Νορβηγία Πληροφορίες για Νορβηγία

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
ΚΑΛΗΜΕΡΑ
νεο μελος , σας ευχαριστω για τη αποδοχη.
Σαββατο πρωι ξεκιναω για Μπεργκεν. Υπαρχει καποια πληροφορια για αυτη την ΄΄περιβοητη΄΄ κρουαζιερα στο φιοδ? διαρκεια , τιμη και οτι αλλη παροχη υπαρχει?
Υπάρχουν πολλές κρουαζιέρες και πολλά φιορδ. Υπάρχει π.χ. ολοήμερη εκδρομή στο Sognefjrod και το Flåm (επιστροφή με τρένο) με 190€, υπάρχει και η τρίωρη κρουαζιέρα στο Mostraumen με 68€. Και πλήθος άλλων εκδρομών, ανάλογα τι θες και πόσα προτίθεσαι να δώσεις. Αν φεύγεις Σάββατο, μάλλον άργησες να αναζητήσεις πληροφορίες...
https://www.norwaynutshell.com/sognefjord-in-a-nutshell/
https://www.visitnorway.com/places-...n/fjordcruise-bergen-–-mostraumen/3686/
 

PANAGIOTIS0808

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλημερα σας ..θα ηθελα πληροφοριες για νορνηγια....ειδικα για οσλο και μπεργκεν...απο ποσες μερες να μεινω μεχρι λεωφορεια κτλ....ευχαριστω
 

nister

Member
Μηνύματα
8
Likes
17
Ξέρει κανείς αν στη Νορβηγία έχουμε δωρεάν Roaming, όπως στην Ε.Ε.;

Κοιτάζοντας στις ιστοσελίδες των 3 παρόχων, αυτό καταλαβαίνω, αλλά δε μπορώ να βρω αν υπάρχει κάποια συμφωνία μεταξύ Ε.Ε. και Νορβηγίας για το θέμα αυτό και επειδή μου έχει τύχει στο παρελθόν υπάλληλοι παρόχου να με ενημερώσουν λάθος για παρόμοιο ζήτημα, αναρωτιέμαι αν ξέρει κανείς, έστω και από προσωπική εμπειρία.

Edit: Η Νορβηγία μαζί με την Ισλανδία και το Λιχτενστάιν και τις χώρες της Ε.Ε., ανήκουν στον Ευρωπαϊκό Οικονομικό Χώρο (ΕΟΧ), οπότε φαντάζομαι ότι όντως ισχύει το δωρεάν Roaming και στη Νορβηγία, αλλά αν ξέρει κάποιος σίγουρα ας βοηθήσει.
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.111
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Edit: Η Νορβηγία μαζί με την Ισλανδία και το Λιχτενστάιν και τις χώρες της Ε.Ε., ανήκουν στον Ευρωπαϊκό Οικονομικό Χώρο (ΕΟΧ), οπότε φαντάζομαι ότι όντως ισχύει το δωρεάν Roaming και στη Νορβηγία, αλλά αν ξέρει κάποιος σίγουρα ας βοηθήσει.
Στην Ισλανδία χρησιμοποίησα κανονικά το πακέτο που έχω στην Ελλάδα χωρίς καμία επιπλέον χρέωση, αν αυτό σε βοηθάει.
Κάποια στιγμή είχα κοιτάξει και εγώ τι ισχύει για Νορβηγία και όντως είναι το ίδιο με Ισλανδία, αλλά δεν έχω προσωπική εμπειρία ακόμα.
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
349
Likes
1.334
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα. Στη Νορβηγία μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τη κάρτα ασφάλισης της Ευρωπαϊκής ένωσης; Ευχαριστώ.
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
1.997
Likes
2.084
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Θα ήθελα να μάθω αν για να νοικιάσει κάποιος αμάξι από Τρόμσο δέχονται χρεωστική κάρτα και όχι πιστωτική
 

taniakar

Member
Μηνύματα
240
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Vienna, Bratislava!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Σκεφτομαι 10ημερο Μαρτίου μοιρασμένο στα εξης: Στοκχόλμη, Τρομσο, Μπέργκεν, Όσλο, φιόρδ. Πως σας φαίνεται ο μήνας καταρχήν? Έχω ελπίδες για σέλας? Είναι εντάξει ο καιρός για κρουαζιέρα στα φιόρδ? Μου φτάνει το 10ημερο για να δω τα παραπάνω μέρη? Μεταξύ των πόλεων θα μετακινηθω με αεροπλάνο.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.825
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Σέλας μάλλον θα πετγχεις κοντά στο Tromso (θα βοηθήσει ο καιρός, αλλά πρόσεξε να πέσει κοντά σε νέα σελήνη για να μην έχεις άλλο φως τη νύχτα). Θα χρειαστεί να μπεις σε εκδρομές που πάνε και το ψάχνουν στην εξοχή... Φυσικά, όσο πιο νωρίς στο Μάρτιο, τόσο πιο καλά.

10 μέρες είναι λίγες για όλα αυτά. Θές 2-3 βράδια για Σέλας (Τρόμσο), 3-4 μέρες για Στοκχόλμη, απò 1 -2 σε Bergen και Oslo, και 3-4 για τα Φιόρδ (Bergen yo Aulesund).
 
Μηνύματα
98
Likes
569
Σκεφτομαι 10ημερο Μαρτίου μοιρασμένο στα εξης: Στοκχόλμη, Τρομσο, Μπέργκεν, Όσλο, φιόρδ. Πως σας φαίνεται ο μήνας καταρχήν? Έχω ελπίδες για σέλας? Είναι εντάξει ο καιρός για κρουαζιέρα στα φιόρδ? Μου φτάνει το 10ημερο για να δω τα παραπάνω μέρη? Μεταξύ των πόλεων θα μετακινηθω με αεροπλάνο.
Σε 10 μέρες ταξίδι ίσως θα ήταν καλύτερα να αφαίρεσεις το Μπέργκεν ή το Οσλο.

Εγώ για το σέλας θα προσπαθήσω στο μέλλον να πάω στο Αμπίσκο Βόρεια Σουηδία και θα το συνδυάσω με την παραμυθένια Στοκχόλμη , τη Κιρούνα και ίσως Νόρβικ {βόρεια Νορβηγία} .

Βέβαια παρατηρώ στο δίκτυο οτι για το σέλας έχει πολλούς θαυμαστές το Τρομσό {δεν έχω πάει δεν ξέρω}

Μπορεί κάποιος να κατεβάσει κάποιες εφαρμογές στο κινητό του που θα τον βοηθήσουν στο κυνηγητό του σέλας χωρίς να χρησιμοποιήσει κάποιο οργανωμένο τουρ. Θέλει και λίγη τύχη με τον καιρό.

Αν πας για το σέλας πιστεύω οτι το Αμπίσκο είναι τέλεια επιλογή διότι είναι χωριό στη Λαπωνική φύση και δεν έχει και φώτα όπως εικάζω στο Τρομσό που είναι μια πόλη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.497
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom