Ταϊλάνδη Πληροφορίες για Ταϊλάνδη

dimis87

Member
Μηνύματα
125
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Καραιβικη
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνια
χαίρεται. Ως καινούργια εδώ συην ομάδα ζητάω την κατανόηση σας. Ταξιδεύω με το αγορι μου ταϊλανδη μέσα μαρτη για 11 μερούλες φτάνουμε στο κραμπι και αναχωρούμε από μπανγκοκ
Ψάχνω συνεχώς στο Ίντερνετ για πληροφορίες αλλά δν βρισκω όσα θ ήθελαζ Όσα πιο πολλά τιπ μας δώσετε και μας πείτε πως να το χειριστούμε, τι να προσέχουμε τόσο το καλύτερο.
ΘΕλουμε να ενοικιάσουνε και μηχανάκι εκεί είναι καλή επιλογή;
Χρειεζεται εμβόλιο ή κάποιο είδους τεστ μπαίνοντας η βγαίνοντας ;
Πρέπει ν βγάλουμε διεθνή δίπλωμα οδήγησης ;
Σε ποια μέρη να μείνουμε και πόσες μέρες ;
Τσιανγκ μαι , ταιανγκ ραι αξίζει ; Και αν ναι πως να πάμε ως εκεί ;
Συγνώμη για τις τόσες ώρες ερωτήσεις αλλά είναι πολλά αυτά π θέλω ν μάθω.
Σκέφτομαι να κάτσουμε 3 μερούλεςκραμπι κραμπι —> πι πι(μονοήμερη) —>πουκετ (2 ημερεσ )μετά να πάμε κο σαμουι (αν αξίζει ) και της υπόλοιπες μέρες μπανγκοκ τι λέτε ;
Οι έντεκα μέρες είναι καθαρές στην ταυλανδη ;;η έχεις και τα πάνε Ελα όποτε 9;;επίσης είναι λίγες οι μέρες για τόσο βαρύ προγραμα μιλάς χωρίς να ξες φυσικά και λογικο για πολύ μακρινές αποστάσεις το οποίο αυτόματα θα σε κανεί να χάσεις από τα σημεία που θες να επισκεφτείς.πρώτα πάρε μια απόφαση τι τελικά αναζητάς από το ταξίδι σου και μετά μετά χαράς να σε βοηθήσουμε στα πάντα .
 

Giannis3

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλημέρα σε όλους,
Είμαι καινούριος στο φόρουμ αλλά ταξιδεύω καιρό (όσο μπορώ). Μιας που πρόκειται να κάνω το πιο μακρινό μου ταξίδι μέχρι στιγμής, θέλω τα φώτα σας.

Έχω κλείσει αεροπορικά για Πουκετ μέσα Φλεβάρη (έβλεπα τόσα χρόνια προσφορές της Scoot και αυτή τη φορά δεν αντιστάθηκα). Θα έχω 5 καθαρές μέρες παραμονής εκεί. Ναι ξέρω, είναι πολύ λίγες αλλά δεν μπορώ να λείψω πάρα πολύ και δεν έβγαιναν αλλιώς οι πτήσεις. Η διαμονή μου θα είναι κοντά στην Πατόνγκ.

Το σκεπτικό μου έιναι, την πρώτη μέρα να περιηγηθούμε χαλαρά στην περιοχή της Πατόγνκ μιας που λογικά θα είμαστε πτώμα από το ταξίδι, με σκοπό να βρούμε ταξιδιωτικά γραφεία για τις επόμενες μέρες ΚΑΙ να δούμε το Illuzion Club (είμαστε άτομα που αρέσκονται σε αυτού του είδους νυκτερινής διασκέδασης). Με τα ταξιδιωτικά που θα βρούμε να κλείσουμε τις επόμενες 3 μέρες, 2 ημερήσια tour για τα διάφορα νησιά και 1 ημερήσιο tour για την ενδοχώρα (τον μεγάλο Βούδα, Ναούς κλπ). Την τελευταία μέρα την αφήνουμε πάλι για χαλαρά είτε Πατόνγκ είτε σε κάποια άλλη παραλία.

Πως σας ακούγεται σαν πρόγραμμα? Κάνω καλά που αφήνω τα τουρς να τα κλείσω από εκεί? (συνήθως κλείνω τα πάντα από πριν αλλά αυτή τη φορά είπα να το πάμε πιο χύμα). Έχετε να προτείνετε συγκεκρίμενα tour ή νησιά/παραλίες που θα πρέπει να συμπεριλάβω σίγουρα? Οποιαδήποτε άλλη πρόταση για αξιοθέατα/φαγητο/δραστηριότητες είναι ευπρόσκδεκτη, όπως και πρακτικές συμβουλές για μετακίνηση (ταξι?), συνάλλαγμα κλπ.
 

dimis87

Member
Μηνύματα
125
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Καραιβικη
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνια
Καλημέρα σε όλους,
Είμαι καινούριος στο φόρουμ αλλά ταξιδεύω καιρό (όσο μπορώ). Μιας που πρόκειται να κάνω το πιο μακρινό μου ταξίδι μέχρι στιγμής, θέλω τα φώτα σας.

Έχω κλείσει αεροπορικά για Πουκετ μέσα Φλεβάρη (έβλεπα τόσα χρόνια προσφορές της Scoot και αυτή τη φορά δεν αντιστάθηκα). Θα έχω 5 καθαρές μέρες παραμονής εκεί. Ναι ξέρω, είναι πολύ λίγες αλλά δεν μπορώ να λείψω πάρα πολύ και δεν έβγαιναν αλλιώς οι πτήσεις. Η διαμονή μου θα είναι κοντά στην Πατόνγκ.

Το σκεπτικό μου έιναι, την πρώτη μέρα να περιηγηθούμε χαλαρά στην περιοχή της Πατόγνκ μιας που λογικά θα είμαστε πτώμα από το ταξίδι, με σκοπό να βρούμε ταξιδιωτικά γραφεία για τις επόμενες μέρες ΚΑΙ να δούμε το Illuzion Club (είμαστε άτομα που αρέσκονται σε αυτού του είδους νυκτερινής διασκέδασης). Με τα ταξιδιωτικά που θα βρούμε να κλείσουμε τις επόμενες 3 μέρες, 2 ημερήσια tour για τα διάφορα νησιά και 1 ημερήσιο tour για την ενδοχώρα (τον μεγάλο Βούδα, Ναούς κλπ). Την τελευταία μέρα την αφήνουμε πάλι για χαλαρά είτε Πατόνγκ είτε σε κάποια άλλη παραλία.

Πως σας ακούγεται σαν πρόγραμμα? Κάνω καλά που αφήνω τα τουρς να τα κλείσω από εκεί? (συνήθως κλείνω τα πάντα από πριν αλλά αυτή τη φορά είπα να το πάμε πιο χύμα). Έχετε να προτείνετε συγκεκρίμενα tour ή νησιά/παραλίες που θα πρέπει να συμπεριλάβω σίγουρα? Οποιαδήποτε άλλη πρόταση για αξιοθέατα/φαγητο/δραστηριότητες είναι ευπρόσκδεκτόπως και πρακτικές συμβουλές για μετακίνηση (ταξι?), συνάλλαγμα κλπ.
Καλησπέρα ,ταξιδιωτικά έχει παρά πολλά εκεί στην πατονγκ θα βρεις πολλά θα κλείσεις από εκεί ένα καλό τουρ τα 2 πιο καλά για μένα είναι phi phi και James Bond island,αν τελικά καταλήξεις να πρέπει να κανείς ένα από τα δυο γιατί θα σου φάνε όλο το πρωινό και λίγο απόγευμα αυτά τα τουρ να πας phi phi σηκώνει πολύ παζάρι η τιμή μην κλείσεις με ότι σου πούνε με την μια.συνάλλαγμα όχι αεροδρόμιο κάνε κάπου τοπικά και ψάξε δυο τρία Κιοσκια μέχρι να βρεις καλή απόδοση.ταξί τουκ τουκ μόνο με παζάρι την διαδρομή πριν ανεβείτε επάνω .υο όλουσιον κλαμπαρα φυσικά να πάτε εμείς κάθε βράδυ εκεί ήμασταν και για άλλους λόγους προφανως❤❤❤❤.ότι άλλο θες ρωτάς
 

poised

Member
Μηνύματα
875
Likes
6.487
Λέγεται ότι από Ιούνη θα μπει "είσοδος" 300Baht (με σημερινή ισοτιμία ~9 ευρώ) πληρωτέα στην άφιξη για όλους τους ξένους μη μόνιμους κατοίκους.
 

vrea

Member
Μηνύματα
233
Likes
212
Κλείσαμε για Μπανγκογκ τις ημέρες του Πάσχα 9-18/4. Εχω τις ακόλουθες ερωτήσεις και θέλω καθοδήγηση γιατί μάλλον έχω πάθει εμπλοκή με το πρόγραμμα.

Οι μέρες δεν είναι πολλές και προσπαθώ να τις αξιοποιήσω σωστά:
1. σκέφτομαι καταρχήν ότι πρέπει να αφήσουμε 4 γεμάτες για Μπανγκογκ και περίχωρα (μονοημερη πλωτή αγορα , μονοημερη Αγιουτάγια)- είναι πολλές θεωρείτε?

2. Ειναι η γιορτή Σονγκραν 12-15/4 και γιορτάζεται ιδιαίτερα στο Τσιαγκ Μαι. Εχει πάει κανείς αξίζει? Τι άλλο θα μπορούσε να κάνει κανείς στο Τσιαγκ Μαι και πόσες μέρες πρέπει να διαθέσει?

3. Από νησιά που μου προτείνετε την εποχή του Απριλίου. Οι επιλογές είναι Πατόνγκ ή Κράμπι ?δεδομένο ότι είμαστε οικογένεια με 2 παιδιά και δεν επιζητούμε μπαρ αλλά ωραία εστιατόρια, αγορές, εύκολα προσβάσιμα νησιά. Δεν έχω κάτι χειρότερο από το να θαλασσοδέρνω σε μια βάρκα με τα παιδιά σε άσχημο καιρό...

Please help...πλησιάζει ο καιρός και δεν έχω οργανώσει τίποτα
 

dimis87

Member
Μηνύματα
125
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Καραιβικη
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνια
Κλείσαμε για Μπανγκογκ τις ημέρες του Πάσχα 9-18/4. Εχω τις ακόλουθες ερωτήσεις και θέλω καθοδήγηση γιατί μάλλον έχω πάθει εμπλοκή με το πρόγραμμα.

Οι μέρες δεν είναι πολλές και προσπαθώ να τις αξιοποιήσω σωστά:
1. σκέφτομαι καταρχήν ότι πρέπει να αφήσουμε 4 γεμάτες για Μπανγκογκ και περίχωρα (μονοημερη πλωτή αγορα , μονοημερη Αγιουτάγια)- είναι πολλές θεωρείτε?

2. Ειναι η γιορτή Σονγκραν 12-15/4 και γιορτάζεται ιδιαίτερα στο Τσιαγκ Μαι. Εχει πάει κανείς αξίζει? Τι άλλο θα μπορούσε να κάνει κανείς στο Τσιαγκ Μαι και πόσες μέρες πρέπει να διαθέσει?

3. Από νησιά που μου προτείνετε την εποχή του Απριλίου. Οι επιλογές είναι Πατόνγκ ή Κράμπι ?δεδομένο ότι είμαστε οικογένεια με 2 παιδιά και δεν επιζητούμε μπαρ αλλά ωραία εστιατόρια, αγορές, εύκολα προσβάσιμα νησιά. Δεν έχω κάτι χειρότερο από το να θαλασσοδέρνω σε μια βάρκα με τα παιδιά σε άσχημο καιρό...

Please help...πλησιάζει ο καιρός και δεν έχω οργανώσει τίποτα
Η ταπεινή μου γνώμη εν τάχει, μεινε Bangkok είναι τεράστια πανέμορφη σκέψου ότι πας στην νέα Υόρκη 4 μέρες και ψάχνεις να κανείς και αποδράσεις ας το πούμε έτσι .δεν σε πέρνει να κανείς και πολλά είναι λίγες μέρες
 

vrea

Member
Μηνύματα
233
Likes
212
Η ταπεινή μου γνώμη εν τάχει, μεινε Bangkok είναι τεράστια πανέμορφη σκέψου ότι πας στην νέα Υόρκη 4 μέρες και ψάχνεις να κανείς και αποδράσεις ας το πούμε έτσι .δεν σε πέρνει να κανείς και πολλά είναι λίγες μέρες
Ευχαριστω πολύ για την απάντηση
Αρα πώς προτείνεις να μοιράσω τις 10 μέρες? 5 Μπανγκοκ και 5 Τσιαγκ Μαι? Για Τσιαγκ Μαι είναι πολλές?
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.429
Likes
4.414
Κλείσαμε για Μπανγκογκ τις ημέρες του Πάσχα 9-18/4. Εχω τις ακόλουθες ερωτήσεις και θέλω καθοδήγηση γιατί μάλλον έχω πάθει εμπλοκή με το πρόγραμμα.

Οι μέρες δεν είναι πολλές και προσπαθώ να τις αξιοποιήσω σωστά:
1. σκέφτομαι καταρχήν ότι πρέπει να αφήσουμε 4 γεμάτες για Μπανγκογκ και περίχωρα (μονοημερη πλωτή αγορα , μονοημερη Αγιουτάγια)- είναι πολλές θεωρείτε?

2. Ειναι η γιορτή Σονγκραν 12-15/4 και γιορτάζεται ιδιαίτερα στο Τσιαγκ Μαι. Εχει πάει κανείς αξίζει? Τι άλλο θα μπορούσε να κάνει κανείς στο Τσιαγκ Μαι και πόσες μέρες πρέπει να διαθέσει?

3. Από νησιά που μου προτείνετε την εποχή του Απριλίου. Οι επιλογές είναι Πατόνγκ ή Κράμπι ?δεδομένο ότι είμαστε οικογένεια με 2 παιδιά και δεν επιζητούμε μπαρ αλλά ωραία εστιατόρια, αγορές, εύκολα προσβάσιμα νησιά. Δεν έχω κάτι χειρότερο από το να θαλασσοδέρνω σε μια βάρκα με τα παιδιά σε άσχημο καιρό...

Please help...πλησιάζει ο καιρός και δεν έχω οργανώσει τίποτα
Μπανγκόκ θα έβαζα σίγουρα 3 μέρες.
Κατά τα λοιπά εξαρτάται αν οι 9 είναι καθαρές/ολόκληρες μέρες, αν όχι θα πρέπει μάλλον να επιλέξεις είτε Chiang Mai είτε θάλασσα. Από νησιά δες από την πλευρά των Samui-Phanghan (έχει στατιστικά λιγότερες βροχές).
Αν οι μέρες είναι γεμάτες, προσπάθησε να βάλεις τουλάχιστον μια πτήση προς Samui (κι όχι συνδυασμό πτήσης προς Surat thani και ferry) για να κερδίσεις χρόνο
 

vrea

Member
Μηνύματα
233
Likes
212
Λόγω της Ταυλανδέζικης πρωτοχρονιάς τον Απρίλιο μάλλον προκρίνεται μια στάση στο Τσιαγκ Μαί.
Οι καθαρές μέρες χωρίς τις πρώτη και την τελευταία μέρα (άφιξη και αναχωρηση) είναι 8.

Σκέφτομαι να τις χωρίσω σε 4 μέρες Μπανγκογκ και 4 Τσιαγκ Μαί. Στο Τσιαγκ Μαι τι μπορω να κάνω? Είναι πολλές οι μερες εκεί που έχω υπολογίσει?

Τέλος, ξενοδοχεία για Μπανγκοκ και Τσιαγκ Μαι - έχουμε κάποια πρόταση?
 
Last edited:

vrea

Member
Μηνύματα
233
Likes
212
Με τις εσωτερικές πτήσεις από Μπανγκοκ - Τσιαγκ Μαι έχει ταξειδέψει κανεός με Air Asia? Eιναι ΟΚ ή να κοιτάξω κάτι άλλο?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.233
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom