Ταϊλάνδη Πληροφορίες για Ταϊλάνδη

sriaroon482

Member
Μηνύματα
104
Likes
58
Για όσους προγραμματίζουν ένα ταξίδι στην Ταϊλάνδη και κυρίως πρώτη φορά πρέπει να ξέρετε την αξία των νομισμάτων για να υπολογίζεται τις τιμές.χαρτονομησματα 20μπατ=0.60€. 50μπατ=1.5€ 100μπατ=3€ 500μπατ=15€ και το 1000μπατ=30€ κέρματα 10μπατ 5 2 1 0.50 και 0.25 αυτη είναι η αναλογία με την τρέχουσα ισοτημια.απομνημονευστετα . φιλοδώρημα αν πάτε σε καφετέρια ένα 20μπατ είναι αρκετό αν θέλετε η δώστε ένα 10μπατο τώρα αν πάτε σε εστιατόριο και κάνετε κάποιο λογαριασμό.δωσω 2 20μπατα.αν κάνετε πάνω από 500μπατ λογαριασμό.το μεροκάματο τους είναι από 300-500μπατ για αυτούς που δουλεύουν σε εστιατόρια.οταν βγαίνετε από το ξενοδοχείο έχετε μια κάρτα του ξενοδοχείου.αμα είστε ζευγάρι πάρετε από μια για τη περίπτωση που τη χάσει ο ένας να μπορέιτε να την δείξετε σε κάποιον ταξιτζή για να επιστρέψει στο ξενοδοχείο
 

Konstantinb

Member
Μηνύματα
223
Likes
948
Ένα μπάτζετ γύρω στα 1000€/το άτομο (αεροπορικά, διαμονή, φαγητά κτλ.) φτάνει για ένα ταξίδι Ταϊλάνδη;
Πχ με 2 διανυκτερεύσεις Μπανγκόκ, 3 διανυκτερεύσεις Πουκετ, 1 Κο σαμουι, 1 phi phi Islands
Είναι κρίμα να πάτε μόνο μία εβδομάδα από πάρα πολλές απόψεις
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.746
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Kαλημέρα,για Μπαγκόνγ δεν είναι για παραπάνω εμείς πχ στο γυρισμό μείναμε σε ένα ξενοδοχείο κοντά στο αεροδρόμιο και πήγαμε china town και το επόμενο πρωί φύγαμε(άρα επιστροφή μπορείς να βάλεις 1 μέρα).Όσο για τα νησάκια κλείνεις μονοήμερες και πας(έρχονται και σε παίρνουν από εκεί που μένεις με βανάκι κατά τις 8 το πρωί και γυρνάς περίπου τις 5 το απόγευμα).Το πουκέτ αξίζει αρκετές μέρες γιατί είναι παράδεισος! Όσο για μετρητά αξίζει να έχεις γιατί οι Ταιλανδοί ζουν και πεθαίνουν για το παζάρι.Παζάρι σε όλα!
Συγγνώμη, αλλά Μπανγκόκ δεν είναι μόνο η China Town...
Έχει ένα εντυπωσιακό παλάτι που θέλει τουλάχιστον 3-4 ώρες για νά το απολαύσεις! Έχει 2-3 εντυπωσιακούς ναούς που δεν συναντάς συχνά.
Μπορείς να κάνεις βαρκάδα στα κανάλια για να δεις την άλλη Μπανγκόκ που έχει φτωχικά σπίτια πάνω σε πασάλλους...
Έχει το εντυπωσιακό σπίτι μουσείο του επιχειρηματία Jim Thompson με πανέμορφη αποικιακή διακόσμηση και έργα τέχνης πολλών αιώνων!!
Επίσης, έχει πολύ μποτιλιάρισμα και μεγάλες αποστάσεις να διανύσεις.
Συνεπώς, 2 καθαρές μέρες τις θέλεις για να πεις ότι είδες και κάτι από Μπανγκόκ.
 
Last edited:

sriaroon482

Member
Μηνύματα
104
Likes
58
Kαλημέρα,για Μπαγκόνγ δεν είναι για παραπάνω εμείς πχ στο γυρισμό μείναμε σε ένα ξενοδοχείο κοντά στο αεροδρόμιο και πήγαμε china town και το επόμενο πρωί φύγαμε(άρα επιστροφή μπορείς να βάλεις 1 μέρα).Όσο για τα νησάκια κλείνεις μονοήμερες και πας(έρχονται και σε παίρνουν από εκεί που μένεις με βανάκι κατά τις 8 το πρωί και γυρνάς περίπου τις 5 το απόγευμα).Το πουκέτ αξίζει αρκετές μέρες γιατί είναι παράδεισος! Όσο για μετρητά αξίζει να έχεις γιατί οι Ταιλανδοί ζουν και πεθαίνουν για το παζάρι.Παζάρι σε όλα!
εγώ έρχομαι 6χρ εδώ.ακομα όλη την Μπανγκόκ δεν την έχω ανακαλύψει ένα μήνα μπορείς να την εξερευνας .χρήμα να χεις και κάθε μέρα βλέπεις και διαφορετικό.οκ ας μη πω ένα μήνα .μισό μήνα .μια μέρα την τρως στο μεγάλο παλάτι και τα γύρω από αυτό έχει μουσεία .θα την φας τη μέρα εκεί .αυτό μόνο για αρχη
 

TheoJr94

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους,δεν ξέρω αν θα έπρεπε να ποστάρω εδώ την απορία μου αλλά δεν ήξερα και που αλλου να το κάνω! Έχω ετοιμάσει ένα ταξίδι για Ταϊλανδή τον επόμενο μήνα! Η κοπέλα μου θα μείνει για έναν μήνα ολόκληρο στο τσιανγκ μαι που είναι ζούγκλα και μόλις φτάσω κι εγώ θα κατέβουμε νοτιότερα! Θα ήθελα τα φώτα σας όσων αφορά τα εμβόλια και γενικά τι φάρμακα θα χρειαστώ για εκεί! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

sriaroon482

Member
Μηνύματα
104
Likes
58
Καλησπέρα σε όλους,δεν ξέρω αν θα έπρεπε να ποστάρω εδώ την απορία μου αλλά δεν ήξερα και που αλλου να το κάνω! Έχω ετοιμάσει ένα ταξίδι για Ταϊλανδή τον επόμενο μήνα! Η κοπέλα μου θα μείνει για έναν μήνα ολόκληρο στο τσιανγκ μαι που είναι ζούγκλα και μόλις φτάσω κι εγώ θα κατέβουμε νοτιότερα! Θα ήθελα τα φώτα σας όσων αφορά τα εμβόλια και γενικά τι φάρμακα θα χρειαστώ για εκεί! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Δεν χρειάζεται κάποιο εμβόλιο η φάρμακα δεν είναι τριτοκοσμική χώρα ούτε έχει θέμα από ασθαινειες.θα χει και δροσιά στη ζούγκλα.ειναι η εποχή που έχουν σταματήσει και η θερμοκρασία παίζει κοντά στο 35 και καμια αλοιφουλα για να μην τσιμπάνε τα κουνούπια
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.365
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
ούτε έχει θέμα από ασθαινειες
Με 11.500 κρουσματα ελονοσιας κ 11 θανατους το 2017 απεχει ακομα να χαρακτηριστει malaria free. Κ επειδη μιλαμε για θανατηφορα νοσηματα μη μιλας ως ειδικος γιατι δεν εισαι, ουτε εγω.
Υπαρχουν ειδικοι κ ειδικα σαιτ (cdc, nhs, who) για ενημερωση περι των περιοχων που απαιτουνται φαρμακα για τον επισκεπτη.
 

sriaroon482

Member
Μηνύματα
104
Likes
58
Μη φοβιζετε τον κόσμο εγώ επισκεπτομαι τη χώρα χρόνια δεν έχω πάθει το παραμικρό.υπαρχουν και βρόμικα μέρη δε θα πάτε εκεί
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Μη φοβιζετε τον κόσμο εγώ επισκεπτομαι τη χώρα χρόνια δεν έχω πάθει το παραμικρό.υπαρχουν και βρόμικα μέρη δε θα πάτε εκεί
Και αυτοί που μολύνθηκαν από ελονοσία χρόνια ζούσαν εκεί και πιθανόν πριν δεν είχαν πάθει το παραμικρό.
Αν πάθεις κάτι τέτοιο (όχι εσύ γενικά μιλάω) μια φορά θα το πάθεις δεν υπάρχει δεύτερη.
Δεν είναι κριτήριο και τρόπος σκέψης αυτός.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.365
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δεν είναι κριτήριο και τρόπος σκέψης αυτός.
σωστα. το εχω παει 50 φορες κ δεν επαθα κατι ειναι ενα απολυτο τιποτε. βεβαια ο καθενας εχει το δικαιωμα να σκεφτεται κ να επιλεγει για τον εαυτο του οτι επιθυμει. αλλα ειναι λαθος να δινεις συμβουλες οταν δεν ξερεις ουτε που θα παει ο ερωτων ουτε την πραγματικη υγειονομικη κατασταση. η σωστη απαντηση ειναι να συμβουλευεται ο καθενας τα σαιτ που αναφερθηκαν για τις περιοχες που ενδιαφερεται κ να πραξει αναλογα. με την υγεια μας δεν παιζουμε φωτεινο παντογνωστη.
 

vrea

Member
Μηνύματα
233
Likes
212
Την εμπειρία μας γράφουμε εδώ μέσα. Κανείς δεν κάνει τον γιατρό. Έχει πάει 50 φορές ο άνθρωπος στην Ταϋλάνδη και μας μετέφερε την εμπειρία του. Αυτό εμένα και πολλούς άλλους εδώ μέσα μας ενδιαφέρει.

Δεν χρειάζονται απαγορεύσεις, ούτε θέλουμε προστασία από κανέναν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.414
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom