Ταϊλάνδη Πληροφορίες για Ταϊλάνδη

marina vs

Member
Μηνύματα
105
Likes
111
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού!!!
Oκ λοιπόν έτοιμη η λίστα με τα φαρμακευτικά είδη! Πρόσθεσα στη λίστα και ταμπλέτες νερού καλού κακού για τυχόν περιοχές που δεν υπάρχει εμφιαλωμένο νερό. Το άλλο που με προβληματίζει είναι το θέμα της ασφάλειας των πραγμάτων (φωτογραφικές,χρήματα,κάρτες). Μόνος σου θα πρέπει να τα έχεις συνεχώς υπό την επίβλεψη σου. Πχ, στην παραλία ούτε μια βουτιά δε θα μπορώ να απολαύσω με τα πράγματα εκτεθειμένα μόνα τους. Κατα την γνώμη σας και την εμπειρία σας, τι είναι καλύτερο? Να τα έχω συνεχώς μαζί μου ή να τα κλειδώνω στο δωμάτιο (ενδεχόμενο που με αγχώνει περισσότερο)?? (Επίσης φαντάζομαι το να τα εμπιστευτώ σε κάποιον άνθρωπο του ξενοδοχείου δεν είναι κ τόσο καλή ιδέα έτσι?)

Και μην ξεχάσεις το αντηλιακό σου, τυχερή!

Εμείς παίρνουμε, εκτός των παραπάνω, και μερικά ακόμα γιατρικά: αντιισταμινικά, σταγόνες για τα μάτια, κάτι για τη ναυτία, κάτι για τα καψίματα, τσίχλες νικοτίνης για τον καπνιστή. Μένουν σχεδόν αχρησιμοποίητα βέβαια...
To αντηλιακό πρώτο πρώτο!! :D :D
 
Last edited by a moderator:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Oκ λοιπόν έτοιμη η λίστα με τα φαρμακευτικά είδη! Πρόσθεσα στη λίστα και ταμπλέτες νερού καλού κακού για τυχόν περιοχές που δεν υπάρχει εμφιαλωμένο νερό. Το άλλο που με προβληματίζει είναι το θέμα της ασφάλειας των πραγμάτων (φωτογραφικές,χρήματα,κάρτες). Μόνος σου θα πρέπει να τα έχεις συνεχώς υπό την επίβλεψη σου. Πχ, στην παραλία ούτε μια βουτιά δε θα μπορώ να απολαύσω με τα πράγματα εκτεθειμένα μόνα τους. Κατα την γνώμη σας και την εμπειρία σας, τι είναι καλύτερο? Να τα έχω συνεχώς μαζί μου ή να τα κλειδώνω στο δωμάτιο (ενδεχόμενο που με αγχώνει περισσότερο)?? (Επίσης φαντάζομαι το να τα εμπιστευτώ σε κάποιον άνθρωπο του ξενοδοχείου δεν είναι κ τόσο καλή ιδέα έτσι?)
Στην παραλία θα προσπαθείς να μην έχεις εκτεθειμένα ακριβά πράγματα και να ρίχνεις καμιά ματιά όταν μπαίνεις στη θάλασσα. Ιδίως σε πολυσύχναστες παραλίες (εγώ πιο πολύ αγχωνόμουν με τους τουρίστες). Εμείς αφήναμε διάφορα στα δωμάτια και δεν συνέβη τίποτα. Επίσης, πολλά ξενοδοχεία διαθέτουν χρηματοκιβώτιο για τους πελάτες τους. Γενικά, η Ταϊλάνδη μου άφησε μια εντύπωση ασφάλειας. Χρειάζεται μόνο κοινή λογική.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Να κάνεις ότι κάνεις συνήθως όταν πηγαίνεις κι εδώ διακοπές, τίποτε περισσότερο, τίποτε λιγότερο.
 

marina vs

Member
Μηνύματα
105
Likes
111
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού!!!
Στην παραλία θα προσπαθείς να μην έχεις εκτεθειμένα ακριβά πράγματα και να ρίχνεις καμιά ματιά όταν μπαίνεις στη θάλασσα. Ιδίως σε πολυσύχναστες παραλίες (εγώ πιο πολύ αγχωνόμουν με τους τουρίστες). Εμείς αφήναμε διάφορα στα δωμάτια και δεν συνέβη τίποτα. Επίσης, πολλά ξενοδοχεία διαθέτουν χρηματοκιβώτιο για τους πελάτες τους. Γενικά, η Ταϊλάνδη μου άφησε μια εντύπωση ασφάλειας. Χρειάζεται μόνο κοινή λογική.
To μεγαλύτερο άγχος μου είναι στην παραλία. Στα υπόλοιπα μέρη τα έχεις συνεχώς πάνω σου. Το θέμα είναι ότι τις περισσότερες μέρες πρόκειται για hostel. Όλα τα hostel βέβαια έχουν ντουλάπια ''ασφαλείας', αλλά δεν είναι λίγες οι φορές που έχω ακούσει να τα ανοίγουν απλά και εύκολα :/
 
Last edited:
Μηνύματα
301
Likes
1.820
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Ταξίδι-Όνειρο
Ωκεανία
Να περάσετε ΥΠΕΡΟΧΑ!!! Ζηλεύωωωω! Ενημερωτικά, οι ταμπλέτες νερού πιστεύω δεν θα σας χρειαστούν εκτός και εάν έχετε σκοπό να είστε τελείως off the beaten track! Εμείς αν και είχαμε πάρει μαζί ένα πλήρως εξοπλισμένο φαρμακείο τα μόνα που καταναλώσαμε ήταν 1 ντεπόν και ένα στικ μελισσόχορτο για τα τσιμπήματα (δεν είχαμε μαζί μας αντικουνουπικό... :rolleyes:)! Μια αλλεργία που έβγαλε ο σύντροφος από τον ήλιο (γιατί δεν χρησιμοποιούσε ούτε αντηλιακό - το αγοράσαμε ένα μετά την 1η εβδομάδα :p ) του έδωσαν σε ένα φαρμακείο κάτι χάπια και η αλλεργία εξαφανίστικε μέσα σε 1 ώρα! Αντηλιακό εάν το πάρετε από δω πάρτε με μεγάλο βαθμό προστασίας, αλλά μην ανησυχείς, έχει και εκεί τα ΠΑΝΤΑ! Όσο για τα θέματα ασφάλειας, πάρε δικά σου λουκετάκια καλής ποιότητας για τα ντουλαπάκια που αφήνεις τα πράγματα σου για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και εμπιστεύσου το ένστικτο σου. Πάντως προσωπικά έχω περισσότερα θέματα ασφαλείας στο μετρό της Αθήνας παρά οπουδήποτε πήγα στην Ταϊλάνδη, παραλίες, δωμάτια, δρόμοι, βραδυνές βόλτες included!
Να περάσετε ΤΕΛΕΙΑ :clap::clap::clap:
 

marina vs

Member
Μηνύματα
105
Likes
111
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού!!!
Να περάσετε ΥΠΕΡΟΧΑ!!! Ζηλεύωωωω! Ενημερωτικά, οι ταμπλέτες νερού πιστεύω δεν θα σας χρειαστούν εκτός και εάν έχετε σκοπό να είστε τελείως off the beaten track! Εμείς αν και είχαμε πάρει μαζί ένα πλήρως εξοπλισμένο φαρμακείο τα μόνα που καταναλώσαμε ήταν 1 ντεπόν και ένα στικ μελισσόχορτο για τα τσιμπήματα (δεν είχαμε μαζί μας αντικουνουπικό... :rolleyes:)! Μια αλλεργία που έβγαλε ο σύντροφος από τον ήλιο (γιατί δεν χρησιμοποιούσε ούτε αντηλιακό - το αγοράσαμε ένα μετά την 1η εβδομάδα :p ) του έδωσαν σε ένα φαρμακείο κάτι χάπια και η αλλεργία εξαφανίστικε μέσα σε 1 ώρα! Αντηλιακό εάν το πάρετε από δω πάρτε με μεγάλο βαθμό προστασίας, αλλά μην ανησυχείς, έχει και εκεί τα ΠΑΝΤΑ! Όσο για τα θέματα ασφάλειας, πάρε δικά σου λουκετάκια καλής ποιότητας για τα ντουλαπάκια που αφήνεις τα πράγματα σου για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και εμπιστεύσου το ένστικτο σου. Πάντως προσωπικά έχω περισσότερα θέματα ασφαλείας στο μετρό της Αθήνας παρά οπουδήποτε πήγα στην Ταϊλάνδη, παραλίες, δωμάτια, δρόμοι, βραδυνές βόλτες included!
Να περάσετε ΤΕΛΕΙΑ :clap::clap::clap:
Ευχαριστωωώ :D :D
Oι θερμοκρασίες είναι πιο ήπιες αυτή την εποχή αλλά πέρα από το αντηλιακό το φαρμακείο μου περιλαμβάνει και κρέμα για εγκαύματα :p χαχα!Το λάδι μαυρίσματος μάλλον είναι περιττό στον τροπικό ήλιο!
 

Panos_65

Member
Μηνύματα
506
Likes
1.170
Θυμήσου να βάζεις αντηλιακό ακόμη και όταν έχει συννεφιά, γιατί σε κείνα τα μέρη η ένταση της ακτινοβολίας είναι μεγαλύτερη.
 

marina vs

Member
Μηνύματα
105
Likes
111
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού!!!
Θυμήσου να βάζεις αντηλιακό ακόμη και όταν έχει συννεφιά, γιατί σε κείνα τα μέρη η ένταση της ακτινοβολίας είναι μεγαλύτερη.
Nαι το έχω υπόψην!:) Αν και κρίνοντας από τον καιρό που έριξα μια ματιά, ειδικά στην Καμπότζη, η ομπρέλα θα φανεί πιο χρήσιμη!Πολλές βροχές βλέπω :(
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Μην πτόησε με αυτά βλέπεις στις προβλέψεις. Πέρσι το Νοέμβριο ήμουν και γω Καμπότζη και παραλίγο να ακυρώσω το ταξίδι γιατί έβλεπα βροχές και καταιγίδες. Τελικά δεν έβρεξε ούτε μια μέρα!
 

marina vs

Member
Μηνύματα
105
Likes
111
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού!!!
Μην πτόησε με αυτά βλέπεις στις προβλέψεις. Πέρσι το Νοέμβριο ήμουν και γω Καμπότζη και παραλίγο να ακυρώσω το ταξίδι γιατί έβλεπα βροχές και καταιγίδες. Τελικά δεν έβρεξε ούτε μια μέρα!
Aς το ελπίζω, στο θέμα βροχής όμως συνήθως δεν έχω τύχη! :p
Nα σε ρωτήσω σχετικά με το θέμα της βίζας στην Καμπότζη. Θα περάσω τα σύνορα οδικώς. Απλώς βγάζω τη βίζα στα σύνορα, ή πρέπει να έχω και κάποιο άλλο χαρτί μαζί μου?? (Και αν δεν κάνω λάθος χρειάζονται και 2 φωτογραφίες?)Πρέπει να είναι οπωςδήποτε διαβατηρίου?
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Είχα φτάσει αεροπορικώς και είχα εκδώσει από πριν e-visa από εδώ https://www.evisa.gov.kh/?lang=Gre αλλά δεν εξυπηρετούνται όλα τα χερσαία σύνορα.
Από ότι θυμάμαι από αυτά που είχα διαβάσει, δεν θα χρειαστείς κάτι άλλο πέραν του διαβατηρίου σου και μιας φώτο 4χ6cm και 20 Δολ. Ελπίζω να επιβεβαιώσει κάποιος που το έχει κάνει.
 

marina vs

Member
Μηνύματα
105
Likes
111
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού!!!
Όσον αφορά τις πρίζες σε Καμπότζη, Tαυλάνδη, Μαλαισία και Σιγκαπούρη.. είναι συμβατές με τα ευρωπακά φις??
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.399
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom