Ταϊλάνδη Πληροφορίες για Ταϊλάνδη

underwater

Member
Μηνύματα
2.703
Likes
11.147
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Σαν «πρωτη» σκεψη ειχα να μεινουμε 3-5 μερες Μπανγκονκ (πολλες ή λιγες; ) να προλαβουμε να τη δουμε με την ανεση μας και μετα απο εκει και περα ξεκιναει ο προβληματισμος μου.
Για μένα 3 μέρες Μπανγκόγκ είναι το απόλυτο μίνιμουμ. Εγώ είχα μείνει 4 (σπαστές) και πάλι τα βασικά είδα. Χρειάζεται οπωσδήποτε επανάληψη! :p

Αν πουμε οτι παμε Κο Σαμουι πρωτα απευθειας απο Μπανγκονκ, λογω της μιας αεροπορικης που το εχει μονοπωλιο το κοστος φτανει στο θεο. Ενδεικτικα βρισκω τιμες 90-100€ το ατομο. Οποτε δεν...
Αλλη λυση να παμε Surat Thani με nok air ή thai και απο εκει με κτελ και καραβακι για κο σαμουι.
Αλλα νομιζω οτι χανονται πολλες ωρες ετσι. Και μετα πως παω Πουκετ;; Αν παω παλι απευθειας με πτηση Πουκετ ισχυουν παλι οι ιδιες πανακριβες τιμες.
Λοιπόν, θα σου πω την δική μου εμπειρία από Surat Thani. Λόγω του ότι είχα πάει καλοκαίρι στη χώρα ο Κόλπος της Ταϋλάνδης ήταν μονόδρομος. Επιλέξαμε Kho Pha Ngan που δεν έχει αεροδρόμιο και χρησιμοποιήσαμε το αεροδρόμιο του Surat Thani για οικονομικούς λόγους, δεδομένου ότι και Samui να προσγειωνόμασταν και πάλι θα έπρεπε να πάρουμε λεωφορεία/ταξί, φέρρυ κλπ, οπότε δεν είναι ότι θα αποφεύγαμε τη μανούρα ούτως ή άλλως. Δε θα σου πω ότι ήταν τρελή η ταλαιπωρία, αλλά ούτε και ότι επρόκειτο για σούπερ βολικό ταξίδι. Χάνεις χρόνο, αλλάζεις μέσα κλπ.

Αν ο τελικός μου προορισμός ήταν το Samui θα έπαιρνα σίγουρα αεροπλάνο να ξεμπερδεύω και δε θα έμπλεκα με Surat Thani. Άλλωστε αν προσθέσεις τα έξτρα μέσα που θα πάρεις από εκει η διαφορά στην τιμή δεν είναι κάτι το εξωπραγματικό. Επίσης αν επιλέξεις εκείνη την πλευρά της Ταϋλάνδης και θες να βάλεις και κάποιο άλλο νησί για ποικιλία προτείνω ανεπιφύλακτα το Pha Ngan. :) Όπως είπαν και οι προηγούμενοι καλύτερα να επιλέξεις είτε τη μία, είτε την άλλη πλευρά της χώρας για island hopping.

Chiang Mai δεν πήγα προσωπικά και είναι μία από τις εκκρεμότητες που έχω αφήσει. Παρ' όλα αυτά στην περίπτωσή σου θα την πρόσθετα μόνο αν δε μου έτρωγε πολλές μέρες από τη Μπανγκόγκ.
 
Last edited:

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
529
Likes
2.600
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Για εμένα, ο βορράς ήταν το highlight της χώρας. Αγάπησα το Chiang mai ! Οι πτήσεις είναι πολύ φθηνές, με την άφιξη στην χώρα είχαμε κατευθείαν πτήση για Chiang Rai, μετά λεωφορείο για Chiang Mai, πτήση για Krabi, είδαμε kanchanaburi και αφήσαμε την Bangkok για το τέλος. Βέβαια είχαμε 3 εβδομάδες. Εγώ θα πήγαινα και βορρά.
 
Last edited:

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ονειρεμένο Ταξίδι
All over the world
Ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις ολων...
Ευτυχως που υπαρχει και αυτο το forum και μπορει και βοηθαει ο ενας τον αλλον!!

Ειμαι προβληματισμενος αρκετα γιατι οπως προειπα προκειται για honeymoon με οτι αυτο συνεπαγεται! Κοιταμε να μεινουν και λιγο αξεχαστες οι διακοπες. Θελουμε να δουμε αλλα θελουμε και αυτο το χαλαρο σε παραλιες με κοκοφοινικες κτλπ

Το σκεφτηκα καλυτερα και πλεον λεω να μεινουμε για αρχη 4 βραδια Μπανγκονγκ και για να προλαβουμε να δουμε την πολη αλλα και για την αγορα Τσατουτσακ(φτανουμε Παρασκευη). Οποτε 13-16 θα ειμαστε εκει. 17/3 θα φυγουμε απο εκει και με δεδομενο οτι απο μικροτερη ηλικια μου ειχε καρφωθει το Πουκετ ως προορισμος (μαλλον λογω διαφημισης) σιγουρα εχω σαν δεδομενο οτι θέλω να παω εκει (ασχετα που πλεον βουλιαζει απο κοσμο και δεν ειναι οπως παλαιοτερα).

Τωρα εφοσον οι μερες πιστευω ειναι αρκετες θα θελαμε και εναν ακομα προορισμο λογικα μετα τη Μπανγκονγκ και πριν παμε Πουκετ.
Οι δρομοι πιστευω που ανοιγονται ειναι οι εξης:

1)Chiang Mai που δεν το ειχα καθολου στο προγραμμα αλλα με τη δικη σας προτροπη το σκεφτομαι πλεον!! Το bamboo rafting φαινεται πολυ ωραιο!!

2)Krabi ισως για να εχουμε την ημεμια μας πριν παμε Πουκετ και να χαλαρωσουμε λιγο. Κοιταζα λιγο την περιοχη Ao Nang που μου προτεινατε μερικα ποστ προς τα πισω. Ερωτηση: Παω αεροπορικως απο Μπανγκονγκ. Μετα για να παω Πουκετ πρεπει να γυριζω παλι πισω και απο εκει με πτηση ξανα για Πουκετ;; Καπου σαν να πηρε το ματι μου οτι παω και μεσω θαλασσης αλλα δεν θυμαμαι ακριβως που το διαβασα.

3)Koh Samui ή Κο Πανγκαν. Τσεκαρα πολυ προχειρα μεσω Nok air οτι με ενιαιο εισιτηριο αεροπλανο+κτελ+καραβι παει 55€/ατομο με βαλιτσες ενω κατευθειαν με Bangkonk airways σχεδον 100€/ατομο (για Κο Σαμουι)

Τσεκαρα μεχρι και να μεινω 1-2 βραδια pHi phi και απο εκει να περναγα απογευματακι με βαρκα στη maya bay να τη χαρουμε πριβε!!! Αν και στο google maps τουλαχιστον για την ωρα τη βγαζει κλειστη αλλα δεν ξερω το λογο. Ειχα τσεκαρει και αυτο το πλοιο που κανει διανυκτερευση σε Maya bay αλλα η τιμη ξεφευγε πολυ....
 

TheoJr94

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα παιδιά! Κάτι ακούγεται Για ένα ιό θανατηφόρο,αυτές τις μέρες! Ξεκίνησε από την Κίνα και έχει επεκταθεί μέχρι Αμερική και ταυλανδη! Έχω προγραμματίσει ένα ταξιδι από αρχές Φεβρουαρίου μέχρι μέσα Μαΐου! Το θεωρείτε επικίνδυνο; Έχει κανεις έγκυρες πληροφορίες για την εξάπλωση του ιού;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Τσεκαρα μεχρι και να μεινω 1-2 βραδια pHi phi και απο εκει να περναγα απογευματακι με βαρκα στη maya bay να τη χαρουμε πριβε!!! Αν και στο google maps τουλαχιστον για την ωρα τη βγαζει κλειστη αλλα δεν ξερω το λογο.
Η Maya bay έχει κλείσει για τους τουρίστες απο τον Μάρτιο του 2018, απ.' αόριστον. Ισως ανοίξει στα μέσα 2021 ή όταν ανακάμψει. Το οικοσύστημά της έχει καταστραφεί εντελώς από τον υπερτουρισμό και την παραγωγή της γνωστής ταινίας.
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ονειρεμένο Ταξίδι
All over the world
Η Maya bay έχει κλείσει για τους τουρίστες απο τον Μάρτιο του 2018, απ.' αόριστον. Ισως ανοίξει στα μέσα 2021 ή όταν ανακάμψει. Το οικοσύστημά της έχει καταστραφεί εντελώς από τον υπερτουρισμό και την παραγωγή της γνωστής ταινίας.
Σε ευχαρισρω για την ενημερωση!! Το ειχα ψαξει και εγω λιγο νωριτερα στο google. Κριμα που θα το χασω. Πολυ κριμα. Επι τη ευκαιρια ειχα διαβασει οτι νοικιασες μηχανακι. Και επειδη θα νοικιασω και εγω σιγουρα σε νησι, θελω να σε ρωτησω αν ζητανε διεθνες διπλωμα απο ΕΛΠΑ ή αν εισαι οκ μονο με το εθνικο διπλωμα νεου τυπου(καρτα).

Οσο αφορα για τις παραπανω επιλογες που γραφω οποιος μπορει να πει τη γνωμη τουκαι να με ξεμπερδεψει πολυ θα το εκτιμουσα!
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Μπορείς να το νοικιάσεις και μόνο με το δίπλωμα, αλλά σε περίπτωση π.χ. ατυχήματος πιθανότατα δε θα σε καλύψει η ασφαλιστική
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ονειρεμένο Ταξίδι
All over the world
Μπορείς να το νοικιάσεις και μόνο με το δίπλωμα, αλλά σε περίπτωση π.χ. ατυχήματος πιθανότατα δε θα σε καλύψει η ασφαλιστική
Αρα ή το ρισκαρεις και πας προσεκτικα και αν γινει στραβη την εκατσες ή σκας το 50ευρω για ενα χρονο για το διεθνες και εισαι safe...
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Σε ευχαρισρω για την ενημερωση!! Το ειχα ψαξει και εγω λιγο νωριτερα στο google. Κριμα που θα το χασω. Πολυ κριμα. Επι τη ευκαιρια ειχα διαβασει οτι νοικιασες μηχανακι. Και επειδη θα νοικιασω και εγω σιγουρα σε νησι, θελω να σε ρωτησω αν ζητανε διεθνες διπλωμα απο ΕΛΠΑ ή αν εισαι οκ μονο με το εθνικο διπλωμα νεου τυπου(καρτα).
Είχα νοικιάσει στο Koh Tao με χάρτινο δίπλωμα από την τροχαία (για 50άρι). Η όλη διαδικασία έμοιαζε με την ενοικίαση σκούτερ σε ελληνικό νησί πριν 10ετία, πολύ χύμα (δεν ξέρω τι γίνεται τώρα). Σίγουρα πήρα το ρίσκο και δεν την έψαξα με τα ψιλά γράμματα της ενοικίασης.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.703
Likes
11.147
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Είχα νοικιάσει στο Koh Tao με χάρτινο δίπλωμα από την τροχαία (για 50άρι). Η όλη διαδικασία έμοιαζε με την ενοικίαση σκούτερ σε ελληνικό νησί πριν 10ετία, πολύ χύμα (δεν ξέρω τι γίνεται τώρα). Σίγουρα πήρα το ρίσκο και δεν την έψαξα με τα ψιλά γράμματα της ενοικίασης.
Και πριν 2.5 χρόνια έτσι ήταν! Για να είμαι ειλικρινής νομίζω δε ζητούσαν καν δίπλωμα (για αμάξι μόνο). Επίσης δε νοίκιαζαν κράνη και γενικά μας είχε φανεί τόσο χύμα η φάση που εν τέλει δε νοικιάσαμε επειδή βλέπαμε συνέχεια και τουρίστες να οδηγούν μεθυσμένοι στους χάλια δρόμους του νησιού και ο όλος συνδυασμός δεν ήταν δελεαστικος! Ρωτήσαμε και για αμάξι (κι ας είχαν μόνο τεράστια τζιποειδη σε πολύ υψηλές τιμές), αλλά μας έλεγαν κάτι κουλα όσον αφορά το ασφαλιστικό κομμάτι που εν τέλει τη βγάλαμε με ταξί (ανεβάζοντας αρκετά το budget). Τα μηχανάκια είναι σίγουρα ο πιο βολικος και οικονομικός τρόπος μετακίνησης στα νησιά τους.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Και πριν 2.5 χρόνια έτσι ήταν! Για να είμαι ειλικρινής νομίζω δε ζητούσαν καν δίπλωμα (για αμάξι μόνο). Επίσης δε νοίκιαζαν κράνη και γενικά μας είχε φανεί τόσο χύμα η φάση που εν τέλει δε νοικιάσαμε επειδή βλέπαμε συνέχεια και τουρίστες να οδηγούν μεθυσμένοι στους χάλια δρόμους του νησιού και ο όλος συνδυασμός δεν ήταν δελεαστικος! Ρωτήσαμε και για αμάξι (κι ας είχαν μόνο τεράστια τζιποειδη σε πολύ υψηλές τιμές), αλλά μας έλεγαν κάτι κουλα όσον αφορά το ασφαλιστικό κομμάτι που εν τέλει τη βγάλαμε με ταξί (ανεβάζοντας αρκετά το budget). Τα μηχανάκια είναι σίγουρα ο πιο βολικος και οικονομικός τρόπος μετακίνησης στα νησιά τους.
Έτσι όπως τα λες είναι. Εμάς μας είχαν δώσει κάτι κρανάκια της πλάκας, όπως δίνανε και στα ελληνικά νησιά. Οδηγούσα παααρα πολύ συντηρητικά (όπως πάντα :innocent: ), δεν μας έτυχε τίποτα και όλα καλά.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Οσο αφορα για τις παραπανω επιλογες που γραφω οποιος μπορει να πει τη γνωμη τουκαι να με ξεμπερδεψει πολυ θα το εκτιμουσα!
Τώρα δεν ξέρω αν θα σε ξεμπερδέψω, αλλά εγώ στη θέση σου θα έκανα το εξής:
Πτήση από Μπανγκόκ στο Hat Yai και από εκεί στο Koh Lipe για 4 νύχτες.
Από το Λίπε, με φέρυ στο Krabi για 3 νύχτες (ιδανικά θα έμενα σε κάποιο νησάκι ενδιάμεσα).
Από Κράμπι με φέρυ στα Πιπι 2 νύχτες.
Από Πιπι στο Πουκέτ 3 νύχτες, και όσες μείνουν στη Μπανγκόκ.

Ακόμα καλύτερα αν αντί για τα Πιπι, να μείνεις σε κάποιο νησάκι ενδιάμεσα από Λίπε για Κράμπι, όπως Koh Lanta, Koh Ngai ή Koh Jum.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.818
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom