Ιταλία Πληροφορίες για Νάπολη

hrubi

Member
Μηνύματα
26
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη & Ισλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Manhattan, New York
Ποτε θα πατε?και πως θα πατε sorrento amalfi κλπ?δε ξερω κατα ποσο θα δειτε κατι σ ολα μεσα σε1 μερα και δεδομενου οτι δεν εχουν τις τελειες συγκοινωνιες,εκτος αν πατε με καραβι ΑΝ υπαρχουν τωρα δρομολογια συχνα αλλα θα σας κοστισει εξτρα...Πομπηια και Καπρι δε πανε μαζι για κανενα λογο ισως με Βεζουβιο αν εχετε κουραγια....
Τέλος του μηνός θα πάμε! Έχουμε κλείσει μονοήμερη εκδρομή από Νάπολη για Σορεντο Ποζιτανο Αμαλφι Ραβελο με 1 ώρα στάση στο κάθε μέρος! Αφού βρεθήκαμε Νάπολη είναι από τα μέρη που θελουμε να δούμε έστω και λίγο!
Άρα καλύτερα η Πομπηία μόνη της ε;
Επίσης μπορείτε να μου πείτε στην διαφορά των undergrounds Naples και του Bourbon Tunnel;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.045
Αυτο οπως το ειπες...σκεφτομαι να κανω ακριβως το ιδιο μολις παμε Ναπολη σε λιγες μερες...
Υπαρχει κι ενα παραθαλασσιο χωριουδακι, το Pozzuoli. Ειναι τοσο ομορφα και ησυχα, αν θελετε να ξεφυγετε ενα απογευμα απο τη βαβουρα της Ναπολης. Με τρενο. Κανει σταση και στο σταδιο που πηγε η @evaT , ετσι πηγαμε κι εμεις να το δουμε.
Φιλε @hrubi λυσσαξες να βρεθεις κατω απο τη γη σε μια πολη γεματη φως. Τι να πω...
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Τέλος του μηνός θα πάμε! Έχουμε κλείσει μονοήμερη εκδρομή από Νάπολη για Σορεντο Ποζιτανο Αμαλφι Ραβελο με 1 ώρα στάση στο κάθε μέρος! Αφού βρεθήκαμε Νάπολη είναι από τα μέρη που θελουμε να δούμε έστω και λίγο!
Άρα καλύτερα η Πομπηία μόνη της ε;
Επίσης μπορείτε να μου πείτε στην διαφορά των undergrounds Naples και του Bourbon Tunnel;
Ε αν την εχετε κλεισει τοτε να πατε αλλα μεσα σε 1 ωρα δε θα προλαβετε ουτε καφε να πιειτε..αφου θελατε να δειτε αυτα τα μερη οπωσδηποτε τοτε ας χωριζατε τις μερες γι αυτες τις περιοχες χωρις να δειτε καθολου Ναπολη,οπως καναμε κ εμεις προπερσυ το καλοκαιρι!Πομπηια αν θες να την γυρισεις ολη θες ολοκληρη ημερα κατ εμε...εμεις ειχαμε παει μεσημερι κ καθισαμε ως το κλεισιμο και δεν ειδαμε το μουσειο που χει μεσα ουτε ολοκληρη την εκταση αλλα πηραμε μια πολυ καλη γευση..για τα υπολοιπα δεν εχω ιδεα γιατι δεν εχω παει
 

hrubi

Member
Μηνύματα
26
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη & Ισλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Manhattan, New York
Υπαρχει κι ενα παραθαλασσιο χωριουδακι, το Pozzuolo. Ειναι τοσο ομορφα και ησυχα, αν θελετε να ξεφυγετε ενα απογευμα απο τη βαβουρα της Ναπολης. Με τρενο. Κανει σταση και στο σταδιο που πηγε η @evaT , ετσι πηγαμε κι εμεις να το δουμε.
Φιλε @hrubi λυσσαξες να βρεθεις κατω απο τη γη σε μια πολη γεματη φως. Τι να πω...
😂😂😂 όχι ε;;
 

hrubi

Member
Μηνύματα
26
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη & Ισλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Manhattan, New York
Ε αν την εχετε κλεισει τοτε να πατε αλλα μεσα σε 1 ωρα δε θα προλαβετε ουτε καφε να πιειτε..αφου θελατε να δειτε αυτα τα μερη οπωσδηποτε τοτε ας χωριζατε τις μερες γι αυτες τις περιοχες χωρις να δειτε καθολου Ναπολη,οπως καναμε κ εμεις προπερσυ το καλοκαιρι!Πομπηια αν θες να την γυρισεις ολη θες ολοκληρη ημερα κατ εμε...εμεις ειχαμε παει μεσημερι κ καθισαμε ως το κλεισιμο και δεν ειδαμε το μουσειο που χει μεσα ουτε ολοκληρη την εκταση αλλα πηραμε μια πολυ καλη γευση..για τα υπολοιπα δεν εχω ιδεα γιατι δεν εχω παει
Είχατε ξεναγό ή audioguides στη Πομπηία;
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.520
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Επίσης μπορείτε να μου πείτε στην διαφορά των undergrounds Naples και του Bourbon Tunnel;
Έχω πάει μόνο στο τουρ Napoli sotterranea και ήταν πάρα πολύ καλό. Απ'τα highlights της πόλης κατά τη γνώμη μου. Είχα πάει τέλη Μαΐου και χρειάστηκα ανοιξιάτικη ζακέτα γιατί είχε ψύχρα εκεί κάτω.

Προειδοποίηση: αν έχετε κλειστοφοβια υπάρχουν σημεία που περνάς από στενούς διαδρόμους με πλάγιο βηματισμό στο σκοτάδι. Μπορείς όμως να μην ακολουθήσεις αυτό το κομμάτι του τουρ.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.612
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλησπέρα σας :)

Τελος του μηνός θα πάμε ένα 5ημερο στην Νάπολη. Βασικά 4ημερο γιατί η πτήση τη επιστροφής είναι πρωινή!

Θα μείνουμε στην Via Cesare Rosaroll, μετά απο πολύ ψάξιμο βρήκα κάτι αξιόλογο που να περιλαμβάνει και πρωινό, βέβαια η περιοχη δεν ξέρω αν είναι και η καλύτερη!

Είδαμε τον καιρό... δείχνει βροχές τις 2 ημερες και τις αλλες 2 ηλιοφάνεια! Και έχουμε κάνει το εξής πρόγραμμα:

1η μέρα: Πτήση Αθήνα - Νάπολη και παραμονή στην πόλη!
2η μέρα: Μονοήμερη εκδρομή Σορέντο - Ποζιτάνο - Αμάλφι - Ραβελο και επιστροφή στην Νάπολη
3η μέρα: Πομπηία (& Κάπρι; Βεζούβιο;)
4η μέρα Παραμονή στην Νάπολη

Θέλω να μου πείτε αν αξίζει να πάμε Κάπρι μια τετοια εποχή που μπορεί και να βρέχει μπορεί και όχι! Το έχω στο μυαλό μου σαν έναν καλοκαιρινό προορισμό που αξιζει να πας να μείνεις να κάνεις μπανια κλπ. Θα το κάναμε συνδυαστικά με Πομπηία αλλα δεν ξέρω μηπως είναι τσαμπα ο χρόνος και το χρήμα.

Και επίσης πως λέτε να περάσουμε τις 2 μέρες στην Νάπολη; (1η και 4η) Θα πάμε σίγουρα Underground Naples. Να χωρίσουμε τις ημέρες ανα περιοχη; πχ την μια μερα Ιστορικο κεντρο και την άλλη προς Piazza Plebiscito & Quartieri Spagnoli;

Δεν είμαστε πολύ των μουσείων! Τις Κατακόμβες τις έχουμε με ένα ερωτηματικό. Στην όπερα θα θέλαμε να μπουμε! Μας αρέσει να ζουμε την πολη, να περπατάμε να πιουμε το καπουτσίνο μας να φάμε την πίτσα μας. Πίστευετε πως υπάρχει κάτι που δεν πρέπει να χάσουμε με τίποτα κατά την παραμονή μας στην πολή;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Καλησπέρα.
Καιρό από τώρα για τέλη Μαΐου και με τέτοια ακρίβεια αποκλείεται να ξέρεις.
Κάπρι μαζί με Πομπηία δεν παίζει. Εγώ θα έλεγα ούτε Πομπηία με Βεζούβιο, αν και έχω διαβάσει εδώ μέλη που το έχουν κάνει.
Το ιστορικό κέντρο και τα μέρη που αναφέρεις είναι πολύ κοντά (βασικά Piazza Plebiscito & Quartieri Spagnoli είναι στο ιστορικό κέντρο). Γίνονται και σε μια μέρα. Επίσης, βάλτε να πάτε και παραλιακά. Πχ. Castel dell'Ovo. Kαι κάπου ψηλά. Πχ Vomero (Μοναστήρι San Marino, Castel San Elmo ).

Δεν πρεπει να χασετε το μαυσωλειο του Μαραντονα και στο λεω εγω που δεν αγαπω το ποδοσφαιρο. Τι κατακομβες λετε.
Και ψωνια.
E όχι και μαυσωλείο :haha:.
 

hrubi

Member
Μηνύματα
26
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη & Ισλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Manhattan, New York
Καλησπέρα.
Καιρό από τώρα για τέλη Μαΐου και με τέτοια ακρίβεια αποκλείεται να ξέρεις.
Κάπρι μαζί με Πομπηία δεν παίζει. Εγώ θα έλεγα ούτε Πομπηία με Βεζούβιο, αν και έχω διαβάσει εδώ μέλη που το έχουν κάνει.
Το ιστορικό κέντρο και τα μέρη που αναφέρεις είναι πολύ κοντά (βασικά Piazza Plebiscito & Quartieri Spagnoli είναι στο ιστορικό κέντρο). Γίνονται και σε μια μέρα. Επίσης, βάλτε να πάτε και παραλιακά. Πχ. Castel dell'Ovo. Kαι κάπου ψηλά. Πχ Vomero (Μοναστήρι San Marino, Castel San Elmo ).


E όχι και μαυσωλείο :haha:.
Ναι τελικά καταλήξαμε να πάμε μόνο Πομπηία και Αμάλφι Coast. Θα μείνουμε Νάπολη τις άλλες μέρες να δούμε την πόλη. Θα βολτάρουμε συνέχεια και θα απολαύσουμε το φαγητό! Έχετε να μου προτείνετε ωραία μαγαζιά για φαγητό, διασκέδαση κλπ;

Καλησπέρα.
Καιρό από τώρα για τέλη Μαΐου και με τέτοια ακρίβεια αποκλείεται να ξέρεις.
Κάπρι μαζί με Πομπηία δεν παίζει. Εγώ θα έλεγα ούτε Πομπηία με Βεζούβιο, αν και έχω διαβάσει εδώ μέλη που το έχουν κάνει.
Το ιστορικό κέντρο και τα μέρη που αναφέρεις είναι πολύ κοντά (βασικά Piazza Plebiscito & Quartieri Spagnoli είναι στο ιστορικό κέντρο). Γίνονται και σε μια μέρα. Επίσης, βάλτε να πάτε και παραλιακά. Πχ. Castel dell'Ovo. Kαι κάπου ψηλά. Πχ Vomero (Μοναστήρι San Marino, Castel San Elmo ).


E όχι και μαυσωλείο :haha:.
Στο Castel San Elmo πρέπει να μπεις με εισιτήριο για να δεις την θέα;
 

L ALALA

Member
Μηνύματα
15
Likes
6
Καλησπέρα σας χρειάζομαι τη βοήθεια σας
θα πάω το Σεπτέμβρη ναπολη 4 μέρες και σκεφτομουνα να κάνω ημερήσιες κρουαζιέρες σε όλα τα γύρω γυρω
Μια μέρα καπρι,μια ποζιτανο ,μια αμαλφι κλπ
Τι λέτε;
Αξίζει έτσι;
Η να πάω σορεντο;ραβελλο;ischia?
Και είναι καλύτερα με τα καραβάκια παρά οδικώς;
Ευχαριστωωω
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.761
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom