Ιταλία Πληροφορίες για Μπολόνια και πέριξ

vlitou

Member
Μηνύματα
37
Likes
40
Γεια σε ολους! Μπορειτε να με βοηθησετε να αποφασισω που να παμε μονοημερη απο Μπολονια; Βενετια θα ειναι κριμα για τοσο λιγο; Μετα σκεφτομουν Φεραρα..
 

Alic

Member
Μηνύματα
196
Likes
2.988
Γεια σε ολους! Μπορειτε να με βοηθησετε να αποφασισω που να παμε μονοημερη απο Μπολονια; Βενετια θα ειναι κριμα για τοσο λιγο; Μετα σκεφτομουν Φεραρα..
Καλησπέρα,πριν λίγες ώρες γύρισα από το εν λόγω ταξίδι.Θα σου πρότεινα να πας Μάντοβα και Πάντοβα,είναι πολύ κοντά και όμορφα.Βενετια δεν είναι μακρυά αν έχεις να διαθέσεις μια ολόκληρη μέρα να πάρεις μια γεύση από την πόλη επίσης θα είναι όμορφα.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Γεια σε ολους! Μπορειτε να με βοηθησετε να αποφασισω που να παμε μονοημερη απο Μπολονια; Βενετια θα ειναι κριμα για τοσο λιγο; Μετα σκεφτομουν Φεραρα..
Γεια. Μόντενα (πολύ κοντά, μικρή, όμορφη, καλό φαγητό), Φεράρα (η αμέσως μετά τη Μόντενα πιο κοντινή πόλη, όμορφη, πρέπει να της αφιερώσεις μια γεμάτη μέρα), Πάρμα (όμορφη, λίγο πιο μεγάλη, πρέπει να έχεις χρόνο), Πάντοβα (δεν έχω πάει, η πιο απομακρυσμένη).
Βενετία δεν θα πήγαινα μονοήμερη από Μπολόνια.
Μάντοβα κούκλα, αλλά πρέπει να αλλάξεις τρένο από Μπολόνια, οπότε διάλεξε μια από τις παραπάνω.
 

vlitou

Member
Μηνύματα
37
Likes
40
Ευχαριστώ πολύ! Μόλις γύρισα απο το ταξίδι. Επιλέξαμε τελικά την Βενετία για μονοήμερη και βγήκε υπέροχα μπορώ να πω. Έχει τρένα από 7 το πρωί μέχρι αργά το βράδυ ανα μια ώρα. Πολύ βολικο. Η διαδρομή είναι 2 ώρες, βγάζεις εισιτήρια online. 28 € πήγαινελα το άτομο. Επίσης να πω για την μεταφορά από το αεροδρόμιο της Μπολόνια προς το κέντρο, υπάρχει το λεωφορείο 944. Όπως βγαίνεις από το αεροδρόμιο δεξιά είναι η στάση. Κάνει μισή ώρα περίπου και κοστίζει 1.50€. Αγοράζεις εισιτήριο μέσα στο λεωφορείο με κάρτα. (δεν βγάζει κανένα απόκομμα και απόρησα πως το ελέγχουν🤔). Είχα κατεβάσει την εφαρμογή Moovit που δείχνει ποια λεωφορεία εξυπηρετούν ανάλογα που θες να πας. Αυτά. 😁✌
 

RanouG

Member
Μηνύματα
28
Likes
17
Καλησπέρα σε όλους .Έχω κλείσει για Μπολόνια για 4 μέρες με 3 διανυκτ. Στην Μπολόνια φτάνω βράδυ και φευγω απόγευμα της τελευταίας. Οπότε δεν είναι γεμάτες 4 μέρες. Ηθελα να ρωτησω αν ξέρετε με πιο λεωφορείο θα πάω από αεροδρόμιο κέντρο η τραίνο? Αν πρέπει να μετακινούμαι μέσα με τα πόδια αν είναι εφικτό στην πόλη ? Γενικά τιμές καφέ φαγητού και ποτού..
Θα είμαι μόνη, γνωρίζετε αν είναι ασφαλής πόλη ?
Ευχαριστώ από καρδιάς εκ των προτέρων!
 

Nicolas

Member
Μηνύματα
190
Likes
441
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική
Καλημέρα,

πλέον από το αεροδρόμιο εξυπηρετεί το τρενάκι Marconi Express, πάει στον κεντρικό σταθμό των τρένων σε 8 λεπτά, αντικατέστησε τα λεωφορεία aerobus οπότε δεν ξέρω αν εχουν μείνει πλεον ιδιωτικά λεωφορεία που να πηγαίνουν στο κέντρο, μετα υπάρχει και το λεωφορείο της γραμμης 944 αλλα με δεδομένο οτι δεν μπαίνει κέντρο λογικά θα χρειαστείς μετεπιβίβαση.

Η πόλη είναι επίπεδη και μαζεμένη οπότε ειδικά το κέντρο της περπατιεται άνετα, οι τιμές ειναι φυσιολογικές, κοντά στα ελληνικά δεδομένα - και πιο χαμηλές σε κάποιες περιπτώσεις, αλλά όσο ανεβαινεις επίπεδο ανεβαίνουν ανάλογα και οι τιμές.

Να περάσεις όμορφα!
 

RanouG

Member
Μηνύματα
28
Likes
17
Καλημέρα,

πλέον από το αεροδρόμιο εξυπηρετεί το τρενάκι Marconi Express, πάει στον κεντρικό σταθμό των τρένων σε 8 λεπτά, αντικατέστησε τα λεωφορεία aerobus οπότε δεν ξέρω αν εχουν μείνει πλεον ιδιωτικά λεωφορεία που να πηγαίνουν στο κέντρο, μετα υπάρχει και το λεωφορείο της γραμμης 944 αλλα με δεδομένο οτι δεν μπαίνει κέντρο λογικά θα χρειαστείς μετεπιβίβαση.

Η πόλη είναι επίπεδη και μαζεμένη οπότε ειδικά το κέντρο της περπατιεται άνετα, οι τιμές ειναι φυσιολογικές, κοντά στα ελληνικά δεδομένα - και πιο χαμηλές σε κάποιες περιπτώσεις, αλλά όσο ανεβαινεις επίπεδο ανεβαίνουν ανάλογα και οι τιμές.

Να περάσεις όμορφα!
Ευχαριστώ πάρα πολύ, θα κρατήσω τις συμβουλές σας!
Καλές γιορτές !
 

RanouG

Member
Μηνύματα
28
Likes
17
Καλημέρα! Μου είπαν κάποια άτομα που έχουν πάει Μπολόνια και διάβασα και εδώ στα forum πως πρέπει να πάω μια μονοήμερη σε άλλη πόλη. Έχω μπει να δω τραίνα και μου βγάζει περίεργα ωράρια. Για μετ'επιστροφη. Έχετε καμία κοντινή πόλη να προτείνετε ?ξέρετε αν πρέπει να τα κλείσω online?(είδα Βερόνα που θέλω πολύ η Φεράρα η Ραβένα)
Ευχαριστώ !
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλημέρα! Μου είπαν κάποια άτομα που έχουν πάει Μπολόνια και διάβασα και εδώ στα forum πως πρέπει να πάω μια μονοήμερη σε άλλη πόλη. Έχω μπει να δω τραίνα και μου βγάζει περίεργα ωράρια. Για μετ'επιστροφη. Έχετε καμία κοντινή πόλη να προτείνετε ?ξέρετε αν πρέπει να τα κλείσω online?(είδα Βερόνα που θέλω πολύ η Φεράρα η Ραβένα)
Ευχαριστώ !
Καλημέρα. Παίζει να μη βάζεις σωστά τα ονόματα των πόλεων? Έχει απευθείας τρένα και για τις τρεις πόλεις που αναφέρεις. Η Βερόνα είναι η πιο μακρυνή. Διάλεξε οπωσδήποτε τα γρήγορα δρομολόγια των 50'.
Εγώ πάντως σου προτείνω τις πιο κοντινές. Μόντενα, Πάρμα, Φεράρα.
 

RanouG

Member
Μηνύματα
28
Likes
17
Καλημέρα. Παίζει να μη βάζεις σωστά τα ονόματα των πόλεων? Έχει απευθείας τρένα και για τις τρεις πόλεις που αναφέρεις. Η Βερόνα είναι η πιο μακρυνή. Διάλεξε οπωσδήποτε τα γρήγορα δρομολόγια των 50'.
Εγώ πάντως σου προτείνω τις πιο κοντινές. Μόντενα, Πάρμα, Φεράρα.
Ευχαριστώ πολύ!
Γνωρίζετε αν εχει τακτικά δρομολόγια ?
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ευχαριστώ πολύ!
Γνωρίζετε αν εχει τακτικά δρομολόγια ?
Για αυτές τις 3 που σου έγραψα ναι.
Υπολόγισε χοντρικά ανά 1 ώρα για Φεράρα. Και ανά μισή ώρα (ή και λιγότερο) για Πάρμα και Μόντενα.
Κάνε δοκιμές εδώ:
EN - Trenitalia
και εδώ
Italy high speed train tickets| Italotreno.it - Official website
 

Nicolas

Member
Μηνύματα
190
Likes
441
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική
Δοκίμασε και από το thetrainline.com αν σε δυσκολεύει κάτι, εκεί έχει όλες τις εταιρίες με τα δρομολόγια τους και ον λαιν κρατησεις,συμπτωματικά χθες έκλεισα δύο εισητηρια από Μπολόνια - Καστελφρανκο Εμίλια, πέντε λεπτά υπόθεση. Την Μόντενα θα σου πρότεινα κ γω για σίγουρα, 8,5€ πάνε ελα σε μισή ώρα και όλα στα πόδια σου. Αν τυχόν σ'ενδιαφερει πέντε λεπτά περπάτημα από τον σταθμό είναι και το Μουσείο του Ενζο Φερράρι, μεταξύ άλλων.Αν έχεις αρκετο χρόνο στη διάθεση σου δες και την περίπτωση της Πάρμα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.435
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom