Ταϊλάνδη Πληροφορίες για Ταϊλάνδη

sriaroon482

Member
Μηνύματα
104
Likes
58
Α για εκεί είμαστε!!! Χαχαχαχα άλλη αγορά δεν έχει??? Σκεφτόμαστε να πάμε με λίγα για να αγοράσουμε από εκεί πράγματα!!! Όπως το είχαμε κάνει και στο Βερολίνο (Δεν έκλεινε η βαλίτσα μετα)


Όχι μια γεύση να μας στέλνεις πολλές!!!!
εγω θα ανεβαζω φρεσκες τις ωρας.πως δεν εχει chatujak αγορα η οποια ανοιγει μονο σουκου,μετα ειναι Huamum market ,Tawanna market διπλα απο το Bang kapi mall

παιδια οποιος θελει πληροφορια μπορω να τον βοηθεισω.εχω και τη γυναικα μου στην Μπανγκοκ οτι δεν ξερω την ρωταω και μου λεει.εγω παω για το εκτο ταξιδι εγω μενω αρκετο καιρο.και ξερω πανω κατω την Μπανγκοκ .βεβαια και γω προσεχω παρολο που ξερω τα λεωφορια σ ενα να μπω λαθος με πηγε αλλου.και δεν ειναι Αθηνα.η Μπανγκοκ εχει αμερτητα εμπορικα καταστηματα.εγω στη περιοχη που μενω σε μια ακτινα 5χιλ εχει 4εμπορικα το ενα ειναι το FASHION ILAND αυτο ειναι στο δρομο για αεροδρομιο δηλαδη λιγο πριν μπεις στην πολη και προσεξεις φαινετε .στον απο κατω δρομο.αν παρετε τη γραμμη 554 απο το σουβαρναμπουμι τι 554 σας συνδεει με το αλλο αεροδρομιο που εξηπηρετει εσωτερικες πτησεις.

βαλιτσα μπορειτε ν αγορασετε και απο κατω.εγω απο κατω τις εχω παρει.αμα ψαξετε με 20-30ε βρισκετε προσφορες .τωρα αμα θελετε καμια χρωματιστες εχουν πανω απο 40ευρω.εχει αμετρητες να διαλεξετε.προσοχη να θυμαστε την ισοτημια δηλαδη αν καποια σουβενιρ εχουν 100μπατ ειναι περιπου 3ευρω.προσεχετε γιατι 100 100 100 σε ψηλοσουβενιρ στο τελος εχετε δωσει κανα 50ευρω.να θυμαστε να λετε οταν πατε ν αγορασετε να λετε lot noi dai mai που σημαινει μπορειτε να χαμηλωσετε την τιμη.πιστεψτε με δουλευει.σημειωστε το.η γυναικα μου οταν παμε σε καμια αγορα και θελω να παρω κατι μου λεει πες το.παντα μου κανουν εκπτωση.και ξερω λιγο τη γλωσσα.

και μια χρησιμη πληροφορια οσοι πατε Μπανγκοκ σιγουρα θα πατε στο μεγαλο παλατι αν ειστε πρωτοχρονια να ξερετε την πρωτη μερα του χρονου ειναι δωρεαν δεν πληρωνεται εισητηριο 500μπατ.αλλα μπαινεις σημιοτων μεσα.και φροντιστε πριν να εχετε φορεσει μακρυ παντελονακι η φορμουλα και κοντομανικο,οσοι πανε με σορτσ και φανελακι δεν τους αφηνουν γιατι ο χωρος ειναι ιερος.υπαρχουν μικροπωλητες εκει γυρω που πουλανε γι αυτους που δεν ξερουν αλλα οταν εξω σε μαγαζι οι παντελονες που πουλανε εχουν 100μπατ αυτοι τις πουλανε 300 και τ απλα φανελακια 200μπατ ευτηχως ειχα την γυναικα μου και μου κοψανε κατι αλλα μην την πατησετε και εσεις.τωρα απο κει περνας με μια πλωτη πλατφορμα περνας το ποταμι πληρωνετε 3,5μπατ και 3,5 στην επιστροφη.θα το βρειτε αμα περπατησετε μετα γυρω απο το παλατι. απεναντι εχει ενα αγαλμα του βουδα και εχει αγορα και εστιατορια.αν ειστε τυχεροι και βρειτε θεση.δηλαδη μια μερα θα την φατε εκει
 

Xriz

Member
Μηνύματα
27
Likes
27
Παιδιά καλημέρα απο το Phuket! Ήρθαμε επιτέλους..
Έχουμε μια
απορία. Είχαμε διαβάσει για το παγκόσμιο δίπλωμα της ΕΛΠΑ , αλλά μετά απο αρκετά που διάβασα (περί χύμα φάση στις ενοικιάσεις εδώ στην Ταϋλάνδη, απλά με ευρωπαϊκό ) δεν το έβγαλα. Βλέπουμε τουρίστες φουλ. Ένας τοπικός οδηγός εδώ μας λέει ότι (προφανώς) κανένας που έχει μαγαζί με ενοικιαζόμενα μηχανάκια δεν λέει στους τουρίστες ότι πρέπει να το έχουν το δίπλωμα. Μας είπε ότι αν σε σταματήσει η αστυνομία στο ζητάει το χαρτζιλίκι της..
Ψιλοψαρώσαμε είναι η αλήθεια και είμαστε σε δίλημμα να νοικιάσουμε ή όχι; Αναμένω απαντήσεις.
Ευχαριστούμε.
Tip: Photo απο τα μπαράκια στην Kata View attachment 287077
Φίλε,νοίκιασε μηχανάκι με κλειστά μάτια.Φόρα κράνος και 9 στις 10 φορές που θα περάσεις από μπλόκα δε θα σε σταματήσουν καν.Μην οδηγήσεις μετά από πολύ ποτό γιατί το πρόστιμο σε αλκοτεστ είναι πολύ μεγάλο.Στα αλλά θα σου ζητήσουν 500 μπατ.Εννοειται ότι το πρόβλημα σου θα είναι σε τροχαίο.Οι τιμες στα τουκ τουκ ειναι πολυ ακριβες στο πουκετ,δεν εχουν σχεση με αλλου.Καλα να περάσεις.
 
Μηνύματα
133
Likes
258
Επόμενο Ταξίδι
Κεντρική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Φίλε,νοίκιασε μηχανάκι με κλειστά μάτια.Φόρα κράνος και 9 στις 10 φορές που θα περάσεις από μπλόκα δε θα σε σταματήσουν καν.Μην οδηγήσεις μετά από πολύ ποτό γιατί το πρόστιμο σε αλκοτεστ είναι πολύ μεγάλο.Στα αλλά θα σου ζητήσουν 500 μπατ.Εννοειται ότι το πρόβλημα σου θα είναι σε τροχαίο.Οι τιμες στα τουκ τουκ ειναι πολυ ακριβες στο πουκετ,δεν εχουν σχεση με αλλου.Καλα να περάσεις.
Κάτι καταλάβαμε για τα τουκ τουκ.. Δεν πήραμε ακόμη βέβαια αλλά κάναμε έρευνα αγοράς..
Όλα καλά με το μηχανάκι. Σε ευχαριστούμε!

Καλησπέρα και πάλι! Όλα καλά με την ερώτηση που έθεσα..
Νοικιάσαμε μηχανάκι για 300bht την ημέρα. Κράτησε το διαβατήριο και αύριο,με την παράδοση του σκούτερ,το παίρνω πίσω..


Σουπερρρρ παιδιά!!!
Δεν θέλω να σε πάρω στον λαιμό μου αλλά από την εμπειρια μας σε Ταϊλάνδη, Βιετνάμ, Καμπότζη θα σου έλεγα...Βρε νοίκιασε και μην σε μέλλει! Φοράτε το κράνος σας, οδηγείτε προσεκτικά, ανάβετε τα φώτα από το πρωί ώστε να μην δώσετε κανένα λόγο για να σας σταματήσουν ( Καμπότζη μας έκαναν παρατήρηση για τα φώτα-αλλα δεν μας ζήτησαν τίποτα, ούτε πρόστιμο πληρώσαμε ) . Ίσως να ήμασταν τυχεροί και στα 3 ταξίδια μας..τι να πω... Πάντως πιστεύω ότι δεν θα είχαμε ευχαριστηθεί το ίδιο τα ταξίδια μας εάν δεν νοικιαζαμε μηχανάκι!
Όλα καλά με το μηχανάκι Δέσποινα! Αύριο θα κάνουμε την γύρα μας με το σκουτεράκι μεθαύριο πάμε PhiPhi
 

sriaroon482

Member
Μηνύματα
104
Likes
58
στην δεξεια πινακιδα οπως βλεπω καλα τα Ταιλανδεζικα σημαινουν συμβολα .το πρωτο σημαινει χελωνα,το δευτερο τιγρης,το τριτο ειναι φωνηεν.το τεταρτο καμπανα το πεμπτο ποντικι,το τελευταιο ειναι κουκουβαγια το τελευταιο συμβολο της αλβαβητου .το πρωτελευταιο ειναι ελεφαντας.μαθαινονται σχετικα ευκολα αλλα η δυσκολια ειναι να συνθεσεις λεξεις .η Ταιλανδεζικη αλφαβητα αποτελειτε απο 44 συμβουλα.ευκολα ειναι να τα μαθεις επειδη ειναι συμβολα.δεν μπορει να τα θυμασαι ολα.

τοιλετ σημαινει χοαν νααμ σημαινει τουαλετα.νααμ σημαινει νερο.οταν πατε σε εστιατοριο για να τους δειξετε οτι ξερετε λετε αν εισαι αντρας λες πχομ γιακ γεν νααμ θελω κρυο νερο δηλαδη.η αν δεν θελετε το φαι πικαντικο λετε κχο μαι πχετ μα σημαινει λιγο καυτερο.το μαι σημαινει οχι το πχετ ειναι καυτερο.θελετε να δωσετε φιλοδωρημα λετε τσιαν χαι δηλαδη σου δινω.το ευχαριστω ειναι κχομπ κχουν κραβ το κραβ βαζετε οταν ειστε αντρας.η γυναικα λεει κχομπ κχουν κα ,η γυναικα βαζει το κα.το κχουν η το κα σημαινει ανθρωπος
 

sriaroon482

Member
Μηνύματα
104
Likes
58
received_2972545649494022.jpeg
na ξέρετε οι ταιλανδοι είναι φιλοζωοι ελπίζω να είστε και εσείς όσοι ταξιδεύετε σε αυτή την χωρα

IMG_20191123_044722_466.jpg
ενα πράμα που μου αρέσει στη Ταϊλάνδη είναι το πολύ νόστιμο φαγητό και έχει πολύ γευστικη μπύρα θα βρείτε Πολλά σημεία που μπορείτε ν απολαύστε παγωμένη μπύρα ειναι το πιο απολαυστικό μετά από ζεστή ημέρα
 

yiannis.vasil

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Γεια σας θα ταξιδέψω στην Ταϊλάνδη εγώ με άλλα δυο φιλαράκια, θα ήθελα μερικά tips και πληροφορίες γενικά με την χωρά π.χ 1) ιντερνέτ έχει παντού ή πρέπει να αγοράσω ταιλαδεζικη Sim, 2) ποια είναι τα top μέρη για εσάς?(έχω μια λίστα που θέλω να δω άλλα ότι πείτε θα είναι χρήσιμο), 3) οι εσωτερικές πτήσεις είναι φθηνές τύπου Μπάγκον-Πουκετ ,4) στα νησάκια π.χ Ko sa moi , Phi phi island κλπ κλπ είναι εύκολο να πας και τι πας ??
Η βοήθεια σας θα ήταν σημαντική ...

Ευχαριστώ πολύ
 

athens8

Member
Μηνύματα
127
Likes
464
Γεια σας θα ταξιδέψω στην Ταϊλάνδη εγώ με άλλα δυο φιλαράκια, θα ήθελα μερικά tips και πληροφορίες γενικά με την χωρά π.χ 1) ιντερνέτ έχει παντού ή πρέπει να αγοράσω ταιλαδεζικη Sim, 2) ποια είναι τα top μέρη για εσάς?(έχω μια λίστα που θέλω να δω άλλα ότι πείτε θα είναι χρήσιμο), 3) οι εσωτερικές πτήσεις είναι φθηνές τύπου Μπάγκον-Πουκετ ,4) στα νησάκια π.χ Ko sa moi , Phi phi island κλπ κλπ είναι εύκολο να πας και τι πας ??
Η βοήθεια σας θα ήταν σημαντική ...

Ευχαριστώ πολύ
Καλησπέρα
Αν πατήσεις εδώ στη αναζήτηση Ταϊλάνδη η μπανγκοκ η οτι άλλο θες σου βγαίνουν πάρα πολλά πράγματα και ωραίες ιστορίες και φωτο.. όρεξη να έχεις να διαβάζεις.. sim θες σίγουρα πάντως και είναι και οικονομική. Η πτήσεις εκεί είναι πολύ φθηνές οι εσωτερικές. Με ποια εταιρεία πάτε στην μπανγκογκ????
 

yiannis.vasil

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα
Αν πατήσεις εδώ στη αναζήτηση Ταϊλάνδη η μπανγκοκ η οτι άλλο θες σου βγαίνουν πάρα πολλά πράγματα και ωραίες ιστορίες και φωτο.. όρεξη να έχεις να διαβάζεις.. sim θες σίγουρα πάντως και είναι και οικονομική. Η πτήσεις εκεί είναι πολύ φθηνές οι εσωτερικές. Με ποια εταιρεία πάτε στην μπανγκογκ????
Ευχαριστώ για την ανταπόκριση σου, ναι κάτι διαβάζω τώρα από τα άλλα post , απλώς θα ήταν εύκολο για μένα τα είχα σ'ενα post,πετάω με turkish airline.
Το Mb ειναι φθηνα αμα παρω ντοπια Sim?
 

athens8

Member
Μηνύματα
127
Likes
464
Ευχαριστώ για την ανταπόκριση σου, ναι κάτι διαβάζω τώρα από τα άλλα post , απλώς θα ήταν εύκολο για μένα τα είχα σ'ενα post,πετάω με turkish airline.
Το Mb ειναι φθηνα αμα παρω ντοπια Sim?
Απ όσο έχω διαβάσει εδώ η κάρτα sim έχει 50 μπατ ( πολύ φθηνή) τώρα για τα mb θυμάμαι όλοι λέγανε θετικά. Θα δει κάποιος το μνμ σου και θα σου απαντήσει
 

yiannis.vasil

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Κάτι άλλο που θελω να ρωτήσω ειναι αμα Υπάρχει καποια εφαρμογή που να βρίσκεις π.χ activities ή μικρές εκδρομές κλπ κλπ οπως είναι το getyourgudie αλλα απ'οτι είδα είναι για Ευρώπη..Ευχαριστώ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.619
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom