν και πρωϊνό. Ο χώρος του πρωϊνού δεν ήταν πολύ μεγάλος, δεν πήραμε πρωϊνό, δεν ξέρω τι είδους πρωϊνό σερβίρουν αλλά, για μένα, να πάρεις πρωϊνό στο ξενοδοχείο στην Ιταλία (και ειδικά στην Μπολώνια) είναι χαζομάρα. Παίρνεις τον (πολύ καλό) καφέ που έχει στο μηχάνημα (με 1 ή 2 ευρώ) με το δωρεάν εμφιαλωμένο νερό (πάλι από το μηχάνημα) και μέχρι να φτάσεις στην αγορά (περίπου 15 λεπτά με τα πόδια, στα όρια του ιστορικού κέντρου) τον έχεις πιεί. Εκεί, παίρνεις ό,τι εκπληκτικό αλλαντικό ή τυρί γουστάρεις από ένα κατάστημα, μαζί με το εξαιρετικό ψωμί και με 4-5 ευρώ τρως ένα σάντουιτς τέτοιου μεγέθους που σε κρατάει μέχρι το βράδυ (όχι ότι θ' αντέξεις στους πειρασμούς μέχρι τότε, αλλά λέμε τώρα...).

Τα δωμάτια του ξενοδοχείου ήταν μεγάλα, πεντακάθαρα και μάλιστα είχαν και μια μικρή κουζίνα και ψυγείο - αν τα χρειαστείς. Άφησα τελευταία τα κρεββάτια τα οποία είχαν εκπληκτικά στρώματα: Πέφτεις πτώμα και σηκώνεσαι σε 4 ώρες με εξαφανισμένη την κούραση, σαν να κοιμήθηκες 10 ώρες!

Κι όλα αυτά, με 63 ευρώ τη βραδυά!

Bonus tip: Πολύ κοντά στο ξενοδοχείο βρίσκεται η Trattoria Nonna Rosa . Για να μην βρεθείτε προ δυσάρεστης εκπλήξεως για το βραδυνό φαγητό (είναι εξαιρετικά δύσκολο να βρεις τραπέζι στην Μπολώνια - αν δεν έχεις κλείσει από πριν) φροντίστε να κάνετε κράτηση τουλάχιστον μια βδομάδα πριν.
 

alvadi

Member
Μηνύματα
554
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Καλημέρα,

Χρειάζομαι την βοήθεια σας. Σε ένα μηνα θα ειμαι στη Μπολόνια και θα μείνουμε μόνο ένα βράδυ. Φτάνουμε το πρωί 10:45. Επειδή το επόμενο πρωί θα φύγουμε για Φλωρεντία, και θέλω να δείξω τη Μπολόνια στο γιο μου, αλλά θέλω επίσης να τον πάω και στο μουσείο της Ferrari στη Μόδενα. Σκεφτόμουν λοιπόν να παμε στο κεντρικο σιδηροδρομικό σταθμό να αφησουμε αποσκευές αν έχει lockers και να πάρουμε το τρένο για Μόδενα. Πόση ώρα παιρνει να πας Μόδενα, να δεις μουσείο απλά, και να κάνουμε μία βόλτα στην πόλη της Μόδενα; Tο σπιτι - μουσείο του Pavarotti από τι είδα είναι ανάποδα...Από Μπολόνια θέλω να προλάβω το αρχιγυμνάσιο ανοιχτό, μετά βόλτα στα σοκάκια της πόλης μέχρι τελικής πτώσης..
 

Traveler koko

Member
Μηνύματα
147
Likes
691
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Καλησπέρα..φτάνω Μπολόνια 00.50 τα ξημερώματα και θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει τρένο είτε aerobus τέτοια ώρα για να πάω κέντρο. Εναλλακτικά ταξί μετά;;;
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.148
Likes
20.454
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Γεια σας φίλες και φίλοι μου!

Λοιπόν Αθήνα-Μπολονια 3 βραδιά/4 μέρες με άφιξη Μπολόνια την πρώτη μέρα γύρω στις 20:00.

1) Μένω πρώτο βράδυ εκεί και ακόμα ένα (γιατί δεν έχω ξαναπάει) ή φεύγω τη 2η ημέρα να πάω αλλού με διανυκτέρευση εκεί και να επιστρέψω ξανά Μπολόνια την τελευταία;

2) μήπως το 1ο βράδυ Μπολόνια, τα δύο ενδιάμεσα κάπου αλλού (εκτός Φλωρεντίας που έχω ξαναπάει);

3) Ή μένω όλες τα βράδια Μπολόνια και κάνω ημερήσιες εκδρομές; Και αν ναι που;

Ευχαριστώ!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.033
Likes
41.034
Το προβλημα με τη Μπολονια ειναι οτι εχει ακριβη διαμονη χωρις να ειναι "ουαου" αλλα ειναι πολυ συμπαθης. Μπορεις να μοιρασεις με αλλη πολη που εχεις στοχο ετσι κι αλλιως σε 2+2 βραδια για να ριξεις το κοστος.
Πρωτη επιλογη η Φερραρα.
Χωρις να εχω παει Ραβενα, εχει πολυ πραγμα να δεις.
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.315
Likes
17.350
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Tromso, Las Vegas
Γεια σας φίλες και φίλοι μου!

Λοιπόν Αθήνα-Μπολονια 3 βραδιά/4 μέρες με άφιξη Μπολόνια την πρώτη μέρα γύρω στις 20:00.

1) Μένω πρώτο βράδυ εκεί και ακόμα ένα (γιατί δεν έχω ξαναπάει) ή φεύγω τη 2η ημέρα να πάω αλλού με διανυκτέρευση εκεί και να επιστρέψω ξανά Μπολόνια την τελευταία;

2) μήπως το 1ο βράδυ Μπολόνια, τα δύο ενδιάμεσα κάπου αλλού (εκτός Φλωρεντίας που έχω ξαναπάει);

3) Ή μένω όλες τα βράδια Μπολόνια και κάνω ημερήσιες εκδρομές; Και αν ναι που;

Ευχαριστώ!

Εγώ έχω κάνει το τρίτο.
Έμεινα όλα τα βράδια Μπολόνια και έκανα ημερήσιες σε Ραβέννα, Modena και Φλωρεντία. Βγαίνει και η Ferrara (την οποία θα επέλεγα αλλά είχα πάει άλλη φορά). Όλες εκτός της Φλωρεντίας "βγαίνουν" με ημερήσιες.
Έτσι δεν ταλαιπωρείσαι με τα μπαγκάζια σου, οι αποστάσεις είναι μικρές και απολαμβάνεις και τη νυχτερινή ζωή της Bologna.
Αν θες κοιτάς και το Η Μπολόνια και οι … άλλες!
για λεπτομέρειες.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.677
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom