Ταϊλάνδη Πληροφορίες για Ταϊλάνδη

Connie G

Member
Μηνύματα
11
Likes
5
Καλησπέρα παιδιά. Τα έκλεισα όλα πέρα από το ξενοδοχείο σε Μπανγκοκ.
Το πρόγραμμα βγήκε ως εξής:

Φτάνουμε 6:30 το πρωί Bangkok, λέμε να πάμε σε κάποιο ναό ίσως, ή δεν ξέρω τι άλλο μπορείτε να προτείνετε. Στις 9:00 το βράδυ λεωφορείο για Κoh Tao, 40€ το άτομο και φτάνει 8:30 τ πρωί εκεί.

2 μέρες Koh Tao.
2 μέρες Koh Panghan
4 μέρες Koh Samui
Εσωτερική πτήση Koh Samui-Bangkok (140€ το άτομο)
4 μέρες Bangkok. Απο τα πράγματα που έχω βρει να επισκεφτούμε μέχρι στιγμής είναι :Chinatown, Chek to chek, paladium αγορά, πλωτή αγορά

Κάποια άλλη πρόταση;
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.424
Likes
7.791
Ο καιρος τοτε ειναι πολυ καλος και για Κραμπι. Και ειναι καλο ορμητηριο και για τα νησια αλλα και για καποιες εκδρομες με αυτοκινητο στην ενδοχωρα.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
4 μέρες Bangkok. Απο τα πράγματα που έχω βρει να επισκεφτούμε μέχρι στιγμής είναι :Chinatown, Chek to chek, paladium αγορά, πλωτή αγορά

Κάποια άλλη πρόταση;
Καλημέρα. Εννοείται παλάτι και 2-3 ναούς, τους πιο σημαντικούς (Wat Pho, Wat Saket, Wat Arun). Βόλτα στην παλιά πόλη (Dusit) πχ γύρω από την Khaosan για το φολκλόρ.

Edit:
Φτάνουμε 6:30 το πρωί Bangkok, λέμε να πάμε σε κάποιο ναό ίσως, ή δεν ξέρω τι άλλο μπορείτε να προτείνετε. Στις 9:00 το βράδυ λεωφορείο για Κoh Tao,
Πολύ σκότωμα αυτές οι ώρες αναμονής στην Βangkok. Παλάτι ίσως? Είναι εκτεταμένο μεν αλλά το βρίσκεις εύκολα και έχεις μια απροβλημάτιστη εμπειρία επίσκεψης. Εφόσον αντέχετε.
 
Last edited:

poised

Member
Μηνύματα
862
Likes
6.333
Φίλοι που γύρισαν πρόσφατα μου είπαν ότι η αγορά της τσατουτσάκ που γινόταν κάθε ΣΚ στα βόρεια του ευρύτερου κέντρου της Μπανγκόκ και παρουσιαζόταν σαν η μεγαλύτερη στην ΝΑ Ασία (~10.000 πάγκοι στα ντουζένια της) έχει σταματήσει. Στο πάρκο που ήταν πριν η αγορά τώρα χτίζεται κάποιο μεγακτήριο.

Μάλλον έχει μεταφερθεί αλλού, αλλά δεν κατάφεραν να βρουν πληροφορίες ούτε οι ίδιοι ούτε το ξενοδοχείο τους.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Εγώ θα πρότεινα οπωσδήποτε και βόλτα-βαρκάδα στα κανάλια της Μπανγκόκ, συν παλιά πόλη-ναούς και εάν υπάρχει χρόνος και το σύγχρονο κομμάτι της πόλης όπου το παλιό μπλέκεται με το νέο.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
+1 για βαρκάδα. Μπορείτε να πάρετε ένα από τα ferry. Είτε στο ποτάμι, είτε σε κανάλια.
 

dimis87

Member
Μηνύματα
125
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
Καραιβικη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνια
Βλέπω κάτι τιμές για πουκετ τελευταία εκεί πέρα έχει ξεφύγει λίγο η κατάσταση όπως και η ισοτιμία δεν είναι πολύ υπέρ μας ,τι ακριβώς γίνετε πως ακρίβυνε έτσι το μέρος
 

Connie G

Member
Μηνύματα
11
Likes
5
Καλημέρα. Εννοείται παλάτι και 2-3 ναούς, τους πιο σημαντικούς (Wat Pho, Wat Saket, Wat Arun). Βόλτα στην παλιά πόλη (Dusit) πχ γύρω από την Khaosan για το φολκλόρ.

Edit:


Πολύ σκότωμα αυτές οι ώρες αναμονής στην Βangkok. Παλάτι ίσως? Είναι εκτεταμένο μεν αλλά το βρίσκεις εύκολα και έχεις μια απροβλημάτιστη εμπειρία επίσκεψης. Εφόσον αντέχετε.
Ναι πρώτη μέρα θα είμαστε κομπλέ με υπνο κτλ. Ναι παλάτι λέγαμε σίγουρα, τον ναό απέναντι και κάποια αγορά ίσως.

Φίλοι που γύρισαν πρόσφατα μου είπαν ότι η αγορά της τσατουτσάκ που γινόταν κάθε ΣΚ στα βόρεια του ευρύτερου κέντρου της Μπανγκόκ και παρουσιαζόταν σαν η μεγαλύτερη στην ΝΑ Ασία (~10.000 πάγκοι στα ντουζένια της) έχει σταματήσει. Στο πάρκο που ήταν πριν η αγορά τώρα χτίζεται κάποιο μεγακτήριο.

Μάλλον έχει μεταφερθεί αλλού, αλλά δεν κατάφεραν να βρουν πληροφορίες ούτε οι ίδιοι ούτε το ξενοδοχείο τους.
Σοβαρά και λέγαμε να πάμε. :Ο

Εγώ θα πρότεινα οπωσδήποτε και βόλτα-βαρκάδα στα κανάλια της Μπανγκόκ, συν παλιά πόλη-ναούς και εάν υπάρχει χρόνος και το σύγχρονο κομμάτι της πόλης όπου το παλιό μπλέκεται με το νέο.
Ωραία ιδέα θα το δω. Ευκολα το βρίσκεις?
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Ωραία ιδέα θα το δω. Ευκολα το βρίσκεις?
Ψάξε από πριν από που παίρνεις βάρκα, λογικά κάπου στον Τσαο Πράγια και πηγαίντε εκεί, μη κλείσετε τουρ και τέτοια από πριν. Καμία ώρα κρατάει η βόλτα και είναι φανταστική.
 

Marinetta

Member
Μηνύματα
326
Likes
2.303
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
Καλησπέρα! Όποιοι νοικιάσατε σκούτερ, πληρώσατε και ασφάλεια ; Μερικά θέλουν 3.000 μπατ . Βέβαια δεν πρόλαβα να ρωτήσω αλλά να έχω μια ιδέα για όταν θα πάω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.694
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom