Ιταλία Πληροφορίες για Μπολόνια και πέριξ

ser_kav

Member
Μηνύματα
52
Likes
143
Έχω πάει Μπολόνια και τώρα θα πάω για μια έκθεση στην Πάρμα. Από τα κοντινά Φεράρι,Μοντένα, Ραβέννα πιο αξίζει περισσότερο; Μου φαίνονται παρόμοια και μου αρέσει να βλέπω διαφορετικά πράγματα. Εγώ καταλήγω Μόντενα αλλά είναι καθαρά ένστικτο χωρίς να έχει κάποια βάση.
Με έδρα την Parma:
1) Ferrara και Ravenna είναι αρκετά μακριά , με αλλαγή τρένου στην Μπολόνια ( περί τις 2 ώρες)
2) 1η επιλογή Modena (40λεπτά με το τρένο), 2η επιλογή Piacenza (επίσης 40 λεπτά με τρένο) , 3η επιλογή το μεσαιωνικό χωριό Torrechiara ( κάνα μισάωρο με το λεωφορείο )
 

spyros91

Member
Μηνύματα
880
Likes
805
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Καλησπέρα σας! Θέλω την γνώμη σας, έκλεισα ταξίδι για Μπολόνια 17-20 Δεκεμβρίου με επιστροφή από Ρώμη στην Αθήνα (ryan). ξενοδοχείο θα κλείνατε με δωρεάν ακύρωση? Τρένο από Μπολόνια Ρώμη επίσης θα κλείνατε από τώρα για καλύτερη τιμή? .. συνήθως για τέτοιες εύκολες πτήσεις επιλέγω να κλείνω από νωρίς και χωρίς δωρεάν ακύρωση..
 

spyros91

Member
Μηνύματα
880
Likes
805
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
σε συνέχεια του προηγούμενου ερωτήματος , θέλω και μια ακόμα γνώμη!!
Θα είμαστε 3 μερες γεμάτες Μπολόνια.. τι θα λέγατε.. να βάλω μονοήμερη σε Βερόνα ή να βάλω διανυκτέρευση σε Βενετία ή Φλωρεντία? ο Δεκεμβριος σε αυτες τις δυο πολεις είναι κακή περίοδος? Υπόψιν, Φλωρεντια και Βενετία έχω ξαναπάει...
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
ταξίδι για Μπολόνια 17-20 Δεκεμβρίου με επιστροφή από Ρώμη στην Αθήνα (ryan). ξενοδοχείο θα κλείνατε με δωρεάν ακύρωση?
Ναι εννοειται, κι αν εβρισκα κάτι καλυτερο θα το αλλαζα.
Τρένο από Μπολόνια Ρώμη επίσης θα κλείνατε από τώρα για καλύτερη τιμή?
Αν ημουν σιγουρος για τις ωρες θα το εκλεινα.
Θα είμαστε 3 μερες γεμάτες Μπολόνια.. τι θα λέγατε.. να βάλω μονοήμερη σε Βερόνα ή να βάλω διανυκτέρευση σε Βενετία ή Φλωρεντία?
Προσωπικα θα κρατουσα τη Βερονα για ξεχωριστη εκδρομη μιας και αξιζει, βαζοντας μια διαμονη ακομη καπου στο ενδιάμεσο απο τη Ρωμη. Ωστοσο με τις μερες που έχεις στη διαθεση σου αξιζει και η Μπολονια, ειναι πολυ ευχαριστη και ζωντανη πολη.
 

spyros91

Member
Μηνύματα
880
Likes
805
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Ναι εννοειται, κι αν εβρισκα κάτι καλυτερο θα το αλλαζα.

Αν ημουν σιγουρος για τις ωρες θα το εκλεινα.

Προσωπικα θα κρατουσα τη Βερονα για ξεχωριστη εκδρομη μιας και αξιζει, βαζοντας μια διαμονη ακομη καπου στο ενδιάμεσο απο τη Ρωμη. Ωστοσο με τις μερες που έχεις στη διαθεση σου αξιζει και η Μπολονια, ειναι πολυ ευχαριστη και ζωντανη πολη.
Για τις ώρες είμαι σίγουρος, αλλά λόγω covid κλπ δεν ξέρω κάτι με αγχωνει ως προς ακυρώσεις από αεροπορικές!!!!
17-18-19 θα ειμαι Μπολόνια, 20 θα δω την Ρώμη (έχω ξαναπάει) .. απλά λίγο που διάβασα εδώ ιστορίες ,η Μπολόνια δεν με τρελανε, οπότε λέω 17-18πρωι να είμαι Βενετία, 18 Βερόνα , και 18 βράδυ 19 Μπολόνια.. απλά ίσως αδικώ έτσι την Μπολόνια, αυτό είναι το δίλημμα.. ίσως βγάλω εντελώς την Βενετια ...
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
λέω 17-18πρωι να είμαι Βενετία, 18 Βερόνα , και 18 βράδυ 19 Μπολόνια.. απλά ίσως αδικώ έτσι την Μπολόνια, αυτό είναι το δίλημμα.. ίσως βγάλω εντελώς την Βενετια ...
Γούστα ειναι αυτα ομως προσωπικα τις θεωρω πολλές τις μετακινησεις για τοσο συντομο χρονικο διαστημα, ιδιαιτερα σε μια χωρα που ναι διπλα και μπορεις να πεταχτεις ανα πάσα στιγμη.
Ετσι δεν αδικεις μονο τη Μπολονια (που τις θελει τις δυο μερες κατ' εμε) αλλα ολη ισως την εκδρομη.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.042
Likes
41.048
Για τις ώρες είμαι σίγουρος, αλλά λόγω covid κλπ δεν ξέρω κάτι με αγχωνει ως προς ακυρώσεις από αεροπορικές!!!!
17-18-19 θα ειμαι Μπολόνια, 20 θα δω την Ρώμη (έχω ξαναπάει) .. απλά λίγο που διάβασα εδώ ιστορίες ,η Μπολόνια δεν με τρελανε, οπότε λέω 17-18πρωι να είμαι Βενετία, 18 Βερόνα , και 18 βράδυ 19 Μπολόνια.. απλά ίσως αδικώ έτσι την Μπολόνια, αυτό είναι το δίλημμα.. ίσως βγάλω εντελώς την Βενετια ...
Η Μπολονια γεμιζει μια μερα, αντε 2 το πολυ. Λιγο κουφο να ανεβεις βορεια ενω πετας απο Ρωμη.
Φερραρα και Βερονα ειναι συμπαθεις ημερησιες απο Μπολονια.
Αλλιως φευγεις για Σιενα με διαμονη και χωρια Τοσκανης, που ειναι πιο ωραια απο Μπολονισ.
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
5.445
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Καμια προταση για διαμονη , οποτε και να εχω κοιταξει εχει 100σταρια σε hostel τυπου
 

spyros91

Member
Μηνύματα
880
Likes
805
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Η Μπολονια γεμιζει μια μερα, αντε 2 το πολυ. Λιγο κουφο να ανεβεις βορεια ενω πετας απο Ρωμη.
Φερραρα και Βερονα ειναι συμπαθεις ημερησιες απο Μπολονια.
Αλλιως φευγεις για Σιενα με διαμονη και χωρια Τοσκανης, που ειναι πιο ωραια απο Μπολονισ.
το σκεφτηκα και αυτο που λες, απλα ουσιαστικα το ταξιδι το κανω για εναν αγωνα στις 19/12 στην Μπολόνια.. αλλιως θα καθομουν 17-18 Μπολονια , και μετα θα κατηφοριζα προς Ρωμη..
 

spyros91

Member
Μηνύματα
880
Likes
805
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Γούστα ειναι αυτα ομως προσωπικα τις θεωρω πολλές τις μετακινησεις για τοσο συντομο χρονικο διαστημα, ιδιαιτερα σε μια χωρα που ναι διπλα και μπορεις να πεταχτεις ανα πάσα στιγμη.
Ετσι δεν αδικεις μονο τη Μπολονια (που τις θελει τις δυο μερες κατ' εμε) αλλα ολη ισως την εκδρομη.
ειναι η πλεονεξια!! ειναι και τρομερη η Ιταλια , οποτε καταλαβαινεις, δεν ξερω που να πρωτοπαω και τι να αφησω! αν και οντως , ειναι διπλα μας και ανα πασα στιγμη μπορεις να πας... φαντασου μεχρι χθες, δεν ειχα καν στο μυαλο μου την Βενετια, και ελεγα δυο μερες Μπολόνια , μια Φεραρα ή Βερόνα ή Ραβέννα ! Αλλά είδα οτι η Βεντια ειναι μιαμιση ωριτσα και μου μπηκε το μικροβιο!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.042
Likes
41.048
ειναι η πλεονεξια!! ειναι και τρομερη η Ιταλια , οποτε καταλαβαινεις, δεν ξερω που να πρωτοπαω και τι να αφησω! αν και οντως , ειναι διπλα μας και ανα πασα στιγμη μπορεις να πας... φαντασου μεχρι χθες, δεν ειχα καν στο μυαλο μου την Βενετια, και ελεγα δυο μερες Μπολόνια , μια Φεραρα ή Βερόνα ή Ραβέννα ! Αλλά είδα οτι η Βεντια ειναι μιαμιση ωριτσα και μου μπηκε το μικροβιο!
Επειδη θα σκισει η διαμονη στη Μπολονια, δωστα στη Βενετια να το ευχαριστηθεις.
Ειτε μενεις στην Παδοβα που ειναι οικονομικη και πετιεσαι και Βενετια και Βερονα, ειναι στρατηγικη η θεση της.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.785
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom